CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.201 mesaj var

3 hours ago, TiesTorN said:

9900k gerçekten 3770k'dan sonra "sonunda işte bu" diyerek geçebileceğim bir işlemci olmuş ancak bu sefer de döviz kuru yüzünden mal gibi kaldık iyi mi :lol:

3 hours ago, stardust said:

"2600k'dan sonra" demek istedin heralde, 3770k ne sanki toplamda 37 tane sattılar 1 tanesini de sen aldın işte :lol:

41 minutes ago, TiesTorN said:

bendeki işlemci 3770k, banane 2600'den.

Orada bir “sonra” kargaşası olmuş. Ties barzani lehçesiyle konuştuğu için Star yanlış anlamış ve sonsuz bir karagöz hacivat dialoguna dogru ilerlicek bi ortam oluşmuş. Ties in “sonra” kelimesi fazla o cümlede.. 

Hayırlı günler dilerim,

salam ve sucukla..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9600K fena değil gibi sanki. 5ghz garantili 6 çekirdek işlemci oyun oynayan adama yeter de artar uzunca bir süre. Fiyat olarak da 3770K'nın çıkış fiyatına yakın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, rammstein said:

600$'lık işlemci ite kaka 1800 puan almış, 460$'a AMD 1920X satılıyor, default haliyle 2400 puan alıyor 1920x.

Hiç öyle "They see me rollin', they hatin" lik bir durum yok.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, Whooosh said:

600$'lık işlemci ite kaka 1800 puan almış, 460$'a AMD 1920X satılıyor, default haliyle 2400 puan alıyor 1920x.

Hiç öyle "They see me rollin', they hatin" lik bir durum yok.

Orası öyle tabii. Oyun performansı 1920X'den fazla olacaktır ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, rammstein said:

Oyun performansı 1920X'den fazla olacaktır ama.

Pek öyle değil aslında. Çok sıradışı durumlarda işlemci oyun performansını hissedilir derecede etkiliyor. Sisteme Titan ekran kartı takıp grafik ayarlarını en düşük yapıp sonra X işlemcisi  CS'de 198 fps, Y işlemcisi 232 fps alıyor demek çok doğru gelmiyor bana. Tıpkı işlemcinin -189 derece 6 ghz çalışması gibi. Adam Titan gibi bir ekran kartı aldıysa ne işi var 800x600 en düşük ayarlarda? Zaten ultra ayarlarda makul çözünürlüklerde orta karar bir işlemciniz var ise ekran kartı fps'i belirliyor.

Yani bu benchmarklar iyidir hoştur ama benana.

CS'de 350fps olmuş 470fps olmuş çok mu önemli? Zaten CS oynayacak adamın ne işi var böyle 8-10 çekirdek işlemcilerle?

Tabii ki, Intel'in hızlı işlemcileri oyunlarda daha yüksek fps'lere çıkıyor ama bu gerçek hayattaki kullanım senaryolarına ne kadar yansıyor?

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GloFo 7nm üretim planlarını tamamen durdurmuş.

https://www.anandtech.com/show/13277/globalfoundries-stops-all-7nm-development

AMD'nin 7nm işleme teknolojisi ile yaptığı planlar göz önüne alındığında işi sadece TMSC'ye kalmış gözüküyor bu durumda. 7nm baya iddialı bir işleme teknolojisi, özellikle Intel'in 10nm'de zorlandığını ve birkaç gecikme yaşadığını göz önünde bulundurursak. Gerçi Foundry'lerin kafalarına göre isimlendirmeleri olabiliyor. Yalnış hatırlamıyorsam Intel'in 14nm ile başka bir üreticinin 14nm'i aynı değildi veya ortaya çıkan transistor boyutu daha büyük oluyordu.

Başka bir haber ise AMD hisseleri ATH durumunda 26$ ile (Pazartesi görmüş). Bazen kendi çalışanları bile bazı insider bilgilere sahip değilken, para babaları hiçbir şeyi kaçırmazlar, bir bildikleri vardır diye düşünüyorum.

https://www.techpowerup.com/247120/amd-short-sellers-pwned-lose-usd-177-5-million-in-a-day-usd-2-67-billion-over-the-year

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar bangır bangır 7nm ile geliyoruz diyorlar, çok iyi bir CPU hattı geliştirdiler ama hala boş işler yapıyorlar diyorsun @TiesTorN. Ne yapsın bu adamlar hala anlamadım ki? 1268736912 GHz'de çalışan işlemci yapamadıkları için mi kötüler? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben performans rakamlarına bakarım, 7nm olmuş 7ghz de çalışmış beni ilgilendirmiyor. intel tek çekirdek performansında her zaman amd den daha üstün.

zaten o mesajı da performans için yazmamıştım, sürekli üst düzey makamlarda çalışan isimler değişiyor ona ithafen yazmıştım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herhalde kullanıcı olarak yediğin ekmeğin kalitesine bakacaksın tabi. Ama adamların yaptıkları işleri de çöp olarak görmeyelim bir zahmet. Evet, dediğin doğru. Sen oyun oynayan bir insan olduğun için senin için önemli olan tek çekirdek performansı olabilir ama senin gibi kesimin toplam CPU pazarındaki yüzdelik diliminin çok düşük olduğunu sen daha iyi biliyorsundur. 

Yönetim olayı apayrı bir şey. İçerden bilgi almadan ne olduğunu bilmek çok zor. Chip dark side'a geçmeseydi belki duyardık bir şeyler. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla istediğiniz kadar simitçi deyin, AMD Intel'den daha yenilikçi ve cesur bir firma.

Bellek denetçisinin işlemci çekirdeğine alınması, ilk 64-bit x86 masaüstü işlemciler, ilk gerçek çok çekirdekli x86 işlemci, tatminkar grafik performansı verebilen ilk APU hep AMD cephesinden geldi; Intel ise AMD'yi takip etmekle yetindi. Intel'in zamanında AMD'nin satışlarına engel olmak için ne tür yasadışı işlere bulaştığını, ne tür çirkeflikler yaptığını, bunların sonucunda da AMD'ye 1.5 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kaldığını da biliyoruz.

Thustu and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hepsi çocuklara anlatılacak hikayeler sadece... zamanında olmuş bitmiş iyi güzel de ne yapayım yani bana bugünkü gerçekler lazım. bugünkü gerçekte ise intel performans olarak amd'yi eziyor, bitti gitti... bu sadece işlemci değil her alanda böyle, X firması çıkar teknolojik bir atılım yapar, sonra devam ettiremeyip tökezler, Y firması aynı teknolojiyi alıp çok daha iyisini yapar. amd & intel'de de durum benzer.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, TiesTorN said:

hepsi çocuklara anlatılacak hikayeler sadece... zamanında olmuş bitmiş iyi güzel de ne yapayım yani bana bugünkü gerçekler lazım. bugünkü gerçekte ise intel performans olarak amd'yi eziyor, bitti gitti... bu sadece işlemci değil her alanda böyle, X firması çıkar teknolojik bir atılım yapar, sonra devam ettiremeyip tökezler, Y firması aynı teknolojiyi alıp çok daha iyisini yapar. amd & intel'de de durum benzer.

Intel performans olarak Amd'yi eziyor demek artık haksızlık olur. Ryzen'ler çıktığından beri belli bir rekabet var. Intel taa q9000/q8000/e8000/e7000 serisi işlemcilerinden beri eziyordu. Zaten core ix ailesiyle birlikte geçen seneye kadar yeterince ezdi. Şuanda da önde olabilir. Ama ne kadar önde, bu ne kadar geçerli bir durum tartışmalı. Mesela yamalardan sonra belirgin şekilde düşen performans artık iyice ayyuka çıktı. Tüm yamalardan sonra yeniden performansını değerlendirmek lazım intel'in. İşlemcilerin cayır cayır yanıyor olması gibi abukluklar da cabası.

Intel'in, attığı farkı özellikle sandy brigde ve haswell ile fezaya çıkardığı gelişmeler artık pek görülmüyor. Anca yıllar önce yapması gereken çekirdek sayısı, bir üst sınıf işlemcileri falan çıkardı.

Ryzen'lar adamakıllı şekilde notebook'lara gelse öncelikli tercihim olur. Birçok kişi için de durum böyle olur.

Amd'nin işlemci tarafında ağlayıp sızlaması eskiden sıkmıştı cidden. Şimdi de ekran kartı tarafında bu durum var. Gerçi yıllardır var. Ama en azından işlemci tarafında eski berbat durum yok. Ekran kartı tarafında hiçbir beklentim yok, ama Nvidia'nın uzun süreli durgunluğunu kullanıp belki farkı biraz kapatır, pek sanmasam da... Vega'dan ray tracing konusunda bir beklentiye girmek güç. Anca ucuz ray tracing sunabilir gibi. O da dxr desteği sayesinde. Navi'de belki bir şeyler beklenir. Tabi o zamana kadar Nvidia 7nm gpularla ortalığın anasını ağlatmazsa.

Konuya da şu 7nm mevzusu için gelmiştim. Glofo'nun 7nm işi yalan olmuş. Gpuları da glofo da üretiyordu amd sanırım. Bakalım 2 ay önce gösterdikleri 7nmlik Vega 20 ne zaman gelebilecek. Tabi navi de. Intel 10ye geçemediği için, ryzen 2000 serisi de yeni olduğu için 7nmlik zen 2 mimarisi biraz daha beklenebilir. Ama gpu tarafı fena durumda.

mamad tarafından düzenlendi
Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad  7nm'de Alternatif  üretici TSMC var üstelik randıman çok daha iyi,  GF 7nm üretime bir şekilde geçmek zorunda şuan için verimlilik vb süreçleri yeterince yol katedemedikleri için ticari olarak karlılık adına bu pahalı süreci başka şekilde çözmeye çalışacaklar, 12-14nm 'deki üretim hatlarını intel'İn yaptığı gibi geliştirerek daha verimli işlerde kalmak istiyorlar haklı olarak. bu haberle beraber döküm işinde kendilerine quallcomm 'dan sonra bir esaslı müşteri daha kazanmışlar diyebiliriz, zaten yakında haberini okuruz:zuh:

GF'nin şu aşamada 7nm'de pes edip 12-14nm'e yolda devam etmesi haberi aslında AMD'ye gün doğduğunun bir kanıtıdır yaşayacağız ve göreceğiz TSMC sonrası AMD işlemciler nasıl olacak.:icon_dance:

Ryzenlerin NB'lara yeterince girememe sebebide bir nebze aşılmış olur. hala yeterince üreticide ryzen mobil yok haliyle model sayısı az olduğu için araştırmadın mı bulmak zor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk

Amd'nin tsmc ile çalışacak olmasına ben daha da memnun oldum ama iş onunla bitecek mi? Yani tsmc'ye gidip "selam abi, glofo'nun 7nm işi gümledi, biz de sana geldik. Şu bizim cpuları gpuları senin bantlardan çıkarsak? Parası neyse veririz güzel abim." şeklinde olmuyordur heralde.

Amd cpularını glofo ile üretecek şekilde koordineli çalışıyordu. Şimdi tsmc'ye geçişte belli değişiklikler yapılması gerekebilir. Hadi bunlar çok zaman almadı diyelim. E tsmc'nin 7nm üretim kapasitesi nedir? Amd'ye ne zaman ne kadar bant ayırabilecek? Bu işlerin çözülmesi için ekstradan 6-12 ay beklenecek gibi geliyor bana.

Şu döküm firmasını değiştirme işine gelirsek; mesela Polaris'le birlikte Amd çıktı dedi ki: "Biz bundan sonra gpuları da glofo'ye ürettirecez!". Sonuç 480 gibi bir garabet? Saat hızları düşük, beklenen güç tüketim değerlerini aşan, garip bir kart. Hadi onu geçtim, Vega noldu? Felaket. Yıllarca tsmc'de üretim yapıldıktan sonra glofo'ya geçiş sonrası durum bu. Ha ama tsmc'ye geçerken bu tip sorunlar yaşanmaz ve tsmc her zamanki gibi uzmanlığını konuşturursa, fazladan bekleyelim de tek, güzel ürünler görelim. Nvidia'nın pascal ailesinde bile tsmc'nin ürettiği gpular 2 ghz üzerinde gezinirken, samsung'un ürettiği 14nm'lik 1050 ailesi en düşük gpu hızlarına sahip pascal modelleri oldu. O yüzden şimdi tsmc'nin üreteceği amd cpuları ve gpuları da, son 2 yıldır gördüğümüz cpulardan ve gpulardan daha revize olacaktır diye düşünüyorum. Ama işte biraz fazla bekleyecez gibi geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önemlisi TSMC 7nm üretimi becerebilecek mi? Gecikmeler olacak mı? 7 nm çözünürlük yakaladım diyip, transistör büyüklüğü ne kadar olacak? ve @mamad ın dediği gibi üretim bandının ne kadarını AMD'ye ayıracak?

Gerçekten verimli 7 nm üretebilecek hale geldiğinde müşterisi çok olacaktır TSMC'nin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Huawei kendi işlemcisi olduğundan Kirin 980'i  abartmış (öncekilerde abartılıydı):mrgreen: , aslında abartılacak kadar olmasada  diğer SoC üreticileri için ciddi bir rakip olduklarını söylemek mümkün, en iddialı oldukları nokta NPU tecrübeleri ve birde dahili modem becerileri, performans rakamlarına takılmamak lazım fakar istikrarlı bir şekilde hep ciddi iyileşme ile gelişim gösteriyorlar, single-multi thread perf. bazında samsung'a yetişmişler denebilir, bunu nihayi ürünle taçlandırırsalar (MATE 20 gibi) rekabet adına iyi şeyler olur. 

TSMC'nin döküm başarısı AMD'nin ekmeğine %100 yağ sürer orası kesin, artık AMD'nin sükse yapacağı günler yakındır, seneye 3.nesil ryzen'lerle AMD'den patlama sıçrama artık neyse işte görebiliriz.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/28/2018 at 11:15 PM, wazzap said:

Yönetim olayı apayrı bir şey. İçerden bilgi almadan ne olduğunu bilmek çok zor. Chip dark side'a geçmeseydi belki duyardık bir şeyler. :P

Hisse fiyati o zaman oldugu gibi $4 degil de simdiki gibi $26 olsaydi gecmezdik elbet, simdiye 40-45 padawan sahibi bir Jedi Master bile olmustuk. Neyse ki orada hala cok tanidigimiz var ve ne olup bittigini eskisi kadar iyi olmasa da takip ediyoruz.

Fiyattaki tirmanisi onceden tahmin edebilmek icin insider olmaya gerek yok. Ryzen'in basarisi ortada ve sirketin mali durumu hizla duzeliyor. Server piyasasinda pazar paylari 0 (sifir) ve bu noktadan ancak yukariya cikabilir. Iki yil icinde server pazarinin %5'ini alirlarsa isler cok degisecek. Bunu gorebilen (ben dahil) insanlar da taa $7-8 seviyelerinden beri toplamaya devam ediyorlar. 

Bir de bu var:

https://www.tomshardware.com/news/china-zen-x86-processor-dryhana,37417.html

AMD'nin bes kurusa muhtac oldugu donemde durumu kurtarmak icin turlu turlu kanuni katakullilerle Cinlilere verdigi birinci nesil Zen cekirdegi tasarimini kullanan ilk Hygon islemcileri yakinda Cin'de pazara cikacak..Bir rivayete gore Intel dava acmak icin Cinlilerin milyonlarca dolar harcayip ilk islemcileri piyasaya surmelerini bekliyormus. Ama Intel Cin devletini kizdirmamak icin bir sey yapmamayi tercih ederse AMD Cin'de satilan bu islemcilerden de para kazanacak. 

ChipArchitect tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok