CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

evet şuan stoklarda yok. bende bekliyorum. vatana telefon açtım ve ne zaman gelecekleri belli değil diyorlar. ancak en erken 1 ay cevabı aldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reviewerların birkaçı bahsetti bundan, paper launch ın bir tık üstü işte, sample launch gibi birşey, üstelik 8100-8400 gibi kilitli işlemcileri alanlar bile Z370 almaya mahkum, tabi bulurlarsa, yine reviewerlardan biri inceleme için gelenler hariç gelmeyen 2 modeli piyasadan kendisi almış ve 4.9ghz in üstüne çıkmıyor dedi inceleme örnekleri gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

coffee lake konusunda heyecanlıydım fakat intel bırak mainstream i7 sersini, en üst extreme i9 işlemcilerde bile kendi TIM sıvısını kullanıyor. Linus'un da dediği gibi o intel'in termal macunu yerine diş macunu sürseniz iletkenliği daha fazla.

cidden anlamıyorum, dev gibi, sektörde lider firma. niye bu hatasında ısrar ediyor acaba. illa lehimleyin de demiyor kimse bari doğru düzgün, kaliteli bir termal macun kullansalar. Adamlar delid yapıp sadece eski termal macunu temizleyip, yeni termal macun sürüyorlar. Fark 1-2 değil tam 20 derece. Bu nasıl bir gerizekalılıktır, buna nasıl mantıklı bir açıklama getirilebilir ki. i7 8700k güzel işlemci ama 6 çekirdeğin overclock ısısı ile başedebilmek için delid şart. yeni anakart şart bir de üstüne...

bu şartlar altında, bu kadar uğraşcaksam (ki görünen battlefield vs 1 ya da 2 AAA oyun haricinde hiçbir performans artışı yok) bari cannonlake bekler, geçiş döneminde 6 çekirdekli ara bir işlemci alacağıma, cannonlake i7-9700k 8 çekirdekli 5ghz üstünü yapması kesin bir işemci alırım bu saatten sonra.

bahsettiğim video:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ama o da lehimli gelmez Cihan büyük ihtimal, delid yapmak bunları mesele değil yapılacak ise, 7980XE bile lehimli gelmiyor, nedeni nedir tabii tam bilmek mümkün değil, her eline alan 5 GHz falan uçmasın diye belki de. Gıcık bir durum tabii ama 5 GHz falan gibi aşırı kasılmıyor ise gerek de yok zaten çok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim 8700k dan vazgeçmemin sebebi bu zaten. işlemci öyle ısınıyor ki inceleyen kişiler neredeyse bu işlemci için özel soğutucular çıkarsa şaşırmayın diyecekler. 

delid işine giren çok bu yeni seride. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Linus’un bir videosu daha var eksilerde, 6700K idi sanıyırum delid ile ilgili yine, orada da değmez falan gibi yorumları vardı, şimdi ne diyor bu adam o da ayrı.

Son incelemeleri de bir garip bu youtuber elemanların kiminde Ryzen 5 ile denk 8700K neredeyse kiminde 1700-1800X serisinin önünde, saçma sapan şeyler, eskisi gibi doğru düzgün inceleme yapan da kalmadı, birçok kanaldan takip edip sonuç olarak bir fikre varmak önemli ama o da mümkün olmuyor her zaman uçuk noktalarda olur ise aradaki farklar.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, T800 said:

Son incelemeleri de bir garip bu youtuber elemanların kiminde Ryzen 5 ile denk 8700K neredeyse kiminde 1700-1800X serisinin önünde, saçma sapan şeyler, eskisi gibi doğru düzgün inceleme yapan da kalmadı, birçok kanaldan takip edip sonuç olarak bir fikre varmak önemli ama o da mümkün olmuyor her zaman uçuk noktalarda olur ise aradaki farklar.

Bunun neden böyle olduğunu jayz2cents açıkladı. Asus anakartlarda "allcore turbo" özelliği default olarak açıkmış, dolayısıyla incelemelerde Asus anakart kullanan yayınların puanları yüksek çıkmış.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir örnek daha vereyim Cooler Master Mastercase H500P, açın OC3D’den izleyin, açın Hardware Canucks’dan izleyin, açın bir de Gamers Nexus’tan izleyin.

Just now, Whooosh said:

Evet, öyle bir tongaya basma durumu oldu. Asus'un çakallığı yayınları zor durumda bıraktı.

İyi işte de o çakallık ise ben de buldum neredeyse beş altı yıllık forum tartışmalarında geçmiş, yeni mi öğreniyor bu üstadlar ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, T800 said:

Bir örnek daha vereyim Cooler Master Mastercase H500P, açın OC3D’den izleyin, açın Hardware Canucks’dan izleyin, açın bir de Gamers Nexus’tan izleyin.

Lüle saçlım iyidir yahu. Adamın dibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh

steve'i çok seviyorum ben de yahu, saçları ahenkle halay çekiyor.

herif aynı benim çocukluğum. VHS'den tut uzaktan kumandalı arabaya kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar söker, sonra tekrar monte ederdim. Artık verilmiş ömrü varsa bir süre daha çalışırdı aletler. O açıdan kendime benzetiyorum keratayı. 

gerçi ona söylemek lazım, 1-2 kez ben onun videosunu izlerken uyudum kaldım, yavrum hem çok uzatıyor, hem de sesi o kadar heyecansız çıkıyor ki insanın göz kapakları çöküyor.

öte yandan linus koca adam oldu, 2 tane çocuğu var ama atlıyor zıplıyor, şebeklik yapıyor, uyutmuyor insanı. Aslında sevmem koca adamın öyle soytarılıklar yapmasını ama ekmek parası işte, bu zavallımlar youtube'un verdiği 2 kuruş parayla geçiniyor :lol:

en kralı yine jayztwocents. ha bi de hardwarecanuks'daki rus bebe ile hintli abi de iyidir :D

geyiği bırakırsak:

bence anarkatında hala native usb 3.0 desteği, M.2 slotu vs. gibi yeni teknoloji bulunmayan 2600k ve altında kalan işlemci kullanan arkadaşlar 8700k ve Z370 platformuna upgrade düşünebilirler.

Öte yandan 4790k, 6700k ve üstü gibi daha güncel işlemcilere sahip arkadaşların -hele ki overclock ile güzel stabil değerler yakaladılarsa- yine hiç acele etmelerine gerek yok. Sanıyorum ki kısa bir süre içinde connonlake işlemcileri göreceğiz 2018 ilk yarısında.

Tabii ki işlemci mühendisi değilim ama tahminim artık 14 nm üretim teknolojisi ile yapılabileceklerin sonuna geldik. ondan ki sıcaklıklar bu seviyelere çıktı.

10 nm cannonlake'ler ile hem yüksek performans, hem düşük güç tüketimi, hem de insanı sıcaklık değerleri beklemekteyim. 

Aslında 8700k çok istiyorum almak ama işte tekrar anakart sök tak, bi de rahat durama delid yapayım de, kırar mıyız bozar mıyız, sonra o anakarta 7700k da takılmasın falan, gözümde büyüyor bu işler o yüzden en iyisi cannonlake beklemek olacak benim için.

7700k olduğu için de tuzum kuru tabi, 2600k ile duruyor olsa hala zaten çoktan ryzen 1700x almıştım, şimdi de 8700k çıkıyor keşke almasamıydım diye hayıflanıyordum :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anandtech incelemeleri ve bu tip incelemeler Linus falan da dahil, bana birşey ifade etmiyor, düz işlemciyi test ediyorlar ki onu bile edemiyorlar bazen son günlerde görüyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel bir test olmuş. Açıkcası benim gördüğümde oyunlarda yeni işlemcinin cilalı olduğu. Aslında aman aman bir şey vadetmiyor fiyat ve oyun performansı açısından. i7 2600K bir yıldız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Faydalı bir karşılaştırma olmuş. Hep aynı şeyleri söylüyorum, yine tekrarlayacağım. Oyun motorları 6-8 ve üstü çekirdekli işlemcileri destekleyecek şekilde programlanmadığı için oluşan bu tablo normal. i7 2600k fiyatının her kuruşunun hakkını veren bir işlemci oldu fakat artık yeni çıkacak AAA oyunlar yeni işlemcilerin nimetlerinden faydalanmaya başladıkça normal olarak aradaki fark açılacak. Yine de cannonlake beklebilir 2600k ile. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2-3 gün önce 8700k'yı önceki nesiller ve Ryzen iyi kıyaslayan bir inceleme daha yayınlandı:

https://www.techspot.com/review/1505-intel-core-8th-gen-vs-amd-ryzen/

1440p'de oynayanlar için 8700k ve Ryzen arasındaki fark çok az. 720p'de fark çok fazla. 2018 ya da 2019'da yeni GPUlar gelirse bu fark 1440p için açılabilir. Intel'i bekleyemeyip Ryzen alanlar için hayal kırıklığına gerek yok.

2018 Q1'da AMD yeni Ryzen+ (Pinnacle Ridge) ile tek çekirdek performansını ve IPC'yi geliştirebilirse güzel olur. Ama 2018'de Volta GPUlar gelecek olursa ve Summit Ridge bekleneni vermeze büyük hayal kırıklığı olur Ryzen sisteme sahip olanlar için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, SkyWarrior said:

Bilim adamlari saskin... Iki sirkette de calismis ve arabirimlerin farkliligini (*) bilen birisi olarak  boyle bir seyin teknik olarak nasil mumkun olabilecegi sorusunun bile tam bir cevabini veremezken, stratejik acidan ne gibi bir mantigi olabilecegini de cozmus degilim. Bugune kadar haberimiz de yoktu; ama gerci ust yoneticilerin toplantilarda sorulan sorulara verdikleri cambaz kivrakliginda cevaplar bir seyler dondugunun isareti idi. 

(*): Cip uzerindeki CPU, GPU vs. gibi birimler PCI-E gibi standard arabirimlerle degil, sirketlere ozgu ve dis dunyada bilinmeyen arabirimlerle baglaniyorlar)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Infinity fabric in biraz daha modifiye bir hali olabilir mi. Intellisized hali gibi :D

Olmasa bile bir nevi benzer bir glue bus olacağı kesin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok