AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

evet tam da öngördüğüm gibi... yeni mimari, yeni nesil işlemci ve anakart denemeleri... mutlaka çıkar bazı sorunlar.

2. nesil bekleme öngörümde haklı olduğumu görüyorum. 2. nesil de bunun gibi iddialı çıkarsa bu sefer upgrade'i kesin olarak yapacağım sanırım, 3770k fazlasıyla ömrünü doldurdu artık. ama tabi o zamana kadar intel ne yapar belli olmaz, amd'yi yerle bir edecek birşey çıkarabilir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amma itin .ötüne sokmuşsunuz siz de hakikaten. Sanki 32GB ram çalışmayacak dedik.  :1pof:

Kendi saçmalığımı kendim düzelteyim bu arada. 

Bu sorun sadece ASUS anakartlarda varmış. Yani ASUS'un kendi saçmalığı. Gerçi yazmıştım ama olsun.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5w2gma/clickbait_sites_spreading_false_rumor_that_ryzen/

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Defalarca değişik platformlarda söyledim, ama okuma alışkanlığı olmadığından bakıyorum gene yorumlar aynı geliyor. Özellikle online oyunlarda önemli olan oyunun sentetik benchmarklarının ne dediği değil. Oyunun, multi senaryolarında etrafta patlama çatlamalar olurken, koşuşturan 32-64 veya daha fazla oyunculu ortamda ne yaptığı. Bu noktada CPU üzerine inanılmaz bir yük biniyor. Bunu sentetik benchmarklarda göremiyoruz. 

Ryzen ortalama FPS'yi dalgalandırmadan bu işi yapabilirse, belli senaryolarda öne geçip, intel'i fiyat indirmeye zorlayabilir. Benim için şu anda Ryzen'in görevi fiyat normalleştirme ve intel'i biraz daha hızlı hareket etmeye itme.

ObiWan and mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklediğim gibi i5'lere %20'ye yakın indirim gelmiş.  Oh oh ne güzel. AMD bir kaç ay sonra bir şeyler daha yumurtlarsa çok güzel olur. 

Bir sonraki seride İntelde 4 çekirdek artık standart olur, i5'e thread eklerler, i7 de 6 çekirdek olur gibime geliyor. Yorum tamamen şahsidir. Bagajımdan uydurdum.

ObiWan and mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bunlar yeşil sahalarda görmek istediğimiz hareketler. Amd kendisinden bekleneni yaptı, daha da iyisini yapar diye ümit içerisindeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bunlar yeşil sahalarda görmek istediğimiz hareketler. Amd kendisinden bekleneni yaptı, daha da iyisini yapar diye ümit içerisindeyim.

Doğrusunu söylemek  gerekirse rekabetçi bir ürün çıkaracaklarını tahmin ediyordum ama bu gelen sonuçlar benim beklediğimden çok çok daha iyi.  O fiyat indirimi kurtarmıyor zaten Intel 'i. AMD 'nin 400usd lik cpu 'su 1100 usd lik Intel işlemcisine yakındı. $200 lık indirim ile yine şansı yok. Ryzen in piyasaya çıkması ile intel indirime devam edecek. Reddit te gördüğüm kadarı ile preorderlar a bile kapanmış satışlar . Bir süre stok sorunu yaşanabilir.

Mobil işlemcilerden haber var mı? Laptop ta  , tablette olmadan olmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'den yıl içinde bir sonraki gelecek hamle anca Zen serisini R3 dahil tamamlamak ve iGPU eklemek olur işlemcilere. Onun dışında bir hamle gelmez. Fiyat başta kıracaklarını zannetmiyorum. 

Intel bir dev olduğu için ve pazar payı çok yüksek olduğu için, fiyat açısından hızlı karşılık verebildi. 

Bu arada 380$ 7700K satmak da bir insafsızlıkmış. Zamanının muadili Core i7 2600K 300$'a çok yakın bir değerde satılıyordu. Rakebat olmayınca yavaş yavaş attırdılar aynı classtaki işlemci fiyatını. Bir ara stok olmadığından 6700K'da 400$ a falan satılmıştı.

Bu arada yeni fiyatlarla 6700K çok iyi olmuş. yeni sistem alacaklar düşünebilir, Z270 board'la çalışıyor olması lazım değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burda elemanlar baya iddialı konuşmuşlar:

Intel'i ezip geçemese de Amd'nin baya hareket getireceği belli. Gerçi Erdi Zen sonrası için de baya iyi demiş. Bu işlerden baya anlayan biri olduğu için en azından lafına bakılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'i ezip geçemese de Amd'nin baya hareket getireceği belli. Gerçi Erdi Zen sonrası için de baya iyi demiş. Bu işlerden baya anlayan biri olduğu için en azından lafına bakılır.

DH'nin de hakkını vermek lazım. Reddit/amd sub da ilk sayfadalar. Ordaki açıklamalara göre çok önemli bir bilgi açıklamamışlar ama olaya da dahil olmuşlar. 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5w0at9/ryzen_oc_potential_read_this_translation_to_fuel/?utm_content=comments&utm_medium=hot&utm_source=reddit&utm_name=Amd

Intel 'i ezip geçmemekten kasıt eğer en hızlı işlemcilerine %50 fark atmamaksa onu zaten beklemiyordum. Intel bile her nesilde %10 zor arttırıyor performansı.. Intel 'in en hızlı işlemcisi ile aynı performansı veriyor , üstelik bunu üçte bire yakın fiyata veriyor. Bu da biraz ezmekten sayılır. Bazı testlerde öne geçtiği de söyleniyor.

AMD 'nin gpu tarafında yazılım sorunları çözüldü denebilir. Bu cpu tarafında da sorunlara hızlı çözüm üretirlerse ve fatal yazılım ,sürücü hatası yoksa AMD slam dunk yaptı diyebiliriz.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelinen noktada, işlemcilerin ne olacağı az çok belli.

IPC Broadwell-E sınıfında. Broadwell'in üstüne Skylake ve Kaby Lake çıktığını düşünürsek, Kaby Lake ile aralarında %10-15'lik bir IPC farkı var.

Bunun yanı sıra işlemciler 3-4 GHz arası çalışıyor. XFR falan var ama benim tahminim 4.3-4.4 GHz üzerini zor görür bu işlemciler, extreme voltajlar ve soğutma gerekecektir üstü için. O da zaten bizim işimiz değil.

Hepsinde OC imkanının olması, bizim gibi adamlar için güzel tabi. Herkes (herkes derken biz, bu forum, enthuasist'ler) limitlere yakın takılacaktır diye tahmin ediyorum.

Kullanım alanlarına bakıldığında, Intel'in mainstream desktopu çok uzun süredir 4C/4T, 4C/8T düşündüğünden dolayı, genel anlamda optimizasyonlar bu confige göre yapılmış oyunlarda.

IPC geride ve frekansda nispeten düşük olduğu için, mevcut oyunlarda performans avantajı beklemiyorum. Yaklaşık %10'luk bir dezavantaj olabilir. Yalnız Frostbite motorunu bir kenara koyalım, onun multithreading yetenekleri var diye biliyorum.

Bunun dışında oyun oynamanın yanı sıra streaming ile uğraşıyorsanız, Ryzen 7700K'ya göre iyi performans sergileyecektir.

Video encoding, herhangi bir simulation & optimization (ANSYS, Abaqus, MATLAB vs.) yani multihreadingten verimli bir şekilde faydalanabilen her uygulamada Ryzen yaklaşık olarak fiyatına denk gelen Intel işlemciden daha iyi performans verecektir. 

Çok fazla multitasking söz konusuysa, yaptığınız, uğraştığınız şeyler (ne bileyim bir sürü excel, word, browser, MATLAB vs. açıktır), yine mantıklı olabilir.

Bu tamamen kullanıcının neyle ilgilendiğine bağlı.

Sonuçta mainstream için 4 core bariyerini kaldıracak gibi gözüküyor ve bundan sonra 4+ core için daha uygun yazılımlar geliştirilecektir ileride, fakat ne kadar ileride onu bilemiyeceğim. Yani uzun ömürlü olur diye Ryzen 1.0 alıp, Ryzen 2.0 zamanı geldiğinde yazılımlar anca 8 core'a falan adapte olmuş olabilir. 

4000, 5000, 6000, 7000 serisi Intel işlemcisi olanlar için Ryzen'a geçiş çok mantıklı olmayabilir eğer devamlı full 8 core kullanacak şeyler yapmıyorsanız. 3000 ve 2000 serisi içinse platform upgrade'i ile beraber mantıklı olabilir. USB type-c, M.2 slotu vs. 

Daha önceki AMD işlemcileri kullanıyorsanız banko upgrade yapın :)

Yaratılan Hype Train ve çok da boşa gitmemesi güzel bir şey. Fiyatlar iniyor, OC yapıyoruz, benchmark yapıyoruz. Bunlar hep özlenen şeyler. Gerçekten donanım forumu olduğumuzu hatırlattı Ryzen.

Teşekkürler AMD...

Executioner and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk seri CPU'larda bir eksiklik, iGPU olmaması ki aslında AMD'nin her zaman güçlü olduğu kısım iGPU'larıydı. 

Yıl içerisinde gelecek Zen çekirdekli CPU + Polaris veya Vega çekirdekli iGPU ile özellikle alt segmentlerde insanları şendirebilir. Ofis bilgisayarlarını düşük TDP'de 4C/4T veya 4C/8T kapısı açar, yeterli üstü bir GPU performansı da olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Battlefield 1 için bir CPU testi gördüm, çok fark yok orada dört ile altı çekirdekli işlemci arasında.

Farkı göstermek için Witcher 3 Novigrad ve mesela Crysis 3'ün hemen başındaki bir yerden özellikle yararlanılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Battlefield 1 sorunlu bir sürüm maalesef seri içerisinde, daha evvel görmediğim abuk subuk teknik problemleri var oyunun.

Frostbite PC serisinde Bad Company 2 iyiydi, Battlefield 3 sonra maalesef problemliydi, sonraki Battlefield 4 bence en düzgünü, sonra gelen Battlefield 1 ise yine maalesef sorunlu oldu.

Battlefield 1'de CPU kullanımı sapıtabiliyor bazen, buradan hareketle acaba faydası olur mu diye test aradım, altı çekirdekli işlemcinin yararı olur mu diye de bulduğum testte ancak çok bir avantajı yoktu dört çekirdeklilere göre.

Avantajı gösteren testler varsa hatta görmek isterim.

RYZEN bahanesi olabilir mi acaba ? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'nin de hakkını vermek lazım. Reddit/amd sub da ilk sayfadalar. Ordaki açıklamalara göre çok önemli bir bilgi açıklamamışlar ama olaya da dahil olmuşlar. 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5w0at9/ryzen_oc_potential_read_this_translation_to_fuel/?utm_content=comments&utm_medium=hot&utm_source=reddit&utm_name=Amd

Intel 'i ezip geçmemekten kasıt eğer en hızlı işlemcilerine %50 fark atmamaksa onu zaten beklemiyordum. Intel bile her nesilde %10 zor arttırıyor performansı.. Intel 'in en hızlı işlemcisi ile aynı performansı veriyor , üstelik bunu üçte bire yakın fiyata veriyor. Bu da biraz ezmekten sayılır. Bazı testlerde öne geçtiği de söyleniyor.

AMD 'nin gpu tarafında yazılım sorunları çözüldü denebilir. Bu cpu tarafında da sorunlara hızlı çözüm üretirlerse ve fatal yazılım ,sürücü hatası yoksa AMD slam dunk yaptı diyebiliriz.

Intel'i ezip geçememe olayı, hala tek çekirdek performansında intel'İn gerisinde olacak olması. Bir de gösterilen test sürekli olarak cinebench. Diğer testlerde geride olduğu da var. Mesela önceki sayfalarda farklı grafikler vardı. Amd'nin tanıtımında gösterdikleri hem de. Standart haliyle 1800x, 6900k ile kafakafaya olacak gibi görünüyor. Bunu 95w tdp ile yapıyor olması çok iyi ama sonuçta bu işlemciler bir önceki nesli temsil ediyor Intel için ve çok geçmeden Intel'den yeni işlemciler gelecek.

Sonuç olarak Amd'nin dişediş mücadelesi bile rüya gibi. Ama çok abartılı bir hava yaratılıyor gibi gelmeye başladı. Polaris'te de böyle oldu, sonra seçmece sonuçlarla anca hazmedildi. Yine aynı durum olmasın. Cinebench haricinde bir şeyler gelsin, oyun performansı netlik kazansın, güç tüketimi, sıcaklığı, oc potansiyeli belli olsun, kutlamasını o zaman yaparız. Şuanki durum ister istemez "amd böyle başladıysa sonunda kesin .ıçacak" diye düşünmemize sebep oluyor. Sebebi malum son 5-6 yıldır olanlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok