AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

@@wazzap Tamam da , o zaman daha hızlı ramlerle performans dramatik artıyor demek yanıltıcı oluyor, çünkü o ramlerin uzun süre sorunsuz çalışacağının garantisi yok. 

Yalnız AMD'nin sitesinde 2400mhz gibi bir üst sınır yok, o genelde başka sitelerde anakartlarla iglili bilgiler arasında var. AMD'den bios için updateler geliyor vs haberleri var , belki daha hızlı ramler official olarak desteklenir?  

Intel işlemcilerde hızlı ramler OC ile elde ediliyor ama zaten bu  ramlerin performansa katkısı sınırlı , hatta çoğu durumda önemsiz. Oysa burda çok ciddi performans artışı var.  Official destek yoksa biraz garip açıkçası . 

AMD'nin sitesi Chrome'da https hatası veriyor, o da ayrı bir gariplik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Hocam ne istediğinizi bir anlasam çok iyi anlaşacağız gibi. :D

Adamlar resmi destek vermiyor diye, neden stabil çalışmasın? Hayır, bu forumdaki çoğu kullanıcı zaten işlemcisini overclocklu kullanan kişiler. Elbetteki ramlerin bu hızda sürekli çalışacağının garantisi yok ama ramlerin işlemcilerden daha sağlam olduğunu da biliyoruz. (bkz: ömür boyu garanti vs vs)

Intel de resmi destek vermiyor ona bakılırsa. Ben Intel'den "Gidin işlemcinize overclock yapın köftehorlar, işlemcinizi daha hızlı ve daha verimli kullanın" gibi bir söylem daha görmedim bugüne kadar. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap Nedir anlaşılmayan ?

Intel 4770K işlemciyi 1333mhz (2133 aslında) hızında bellek ile kullanıyordum. Hızı xmp ile 2133mhz e çıkardım. Benchmarkta %1.5 arttı .  İşlemcinin desteklediği max hız 1600mhz. Speclere uygun ram taktığınızda işlemcinin tam performansını görüyorsunuz, ram hızını arttırmak birşeyi değiştirmiyor pek.Intel desteklediği max hızın 1600mhz olmasının mantığı var.

Ryzen de ise durum tamamen farklı. dual channel max desteklenen hız 2400mhz yazıyor incelemelerde. Oysa ram hızı ile performans dramatik olarak artıyor. 3200mhz 'den 3600mhz 'e çıkıldığında bile performans artmaya devam ediyor.  Görünen o ki işlemcinin performansı ramler tarafından kısıtlanıyormuş. 

Ryzen 'in eleştirildiği yanı oyun benchmarklarıydı, hızlı ram ile bu durum ortadan kalkıyor.

OC yaptığınız bellek değil , onun üreticisi zaten 3600mhz olarak satıyor , OC yapılan Memory controller.

O zaman max desteklenen hızın 2400mhz olması nasıl açıklanır? Tahmin yürütürsek demek ki bu hızlarda çalışacağının garantisi yok ? AMD neden kendi ürününün performansını sakaltlasın?

şu anda incelemelrde kullanılanlar ilk ürünler , siz satın aldığınızda aynı başarıyla OC olacak işlemciler gelmeyebilir , o da var.

Yeni platformlara önden atlamak doğru değil zaten. 1-2 ay beklenip kritik updateler sonrasında daha sorunsuz hali ile almak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Ben "desteklenen" muhabbetindeyim farkındaysanız. Neye göre kime göre destek bu? Anakartlar OC ile destekliyor yazıyor, yani resmi destek sunmasa bile sonuçta bir destek(veyahut köstek olmama) durumu var.

İşlemcinin de rame yapılan overclock ile hızlanması/daha iyi sonuç alması kötü bir şey mi? Ayrıca bana bu rame yapılan overclockun işlemciyi hızlandırdığı eski dönemleri hatırlatıyor. Hani çarpan kilidinin kapalı olduğu ve FSB(?)yi artırarak overclock yapıldığı günler. Orada da kimsenin garantisi yoktu ama neredeyse herkes o şekilde yapıyordu bu işlemi. 

@@wazzap 

şu anda incelemelrde kullanılanlar ilk ürünler , siz satın aldığınızda aynı başarıyla OC olacak işlemciler gelmeyebilir , o da var.

Bu tamamen şans işi zaten ama en azından 3.7-3.8'e kadar çıkacaktır muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Ben "desteklenen" muhabbetindeyim farkındaysanız. Neye göre kime göre destek bu? Anakartlar OC ile destekliyor yazıyor, yani resmi destek sunmasa bile sonuçta bir destek(veyahut köstek olmama) durumu var.

AMD 'e göre. Bir kavram kargaşası mı var? Memory controller işlemci içinde ,anakartta değil. Anakart üreticisinin OC ile yazması da zaten işin şansa kalmış demek,onların yapabileceği sınırlı Olabilir de olmayabilir de. 

Ramleri OC yapmıyorsunuz, aldığınız ramlerin hızı 3600 mhz zaten. Memory Controller 'ı speclerin dışında çalıştırıyorsunuz, 2400mhz 'den 3600mhz 'e demek %50 demek. OC ile performans artışı iyi birşey tabii de , karşılaştırma yaparken spec ler üzerinden gidebiliriz, diğerinin garantisi yok.

Yalnız bu inceleme yapan sitelerdeki bilgiler , AMD'nin kendi sayfasında Ram hızları ile ilgili bilgi görmedim.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görünüşe göre Ryzen in performansını biraz rahatlatabilecek tek çözüm 128mb veya yukarısı bir L4 EDRAM cache olacak ondie. bu sayede bir nebze memory bus a ihtiyac duymadan CCXler arasında veri transferi rahatlayacak ve en azından spec dışı bellek almak veya memory controller a zoraki OC yapılmak zorunda kalmayacak gibi geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok kritik hesaplama, render gibi işler yapılmıyorsa, bellekleri hızaşırtmalı olarak kullanmanın yaptığınız işe bir zararı olmaz. Tabii Reset'in de dediği gibi, işlemciye tümleşik bellek denetçisini uzun süre hızaşırtmalı kullanmak bu birime uzun vadede zarar verebilir. Hatırlarsınız, Intel Ivy Bridge ve Haswell işlemcilerinde tam olarak bu konuyla ilgili olmasa da özel bir uyarı yayınlamıştı; işlemciye uygulanan yüksek çekirdek voltajı ilk önce bellek denetçisini sakatlıyordu. Demek ki işlemcinin farklı birimleri arasında bellek denetçisi daha hassas bir yapıda.

Böyle bir durumda işlemciyi "elimize alırsak" AMD'nin "ben bu işlemciyi değiştirmem çünkü hızaşırtma yapılmış" diyeceğini düşünmüyorum. Sonuçta en baştan çarpan kilidi açık olarak satılan, hızaşırtma yetenekleri ön plana çıkarılarak pazarlanan ürünler bunlar. Eğer ki 2 yıllık garanti süresi içinde (uluslararası garanti de 3 yıl) hızaşırtmalı bellek kullanımı sonucunda bozulan bir Ryzen işlemciniz olursa sıkıntısız bir şekilde değişimi yapılacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben ryzen için bir jenerasyon bekleme taraftarıyım. Performansı uçacağından değil ama AMD nin kobayı olmak istemediğimden özellikle. Bir de intel'in 6 çekirdek ve yukarısı için cevabı ne olacak görmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen CCX Performance: 2+2 vs. 4+0 karşılaştırma videosu. CCX'in ne olduğunu bilemiyorum ama paylaşayım belki bilgisi olanların işine yarar. :facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3600mhz memory ile yapılmış Cinebench sonuçları var mı?

VR için bir benchmark çıkmıştı 3dmark tan sanırım. Onu kullanan yok mu? 8core sonuçlarını görmek önemli. 

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Optimizasyonun etkilerini göstermek adına güzel bir çalışma olarak değerlendirilebilir o kadar, bundan fazlasını yüklemek acımasızlık olur. Forum'da 1700 alanların genel tecrübelerini fırsat buldukça yazmaları çok iyi olacak. INTEL'in dandirik xeon alt segment işlemcilerinde kaby-lake temelli olanların fiyatını gördükçe insanın sinirleri alt üst oluyor. AMD'nin 16Core işlemcisi haziran Temmuz gibi çıkarılabilirmiş, çift zarlı yapıda üretilecemiş. Daha öncede benzer tecrübesi olduğu için anakart tararınındaki yonga seti hazır etmeye çalışıyorlarmış. Önceki sayfalarda yazdığım X390 yonga seti Extreme işlemcilerin tam karşılığı olacak bu kesin.

xeon-e3-v6s.jpg

http://techreport.com/news/31656/intel-lets-loose-kaby-lake-based-xeon-e3-v6-processors

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mayısta OC memory compability için bir microcode update çıkacakmış.

. The company goes on to say that another microcode update scheduled for release in May will "focus on overclocked DDR4 memory," which has been something of a sore spot for the platform. 

https://techreport.com/news/31668/new-game-and-bios-updates-promise-to-boost-ryzen-performance

Mayıs - Haziran gibi 16core Ryzen 'in çıkacağı iddiası da var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunucu iş istasyonu klasmanındaki yazılımlarda detaylı incelemeler düşmeye başlasa iyi olacak, 16C ryzen piyasada intel'den epey bir müşteri kapabilir yeterki arz etmekte gecikmeseler. Yukarıda verdiğim E3-1xxx Xeon işlemcilerin tümden emekli olmasına yerine parasını hakeden işlemcilerin gelmesine sebep olurda rahat ederiz. Workstation segmentinde intel'in masasütündeki geviş getirme faslının rahatlıkla 2katı oluyor. gıdım gıdım ilerleme hep rekabet eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de bu görüş var. Tomb raider 'ı benchmarklarını incelemiş. Sorunun Ryzende cpu bottleneck olmasından değil Nvidia'nın sorunlu sürücülerinden kaynaklanıyor olduğunu söylüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok