Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

1 saat önce, mehmetclk said:

2070  için 599$ nedir yahu.:mad:

bir de bu amerigaa fiyatı. 

TR için konuşursak ve 2080'nin KDV dahil TR fiyatını baz alarak hesap edersek burada KDV dahil 1084 dolara denk gelecek 2070. 

zaten bu kartları alacak en azından bizim forumdan kimse yoktur. alacak olan da gider amerikadan felan aldırır bavulla sokar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anlamadığım, hatta mana veremediğim diyeyim RTX 2070 GTX 1080 ayarında olacak mı olmayacak mı, hadi oldu diyelim RT performansı düşük olur, fiyat farkına katlanılsa bile pek yeni teknoloji göstermeye yetecek bir model olmayacak gibi.

Hele hele RTX 2060 falan bu şekilde kullanılacak kartlar olmaz, fiyatları da üst seri trendinde olur ise anlamsız olacak.

Bu arada 4K 144Hz tek kart hayalleri de baya bir ileri baharlara kalmış oluyor, o da tabii günün birinde olacak ise.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 dakika önce, T800 said:

Benim anlamadığım, hatta mana veremediğim diyeyim RTX 2070 GTX 1080 ayarında olacak mı olmayacak mı, hadi oldu diyelim RT performansı düşük olur, fiyat farkına katlanılsa bile pek yeni teknoloji göstermeye yetecek bir model olmayacak gibi.

Hele hele RTX 2060 falan bu şekilde kullanılacak kartlar olmaz, fiyatları da üst seri trendinde olur ise anlamsız olacak.

Bu arada 4K 144Hz tek kart hayalleri de baya bir ileri baharlara kalmış oluyor, o da tabii günün birinde olacak ise.

Benim tahminim 1080 ayarında olacak. şuan ki 2080 ile 1080 Ti arasında eşitlik gibi bir durum. 

salt kart performansı arayanlar için mevcut 1080 stokları tükenirse ancak satış yapabilir Nvidia. Aksi durumda gidip de kimse 2070 almaz bu fiyatlarda. 

RT açısından bakarsak bence koymasalar daha iyi olurmuş. 2080 Ti bile full hd de görüntüyü 30-60 arasında oynatabiliyorken 2070 herhalde 15-35 arası bişi oynatır diye tahmin ediyorum. dediğin gibi 2060-2050 sadece RT var mı yok mu ayrımı olan kartlar olur. RT açarsanız 10fps görür kaparsınız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2070den düşük kartlarda rt olmayacak ve gtx olarak isimlendirilecek diye okumuştum birkaç yerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

RT açısından bakarsak bence koymasalar daha iyi olurmuş. 2080 Ti bile full hd de görüntüyü 30-60 arasında oynatabiliyorken 2070 herhalde 15-35 arası bişi oynatır diye tahmin ediyorum. dediğin gibi 2060-2050 sadece RT var mı yok mu ayrımı olan kartlar olur. RT açarsanız 10fps görür kaparsınız. 

RT için biraz zaman gerekiyor ama gidişat RT yönünde olacağı kesin. RT denenip sonra vazgeçilebilecek bir şey değil.

Tessellation gibi düşünün, o da ilk çıktığında RT kadar olmasa da süründürüyordu, sonra sıradan oldu.

2070 altında RT olup olmayacağı hala belirgin değil ama 2070 altı seviyeyi bu sene AMD dolduracak gibi gözüküyor. F/P olarak giriş ve orta seviyede AMD'nin eli güçlü olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2070’de dahi düttürü şeklinde bir miktar alt seviyelerde olmaması zaten mantıklı olanı.

Ancak RTX 2060 veya adı her ne olacak ise fiyatı GTX 1060 seviyesinde mi olacak yoksa onu da mı yukarıya alacaklar ? 

Fiyatların artması en sevmediğim nokta burada, kimsenin de fiyat artışlarından hoşlandığını zannetmiyorum.

Navi için de Polaris tarzında olacağı söyleniyor yine bazı denk geldiğim tahmin veya söylentilerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 minutes ago, T800 said:

Ancak RTX 2060 veya adı her ne olacak ise fiyatı GTX 1060 seviyesinde mi olacak yoksa onu da mı yukarıya alacaklar ? 

İşte bu 2060 RTX 2060 mı olacak yoksa GTX 2060'mı olacak? bu sorunun cevabına bağlı. Eğer RT ve Tensor core'lar ile gelecekse fiyatı 1060 seviyesinde olmayacaktır.

Nispeten böyle bir zayıf gpu'ya RT koymak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum ama dlss zayıf gpu ile güzel iş yapabilir.

Benim düşüncem 2060 ve altı masaüstü gpu'lar 20xx serisinin mobil sürümleri ile aynı olacaklar. RT ve Tensor özellikleri kırpılmış mobil 20xx serisini ve bunların masaüstü versiyonları görmemiz olası. Tabi böyle olursa GTX 2070- GTX2080'i falan mobilde görebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS kağıt üzerinde iyi görünüyor ancak uygulaması nasıl olacak onu bilemiyoruz daha, örneği yok veya ekseriyet teşkil etmiyor, düşük kartlarda durumu ne olur pratikte onu da bilmiyoruz.

Bir altı, yedi ay sonra ancak oturacak herhalde bazı şeyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, sgi said:

Ben bu DLSS'i performansı etkilemediğini varsaymıştım ama gerçek pek öyle değilmiş. Hatta 1800p karşılaştırmasında görüldüğü üzere hiçbir olayı yokmuş DLSS'in.

Aynı performansı ve aynı görüntü kalitesini hiçbir özel donanım olmadan da elde etmek mümkün görünüyor. Hem de oyun uyumluluğu gibi bir derdiniz de yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ikincisi ben de düşük çözünürlükler olmadığını düşünüyordum, bu durumda DLSS gibi birşeyle orta- düşük seviye kartları farklılaştırması imkansız.

Yine olayı 4K olarak görülüyor ki bu da maalesef kullanışsız.

PC bu konsol değil, 60Hz 4K TV’ye bağlayıp oyun oynamıyorsun ki buna kalkılacak olsa 6-7 bin TL’ye 4K HDR düzgün bir model alabilirsin, 3000 TL’ye de PS4 Pro al, bitir işi. Gerçi o tarafta da oyunlar 500 TL falan olmuş, kolay gelsin demek lazım.

Ancak 4K oyun monitörüne gelince iş yanından geçemezsin. HDR olacak, yüksek HZ olacak, belli zaten fiyatları tekrar etmeyeyim burada.

Nvidia burada ne düşünmüş ? Kaç kişi 60Hz ve 4K’da oyun oynuyor ? İlginç bu bakımlardan. DLSS teoride iyi duruyor ancak hikaye olacak gibi bu şekilde ilerleyecek ise. En azından bu jenerasyonda.

T800 tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3dcenter'ın bilmem kaç tane sitenin incelemesinden faydalanarak yaptığı derlemesi:

https://www.3dcenter.org/artikel/launch-analyse-nvidia-geforce-rtx-2080-2080-ti

Kısaca 2080ti, 1080ti'dan %35 kadar hızlı ve %13-14 kadar yüksek güç tüketiyormuş. 2080 ise 1080ti'dan %6-7 kadar hızlı ve %4-5 kadar daha düşük güç tüketiyormuş.

jackjoker and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX'in fiyat düzeltmesini AMD'den ivme kazandırılmış bir ara model yaptırabilir, sonuçta RTX her bakımdan daha maliyetli bir seri iken AMD +%30-35 ivme kazandırdığı RX680 vs bir kartla Nvidia'nın fiyatları 1000 serisinin olduğu yere yaklaştırmasına sebep olabilir. Nvidia'nın RT hamlesi Biraz Fermi Çok az'da 2900XT dönemini anımsatıyor. eğer öyle olursa AMD'ye gün doğdu diyebiliriz.:icon_dance:

2050-2060 RTX değil'de GTX gelecekse farklı bir GPU olacağından bu modellerle F/P'a oynamayı deneyebilir.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şunu merak ediyorum, nvidia tensor ve rt çekirdeklerinin yerini cuda çekirdekleriyle doldurduğu gtx 2070, 2080 falan çıkaramaz mı? Böylece hem Amd hamlelerine karşı rekabetçi fiyatlı ürün sunabilir hem de 4k 144hz performansına yaklaşmış kartları bünyesinde tutatn taraf olmuş olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
42 minutes ago, ZvAnA said:

Ben şunu merak ediyorum, nvidia tensor ve rt çekirdeklerinin yerini cuda çekirdekleriyle doldurduğu gtx 2070, 2080 falan çıkaramaz mı? Böylece hem Amd hamlelerine karşı rekabetçi fiyatlı ürün sunabilir hem de 4k 144hz performansına yaklaşmış kartları bünyesinde tutatn taraf olmuş olur.

RTX 2080'i 2080ti'yı şu haliyle zaten dizüstüne koyamaz Nvidia, hem pahalı hem çok büyük, hem çok ısı üretiyor. Dolayısıyla notebook'lar için başka bir şeyler yapmışlardır illaki.

RT yerine cuda falan koymaz, koysa çok hayvan gibi güçlü bir gpu olur, ona da 2080 falan diyemez çünkü benchmarklarda ezer geçer bu yeni gpu. Diğer taraftan ne kadar güçlü olursa olsun RT olmadığı için hep bir tarafı eksik olur.

Bu nedenle rt özelliği olmayan aynı mimaride ama daha küçük tamamen farklı bir yonga serisini mobil için hazırlamışlardır diye tahmin ediyorum. Fakat bu yonga serisinin 2080-2080ti seviyesindeki örneklerini masaüstüne çıkarıp rtx2070-2080-2080ti'yı baltalamazlar. Gtx2070-gtx2080 notebooklara özel olur.

Tabi 2070-2080 notebooklara hiç çıkmayabilir de. O zaman en güçlü yeni nesil mobil 2060/2060ti vs gibi bir şey olur. Daha fazlasını isteyen mobil 1080ti/1080ti sli ile devam eder.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, ZvAnA said:

Hayır. Çünkü Nvidia yeni mimarisini bütünüyle bunlar üzerine şekillendirmiş. Bu Turing'in tanıtımı için kasmalarının sebebi de buydu. Bu denli büyük bir değişiklik en son Fermi'de yaşandı. Mimarinin bütün yapısı değişiyor. Ancak mentalite olarak veya firmanın geleceğe dönük fikriyatı açısından bu kadar büyük bir değişim en son g80/Tesla zamanında oldu. Zaten Nvidia da öyle diyor. 2006'dan bu yana en büyük değişim.

Şöyle söyleyeyim; g80 gpusu ile ortaya konan Tesla mimarisi ile grafik hesaplamaları genel amaçlı kullanım için yeniden şekillendirildi. Buna uygun donanım (g80) ve yazılım (cuda) ortaya çıkardılar. Fermi'de ise bu mimariyi çok daha geliştirilebilir hale getirip, superscalar denen yapıya ulaştırdılar. Tabi bunu yaparken mimarinin temeline fp64, özel işlem birimi, dx11 getirilerini en iyi şekilde kullanılacak birim yapısı gibi şeylerle sundular. Kepler, Maxwell zaten Fermi'nin zaman içinde getiştirilip (ciddi oranda değiştirilip) verimliliğinin artırılmasını sağlayan yeniliklerdi. Pascal zaten Maxwell'in aynısıydı. En azından bizlere sunulan öyleydi. Pascal'ın orijinal tek gpusu gp100'dü. Onda hem mimari yapı Kepler ve Maxwell'deki gibi değişti hem de ciddi yenilikler sunuldu (nvlink, hbm2, yenilenmiş fp64 yapısı). Volta da tensor core veya genel adı ile fp16 birimleri eklendi. Ama bunun tam olarak nasıl yapıldığını bilemiyoruz. Turing'deki gibi mimarinin en temeline mi yerleştirdiler belli değil. Ama Turing'de bütün sm yapısı, gpc yapısı değişmiş oldu. Hatta bu zamana kadar gelmiş olan polymorph engine artık yok.

Nvidia muhtelemen rt core ve tensor coreları kullanacak apiler veya programlama dilleri sunabilir. En azından tensor core için bunu yapması mümkün görünüyor. Rt için zaten directX'e yama yapılacağı söyleniyor. Yani o standart olacak. Tensor core da kullanım şekline göre tutulabilir. Cuda baya tuttu mesela. Nvidia'nın en az birkaç yıl bu mimari ile devam edeceği belli.

Konudan bağımsız, Amd'den beklenti ise 7nm ile üretilen Vega gpusu %35 yüksek performans sunacak diye bekleniyor. Gpu boyutu ise 300mm'nin altında. Kabaca 1080ti ile benzer performans göstermesi mümkündür. Zaten 7nmye geçip bunu da yapamazsa, Turing'e uzun bir süre Amd'den yanıt beklemeyelim. Zaten Navi için de orta sınıf kart olacak falan dendi. Ama Vega 300mm'nin altına inerse orta sınıf olacak. O yüzden Navi büyük gpu olabilir. Polaris içinse 12nm'de yenilenmiş hali gelecek dendi. Ne kadar doğru göreceğiz. Bana çok anlamlı görünmedi ama biliyorsunuz ki konu Amd...

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi  +1 

AMD'nin revizyondan geçirilmiş tasarımla ve TSMC ile daha iyi üretilen bir GPU ile gelmesi diliyorum, böylece Nvidia'nın gevelemelerinden biraz olsun kurtulabiliriz, Oyuncuya 1000$ 'a kart aldırmak nedir, üstelik esas özelliğini 1080P'de sabit 30FPS'de tutamıyor, diğer özelliği tensor core'un getirisini kazanımlarını ne zaman göreceğiz ki oda uzun bir süre olmayabilir yada vasat örneklerle olabilir, Son durum Ray trace ışık kullanılmış demo'ları parlatmak ve yukarıdaki video benzeri tanıtımlarla PR yapmak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/20/2018 at 9:41 AM, jackjoker said:

1. yeni sürücülerle pascal serisi kartların önünü biraz kesici durumlar ekleyebilirler. böylece yeni seri ile eski seri arasında fark açılması hedeflenir. nvidia yapar mı? yapar öyle bir firma çünkü potansiyeli var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rtx 2080 tatlı duruyor alasım var ama bilemedim ya, gözüme kestirdiğim model msi trio x modeli 6,5k dan aşağı göremedim hiç 6k düserse alacağım sanırım. 

Gerçi oynacağım/oynadığım oyunlar da belli gerek yok ama içimden bir ses doları daha fazla tutamayacaklar aldın aldın diyor şu aralar.Gerçi rahibi saldıklarında(bence salacaklar)biraz düşer diye tahmin ediyorum.

Amann neyse... :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2080'i almayı düşünenler bence yılbaşını hatta martı beklemeli, AMD'den gelecek hamlelerin Nvidia'nın dengi olmayacağı belli, Nvidia bu durumdan faydalanıyor fiyat olarak çok pahalılar, Nvidia kaymak yemek adına şu piyasa şartlarında bir fiyat düzeltmesi yapmaz ta ki AMD'nin eli tamamen açılana kadar.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Psikobat said:

Rtx 2080 tatlı duruyor alasım var ama bilemedim ya, gözüme kestirdiğim model msi trio x modeli 6,5k dan aşağı göremedim hiç 6k düserse alacağım sanırım. 

Gerçi oynacağım/oynadığım oyunlar da belli gerek yok ama içimden bir ses doları daha fazla tutamayacaklar aldın aldın diyor şu aralar.Gerçi rahibi saldıklarında(bence salacaklar)biraz düşer diye tahmin ediyorum.

Amann neyse... :) 

2080 alacağına neredeyse yarı fiyatına 1080Ti al aynı performansı yaşa. Hatta OC yap 2080'i geç. şimdiye kadar yapılan tüm testler de hep denk ya biri ya diğeri 2 - 3 fps farklı. üstelik test edilen 2080'ler de birazcık OC'luydu. 

ha yok ben RT için alıyorum diyorsan 1080p de 30 fps belki.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok