Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Aslında turing'le olan, g80 ve fermi ile yapılanın bir benzeri. Rakipler bu işe girişmeden burada referans mimariyi sunmak ve en fazla deneyime sahip olmak. Tabi yalnızca rt değil, dl veya ai konusunda da öncü olmak. Tabi bu iş için nvidia yine kendini zora sokuyor ama fermi'den sonra her yeni güncellemede amd'yi jiletle kazıdılar, intel ise bu sevdadan vazgeçmişti. Ama g80 ile dx10 yalan olmuştu, fermi ise berbat durumdaydı.

Şimdi yine turing ile ray tracing yakan oluyor ama çok güçlü ve verimli gpular siz konusu. Rakiplere baktığımızda ise amd'den pek ümit olmasa da Intel sağlam gelecez diyor. Belki farklı bir durum söz konusu olur bu sefer. Ama ray tracing işi, bir çeşit fermi ile hah şimdi oldu dedirtecek sanırım. Yani yeni bir mimari ile. Kaldı ki Turing, Fermi'den bu yana en büyük mimari değişiklik. Turing'in değişmesi ne kadar zaman alır belli değil.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar ilk çıktığında hem 1080 hem de 1080 Ti ile rakibine ve kendilerine o kadar fark atınca haliyle başarının 3. kez gelmesi kolay olmuyor. 

Bence bu seri başarılı değil. Başarılı olacağı zaman geldiğinde ise zaten artık yeni seri beklentisi çok fazla olacak (veya gelmiş olacak, yaklaşık 1.5 sene sonrasından bahsediyorum).

RTX'in bir olayı yok şimdilik. Ancak oyun stüdyosu ile ciddi ortak çalışma sonucu göz boyayıcı birşeyler görürüz. BF5 iyi bir örnek değil buna. Hele BF5 multide o yansımaları farketmezsiniz veya akıcı olsun diye zaten kapatırsınız. BF5 bir kriter değil ama şu an RTX'li tek oyun.

Fiyat indirimi olursa işler değişir. 1000 serisine sahip birisi için anlamsız, 900 serisi için anlamlı olabilir, driver desteğinin daha iyi olacağı ve bir kaç özelliği daha sonradan yazılımla çoşabilme "ihtimalinden" dolayı.

Fakat mining çılgığınlığı bir ara nvidia'ya da bulaşmıştı. Şu an veya ileriki aylarda piyasada çok uygun 1080 ve 1080 Ti ilanları olacaktır diye tahmin ediyorum. 1080p 120 Hz bir gamer olarak kenarda bunları beklemeyi tercih ettim açıkçası.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vergi indirimden gelen parayi hisse geri alimlarina gomup katlasin Jen amca. Seneye ayni mimarinin shrink refresh’ini olgunlasmis driver’larla cakinca hasilati toplar. Yani belki de pahaliyken kartini degil, dusmusken hissesini almali aslinda (Intel/Amd’den surpriz beklenmiyorsa). O zamana 10x0 stoklari da eriyecegi icin yeni kartlar nispeten makul bir fiyatla cikip guzel satabilirler.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia 2080 Ti satışlarını durdurmuş. Bu arada yeni çıkan 2070 ekran kartlarıda yanmaya başlamış. Anlaşılan kartlar satın alındıktan bir süre sonra yanmaya başlıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu seride hakkını veremeyecek olan sadece RT teknolojisi değil birde kartın fiziki tasarımıymış demek ki, kartın çıkış arefesinde uzunca testlerden geçmemiş olduğunu düşünüyorum, geçen yıl'da INTEL x299 VRM vakası yaşanmıştı.  2070'lerinde yanması kartın tasarımına işaret ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önce daha piyasaya çıkmasına çok var, beklemeyin dediler. Ardından da çok kısa bir süre sonra baktık ki çıkıvermiş satışa. Aceleye getirdiler bu RTX işini belli, ancak bu acelenin asıl sebebi nedir orası meçhul. Ben daha çok iç çekişmelerden kaynaklı diye düşünüyorum çünkü rekabet olarak Nvidia'yı zorlayan bir durum yok.

RTX gibi daha prematüre(oyuncular için) bir teknolojiyi, henüz destekleyen adam gibi oyun yokken, bir de üstüne donanımsal hatalarla piyasaya sürmeye acele etmelerinin sebebi olsa olsa duygusaldır gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
28 dakika önce, MilesTeg said:

Önce daha piyasaya çıkmasına çok var, beklemeyin dediler. Ardından da çok kısa bir süre sonra baktık ki çıkıvermiş satışa. Aceleye getirdiler bu RTX işini belli, ancak bu acelenin asıl sebebi nedir orası meçhul. Ben daha çok iç çekişmelerden kaynaklı diye düşünüyorum çünkü rekabet olarak Nvidia'yı zorlayan bir durum yok.

RTX gibi daha prematüre(oyuncular için) bir teknolojiyi, henüz destekleyen adam gibi oyun yokken, bir de üstüne donanımsal hatalarla piyasaya sürmeye acele etmelerinin sebebi olsa olsa duygusaldır gibi geliyor bana.

Intel'in hazırladığı grafik birimi olabilir mi? Turing çok erken, zamansız ve hazır olmadan sunulduğu konusunda hemfikirim. Ama Nvidia'yı buna zorlayan bir şey olduğu belli. Aklıma gelen tek şey, Intel'in yapacağı gpu. Amd zaten ortada yok, 480'i 12nm yapıp satmayı bu yılki tek icraatleri olarak gösterdiler. Intel ise hem deep learning tarafıyla hem de ray tracing tarafıyla ilgili. Buralarda yeni bir şeyler sunması muhtemel. Nvidia da Intel oraya girmeden ben ürünümü sunup standardı belirleyeyim demiş olabilir. Bu ilk Turing'ler öncül olarak gelir, yapımcıların kullanımına sunulur, 7nm ile üretilecek kartlar ise esas satılacak kartlar olarak önümüze sürülebilir.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görünen sorunlar tasarım hatasından çok kullanılan bileşenlerin kalitesi ile ilgili gibi görünüyor. Şuan piyasadaki bütün 20** serisi kartlar ne zaman patlayacağı belli olmayan saatli bomba gibi. Öyle firmware ile sürücü ile kurtarılamayacak bir şey olduğu belli ki satışları durdurup ürünleri geri çekiyorlar.

Tekrar ediyorum, eğer RTX ekran kartı almak niyetindeyseniz üreticilerin kendi tasarladığı kartları bekleyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein  Fermi serisinde aşırı ısındığından yüksek sıcaklıklarda çalışıyordu ve illaki kalite sorunundan bozulan kartlar olmuştur fakat ben hiç duymadım, bu seride ilginç/sinir bozucu olan şey zaten yüksek kalitede olduğu varsayılan üst uç kartların yanması, 2.el'de hala çalışan 8800GTX ve GTX480 bulabilirsiniz. yukarıda yazıldığı gibi iç faktörleride  hesaba katmak lazım.

Bence oyuncuların tümüyle bu seriyi protesto etmesi gerekli, PC sektöründe protesto kültürü süpermen kadar gerçek, konu dağılacak belki ama Nvidia'nın bu olaya dair açıklamaları ve bundan sonra yapacakları sektörde hem yazılım hemde donanım üreticilerinin rezillikleri hep es geçiliyor küstahlıkları baki kalıyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia çok para harcadı geliştirme sürecinde, muhtemelen bu aşırı giderleri de ucuz component ile biraz kurtaralım derken iyice battırdılar. Çekik gözlü dayı elinde prototipi tutup "bunun değeri 3 milyar dolar" diyordu bir ara, inanırım abi. Malzemeden çalmalarına rağmen MSRP'yi tutturamıyor adamlar.

8800GTX'ler GTS'ler beton gibiydi yalnız. O mertebeyi bir daha kolay kolay göremeyiz gibi geliyor. Tabi üzerinde yumurta pişirilen GX2'leri de biliyoruz.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yuksek fiyat, eski nesil oyunlarda eski nesil donanimdan cok hizli olmamasi, bu sebeple 4K'da nihai performansin "yeni nesil" icin etkileyici olmamasi... Bunlari anlarim, bunlar ticaret yapan bir firmanin rakiplerin durumuna ve piyasaya bakarak kar/maliyet analizi ile alacagi kararlar. Ray tracing'i gercek zamanli saglayan firma olarak tarihe gecme hevesini de anlarim. Hatta bu nesilde iyi satis olmasin, kendi iyi satan mevcut urunlerimizin bosuna fiyatini dusurmeyelim, bu yeni nesil donanimin seneye cikacak refresh'i de daha iyi satar diye dusunulmesi, kisa donemde beklenenin altinda gelir elde ederek hissenin dusmesi, bu sekilde piyasadan hissenin ucuza toplanilmasi vs akillica bile olabilir. Bu yil ray tracing lideri imajini Intel'e kaptirmayacak ve finansal olarak akillica olan hamlesini yapar, seneye bu neslin doygun halini piyasaya surer, o zamana kadar driver'lar uzerinde de calisma sansi olur, rakibe tur bindirir.

Ama donanim failure'lari kabul edilebilir bir durum degil. Alev alan kart istisnai bir durumsa neyse de genel bir problemse feci. Apple gibi bir rakibi olan Samsung bile patlayan telefon faciasindan sonra devam edebildigine gore nvidia da bunu asar tabi ama hic olmamasi gerekirdi.

jackjoker and mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
[mention=288]RFID[/mention] Şu saatten sonra RTX almayı düşünen pek kalmamıştır gibime geliyor
Katılıyorum. Alan vardı bir arkadaş o yararlanır belki

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/20/2018 at 19:21, epi said:

kisa donemde beklenenin altinda gelir elde ederek hissenin dusmesi, bu sekilde piyasadan hissenin ucuza toplanilmasi vs akillica bile olabilir.

epi kusura bakma ama, bazen Alice'in Harikalar Diyarı'nda yaşadığını düşünmüyor değilim :) Benzer bir şeyi Tesla'da deneyen Elon Musk'ın başına gelenleri bilmiyor olamazsın değil mi? Şirket hissedarları ve SEC göz yumacak ha şirketi bile bile zarar ettiren yönetime?

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Najaz said:

epi kusura bakma ama, bazen Alice'in Harikalar Diyarı'nda yaşadığını düşünmüyor değilim :) Benzer bir şeyi Tesla'da deneyen Elon Musk'ın başına gelenleri bilmiyor olamazsın değil mi? Şirket hissedarları ve SEC göz yumacak ha şirketi bile bile zarar ettiren yönetime?

Kısa dönem derken ne kadarlık bir zaman dilimini kastediyor. O da önemli bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Najaz said:

Uzun donemde kar hedefiyle kisa donemde zarar teknoloji sirketleri icin pek yeni bir konsept degil. Kardan zarar etmekten soz ediyoruz bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.hardocp.com/article/2018/11/21/rtx_2080_ti_fe_escapes_testing_by_dying_after_8_hours/

daha önce ki teoride Micron Vrm lerinden kaynaklı sanılan sorun üzerine Nvidia yeni seri RTX lerde Samsung Vram'e dönmüştü. Ancak yeni gelen Samsung Vrm'li RTX kartı da 8 saat sonra test de uçmuş. 

Demek ki sorun başka yerde. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, epi said:

Uzun donemde kar hedefiyle kisa donemde zarar teknoloji sirketleri icin pek yeni bir konsept degil. Kardan zarar etmekten soz ediyoruz bu arada.

Elmalarla armutları karıştırıyorsun hocam. Halka açık bir şirketin borsada işlem gören hisseleri üzerinde manipülasyon yaparak yatırımcıyı zarara uğratmak oluyor senin tarif ettiğin olay. Elon Musk bunu denedi ve ceza aldı, şirket yönetimini de bırakmak zorunda kaldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elon Musk’in yaptigi ile buradaki durumun benzer hic bir yani yok. Yani bir manipulasyondan soz etmedim, mimarideki secimlerden ve fiyatin yuksek olmasindan soz ediyordum. 

Sanirim siz kartlarin patlamasi ve geri cagrilmasindan soz ettigimi sandiniz ama o durumun kabul edilebilir bir yani olmadigini bir sonraki paragrafta ozellikle vurguladim.

nvidia’nin onunde iki secenek vardi, biri kisa donemde kari maksimize ediyordu, digeri uzun doneme oynuyordu. Cogu zaman yaptiklari gibi uzun donemi sectiler. Bunun yan etkisi (daha dogrusu externality) olarak kisa donemi hedefleyen yatirimci kacacaksa buna manipulasyon demek mumkun degil.

Musk’in yaptigi “belki ben alirim butun hisseleri ak, gereken parayi da ayarladim” gibi dogrulugu tartismali bir paylasim yaparak hisselerin degerini etkilemekti. Yani gercekten bir elma ve armut durumu soz konusu, iki olayin birbiri ile hic ilgisi yok.

“Hisseyi dusurelim de toplayalim” gibi bir yaklasim degil, “uzun donemi hedefleyecek kaynaklara sahibiz, bunu anlamayip kisa donemde gemiyi terkeden olursa bunu firsata cevirecek imkanlara da sahibiz” gibi bir yaklasimdan soz ediyordum.

Tabi nvidia’nin kisa donemde kar maksimize edecek stratejisi dedigim, RTX mimarisi yerine eski mimarinin daha buyuk cip’te daha yuksek paralellikle gelmesi secenegi mumkun olmamis da olabilir. Veya mumkun olsa da mevcut 10x0 fiyat ve stoklariyla bu secenegin karlilik beklentisi de dusuk olabilir. O da ayri bir tartisma konusu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rakip firma 3 sene önce çıkardıkları ürün ile bile rekabet edemediği bir dönemde Nvidia riske girebilecek pozisyondaydı ve girdi. Nvidia'nın tek dezavantajı sadece gpu üretiyor adamlar. Diğer tarafta AMD hem gpu, hem cpu hem de çipset üretiyor. Birinden biri bocalasa bile diğeri sübvanse ediyor bir şekilde. Bence Nvidia en büyük hatayı çipset işinden çekildiğinde yaptı.

Rtx kartlar yüksek fiyatlarla piyasaya girdi, rt performansı hayal kırıklığı yarattı, üstüne bir de yanan bozulan kartlar eklenince yatırımcının başka tarafa kaçması kaçınılmazdı. Şimdi Nvidia kendi hisselerini toplar mı bilemem ama toplarsa pek hoş karşılanmaz, olayı daha da kötü bir yerlere götürebilir. Ayrıca kenarda köşede biriktirdikleri büyük bir paranın olduğunu da zannetmiyorum.

Nvidia agresif bir firma, yani rakip olsa da olmasa da hiçbir zaman vitesi boşa attığı görülmedi. Böyle bir şirketin hisse fiyatlarının etkileneceğini düşünürek yok haritasını değiştirebileceğine inanmıyorum. Diğer tarafta rakip AMD tuhaf bir firma. Her zaman şapkadan tavşan çıkarma potansiyeli olan öngörülemez bir yapıda. İntel'e misal nasıl beklenmedik bir kroşe çıkardıysa yarın aynısını Nvidia'ya yapmayacağının garantisi yok.

Düşünsenize AMD'nin şuan elle tutulur bir gpu'su yok ama AMD hisseleri çılgın atıyor bu aralar. Diğer tarafta Nvidia kendi ile yarışıyor ama darbe üstüne darbe alıyor. Dolayısıyla dal ne kadar sağlam olsa da tek dala tutunmayacaksın bu dünyada.

Nvidia yeni fantaziler peşine koşacağına zaten iyi olan gpu'ları biraz daha iyileştirerek yeniden sunamaz mıydı? Sunmazdı, ama yapmalı mıydı? Bence yapmalıydı. Nasıl zamanında 8800'ü yeniden ısıtıp ısıtıp kaç sene arge kastıysa yine aynısını yapabilirdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok