CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Kusura bakma ama PC satışlarının en tatlı para kazandırdığı dönem olan 1996-2005 arası her yıl işim sebebiyle belkide 1000 PC elimden geçmiştir, teknik kısımda da sorumluluklar aldığım için tecrübelerime dayanarak rahatlıkla AMD'nin bahsettiğiniz gibi olmadığını söylemek mümkün, en azından bu yakıştırma ağır oğlu ağır olur. K6, K6-II, K6-III dönemlerinde AMD performans olarak geride ama fiyat olarakta çok ucuz ürünlerde kullanılıyordu, sonrasında K7 Athlon dönemi harikaydı, Duron Turion'lar segmentleri sebebiyle iptidai ürünler olarak düşünüldüğü için her en dandik parçalarla kullanıldı ama dediğiniz gibi şeyler olmadı değil sadece INTEL'in sektördeki psikolojik üstünlüğü ile bu gibi arızalar hep çokça yaşanırmış gibi aksettirilirdi. Althlon64'lerdede birçok yanma vakası gördüm ama bunların hepsi ya anakartın sorunuydu ya soğtucu  bazen hatta nadiren PSU kaynaklı olduğunu gördüm, core serisine kadar intel hep AMD'ye çamur atarak ayakta kaldı, kendisine tercih edecek kullanıcılar test hileleri ve bu gibi ısınma sorunları ile INTEL'e itinayla yönlendirildi. :cici:

VIA'nın KT200 yongaseti olması lazım birde Nvidia Nforce5/6 serisi sorunlu işler çıkardı, AMD o zamanlarda şuanki gibi pazarlama hataları ile hayatını devam ettiriyordu ama bu güçlü işlemcileri daha az satmasına sebep olduğu için bu poltikayı düzeltme yoluna gidilmedi. Yukarıdaki Foto'ya benzer birkaç anım oldu Duron ve Intel P3/P4 dönemine ait, birde efsane P1-166 MMX/ celeron300@450 arızaları gördüm.  :P

Çamur at izi kalsın öylesine etkili bir politika ki yıllar geçsede hatırda öyle kalınıyor. AMD'nin bu izleri silmesi mümkün değil  :P 

Bu arada sözüm size karşılık vermek olarak algılanmasın sadece durumu yaşayan sektörde o dönem ciddi paralar kazanan birisi olarak yazmak icab ettiği için yazdım.

AMD'nin ne derece başarılı olacağı son kullanıcı için çok önemli, misal intel'in 6850K için istediği yongaseti ve işlemci parasına 2 belkide 3 tane denk AMD sistem kurulabilecek. ilk çıkacak işlemci 8core16 thread 6850K'nın %3 daha performanslı bir rakibi ve sadece 290$'a alınabilecek, tabi rakamlar 3-5 artar iner ama segmentte istem dışı bir performans sıçraması olacak, işim dolayısıyla biliyorum server sunucu kısmındada intel'i 16-64 çekidekli işlemcilerle zorlayacakları şimdiden kesinleşmiş, sonraki  2 jenerasyonun intel'e epey ter attıracağını düşünüyorum çünkü  PC pazarı 2000lerdeki gibi büyümüyor rakipler daha dikkatli vb şeyler var. Bende bir 4790 kullanıcısı olarak 16core32thread'lik ZEN işlemci gelene kadar INTEL'deyim çok bekletmezseler iyi olur. :mrgreen: 

Düzeltme= Turion>Sempron 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam yazınızı dikkatlice okudum.Fikirlerinizi çok güzel anlatmışsınız ama asıl olan konu şu; amd hiç bir işi tam yapamıyor.ya verimlilik sorunu olur, o olmaz ısınma sorunu olur, onu çözer platform sorunu olur.Olur oğlu olur yani.Tabiki son kullanıcı olarak isterimki amd adam gibi cpu ve gpu yapsında intel ile nvidia nın burnu sürtsün ve fiyatlar düşsün ama nerde... Aylarca geyiğini döndürdükleri rx480 hem çok güç çeken hemde stabilitesi olmayan bir kart olarak ortada.zen mimarisi deniyor şimdide ama işlemci henüz piyasada olmadığından sadece anlatılanları dinliyoruz net birşey varmı? Ddr4 desteği dışında yok belki azalan nm ile ısınma sorununa bir çözüm getirmişlerdir ama performans konusunda intel'in i5 serisi seviyesini geçip i7 lerle kapışacak bir işlemci çıkacağını sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@S.P.Q.R.

Yok Yok ben savunucusu değilim AMD'nin ama olanıda ifade etmekte beis görmem,bu gibi yazılar çoğu aman savunma gibi algılanıyor fakat değil.  Dediğin gibi AMD en iyi yaptığı şey aslında umut vermek ve bunu itinayla kırmak. :mrgreen:   AMD yine dediğim gibi umut noktasında CPU kanadında dediğim gibi esaslı geliyorlar, buna bir sebep daha sayabilirim yukarıda sgi'ın verdiği tablodaki fiyat etiketleri, umarım RX480'deki gibi uyum ve stabilite sorunları olmadan gelirler de sektöre bir heyecan katarlar. CPU tarafında da yaşanacak bir kriz AMD'nin şuanki pozisyonunu çokta değiştiremeyeceğini gösterecek. Fakat etiketlere bakarak diyebilirim ki ZEN'in pozisyonuna güvenerek kaymağı yemek isteyeceği belli oldu sanki. ilk athlon/athlon 64 zamanlarındada böyleydi, yine öyle olacak, intel'in bir tık altında %3-10 arası daha iyisini verecek, tarih tekerrür ederse şaşmam.  son olarak 249$'a gelecek olan 8core 16thread birden 499$ olmuş hiç şaşırmadım. :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thunderbird Athlon AMD'nin ilk ciddi işi, ondan önceki özellikle bu Süpermen'e karşı Kryptonite serisinin başlangıcı işlemcileri K5, K6 falan baya kötüydü. Thunderbird işlemcilerin çıkışı ile Intel geride kalmaya başladı, Duron 1000 bile Pentium 3 1GHz'den iyiydi ki daha nerede kaldı Athlon falan.

Ondan sonrasında ise hiçbir geliştirme yapmayarak Intel ise devamlı gelişim yaparak iki çekirdekli işlemcilerin yaygınlaşmaya başlaması ve Core 2 serisi ile aldı yürüdü. O gün bugündür de AMD bir daha Thunderbird ile başlayan başarısının yanına bile yaklaşamadı ki o dönemlerde bile pazar payı olarak Intel'in gerisinde kalmıştır, bunu tahmin olarak söylüyorum, bilgiye dayalı değil, ancak hele böylesi bir piyasada ar-ge yapmaz yerinde sayarsan ya da ar-ge yaptın ama neticesi kötü oldu ise, bu arada da alternatif b, c ar-ge planların yoktu ise sonucu böyle oluyor.

Zen işlemcilerden de herhangi bir beklentim yok, bu şekilde iyi bir ürünün gelmesinin mucizelere bağlı olduğunu düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaby Lake'in çok bir esprisi olmayacak gibi. 

We won't spoil the site's detailed performance numbers, but on average, the stock-clocked i7-7700K pulled out a 3.6% performance improvement over the i7-6700K. Given its increased power draw, Tom's says that makes the Kaby Lake chip less efficient than its Skylake counterpart.

Yeni işlemci alacaklar için Z270 ile birlikte yeni platform olarak düşünebilir ama ucuza 6700K, 6600K bulunursa alınabilir rahatlıkla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi ya, üzücü olmuş eğer durum bundan ibaret ise.

Ben her halükarda 7700k alıp, benim 6700k'yı satacağım, almak isteyen olursa şimdiden aklında bulunsun. Aynı şekilde 1080ti çıkar çıkmaz, imzadaki 1080 de satılacak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Polaris ler APU lara entegre edilmeyecek anlasilan. Halbuki tam tersi haberler vardi. Umitliydum halbuki. Hala R7 kullanilacak anlasilan..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD en istikrarlı olduğu konulardan biriside daha iyi gpu'su olduğu halde bunu cılkı çıkmadan hemen önce sunma becerisi, yukarıdaki tabloda skorlar fena değil özellikle DP skoru, Tabi bunları almak isteyecek kişi aslında Ofis ve Gündelik işler için alsın kullansın diye direttikleri için raconu bozup iyi bir GPU koyamıyorlar neticede INTEL'e madik atamazlar bence. İsteseler bal gibide 2x GPU koyarlar raconu bozmak işlerine gelmiyor ama isteyerek ama istemeyerek bu oyunun içinde kalıyorlar şahsi fikrim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bunu tahmin olarak söylüyorum, bilgiye dayalı değil, ancak hele böylesi bir piyasada ar-ge yapmaz yerinde sayarsan ya da ar-ge yaptın ama neticesi kötü oldu ise, bu arada da alternatif b, c ar-ge planların yoktu ise sonucu böyle oluyor.

Zen işlemcilerden de herhangi bir beklentim yok, bu şekilde iyi bir ürünün gelmesinin mucizelere bağlı olduğunu düşünüyorum.

Alternatif  "b,c" ar-ge olmasi mumkun degil bu sektorde.  Tuvalet pompasi yada ne bileyim dusakabin paneli mi ki bu oturup alternatif bir tasarim icin para, muhendislik ekibi ayirasiniz. En basit islemci projesi artik 2-2.5 yil suruyor, ortalama 200 muhendis calisiyor her birinde. Bu cok pahali bir is gucu; "ya tutarsa" diye alternatif bir plan icin ayirabileceginiz insanlar degil. Intel'in bile alternatif planlari yok; ama sirket daha buyuk oldugu ve genelde bircok projesi oldugu icin alip makyajlanarak alternatif olusturmak icin daha fazla malzeme var.

AMD Zen en azindan su ana kadar yazilip cizilenlere, sektorde bilinenlere bakilirsa gercekten potansiyel vadeden ve Intel ile AMD arasindaki performans farkini oldukca azaltacak bir urun. Potansiyeli oldukca gercek, Intel de bunun gayet iyi farkinda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip madem Intel, Zen'in farkında o zaman neden Kaby Lake'in sonuçları bu kadar kötü? Daha iyisini yapamıyor mu Intel? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip madem Intel, Zen'in farkında o zaman neden Kaby Lake'in sonuçları bu kadar kötü? Daha iyisini yapamıyor mu Intel? 

Kaby Lake 3 sene once baslanmis bir proje. Kaby Lake'in tasarim parametreleri dondurulup son seklini aldiginda ortada Zen diye bir kod adi bile yoktu.

Tekrar tekrar ustune bastigim gibi,  profiterol degil ki bu musteri tadini begenmezse yarin degisik tarifle yapilsin. Bugun Intel sizin tabirinizle "daha iyisini" yapmaya karar verse 2 seneden once ortaya birsey cikmasi mumkun degil. Elbette uygun bir cevap vereceklerdir, ama bunun yeni bir mimari falan olmasina gerek yok.

Intel'in Zen'e cevap verebilmek icin "daha iyisini" yapmasina gerek yok,  i3/i5 serisinin fiyatlandirmasiyla biraz oynayip onunu kesebilir. Gucun karanlik tarafina gecmemis olsaydim "maalesef" derdim ama sirketin stratejisi boyle, bunu yapacak gucu var.

Kaby Lake sagda soldaki basit yorumlarin aksine tabii ki Skylake'den "daha iyi" bir islemci. En onemli "iyi"'lik kriteri performansin yuzde 3 ya da 5 daha yuksek olmasi degil, guc tuketimi, olceklenebilirlik, uretim maliyeti vs. gibi bir suru baska onemli kriter var.

Fiziksel olarak artik sinirlara iyice dayanmis durumdayiz, artik oyle 2 yilda bir yeni mimari, yuzde 10 performans farki falan gibi beklentilere bir son vermek lazim. Bundan sonra gelisme daha yavas olacak. Daha cok cekirdek, belki daha cok hafizaya erisim, yeni arabirimler gibi getirilerin uzerinde durmak daha mantikli. Su an endustrideki en heyecanli isler daha hizli devasa islemciler tasarlamak degil, etrafimizdaki hemen herseyin icine girecek ve hayatimizi kolaylastiracak minik islemciler (nesnelerin Internet'i "Internet of Things" ) konusunda.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

degil yakin gelecekte  orta vadede bile teknolojik olarak bu seviyenin sonuna gelinmedi mi

chip sen demistin sanirim gecen sene iste isigi kirarak aslinda o var olan siniri bile gectik ama iste belli o kadar kucuk alanda kabaca ne kadar is yapilabicegi

pc dunyasinda bence ana sorunlardan biiri full cahil olarak soyluyorum verimsizlik

daha fazla ram cpu gucu falan derken programlarda canavar gibi dalip somuroyurlar

3 kat fazla kaybak tuketip %30 fazla bisi ettikleri gibi his veriyo

kici kirik net browserler bile sismtein canina okuyo bazen

ha tabi isu konsollarin domine etigi donemdeki kadar kotu degiliz

o donemler ayni cpu grafik kartlarini dusugu ile uyumlu ve daha verimli yazilimlar ile konsollar epey onde idi

benim gelecekten umudum guc degil

bugunki cpu lar bize normal insanlar oyunlar dahil cok cok fazla

herkesde 4 k monitor ve oyun sistemleri yok

bence boyle bir ihtiyiac ta yok

30-40 watt guc tuketen sessiz cpu ve gpular bugunki gibi sonular veren

daha ucuz guvenli az isinan cpular gpular

daha iyi ramlar

daha gelismis guvenli ve ucuz ssd ler

daha az isi daha kucuk yapilar olucan oyle dev gibi kasalar yerine daha makul kucuk kasalar

az buz degildi 100milyon pc de guc tuketimi isi yayilimi yari yariya geriye cekilecek olsa inanilmaz kurtaris olur

tabii bu benim umudum

olucagini sanmiyorm cok

sanirim para artik mobil dunyada 20 sene sonra boyle destopmus pcmis suymus 3. planda kalicak

para gormedikleri isde de gelismeler nasil olur belli olmaz

ilac isrketinin bazi hastaliklar icin bile meeh bu iste pazar yok pek diyip salladiklar

para gordukleri yerde ise her tur dolap cikartip hatta sorunlu yan etkili bazi ilaclari bile piyasa surdukleri dunyada

elektronik devlerinin amme hizmeti olsun diye is yapacaklari yok

eskiden bi sistem 2 senede hadi bilemedim 3 senede antika kouma dusebilirdi

cogu kisi icin simdi bugun kuracagin orta halli bir sistemi bi hati bozulmazsa 6 sene sonra kullanirkende ah vah diyecegin cok durum olusmuyo

hele ki turkiye kosullarina o bninlerce liralik ekran kartlarini forumda alinma orani %75 olabilir.ama toplumda%2 bile degildir heralde

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben 6 senelik bilgisayarimi (i7-950) guncellemek icin Zen'i bekliyorum.

Battelefield 1' de islemci darbogazina takilmaya basladim sanirim. Ilk kez oluyor.

Bu saaten sonra orta sinifin ustu bir islemci alacaksam 8 cekirdekten azina bakmam saniyorum, cunku yavas yavas virtualization batagina saplaniyorum :)

Evdeki diger iki desktop bilgisyarda da amd apu islemcileri var zaten. Performans beklentisi olmayan alanlarda fiyat olarak avantajli.

Ancak intel bana en az ayni performansli ve 8 cekirdekli bi islemciyi ayni fiyata satabilcekse dusunurum, ama ortada oyle bir durum yok gibi.

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normaldir ama, öğrenciyken falan değişik bir durum yok ise ailenizin durumu o şekilde bir masrafı karşılayacak durumda olsa bile o kadar paraya PC toplayacağım falan derseniz çok hoş karşılanmaz. Bu bakımdan bu tür masraflar ister istemez insanın kendi eli para tutunca kendisine göre de harcamaya başladığından artıyor, eskiden almayacağın birşeyi rahatlıkla almaya başlıyorsun falan. Genelde bu işler böyle olur.

Kendi açımdan öğrencilik yıllarımda, daha yeni iş bulduğum zamanlar falan yıllarca aynı işlemciyi kullandığım, ekran kartını falan değiştirmediğim uzun uzun süreler olmuştur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi insan düşman ararsa çok uzaklara bakmasına gerek yokmuş, en yakınımdaki iki herifin dediklerine bak işte...

Evlendikten sonra 2-3 kilo aldık diye biri diyor tombiş olmuş, 5 seneden sonra sistemi yeniledik diye öbürü der parayı bulmuş.

Halbuki orta direk şaban misali kendi halinde memur hayatı yaşayan, işine gidip gelen sade vatandaşın biriyim yani  :zuh:

Ayrıca insan baba parasını daha rahat ve düşünmeden harcayabiliyor, öğrencilik dönemimde daha sık upgrade yapardım, sadece performans/fiyat oranını daha yüksek tutmaya çalışıyordum o zaman, yani gidip 1080 almazdım da 1070 seviyesinde takılırdım.

Şuan da biraz daha üst seviye almamın sebebi, içkim yok, sigara içmem, çağlar gibi badi salonlarında tiner koklamam, ot gibi yaşıyorum işte. Tek hobim ve keyif kaynağım bilgisayar. Ona da iki kuruş para harcadık diye bu ties denen deyyus herifin gözü kaldı  :D

Arabayı aldığından beri kaç para harcadı kendisi bile bilmiyordur artık ipin ucunu kaçırdı. "vay abi araban kıyakmış" diyen benzinci pompacılarına bile 20 lira bahşiş yapıştırıyor, gelmiş bana sonra parayı buldu diyor  :icon_twisted:

-

Konuya geri dönersek, zen ile 300 dolar seviyesi altında 8 çekirdekli bir işlemcide hiç değilse bir 6600k - 6700k arası bir performans sunabilirse amd, 2003'de athlon 64 örneğinde olduğu gibi parsayı toplayarak intel'i zor durumda bırakabilir ama kimin ümidi vardır bu konuda bilemiyorum.

intel'in artık arayı ne kadar açtığı arka sayfada belli. Ben bile i7-2600k'yı aslında can sıkıntısından değiştirmişken, insanlar hala i7-900 serisi, yani 2009'da piyasaya yayılmış 7 senelik işlemciden memnun olduklarını belirtiyorlar.  

Zen de fiyasko çıkarsa amd "masaüstü işlemci" piyasasından iyice silinecek ve intel ufak güncellemelerle fiyatları abarttıkça abartacak. yani zen'in başarısız olması aslında kimsenin işine gelmez ama konu amd olunca insanın inanası gelmiyor.

@@T800 @@Narcissus @

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Qualcomm 48core sunucu işlemcilerini tanıtmış, pek heyecan yaratmamış gibi görünüyor.

http://hexus.net/tech/news/cpu/100129-qualcomm-unleashes-48-core-10nm-finfet-arm-server-chips/

Bu MS'nin , google 'in kendi işlemcislerini tasarladıklarını haberleri çıkıyor. Bunlar PR mı?  Sonra ciddi bir yerde tartışmasını görmüyorum.

AMD hisselerinde son durum.

a958e3fd54.png

Arm işlemciler üzerinde çalışan Windows 10 dan vazgeçilmiş gibiydi, yeniden gündeme gelmeye başladı. Intel den ümidi kesti anlaşılan MS .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ARM işlemcili mini netbooklara hazır olun derim. They are back. 

Bu daha çok telefonlar için gibi  görünüyor . Şu continium işinin çalışması için telefonun windows uygulamalarını çalıştırabilmesi lazım. 

Intel 'in mobilden tamamen çıkması beklenmiyordu (?) . Atom işlemcili telefonlar başarılı gibiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok