CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

51 dakika önce, Psikobat said:

Bu ortalığı ayağa kaldıran açıklar için söyle bir senaryo mümkün müdür ?

mesela microsoft azure sunucuları ele alalım bizde bunlardan birini kiralamıs olalım. şimdi benim kiralamıs oldugum sunucu ustunde xx firmasının hostingi olsun ve bu hosting uzerinde de büyük bir alısveriş sitesini barındırsa buna erişim alabiliyor mu ? yani erişimden kastım bu sızıntı ile fiziksel olarak aynı makinada ama sanal olarak ayrılmış olan lokasyona erişebiliyor mu ?

spectre açığı ile bu mümkün. zaten olayın sunucu tarafında ki kritik yanı da bu. normal şartta sunucu üzerinde birbirinden bağımsız iki ayrı sanal işletim sistemi tamamen ayrı izole şekilde çalışır. spectre yöntemi ile sunucu üzerinde ki ortak havuz çekirdekleri arasında ön belleğe alınan bilgiler okunabilir hale geliyor. başka bir sanal sistemin o an ön belleğinde bulunan veriler toplanıp okunabiliyor.

teknik detayını bilemiyorum ama kabataslak böyle. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, jackjoker said:

spectre açığı ile bu mümkün. zaten olayın sunucu tarafında ki kritik yanı da bu. normal şartta sunucu üzerinde birbirinden bağımsız iki ayrı sanal işletim sistemi tamamen ayrı izole şekilde çalışır. spectre yöntemi ile sunucu üzerinde ki ortak havuz çekirdekleri arasında ön belleğe alınan bilgiler okunabilir hale geliyor. başka bir sanal sistemin o an ön belleğinde bulunan veriler toplanıp okunabiliyor.

teknik detayını bilemiyorum ama kabataslak böyle. 

Tahmin ettiğim gibi sıkıntı büyükmüş cidden :)  performans düşüşleri derken ilginç gelişmeler oluyor, dava açarlarsa intelin belini bükebilirler gibi.

Ryzen yavrum dertli felan ama bunlardan pek etkilenmiyormuş :) yani 1in den etkilendiğini biliyorum(sanırım 3  adet açık mevcut) oda patchle kapatılıyormuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha çok sunucularda etkisi olabilecek bir açık, yanlış hatırlamıyorsam bu açığın kullanılabilmesi için sisteme sızılmış olması gerekiyor (Chiparchitecht tam doğrusunu yazabilir) ki bu durumda zaten ayvayı yemişsiniz demektir. INTEL'in karizmasını çizebilecek bir durum çünkü bir sonraki işlemci serisinde ancak düzeltilebilecek bir hata bu, şuan yamayla yapacakları düzeltmeler  %5~30  arasında yavaşlamalara sebep olabiliyormuş, MS'un yaması AMD işlemcili sistemlerde sorun çıkarmış çökmüş işe yaramadığı için ve yama geri çekilmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dava açarlarsa intelin belini bükebilirler derken? bu sorun sadece intel de yok. amd de açıkladı kendilerinde aynı açığın olduğunu. dünyada sunucu sistemlerinde sadece intel kullanılmıyor. 10 yıldır üretilen bütün işlemci mimarisinde bu açık mevcut. intel ilk olarak duyurduğu için ihale intele geldi gibi bir durum oluşuyor sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildiğim toplam 3 açık mevcut. 1 tanesi(spectre 1 olan sanırım) butun cpuları kapsarken (arm ler dahil) diğer ikisi spectre2 ve meltdown intele özgü diye biliyorum.

Amd nin hatta açıklaması vardı.

http://www.amd.com/en/corporate/speculative-execution?utm_campaign

İntelin sektördeki kısmen tekeli düşünülünce başının ağrıma ihtimali çok daha yüksek diye düşünüyorum.

Performans düşüşü cpu salt gücünden ziyade ı/o tarafında görülüyormuş, en çok etkilenen nvme ssd ler olmuş.Okuduklarım bu yönde tabi.

Mış muş diyorum söylenenler bu şekilde kullanmadığım için bilemiyorum tabi kullanan arkdaşlar daha net yanıt vereceklerdir ms patch ve bios update sonrası olanları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

özellikle Windows 7,8 kullanan bilgisayarlar etkilencekmiş. 

Fixing Chipmageddon Will Slow Down Older Computers

Microsoft has come out and said it: cures for the pervasive chip flaws Meltdown and Spectre are likely to dent the performance of your PC if it’s a few years old.

Slowdown lowdown:  In a blog post, Microsoft’s head of Windows says older machines, particularly ones running Windows 7 or 8 on Intel’s Haswell chips, will see performance fall after updates to protect against Spectre. Computers running Windows 10 on the same chips will also see some decrease in performance. Newer chips will be largely unaffected.

https://www.technologyreview.com/the-download/609933/fixing-chipmageddon-will-slow-down-older-computers/?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_content=2018-01-09&utm_campaign=Technology+Review

AMD durumdan ne kadar faydalanabilecek onu merak ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ResetButton said:

Broadcom , Qualcomm 'u almak için yeniden daha yüksek teklif vermiş. Bradcom'un Qualcomm 'u alacak kadar büyük olması insaların şaşırtıyor daha çok.

https://www.pcmag.com/news/359013/broadcom-increases-qualcomm-bid-to-121-billion

Qualcomm'u almak için Broadcom'un neden bu kadar zorladığını pek anlayabilmiş değilim ama ticaret deyip geçeyim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

işlemcilerde son 3 - 4 yıldır üretim teknolojisi (nm düşüşü) ve cache miktarı dışında bir gelişim varmı ? ben 486 serisinden Pentium'a geçişteki ivmeyi bir daha görmedim şahsen.sonraki 20 yılda azaldı azaldı ve şu an aynı cpu'lar allanıp pullanıp satılıyor gibi geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 minutes ago, sagitarius said:

işlemcilerde son 3 - 4 yıldır üretim teknolojisi (nm düşüşü) ve cache miktarı dışında bir gelişim varmı ? ben 486 serisinden Pentium'a geçişteki ivmeyi bir daha görmedim şahsen.sonraki 20 yılda azaldı azaldı ve şu an aynı cpu'lar allanıp pullanıp satılıyor gibi geliyor.

Mimaride bize bildirilmeyen değişiklikler yapılıyor. Bunun teknik detaylarını özetleyen bir yazı vardı. İngilizce idi ama. Bulabilirsem paylaşırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sagitarius Mimaride bir sürü değişiklik daha doğrusu gelişim var fakat geriye doğru uyumluluk için eski mimari tasarımda korunuyor, gelişimi en net olarak watt başına performansla görebiliriz, diğer şeyler için fazla birşey diyemiyorum chiparchitecht daha iyi özetleyebilir.

AMD'nin Zen+ işlemcilerinin piyasaya girme zamanı konusunda haber okuyan varmı? en son x470 yonga setli anakartları görmüştük, bu baharda 2-3 sistem toplama işim var hemde okkalı sistemler, yazında nasipse en az 1 tane thredripper-2 işlemcili sistem toplamak istiyorum. 
:icon_dance:

VrEn0R.jpg

Şu yukarıda haritaya göre kendi sistemim için Zen-2 yada ucuzundan thredripper-3 işlemcili bir sisteme geçebilirim. AMD'nin teknik olarak gecikmeler yaşatabilmesinide hesaba katmak lazım.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/6/2018 at 0:41 PM, sagitarius said:

Aradığım yazıyı buldum. Bir tane daha var. Onu da bulursam paylaşırım.

Modern Microprocessors:

http://www.lighterra.com/papers/modernmicroprocessors/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD nin yeni Ryzen APU lari basına dağıtılmış.  Bakalim performans nasil olacak. İlk adımda Ryzen 3 ve 5 APUlari var

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.02.2018 at 0:34 PM, mehmetclk said:

@hakancez herhalde şu haberleri kastediyorsunuz, birçok yayıncı ön haber yapmışlar ve testler yakında dökülmeye başlar ; https://wccftech.com/amd-ryzen-vega-graphics-reviewer-kits-start-showing-ryzen-5-2400g-ryzen-3-2200g/

Evet bu haberler. Tech crunch ta gordum bende. Ama grafik tarafında havadisler iyi değil. 1050ti seviyesine yakın bir sey bekliyordum ben

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1050ti seviyesine yakın olan intel' e verdikleri gpu, aynı gpu'yu kullanacak olsalar bile sistem belleğinin bant genişliği ile o seviyeye çıkması pek mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen APU'larda 750Ti dengi yada biraz üstü 950Ti'nin dibine gelmesini beklerdim fakat bu hayallerde kalacak gibi, INTEL'in hedefe gitmek için rekabette kalmak adına AMD'nin GPU'sunu kendi işlemcisiyle paketleyip rekabet edecek bir ürün çıkarması mühendislik başarısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen APU incelemesi Techreport'tan gelmiş, skorlar iç güveysinden hallice fakat böyle ifade etmemin sebebi daha yüksek beklemem, yoksa 75W'lık 750Ti'yi tokat manyağı yapan çulsuz  30W'lık GT1030'a benzer skorlarla gelmesi harika olmuş. AMD'nin sürücüleri olgunlaştıkça biraz daha iyi ve dengeli skorlar görürüz. Ufaktan bir HTPC toplamak isteyen için birçok işi görecek bir sistem kurulabilir, şimdi değil fakat ileride TV'nin yanına pasif soğutuculu ufak bir HTPC düşünüyorum o zaman ilk tercihim bunlar olabilir, bir ihtimal mobil i7-AMD VEGA M GH'lı bir HTPC'de alabilirim. Lenovo ve HP'nin çok ufak client PC'leri var. bunlarda tercih edilebilir heleki oyun için harici GPU filan düşünülmüyorsa.

Kaynak: https://techreport.com/review/33235/amd-ryzen-3-2200g-and-ryzen-5-2400g-processors-reviewed/10

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçtiğimiz aylarda okuduğum bir haberde Ryzen gelişmesinden ötürü INTEL'in yol haritasında revizyona gittiği ve Canonlake'i masaüstüne çıkarmayacağı yazılıyordu, Coffelake sonrası Icelake'e geçileceği yazılmıştı, haberler doğru çıkmış gibi görünüyor. INTEL 8 serisi isimlendirmesi altında 2 farklı mimaride mobil işlemci sunacak, i5-8269U  4c/8t (6mb L3 tamponlu) tasarımlı 15w TDP ile gelecekmiş. U takısıyla gelen işlemci i5 olduğu için fiyatı uçuk olmaz diye düşünüyorum, bundan hareketle birçok model notebook'ta kullanılacağını varsayabiliriz. Ryzen mobile karşı biraz daha rahatlatacak (gen10) gpu performansıyla geliyor bu işlemciler. bundan sonrakiler'de kullanılacak GPU'da esmer'in ilk etkisini görebiliriz herhalde. :zuh:

intel-Core-i58269U-ozellikleri-ve-perfor

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intel-Core-i58269U-ozellikleri-ve-performansi.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hükümet Broadcomm 'un qualcomm 'u almasına izin vermemiş. 

Şimdi Intel 'in alabileceği yorumları dolaşıyor. 

Güncel bir diğer konu da Apple'ın işlemcideki başarısı . Samsung S9 benchmarklarıda görülpüyor ki Iphone X 'in hızına yaklaşamıyor bile. Açıkması ne?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL'in Qualcomm'u alması teknik olarak mümkün mü ona bakmak lazım, neticede rekabet kurumu buna onay vermeyebilir, Trump'un politikalarının akıl karı olmadığı gün gibi aşikar.

Samsung'un S9'la berbaer Apple'a özellikle single core işlemci skorunda ciddi manada yaklaştığı görülüyor, Testlerde geride olmasına sebep Apple'ın önündeki işine odaklanma başarısı buda eşittir daha rafine cihaz ve yazılım çıkarabilmesi. Samsung'un firmware konusunda hala birkaç fırın ekmek yemesine ihtiyacı var.

95525.png

kaynak: https://www.anandtech.com/show/12478/exynos-9810-handson-awkward-first-results

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok