AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Ak mı Kara mı her şey yakında belli olacak, AMD önceki tecrübelerinden yararlanıp aynı hatalara düşmez ise bu sefer daha iyi bir pozisyonda olacak, ilk nesil'de intel'in fiyat olarak bir miktar altında olmasını bekliyorum, şahsen dual CPU'lu sistemleri gördükten sonra herhalde 2.jenerasyon Ryzen'e geçerim diye bir tahminim var, anakart üreticileri epey ümitli filan denmiş birkaç yerde ama düşüşte olan Desktop piyasası için boş bir beklenti, şuan Grafik kartlarında yaşadığımız performans arttıkça fiyatı artan durumun aynısı CPu kanadında önümüzdeki 2 yıl boyunca yaşanabilir, INTEL hem pozisyonu çok iyi hemde pazarlama becerisi kat be kat güçlü AMD'ye göre, sadece revizyonlarla kafadan 2 yıl idare ederler ki ilk hamlelerinide 2019'a yetiştirmeye çalıştıkları haberleri bu öngörümü doğruluyor.

AMD işlemci piyasasında güçlü olmak istiyorsa terlemeyi kabul etmeli ama rakibinide terletmeye çalışmalı öyle yatarak pasif durarak olmaz o iş, misal seneye bu zamanlar 2. nesli konuşuyor olmalıyız, 3. nesli bile ilk jenerasyon anakartlara bir kısım eksiklikler olsa bile takılabilmesi avantajı olmalı, üst uç işlemcilerde 2011v3'e karşı daha ucuz bir platformu hızlıca kullanıma sunmalılar, şu 16core/32Thread modeli en kısa sürede  masaüstüne getirmeliler, INTEL bunlarla fiyat kırarak yahuta mühendislik becerisiyle hızlıca ucuz 2011v3 alternatifi sunarak durumu idare etme yoluna gidecektir.  vs vs vs bu yazdıkları hem senaryo gibi ama emin olun INTEL fiyat kırmayarak toplamdaki az olan satışının bir kısmını AMD'ye vermeye razı durumda, fiyat kırsa AMD'de kıracak gereksiz bir ciro kaybı, halbuki AMD'yi az satış çok kar ile kandırırsalar önümüzdeki 2/3 yılı mümkün olan en zararla kapatacaklar, bakalım yeni yönetim asıl sınavı olan 2017/2018 yıllarını nasıl verecek. :icon_think:

Son olarak INTEL'in Nvidia'yı satın alma yada büyük ortaklık kabilinden gizli görüşmede olduğu yazılıp çiziliyor, Nvidia'nın muhtemel satın almadaki değeri piyasa büyüklüğü 65milyar$ 'mış. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk Geriye doğru uyumluluğu muhtemelen yazılım üzerinden emülasyonla sağlayacaklardır. Yaygın kullanımı olmayan özelliklere kaynak ayırmak zorunda kalmayacaklar böylece.

Aslında Intel buna benzer bir kumarı Netburst mimarisine geçerken de oynadı ancak planları ters tepti o dönem. Yine benzer bir sonuçla karşılaşmamak için daha sağlam öngörülerde bulunmaları lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mart 3 'ten önce çıkacağı ile ilgili bir yazı sızmış.

Bu benchmarklarda bir intel cpu ile kıyaslanıyor. Ama ryzen 8 çekirdek, intel 4 çekirdek değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mart 3 'ten önce çıkacağı ile ilgili bir yazı sızmış.

Bu benchmarklarda bir intel cpu ile kıyaslanıyor. Ama ryzen 8 çekirdek, intel 4 çekirdek değil mi?

Fiyat bandı yüzünden İntel'in en son çıkan 4 çekirdeklileri ile de kıyaslanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat bandı yüzünden İntel'in en son çıkan 4 çekirdeklileri ile de kıyaslanıyor.

Benzer saat hızı ve çekirdek sayısında son nesil intel işlemci ile karşılaştırıldığında durum nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh iyi o zaman. Şu ısıya göre saat hızı OC yapabilmesi "power user" denen markette çok ilgi çekecek bence. Hangi soğutucu ile ne sonuç elde edildiğinin testleri başlar yakında. 

Fiziksel sınırlara dayanıldığı , dolayısı ile artık her nesilde kazanınlan performansın az olacağı söyleniyor. AMD 'nin arkadan yetişmesinde Intel 'in yavaşlamasının da etkisi var gibi bu durumda. ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Demo bilgisayarda 80-90mm fanli dandini bir sogutucu varmis. TDP degeri de bunu dogruluyor ki cok isinan bir islemci olmayacak. OC isi simdilik belirsiz, bir site hava sogutma ile tek cekirdegi 5ghz'e cikardiklarini citlatti ama hikayenin ayrintilarini bilemiyoruz. Zaten suan gosterilen islemci cok erken versiyon orneklerden, son hali ne olacak gorecegiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi hype yaratıldı. Benim düşüncem su soğutmalı bir sistemde güzel OC'ler görülebileceği ve mevcut intel kadrosuyla bu sayede kafa kafaya gideceği yönünde. Oyunlarda çok az fark olacağını düşünüyorum. Asıl fark multithread uygulamalarda olacaktır (ben mesela ANSYS'de sim yapıyorum devamlı, o nedenle bu konu ilgimi çekiyor).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mevcut amd sahiplerine ek %15 indirim istiyorum , bunca sene AMD batmasın diye işlemcilerini aldım , artık yaparsın bi zen kıyağı ey em di.  :)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'in çıkışı yaklaştıkça her zamanki AMD hantallığı kendisine iyimser bakışımızın karşılığı olarak yüzümüze uyarı tokat gibi çarpıyor, testlerle doğrulanmadığı için duyurulan mobdel fiyat bilgisi tek çekirdek bazında performans olarak şüphe uyandırıyor, sonuçta FP amacıyla bakılması gerektiği için çok takılmak istemiyorum ama yinede fiyet etiketi olarak 4core/8thread'lik 77700K  karşısında 8core/16thread'lik bir sürümünün getirelecek olması yine bir AMD klasiği olabilir dedirtiyor, aslında ben bunada takılmak istemiyordum ama intel'le fiyatları aşağıya çekmeden piyasa oluşturmak istedikleri gibi bir his uyandı. Şuan nasıl ki RX480'in olması gerekenden pahalı olması ve Nvidia'nında buna uygun fiyatlandırma ile karşılık vermesi durumu varsa aynısı CPU kanadında AMD-INTEL arasında olacak, Öyle 200$ civarında 7700 performansı verecek bir işlemci bulamama gibi bir durum yaşatabilirler.

Vega'nın gecikmeside bu politikanın GPU kanadında devam ettiğinin göstergesi diye düşünüyorum, 6900K'dan %10 bile iyi olsa sonuçta min. 599$ işlemci + 300$ anakart aldıracak bir alternatif gelecek, Haliyle önceki nesillerde yaşanan hem AMD'nin hem üreticilerin teknik eksiklik ve aksaklıktan kaynaklanan kararlı çalışma uyumluluk vs problemlerin yine olacağını düşünüyorum, umarım yanılırım ama her halükarda ZEN'e geçişi en az 1 yıl sonra düşünebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar  hakkında konuşulan işlemci(ler) bence denildiği kadar iyi ve intel tarafından da ciddiye alınıyor. Önceki serilerden epey fark yaratacağına bahse giriyorum , hodri meydan. Yürü Eyyy em di.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'in fark yaratacagi nokta, tabii henuz fiyatlamasi kesinlesmedi ama, 6 ve 8 cekirdekli islemcileri mainstream kullanici kitlesine sunacak olmalari. Intel cephesinde 4 çekirdegin ustune cikmak icin eşşek yukuyle para odememiz gerekiyordu, AMD bu dayatmayi kirarsa buyuk is yapar ve pazar payini hatiri sayilir sekilde genisletebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fiyet etiketi olarak 4core/8thread'lik 77700K karşısında 8core/16thread'lik bir sürümünün getirelecek olması yine bir AMD klasiği olabilir dedirtiyor,

Performans burada kilit nokta. 4 çekirdekli 7700'ün karşısına koyduğu fiyat bazında rakip 8 çekirdekli işlemcinin performansı nasıl olacak?

Şimdilik görünen o ki çok çekirdek destekli uygulamalarda ezip geçecek fakat tek çekirdekte birazcık geride kalacak gibi görünüyor. Bu birazcık fark ise günümüzde kabul edilebilir. Zaten çekirdek özürlü yazılım kalmadı piyasada.

Şuan AMD'nin en çok zorlanacağı seviye burası gibi görünüyor. 4 çekirdekli ama hızlı intel işlemcilerle rekabet etmesi diğer sınıflara oranla çok zor ama orada da fiyata oynuyor AMD ki bu da çok iyi bir şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intel diyorlar. /r/amd'de gördüm. umarım gerçek değildir.

Gercek ;-). 

Intel bu tehdidi cok ciddiye aliyor ve birkac defa ustune basa basa soyledigim gibi ortada gercekten potansiyeli olan bir islemci var gibi gorunuyor. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok