CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Yeni oyunlar içinde bir tek BF1'de "gerçek manada" çok çekirdek desteğini gördüm o da elle komut eklemezseniz kendi çalışmıyor. Yine de en fazla11+1 çekirdek destekliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stok hızlarda Ryzen Intel 7700k'nın çok gerisinde kalırken, Ryzen 3.8GHz vs 7700k 5GHz kıyaslamasında ortalama 2-3 FPS geride kalıyor. Ryzen 2 daha iyi hız aşırtılabilirse bu fark AMD yönünde olabilir.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, rammstein said:

Stok hızlarda Ryzen Intel 7700k'nın çok gerisinde kalırken, Ryzen 3.8GHz vs 7700k 5GHz kıyaslamasında ortalama 2-3 FPS geride kalıyor. Ryzen 2 daha iyi hız aşırtılabilirse bu fark AMD yönünde olabilir.

Bunu sanıyorum ki Battlefield 1 için yazdın. Çünkü oyunların %99'unda durum böyle değil malesef. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, stardust said:

Bunu sanıyorum ki Battlefield 1 için yazdın. Çünkü oyunların %99'unda durum böyle değil malesef. 

Bu iki videoya göre konuştum. Ama aşağıdaki videoda farklı sonuçlar var. Ona göre Ryzen hız aşırtılınca daha iyi skor veriyor.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

videoları yarın izlerim de, diyeceğim bende bahsedilen iki işlemci de var ve oyun oynarken kullandım.

Ryzen'i ciddi seven ve bu konuda amd'nin tarafını tutan biri olarak malesef şu bir gerçek ki şuan hiçbir oyunda 7700k nın eline su dökemiyor ryzen işlemciler.

Yüksek tazeleme hızlarında, yüksek FPS değerlerine çıkınca, ortalama fps yerine, minimum fps daha çok önem kazanıyor.

malesef ortalama fps aynı bile olsa (ki 7700k genelde önde) ryzenin dip yaptığı çok nokta oluyor, o dip yapınca da akıcılık düşüyor bir anda oyunda performansa negatif etkisi daha farkedilir oluyor.

kısaca ryzen çok daha yetenekli bir işlemci ama zamane oyunları sadece yüksek saat hızından anlıyorlar şimdilik.

8700k çıkınca bu konuşulanların anlamı da kalmayacak, çünkü tam aradaki açığı kapatmaya yönelik, derde deva, hastalara şifa babında bir işlemci geliyor gibi.

O yüzden 350 dolara işlemci alacak adama şuan itibariyle ne R7 1700x, ne de i7 7700k öneririm, 2 rekaat bekle derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 7800X vs i7 8700K durumu da ilginç bir miktar, 7800X ciddi overclock edilebilen bir işlemci, 8700K kadar olmasa da çok uzağında değil. 

Artı olarak HEDT platformuna bir giriş var bu noktada, yine 12 adet PCI Express yol fazlalığı ile dört kanal RAM kullanabilmesi var.

Bu açılardan ilginç bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intelin yeni CPU'ları haberlerde geçen fiyatların çok üzerinde satılıyormuş, işin garip tarafı stoklar ona rağmen boşalmış. Diğer bir haber ise i7-8700K işlemcilerinin ısınma problemi üzerine hali hazırda alıp kullanayım normal bir hava soğutucuyla diyenleri biraz sıkıntıya sokuyor. Çipteki fazladan çekirdek ve threadler önceki serilere göre doğal olarak ısı artışı yapmakta, bunda tabi Zen işlemcilerinde kullanılan macunun daha kaliteli olduğu intelin yeni serisinde delid ve TIM 'den daha verimli sonuç alındığı bir gerçek. Konuyla ilgili daha detay için;

Fiyat;

http://www.guru3d.com/news-story/intel-8th-gen-coffee-lake-processors-will-be-hard-to-get-availability-dramatic.html

http://www.tomshardware.com/news/cpu-price-watch-intel-coffee-lake-amd-ryzen,35628.html

Sıcaklık;

http://techreport.com/blog/32661/just-how-hot-is-coffee-lake

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 03.10.2017 at 20:44, Whooosh said:

Yeni oyunlar içinde bir tek BF1'de "gerçek manada" çok çekirdek desteğini gördüm o da elle komut eklemezseniz kendi çalışmıyor. Yine de en fazla11+1 çekirdek destekliyor.

@Whooosh İlginç geldi, çünkü kötü kullanıyor işlemciyi gayet Frostbite oyunları, denediğim Battlefield 1 de böyle, Battlefront 2 de böyle. Hele ki Turbo Boost 3.0 ile tam bir rezillik oluyor.

Şöyle ki;

Turbo Boost 3.0 açık olur ise oyun gidiyor 20 adet threadden bir tanesini beğeniyor ki bu da 10 adet çekirdeğin en kaliteli ikisinden birisindeki thread oluyor, o threadin içine ediyor, orayı %100 load ediyor, diğer threadler bomboş ama bu arada, Turbo Boost 3.0 disable edilir ise de o %100 yükleme böyle threadler arası dolaşıyor ama hep var, eşit kullanmıyor bir türlü mesela The Division veya Wildlands böyle değil, bunlarda % 0 olan bir thread yok hiç Battlefield 1’deki gibi(Battlefield 1’de anlık yakalanıyor bazen, yine aşırı düşük kullanımlara rastlamak çok çok mümkün) birşeyler oluyor arkada hep, yük de dağıldığından CPU gayet serin kalıyor. 

Ancak Battlefield 1 yukarıdaki gibi berbat çalıştığı için ısı falan ağzına şey ediyor işlemcinin.

thread.processorcount ve avanesinden bahsediyorsun sanırım ancak daha denemedim bunları, bunlara gimmick falan diyen de var, işe yarıyor diyen de var, bakacağım ancak burada da max 12 thread desteği kullanabiliyor oyun deniliyor, neyse vakit olduğunda bir bakacağım bu ayara, halen voltaj ince ayarları ile upraşıyorum.

Yukarıda bahsettiğim nedenlerle Battlefield 1’de CPU stabil mi değil mi ince ayar yaparken onu da anlamak mümkün değil, o konuda da bir myth var çünkü, bu açıdan da bir halta yaramıyor.

Ancak mesela The Division hassas bu konuda, git 9.çekirdeğin voltajını az bir kıs şak diye çöküyor oyun, kullanmasa çökmez zaten, neyse uzatmayayım çok, böyle tespitlerim de oldu i9 7900X ayarları ile uğraşır iken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 

Komut girmen lazım abi, çooook farkediyor. Sadece iş dağılımı değil fps falan da değişiyor.

Screenshot (129)b.jpg

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha ucuza bulunur elbette Vatan fiyatı o, binlik partiler halinde de zaten fiyatı 359 USD, çok fazla da birşey olmaz, ne bekleniyor fiyat olarak ?

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, T800 said:

Daha ucuza bulunur elbette Vatan fiyatı o, binlik partiler halinde de zaten fiyatı 359 USD, çok fazla da birşey olmaz, ne bekleniyor fiyat olarak ?

1.550-1600 normal hali CPU'nun olması bekleniyordu Türkiyede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç görüş belirtmek istiyorum i7-8700K hakkında. Şuan elinde Ryzen serisi 1600 1700 ve 7700K işlemci bulunduranlar bence upgrade yapmasınlar. i7 8700K güzel bir işlemci lakin Türkiye fiyatını göz önüne alıp birde 7700K'nın cilalanmışını insanlar beklemiyordu. Performans açısından öyle aman aman birşey yok benchmarklarda. Zen serisi hala göz önünde durmakta ve bir takdiri açıkcası hak eder vaziyette. i5 8400K bence bu serinin en iyi işlemcisi olmuş fiyat ve performans açısından. Yeni çıkan coffee lake ailesi motherboard güncellemesi bekliyor ki şuan sıcaklık değerleri pek iç açıcı değil evo212 mesela sıkıntılı bu işlemci için. Tabi daha yeni biraz daha inceleme olmasını beklemek gerek. Açıkcası ben bu işlemci için umutluydum lakin inceleme değerleri beni olumsuz yönde düşündürdü özellikle 7700K'nın performans değerleriyle hemen hemen aynı olunca. Ben bu jenarasyonu es geçiceğim. Yeni yılla birlikte bakalım önümüze neler gelecek.

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı şeyi tekrar tekrar koymayın yahu, tamam anladık gördük ama farkettiyseniz iplemedik.

250euro'luk işlemciyi delid yapıp 750euro'dan satıyorlar. O kadar para verecek olsam zaten gider 3 tane 8700k alırım, illa içlerinden biri iyi çıkar. İyi çıkanı delid yapar diğer iki tanesini satarım.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Whooosh said:

Aynı şeyi tekrar tekrar koymayın yahu, tamam anladık gördük ama farkettiyseniz iplemedik.

250euro'luk işlemciyi delid yapıp 750euro'dan satıyorlar. O kadar para verecek olsam zaten gider 3 tane 8700k alırım, illa içlerinden biri iyi çıkar. İyi çıkanı delid yapar diğer iki tanesini satarım.

Olay zaten fikir olarak böyle bir şey satmaya yeltenmesi. Yoksa isterse 102318209381$'dan satsın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok