AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

yine daha önce de dediğim gibi 2. nesilde bence eksikleri kapatılacaktır, özellikle oyun performansı... ben beklerim sıkıntı yok, 3770k hala iş görüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun kısmı spekülasyon . PAtch ile düzelebilir, gelecekte 8 core a destek artıp avantajlı hale gelebilir. 

"Tipik oyun performansi" diye bir sey yok. Endustri yillardir degisik oyunlarin performanslarini analiz ediyor, "oyunlarda performans icin su onemli" ya da "sunu yaparsan oyun performansi duser" gibi parmakla gosterilebilecek bir faktor yok. Ekrandaki butun gurultu-patlamanin, suslu grafiklerin arkasina inip de islemcide yapilan islemler seviyesine inip baktiginizda oyunlar da sonucta bir dizi matematiksel / mantiksal islemler zinciri. One cikan cok bariz bir karakteristikleri yok. Kimi oyun kompleks bir AI motoru icin bir suru tamsayi (integer) matematigi calistiriyor, kimisinin isi daha cok kayan noktali sayilarla, kimisi cok buyuk bir oyun haritasini hafizada sakladigi icin cache performansina karsi cok duyarli vs. vs. Karakteristikleri birbirlerinden cok farkli ve durumuna gore bir suru degisik islem yapiyorlar. O yuzden genel olarak performansi artirmaya calismak disinda bir secenek yok, yani hic kimse spesifik olarak "oyunlari hizlandirmak" gibi bir seyin nasil yapilacagini bilmiyor, oyle bir sey de mumkun degil zaten. 

Ryzen'in bazi oyunlarda Intel islemcilerinden geri kalmasinin bu acidan teknik bir anlami yok, buradan bir sey cikartmak da mumkun degil. Tamamen tesadufi olarak bazi oyunlarda Ryzen'in mimarisi iyi sonuclar alirken bazilarinda alamamis. Bunda elbette Intel'in yaklasik 10 yildir yuksek performansli islemci pazarini tekelinde tutmasinin ve mevcut oyunlarin dibine kadar Intel icin optimize edilmis olmasinin da rolu vardir. 

Bu arada degisik basliklarda "8 cekirdek icin daha destek gelmedi" gibi yorumlar okuyorum. 8 cekirdegi desteklemek ile 2 cekirdegi desteklemek, 16 ya da 47(*) cekirdegi desteklemek arasinda programci acisindan buyuk bir fark yok. Programcilar "2 cekirdek varsa soyle yap, yok 8 cekirdek varsa soyle yap" diye program yazmiyor. Programda paralelize edilebilecek bir yer varsa "bu kismi sistemde ne kadar cekirdek varsa su kadar parcaya bol, dagit" diye yaziliyor. Dolayisiyla 8 cekirdek icin ayri bir optimizasyon beklemeyin; mevcut yazilimlar ve oyunlar 2 cekirdegi etkin olarak destekliyorlarsa 8'i ya da 16'yi da destekliyorlar.

Ayrica su "yazilimlarin cogu henuz cok cekirdek desteklemiyor aga" soylemini de birakin artik ne olur. O kavga 2000-2005 doneminin kavgasiydi. Hersey olup biteli 10 yildan fazla oluyor. Su an artik paralelize edilebilen ne kadar ciddi ticari uygulama, oyun vs. varsa paralel zaten. Cok cekirdegin bir fark olusturabilecegi her yerde cok cekirdek destegi var.

(*) 47 biraz fazla oldu, su anki hafiza / cip ustu ag arabirimlerinin sinirlamalari nedeniyle o sayilara cikinca hafiza trafigi belirleyici hale geldigi icin isler karisiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fikrinize saygı göstermekle birlkte katılmıyorum.

... 

bu yüzden fos çıktı demeniz biraz komik olmuş bence, dünya kabul etti amd'nin başarısını, intel'in gözü korktu ama size beğendirememişler, yazık o zaman ne diyelim...

Yazdıklarınızın ilk ve son cümlelerine baktığım zaman uyuşmadığını görüyorum. Madem saygı duyuyorum diyorsunuz o zaman komik olmuş demeyin.

Kimseye komiklik falan yapmıyorum. Direk komik olmuş deyin geçin benim gözümde bundan daha değerli olur.

Bence 7700k dan pahalı bir işlemcinin performansta ezik kalması çok yazık olmuş. Ben yazıda fiyat performans olarak değerlendirdiğimi yazmıştım

İşlemci teknik olarak başarılı olabilir bu fiyata göre bu işlemci fos tekrar ediyorum, fiyatı bu değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim sıcaklık ve tdp ile ilgili merak ettiğim bu işlemcilerin tdp değerleri epey düşük değil miydi? 1700 65w, diğerleri 95w diye hatırlıyorum. Peki bu su soğutma gönderme, sıcaklıktan şikayet etme vb nereden kaynaklanıyor? Voltaj artırma ve overclock sebebiyleyse anlarım da diğer türlü ortada bir yanlışlık var demektir. 

İki firmanın TDP yaklaşımları farklı. Şu an Intel Desktop işlemcilerde yazan TDP ile AMD Ryzen'larda TDP'ler aynı şeyi ifade etmiyor. İncelemenin birinde okumuştum da çok hızlı geçtiğim için hangisi olduğunu unuttum. AMD tipik yüklenmlerdeki TDP'yi hesaplamış. Halbuki full loadda 1800X 140W güç tükettiğini ortaya çıkardılar 95 yerine. Bu tipik yük olayı Intel'in mobile işlemcilerinin TDP hesaplamalarında da kullanılan bir şeymiş. Yazıyı bulursam alıntılarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada degisik basliklarda "8 cekirdek icin daha destek gelmedi" gibi yorumlar okuyorum. 8 cekirdegi desteklemek ile 2 cekirdegi desteklemek, 16 ya da 47(*) cekirdegi desteklemek arasinda programci acisindan buyuk bir fark yok. Programcilar "2 cekirdek varsa soyle yap, yok 8 cekirdek varsa soyle yap" diye program yazmiyor. Programda paralelize edilebilecek bir yer varsa "bu kismi sistemde ne kadar cekirdek varsa su kadar parcaya bol, dagit" diye yaziliyor. Dolayisiyla 8 cekirdek icin ayri bir optimizasyon beklemeyin; mevcut yazilimlar ve oyunlar 2 cekirdegi etkin olarak destekliyorlarsa 8'i ya da 16'yi da destekliyorlar.

Ayrica su "yazilimlarin cogu henuz cok cekirdek desteklemiyor aga" soylemini de birakin artik ne olur. O kavga 2000-2005 doneminin kavgasiydi. Hersey olup biteli 10 yildan fazla oluyor. Su an artik paralelize edilebilen ne kadar ciddi ticari uygulama, oyun vs. varsa paralel zaten. Cok cekirdegin bir fark olusturabilecegi her yerde cok cekirdek destegi var.

Bu yazdıklarınıza istinaden bir sorum var. World of Warcraft 2004 senesinde çıkmış bir oyun, öncesinde yazılmaya başlandığı düşünülürse single core zamanları için yazılmış bir oyun motoru vardı. 

Hatırlıyorum 2010 veya biraz daha öncesi gibi olabilir. Oyunun motoruna multicore desteği getirmeye çalışıyorlardı. Hatta bunu da developer'lar şöyle dile getirmişti (Jeff Kaplan olabilir) "işte sesle ilgili işlemleri başka bir core'a, netcode'u başka bir core çözecek gibi bir iş bölümü yaparak multicore desteğini artırmayı planlıyoruz" gibisinden cümleler ve anlatım vardı.

Daha sonra WoW oynamadım, noldu ne etti bilmiyorum ama bu core'lara iş bölümü olayını oyunun motorunun yapması anlamına gelmiyor mu?

Yani sizin dediğinizden, yazılımcı özel fonksiyonlar kullanıyor, bunların multithread desteği var, işletim sistemi core'ların kullanımına göre bir atama yapıyor şeklinde anlıyorum. Fakat öyle olsa her oyunun az çok işlemci daha doğrusu core kullanım değerleri birbirine benzerdi, fakat benzemiyor. O halde özel fonksiyonları herkes her zaman veya yeteri kadar kullanmıyor mu demeliyiz?

Diğer bir soru "AMD microcode update'i yapacak, oyunlar AMD Ryzen'a göre patch yapacak" gibi laflar dolaşıyor. Böyle bir şey ile performans arttırımı mümkün mü? Yani piyasada Intel dominant diye yapılan optimzasyon, AMD'nin de biraz ittirmesiyle AMD işlemcilere göre yapılabilir mi bu saatten sonra? Yapılırsa ne kadar kazanım olabilir?

Bir de oyun + streaming olayı olunca sanırım bu işlemciler Intel 4C modellere göre daha iyi performans sergiliyor ama nasıl bir benchmark yapılabilir, yapan var mıdır bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ObiWan şimdi tabletten link veremiyorum ama strwming ile ilgili becnhmark var. Fps kaybı min da. 3fps gibi mesela ,7700 ile 20 fps e gibi kayıp var. Tabii 7700 ün oyun perfroması daha yüksek olduğundan pek avantaj sağlamamış.

Oyun performansı için biraz beklemek en doğru . Tabii amd nin pazar payı düşünülürse oyun üreticileri yapılacak optimizasyon ılsa bile uğşacakalar mı sorusu var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden sahte olsun ? Sıvı azot, sıvı helyum derken olabilir.

Ozan da vardı bir ara işlemciye bağlı buzdolabı kompresörü, baya gözüm vardı cihazda.:D

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

biostandır...

bu arada videodan farkettiğim ve alttaki yorumlarda da gördüğüm ilginç bir durum var. amd'de çok daha "smooth" gözüküyor oyunun akışı, yorumlarda da bunu doğrulamışlar. incelemelerde genel olarak amd'de oyunların fps biraz daha düşük olsa bile daha akıcı olduğu konuşuluyor. enteresan.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunların açılışta kendileri bu tür bir optimizasyon yapma özelliği olsa çok rahat olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bellek, ht, oc, sıcaklık vs. derken ilk nesil cidden biraz güme gidecek gibi. Patch işleri falan bana boş muhabbet gibi geliyor. Bulldozer için patch lafları çıktı. Sonra patchle falan olmadığı görüldü. Ryzen şuan için söz konusu olan problemlerini biraz aşarsa ki aşacaktır, çok kalite işlemciler olarak karşımıza çıkar diye düşünüyorum. 2. neslinde (intel'den bir bomba gelmezse) herkes orta segment işlemciler alıp paşa paşa kullanır gibi görünüyor.

@

Akıcılık ve Amd. Rüya gibi. :mrgreen: Bundan 7-8 sene önce kazara bir 4 çekirdekli athlon kullanmıştım. Hani şu 630 falan diye adları olan. Çekirdek başına 512 kb mı ne l2 önbellek koymuşlar, ben bu kadar berbat oyun işlemcisi görmedim. x2 athlonlar bile 1 mb önbellek sayesinde daha akıcıydı. Videoyu bir daha izleyeyim en iyisi. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Patch olmayan haliyle de oldukça iyi bir işlemci, beklentisi sadece oyun bilgisayarı kurmak olan birine uygun değil, tıpkı Intel'de karşılığı olan işlemci gibi. Muhtemelen R5 daha çok tutulacak. Beklendiği haliyle Zen geliştirilebilir bir mimari ve sonrasında da durum böyle olacak gibi duruyor. Sene sonu satış rakamları daha objektif bir kriter, birkaç ay içerisinde durum tam olarak belli olur ancak Intel'e fiyat kırdırmış olmak yeterli başarı göstergesi benim gözümde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Resetbutton'ın gönderdiği videodaki gibi bir görüntü herhangi bir oyuncu için fazla fazla yeterli kanımca. 1700'le bu tür bir performans oldukça iyi, daha ne olsun diyesi geliyor insanın. Bu işlemci karşılaştırmaları bir süre daha devam eder ancak akıcılık konusunda bir sıkıntı çıkmamış işte. Yeri geliyor oyunlarda cpu'nun bir önemi yok olay gpu'da deniyor, iş ryzen olunca şöyle ezildi böyle ezildi demek de yanlış kanımca. O zaman Intel de handbrake'de iki büklüm oldu demek gerekiyor objektif olabilmek adına. Mühim olan biz daha iyi işlemcileri daha ucuza nasıl alırız sorusuna cevap bulmak ve cevabı bulduk gibi.

stardust, TiesTorN and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R7 1700 beni çok tahrik ediyor, 2600k dan sonra güzel bir güncelleme olacak gibi,Sanırım geçeceğim :lol:

Gerçi o/c konusu hiç güldürmüyor ama bilemedim, sistemi güncelleme zamanı da geldi hissettiriyor  da...Biraz daha bekleyeceğim gibi ama 2500+ barton dan sonra tekrar amd dönmek heyecan verici benim için.

Kesin geçeceğim ama ne zamanı kestiremiyorum.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu aşamada işime yaramasa da(yani bana getirisi olmasa da) çekirdeği bol olsun istiyorum :)

Sata sayısı da biraz düşündürücü,gerçi harici yonga ile sayısı artar herhalde ama bakalım, bana en az 6 adet lazım :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Koyduğun video hakikaten ilginç olmuş, 7700K hemde 5ghz'den titreme yapsın ki, belkide CPU'lardaki yoğunluktan diyebilirdim ama çekirdeklerin % olarak kullanım rakamı düşük seviyede.  SMT'nin kapatılması yazılımsal uyumluluktan olabilir belkide Pacth tam olarak bunu düzeltebilir yoksa Chiparchitecht'in dediği gibi fiziki olarak elde olan çipin nesi değiştirilebilir ki.

Linux'daki test değerleride çekirdeğin oyun değilde server uygulamaları için daha uygun olduğunu gösteriyor, 2. nesildede oyun tarafında çok birşey gelmemesi yada gelişen INTEL çekirdeğine göre durumun değişmemesi mümkün. benim gördüğüm ciddi iyi bir işlemci var,  INTEL biraz daha fiyat kırsada AMD'yi etikette fiyatları aşağı çekmeye zorlasa daha iyi olur. hem böylece 499$'da bakarsın 300'lü rakamlara inerler... :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok