CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Intel 'in mobilden tamamen çıkması beklenmiyordu (?) . Atom işlemcili telefonlar başarılı gibiydi.

Intel mobilden falan cikmis degil - 2-3 tane aktif mobil projesi var. Modem cipini saymiyorum bile; daha yeni iPhone modem isinin bir kismini almisken birakacak degil. Modem ciplerine ek olarak hala surmekte olan projeler var, ve bu kez evlere senlik bir felaket olan Sofia mimarisi de terkedildi.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel mobilden falan cikmis degil - 2-3 tane aktif mobil projesi var. Modem cipini saymiyorum bile; daha yeni iPhone modem isinin bir kismini almisken birakacak degil. Modem ciplerine ek olarak hala surmekte olan projeler var, ve bu kez evlere senlik bir felaket olan Sofia mimarisi de terkedildi.

Cep telefonu için işlemci üretimine devam etmiyor olmasından bahsediyorlar sanırım..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in smartphone için işlemci üretmeyeceği ile iglili haberler çıkmıştı, sonra yeni mobil teknolojilerinin tanıtıldığı haberler gördüm . Tam anlamamıştım olayı, doğrusunu öğrenmiş olduk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cep telefonu için işlemci üretimine devam etmiyor olmasından bahsediyorlar sanırım..

Ben de cep telefonu icin islemci uretimi ve tasarimina devam ediyor olmasindan bahsediyorum. Sagda solda yazilan cizilenler gercegi yansitmiyor; Intel cep telefonu islemcisi hedeflerini terketmis degil. Yakin zamanda bir aciklama, tanitim vs. yapilacagini saniyorum.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Bu haber geçtiğimiz hafta TS haftalık gündemdede konuşulmuştu, C2000 doğrudan son kullanıcı değilde son kullanıcıya hitap eden ürünlerde(NAS vb ürünlerde kullanıma yönelik bir işlemci) kullanılıyor, kendi kendine 2-3yıl gibi bir süre sonra arıza verdiği ve yazılımla çözülemediği yazılmış, INTEL'e ait haber olduğu ve kısıtlı bir kesimi ilgilendirdiği için pek ses çıkarmamıştı, malum zaten kaby lake'ın durumu ortadayken iyi bir reklam sağlayıcı olan intel'in dikkatini celbetmek pek iyi sonuçlar doğurmaz.

Kaynak= https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-201706

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xiaomi yeni işlemcisini duyuracakmış bir ay içinde.

http://www.androidauthority.com/xiaomi-pinecone-processor-chip-748963/

dünyanın en hızlı bilgisayarı yine Çin'den. İlk exascale bilgisayar 2020'de hazır olacakmış.

Tianhe-3: China says its world-first exascale supercomputer will be ready by 2020

http://www.dw.com/en/tianhe-3-china-says-its-world-first-exascale-supercomputer-will-be-ready-by-2020/a-37635237

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Kazın ayağı öyle değil malesef, Chip hocam detaylandırabilir tabiki ama gördüğüm kadarıyla sıfırdan çip yapmayı bırak custom ARM SoC yapmak için bile ciddi çalışma gerekiyor, 28nm yada 20nm olmuş önemli değil sorun çıktıntan sonra, hem Xiaomi gibi yeni bir oyuncu bile bu işlere girişip batırma riski varken kazasız geçip çalışır elde tutulu iş çıkarırsa çok güzel olur. LG deniyorda deniyor hala ses yok Keza Sony içinde bu tip haber okuduk sonra ses çıkmadı. Xiaomi  SoC işinde emekleme döneminden geçerse ilerde iyi işler çıkarır, GF'de 16nm üretim yapıyor ama rakiplerine göre etkisiz aynı şekilde diğer üreticilerdende zaman zaman sıvamalar duyuyoruz. Başarılı olurlarsa hem Mi Note3'te kullanılabilir hemde bir miktar daha ucuz olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asıl yazacağımı unuttum arada. INTEL'de bu durumu öngörmüş olacakki laf ebeliği yerine herşeyi izliyor SkyLake-X ve KabyLake-X işlemcilerini bilgi kırıntılarıyla detaylandırıyor. Masaüstü tarafında kullanıcıların Ryzen'i talep etmesi durumunda hem etiketlerde bir miktar düşüş görürüz hemde yeni modellerin çıkışı hızlanacak gibi. :alkis:

https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intel-12-cekirdekli-SkylakeX-silahini-piyasaya-suruyor.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, ZvAnA said:

Z370 chipsetler de gelecek böylece. Z170 desteği olacak mı acaba:icon_think:

Sanırım 300 ve 200 serisi olacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uyumluluk konusu önceden olduğu gibi 6xx/7xx için aynı soket kullanıldığı için uyumluluk yeni seride yonga seti ile beraber soket'te değişeceğinden uyumsuz olması muhtemel. :lol:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu ne yahu, daha yeni 7700k aldık şimdi de 8700k mı geliyor yani :lol:

boşuna uğraşmasınlar, ben test ettim onayladım: intel = ÇÖP 

8 çekirdekli, 4GHz, en az 4.5GHz'e rahat overclocklanan işlemci çıkarıp en fazla 350 dolardan satmadıkları sürece: RYZEN FTW!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üreticileri hiç anlamıyorum, 1151 bacakla neyi çözemiyorsun da anca anca %8 performans artırabildiğin sonraki nesilde bir de soket değiştiriyorsun? Soket midir seni kısıtlayan? Sadece soruyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pci express yolu için eklenen yeni hatlar, belleklere bağlanan yolların optimazyonu vs. gibi şeyler için sanırım slot değişikliği gerekebiliyor. Açıkçası 4k 144hz güzel bir monitör sahibi olana kadar z170- i7 6700k'lı sistemime upgrade yapmayacağım gibi görünüyor. En fazla bir sonraki nesil nvidia ekran kartı alıp 1440p'de ultra ayarlarda da min 144hz'i tutturma gibi bir düşüncem olabilir. GTX 1080'de her oyun için bu mümkün değil 1440p çözünürlükte.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Ecoderat

Merak ettiğin şeyi teknik olarak en iyi "chiparchitecht" açıklayabilir, benim gördüğüm durum şudur, ticari olarak aynı chipset'i uzun yıllar satmak kart üreticiye getirsede yeni özelliklerin soket değişimine sebep olduğu görülebilir, yeni yonga seti özellikler getirdiği için işlemci içine alınan birimler pin sayısını ve muhtemelen değişen bağlantı noktaları yonga setinide değiştiriyor. anakart değişimi aynı zamanda platforma can suyu veriyor, Bilakis AMD ise uzun yıllar 790/890/990 = aynısının turuncusu kabilinden yongasetleriyle kendi ayağına kurşun sıktı.

yonga setleri için denebilecek tek şey "bu meret çok pahalı, ucuz yapın lan şunu" olurdu.:mrgreen:

ecoderat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, ecoderat said:

Üreticileri hiç anlamıyorum, 1151 bacakla neyi çözemiyorsun da anca anca %8 performans artırabildiğin sonraki nesilde bir de soket değiştiriyorsun? Soket midir seni kısıtlayan? Sadece soruyorum :)

Soketin bacak sayisi ile islemcinin performansi arasinda pek bir iliski yok ama ozellikle arabirim teknolojisi yerinde durmuyor, anakart ve sistem ureticileri surekli daha cok PCI Express lane'i, daha hizli SATA standardlari, ne bileyim daha etkin guc tasarrufu ozellikleri istiyorlar. Islemci ureticileri de her yeni nesilde bunlari sunmaya calistiklari icin bacak sayisi kacinilmaz olarak artiyor. 

Hic bir yeni ozellik eklemeseler dahi uretim teknolojisi kuculdukce islemcinin her yerine etkin sekilde guc ve clock (saat) sinyali gonderebilmek icin bacak sayisini artirmak gerekiyor. O bacaklarin hatiri sayilir bir kismi sadece guc, toprak, clock vs. bacaklari.

ecoderat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok