CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Ya öyle bir diyorsunuz, sanki o hıza çıkamayınca RAM pc 10 fps ancak verebiliyor. :lol:

Ryzen 2 çıksın da adam akıllı 4.5GHz gören 8çekirdekli işlemcimiz olsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, mamad said:

Ciddiye mi aldınız? Bir trollük yapayım dedim.:lol: 40 yılın başı Amd ataktayken demeyecez de ne zaman diyecez bunu.:mrgreen:

yaw ben burada yazan bazı kişilerin yazılarını ciddiye alıyorum napıyım :)

amd kötü iş yaptı demiyorum aslında. ama doğru şekilde bir strateji yapamadılar. ram stabilite problemleri o kadar büyük ki. 

almak istediği ram'i sırf acaba native hızında kullanabilecekmiyim korkusunu yaşıyor amd kullanıcısı. neyse belki 2 lerde bu sorunları giderirler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker AMD son 10 yılda ne zaman iyi bir strateji belirledi ki? adamlar bu konuda master yoda level 99'dalar, Şu RAM seçme konusu değil'de OC yaptıysan yada 2400MHz üstünü seçtiysen bir sıkıntı durumunda 2933/3000/3200Mhz'lerden default'a gelme durumu hiç hoş değil. 2. jenerasyonda bunları multaka aşarlar ama o zamana kadar da verimsizlik yüzünden INTEL'le rekabet etmekte zorlanıyorlar, muhtemel oyuncu kitlesi istemeden INTEL'e kaçıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle iki haber var.

Via'dan uzun süredir haber yoktu.

Via joint venture reveals KX-5000 x86 SoCs for Chinese PCs

https://techreport.com/news/33018/via-joint-venture-reveals-kx-5000-x86-socs-for-chinese-pcs

Intel Leaks Details On Desktop Core i7-8809G CPU With Radeon Graphics

https://www.extremetech.com/gaming/261297-intel-leaks-details-new-desktop-core-i7-8809g-radeon-graphics

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Iyi de bu birkac aydir bilinen bir seydi, cok gizli falan bir sey degildi bildigim kadariyla. Hemen hemen her onemli isletim sistemi kapatti bu guvenlik acigini. 

Hayatini bu isten kazanan birisinin bakis acisiyla bu yakalanabilmesi cok zor, tespit edilmesi imkansiza yakin bir tasarim hatasi. Bildigim kadariyla sorumlu bulunan insanlar da islerini kaybetmediler. Bu tip seyler "islemci tasariminin fitratinda var" ;-) Daha neler var da daha sonraki uretim partilerinde vs. duzeltilip uzerleri kapatildigi icin aciga cikmalari sozkonusu degil.

Ilginc bir sekilde Google, Microsoft, Amazon gibi buyuk cloud computing musterileri o kadar cok islemci calistiriyorlar ki Intel'in butun tasarim ve test surecinde yakalayamadigi bircok hatayi onlar buluyor. 

Bir dip not olarak da neredeyse 10 yil once AMD Greyhound (Phenom II X4) cekirdeginde tespit edilen, guvenlik ya da performans zaafi acisindan bu en son hatadan belki cok daha onemsiz olan TLB hatasi nedeniyle sirket yerin dibine sokulmus, cikan maddi krizde bir suru arkadasimiz isini kaybetmisti. Demek ki tasarim hatasi yapmak sadece AMD'ye ozgu birsey degilmis ;-)  Bakalim bu sefer o zaman AMD'ye yoneltilen acimasiz tepkinin kacta birini gorecegiz.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
mamad, rammstein and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'ye daha fazla tepki gösterilmesinin sebebi nedir? Intel desktop platformunda tekel olsa mutlu mu olacaklar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein Toplumun getirildiği noktada insanların temel sorunu bu, Ağam ne yaparsa iyidir mazur görülebilir bahşetmiştir bakışı.

her sektörde INTEL benzeri pozisyonda olan firmaların ve rakiplerinin hata ve doğrularının toplum tarafındaki yansıması aynı şekilde oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu zaten bizim gibi kullanıcıların etkileneceği bir olay değil. Ancak şirketlerin asıl müşterileri de bizler değiliz diye biliyorum. Sonuçta Amazon, Google vs.'nin Intel'in satıcı profilinin yüzde kaçının oluşturduğu bilinen bir gerçek. 

@ChipArchitect Hocam o aylar önceki olay başka bir şey değil miydi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, wazzap said:

@ChipArchitect Hocam o aylar önceki olay başka bir şey değil miydi? 

Hayir aynisi, bu hatanin ortaya cikardigi guvenlik acigi alti ay once dokumante edilmisti ve isletim sistemi/cloud platformu sirketleri kisa surede gerekli yamalari cikardilar. Neden dun yepyeni birseymis gibi gundeme geldigine emin degilim. Insanlarin borsada gosterdigi asiri tepkiden yararlanarak 5-10 kurus kazandik / kazanacagiz, iyi oldu. Ama yeni bir problem degil bu.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu isin uzerine gidilir, o intel CEO'sunun hisseleri bu yuzden sattigi tespit edilir mi?

I/O operationlarda 30% gibi performans kaybindan bahsediliyor. Cloud uzerine yatirimi olan sirketler Intel'i dava ederler mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bugün bir kaç testteki patch yapılmış performans farklarına göz attım, durum içler acısı. resmen benim 3770K'dan bir farkları kalmamış yeni nesil işlemcilerin. hala daha upgrade yapmam için hiç bir sebep yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN Power user kitle'nin bir kısmı hariç diğer tüm segmentlerde F/P'a bakılması devrindeyiz, uzun süredir bu kıstaslar dışında kalanlar zaten sistemlerini güncellemiyorlar, önceki sayfalarda yazmıştım üst seviye sistem topladığım eş dost hala yeni bir pc'ye ihtiyaç duymuyor, onları bu değişime itecek ne bir yenilik var nede fiyat performans avantajı. Şu ryzen2'leri bir göreyim muhtemelen bende yıl sonundan önce bir değişiklik yapmam.

Bu arada intel'in i5 Cpu VEGA M GL işlemci paketine ait skorlar kimi yerlerde de i7 VEGA M GH 'e ait olduğu iddia edilen skorlar düşmeye başlamış, bana çok ama çok iyi göründü.  Şahsen AMD'den bir atak beklerken intel'in AMD gpu kullanıp çıkardığı paketle rekabetten ötürü GTC 1050/1060'ları hızlıca değiştirtecek olma ihtimali harika ötesi bir durum. Ryzen 2700U'nın piyasadaki etkiside bir diğer rekabet tetikleyicisi olacak.

kaynak: https://www.anandtech.com/show/12220/how-to-make-8th-gen-more-complex-intel-core-with-radeon-rx-vega-m-graphics-launched/4

kaynak2: https://techreport.com/review/33042/intel-eighth-gen-core-processors-with-radeon-rx-vega-m-graphics-revealed

rxmgl.jpg

rxmgl.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5%, 1% ve 0.1% minimumları ölçeylerdi iyiydi. Sadece mininmum fps fikir vermiyor. Belki textureları hafızaya alırken en başta anlık o fps'e düşmüş olabilir ama bahsettiğim yüzdelik dilimler aşağı yukarı aynıysa yamaların bir etkisi yoktur diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu açıkların kapatılması, benim gibi i5 7200u kullanan orta direği nasıl etkiler acaba? Nette dolaşıp, film/video izleyen, arada eski oyunlar oynayan ve müzik dinleyen, bir de ofis programlarıyla uğraşan adamın hayatını değiştirir mi?:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yamaların ev kullanıcıları içinde zorunlu olması saçmalık. Bu problem asıl veri merkezlerini kapsıyor. Kim senin ev de tetris oynadığın işlemcinin ön belleğinde ki veriyi alacak ya. Üstelik tek seferde de alamıyor. Defalarca almak istediği veriyi ön belleğe getirip, okuması gerekiyor. Antivirüs kullanmayarak sorunsuzca bilgisayarını kullanan kişi için ne gereği var bu yamanın. 

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ortalığı ayağa kaldıran açıklar için söyle bir senaryo mümkün müdür ?

mesela microsoft azure sunucuları ele alalım bizde bunlardan birini kiralamıs olalım. şimdi benim kiralamıs oldugum sunucu ustunde xx firmasının hostingi olsun ve bu hosting uzerinde de büyük bir alısveriş sitesini barındırsa buna erişim alabiliyor mu ? yani erişimden kastım bu sızıntı ile fiziksel olarak aynı makinada ama sanal olarak ayrılmış olan lokasyona erişebiliyor mu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok