AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Onlardı herhalde.  

Son zamanlarda da  anakart pinlerinin (Intel kullananlar da ) yamulduğu ile ilgili bizim forumda da şikayetler oluyordu. O da benzer bir nedenle değil miydi?

Yine hatırlayanlar olabilir. Tomshardware 'ın ünlü videosu vardı. Çalışan işlemciden soğutucuyu çıkardığında AMD işlemci yanarken Intel yavaşlıyor muydu kapanıyor muydu öyle birşeydi.  Çalışan işlemciden niye çıkarayım soğutucuyu denebilir ama o dönem bunlar markanın değerini düşürdü. AMD işlemciler yanıyor diye kötü reklam oldu. Oysa AMD 'nin o dönem mimarisinin Intel'den üstün olduğu bilgisayar dünyasının güvenilir yazarlarının sık sık yazdığını hatırlıyorum.

coppermine pentium 3 lerde ve athlon thunderbird ve xp ailesinde çekirdek açıktaydı. tualatin celeron ve pentium 3 lerle birlikte cover geldi intele. athlona ise cover athlon 64 ile geldi. zaten athlon 64 ile beraber ısınma sorunları intelin prescottlarına geçti

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

coppermine pentium 3 lerde ve athlon thunderbird ve xp ailesinde çekirdek açıktaydı. tualatin celeron ve pentium 3 lerle birlikte cover geldi intele. athlona ise cover athlon 64 ile geldi. zaten athlon 64 ile beraber ısınma sorunları intelin prescottlarına geçti

yine hafızam yanıltmıyorsa bu videodan sonra Zdnet Tomshardware 'i almıştı. Büyük bir medya kuruşunun satın  alması yoluyla susturulduğu yorumları yapılmıştı.

Doğru mu yanlış mı bilmem, ancak Intel'in boyutu AMD'nin çok üzerinde bunu kullanıyorlardı. Zaten hatırlarsınız üreticilere yaptığı baskı nedeniyle bir dava kaybedip AMD'e tazminat ödemişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yine hafızam yanıltmıyorsa bu videodan sonra Zdnet Tomshardware 'i almıştı. Büyük bir medya kuruşunun satın  alması yoluyla susturulduğu yorumları yapılmıştı.

Doğru mu yanlış mı bilmem, ancak Intel'in boyutu AMD'nin çok üzerinde bunu kullanıyorlardı. Zaten hatırlarsınız üreticilere yaptığı baskı nedeniyle bir dava kaybedip AMD'e tazminat ödemişti.

intelin yaptıkları bir değil ki. compiler ile amd'nin performansını azaltmalar, amd kullanırsanız size chipset satmamlar (anakartçılara), amd kullanırsanız size işlemciyi pahalı veririmler (dell, hp vs). Hector Ruiz salağı olmasaydı ve Amd nVida ile birlşeseydi bu monopolist intel ne hale düşerdi bir düşünmek lazım.     

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intelin yaptıkları bir değil ki. compiler ile amd'nin performansını azaltmalar, amd kullanırsanız size chipset satmamlar (anakartçılara), amd kullanırsanız size işlemciyi pahalı veririmler (dell, hp vs). Hector Ruiz salağı olmasaydı ve Amd nVida ile birlşeseydi bu monopolist intel ne hale düşerdi bir düşünmek lazım.     

Öyle bir durumda Intel de Ati'yi alırdı, bu sayede intel şuan giremediği gpu piyasasına da sağlam şekilde girmiş olurdu. Ha ama hem gpuda hem cpuda çok sağlam rekabet dönerdi muhtemelen. Tabi bunun kesinliği yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konuyla çok alakalı değil ama hep amd'nin am3+ çılara bir güzellik yapıp carrizo tabanlı bir fx çıkarmasını isterdim. Hatta eli değmişken 14 nm olarak da üretilebilirdi. am3+ platformuna son bir hayat öpücüğü olurdu.

http://hwbot.org/news/13516_excavator_harbinger_improved_amd_performance/

Bu arada am4 lere bristol ridge apular retail olarak satılmaya başlamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

guru3d 'nin testlerinde de bir iki oyun hariç sonuçlar çok yakın. 

Bits and Chips , patchler den sonra benchmarkları tekrar edecekmiş, kontrol etmek lazım bir siteyi

https://twitter.com/BitsAndChipsEng/status/840548333177442304

Reddit 'te hareketlendi Ryzen'dan sonra .Şöyle bir tartışma var.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5ywcpw/amd_engineers_are_amazing/

"TIL that AMD has fewer employees(9000) than nvidia(10000) and intel(100000) and a substantially low R&D budget and they are still able to complete with both.Those AMD engineers must be really good!!"

Intel architect 

They have fantastic people. I cannot underscore this enough, with the resources they have the fact that they're able to compete in the same ballpark we do shows their quality. Sadly for all of us, execution is key. We want to see an exciting marketplace as much as you do.

https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/15iaet/iama_cpu_architect_and_designer_at_intel_ama/c7mpa4c/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemciyle beraber gelen soğutucu haricinde bir soğutma değişimine gitmek mi gerek? Birde şu yerleştirme sırasında CPU'ya zarar verilmemesi için basit bir uygulama varmı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir taraftan reddit de bunlar denirken diğer taraftan gelen başka teknik yorumlar da şöyle. Scheduler vs ne kadar tweak edilirse edilsin son minvalde işletim sistemi intel i favor ettiği müddetçe sonuç pek değişmeyecek. Bir diğer yandan intel in cache yapısı AMD den çok daha optimize bir haldeyken AMD nin scheduler ile performansının artışı ancak şimdiki seviyesinin farkedilmeyecek kadar üzerine çıkacağını söylüyorlar. Optimize uygulama patchlenmiş uygulama vs gelirse gelir gelmezse zaten AMD işlemcilerimiz olması gerektiği gibi çalışıyor mesajı vermiş.

Ryzen in windows 7 de daha düzgün çalışıyor olması core 2 quad dönemine çok benzediğini gösteriyor diyorlar.

BF1 de 4 çekirdekten 2 çekirdek 2 SMT ye geçişte bile performans kaybı %20leri buluyor diyorlar. Bu çok ilginç bir durum.

http://techreport.com/news/31579/amd-says-ryzen-cpus-are-performing-as-expected-after-launch

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

guru3d 'nin testlerinde de bir iki oyun hariç sonuçlar çok yakın. 

Bits and Chips , patchler den sonra benchmarkları tekrar edecekmiş, kontrol etmek lazım bir siteyi

https://twitter.com/BitsAndChipsEng/status/840548333177442304

Reddit 'te hareketlendi Ryzen'dan sonra .Şöyle bir tartışma var.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5ywcpw/amd_engineers_are_amazing/

"TIL that AMD has fewer employees(9000) than nvidia(10000) and intel(100000) and a substantially low R&D budget and they are still able to complete with both.Those AMD engineers must be really good!!"

Intel architect 

They have fantastic people. I cannot underscore this enough, with the resources they have the fact that they're able to compete in the same ballpark we do shows their quality. Sadly for all of us, execution is key. We want to see an exciting marketplace as much as you do.

https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/15iaet/iama_cpu_architect_and_designer_at_intel_ama/c7mpa4c/

Amd'nin son birkaç yıldır kurumsal olarak Nvidia'nın bile (Nvidia küçük bir firma gibi anlaşılıyor böyle deyince ama Intel'e göre çok küçük cidden) gerisinde kaldığı biliniyor. Ancak "Amd hala rekabet edebiliyor" lafı biraz komik olmuş. Amd/Ati, g80 ve cuda çıktığından beri Nvidia ile rekabet edemiyor. Yalnızca yoğunlaştığı bir alan olduğu kısmi başarılar elde edebiliyor, o kadar. Nvidia ise genel olarak pazara hakim olan taraf yıllardır. Intel'i zaten söylemiyorum. Yıllarca rekabet falan görmedik. Şuan gördüğümüz rekabet de biraz "zaten burda yapılmışı var" denerek biraz daha hazır üzerinden gidilerek elde edilen kazanımlarla söz konusu olan bir rekabet. Gpu tarafındaki de çok farklı değil. Nvidia'nın izlediği politikaları izlemeye çalışıyor Amd. Özellikle de yazılım tarafında bir takip etme durumu söz konusu. O yüzden rekabet deyince, öyle eskisi gibi kafa kafaya giden bir yarış varmış gibi anlaşılıyor. Ama yok öyle bir şey. Amd'nin yıllardır (kaynak yetersizliğinden dolayı) olmadığı/giremediği pazarları konuşmaya da gerek yok sanırım.

Yine de mevcut durumda Amd çok kötü değil. Söylendiği gibi eldeki imkanlara göre rakiplerine karşı ciddi ürünler sunabiliyor. Ama işte bu noktaya nasıl gelindi, eldeki eski imkanlar daha iyi kullanılamaz mıydı diye sormak gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID Çok çok zorlamazsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sanırım orgasmico'nun da dediği gibi çaprazdaki vidaları birer adım sırasıyla sıkmak gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mamad Belki en üste oynamıyor ama aynı ligde kalıyor ürünler.  Vega ,1080Ti 'den daha hızlı olmasa da 1080-1080ti arasına girerek alınabilir bir model oluyor. 

İncelemlerde 1070 en çok tavsiye edilen model . OC ile herkes 1080X düzeylerine çıkmış.  TDP değerinin 65W olması sorun yaratmıyor mu? 

OC'den anlayan arkadaşlar 1070+ orta seviye bir anakart ile çok performanslı sistem kurabilir. Fiyat/performans inanılmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID Çok çok zorlamazsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sanırım orgasmico'nun da dediği gibi çaprazdaki vidaları birer adım sırasıyla sıkmak gerekiyor.

Aldığınızda en azından çapraz vida 1 er adım takarken her vida tek başına toplamda kaç adım olacağını belirtirseniz bende ona göre uygulayayım. Daha önce uygulamadım çünkü bu tarz bişey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID Hocam siz benim almamı beklerseniz, daha çok beklersiniz. :) Aşırı zorlu bir şekilde sıkmadığınız sürece sorun olmaması gerekiyor. En azından ben öyle yapıyorum bu tür işlemlerde, asla tam güçle sıkmaya çalışmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap Anladım teşekkürler. Aldığınızda... derken genele yazdım ama neyse :baba:

her seferinde birer tur sıkarsanız sorun olmaz. wayrıca wraith spire çok şık bir soğutucu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mamad Belki en üste oynamıyor ama aynı ligde kalıyor ürünler.  Vega ,1080Ti 'den daha hızlı olmasa da 1080-1080ti arasına girerek alınabilir bir model oluyor. 

İncelemlerde 1070 en çok tavsiye edilen model . OC ile herkes 1080X düzeylerine çıkmış.  TDP değerinin 65W olması sorun yaratmıyor mu? 

OC'den anlayan arkadaşlar 1070+ orta seviye bir anakart ile çok performanslı sistem kurabilir. Fiyat/performans inanılmaz. 

Aynı lig mi o da tartışılır ama şuanki durumda da bir zahmet kalsın. Sonuçta aynı üretim tekniğini, hatta zaman zaman daha gelişmişini kullanıyor (bkz: 14nm vs 16nm). Bu rağmen Nvidia'ya karşı feci şekilde geride kalmaya başladı. Eskiden küçük gpu yapar, Nvidia'nın büyük gpusu ile rekabete girerdi (rv770 [255mm] vs gt200 [576/470mm], Cypress [334mm] vs gf100 [529mm]). Şimdi küçük gpu yapıyor (Polaris 10 = 232mm), Nvidia'nın daha küçük gpusu (gp106 = 200mm) ile yarışamıyor, orta boy (gp104 = 314mm) gpusuyla alakası bile olmuyor, büyük (gp102 = 471mm) gpusuna yanıt zaten yok. Hem de rakibinden ciddi şekilde yüksek güç tüketerek bunları yapıyor. Vega gelecek, 1080'i geçecek falan diyoruz da henüz ortada bir şey yok. Olanlara baktığımızda da hiç öyle geçecek havası vermiyor. Hadi geçti diyelim, nasıl yapıyor bunu? Tam olarak 1 yıl sonra, çok daha büyük bir gpu ile ve hbm2 gibi birçok sorunu tek vuruşta çözen gelişmiş bellek teknolojisiyle ve anca %10 civarında fark sunacak şekilde geçecek. Bu mu rekabet? Bu arada 1080'in %10 civarı hızlı modellerinin 500 dolara gelecek olması da ayrı bir mesele Amd için.

Amd bence üst seviyede pek bulunmadığı gibi, orta seviyede de çok iyi bir rekabet sunamıyor. 6 ay reklamını yaptığı 480'i, sonrasında da 470'i gördük. Hiç öyle anlatıldığı gibi olmadı. Fiyatlar bile tutmadı. Bunları gördükten sonra Amd'ye bakış baya değişti. Vega o kadar konuşulmuyor bile. Çünkü güven yok.

İşlemci tarafında 10 yıl olmayan rekabeti zaten konuşmaya gerek yok. Son 3-4 yıldır zaten Intel de yerinde saymaya başlamıştı. Şükür, diğer üreticiler de aynı node üretimine ulaştı da Amd'ye 14nm kullanma imkanı doğdu. Eski temposunda olsa, Amd'den Intel'i yakalamasını daha çok beklerdik. Şu halde ben gayet memnunum. Yani işlemci tarafındaki rekabetten. Tüm seri gelip de sorunlar giderildiğinde daha iyi sonuçlar da görürsek, başka bir beklentim de olmaz. Ama gpuda da benzer bir çıkış gelmesini beklerim, her ne kadar ufukta öyle bir şey gözükmese de.

Şunu paylaşmak için girmiştim:

AMD-Ryzen-5-3.jpg

Sonunda R5 işlemcilerin tarihi netleşmiş.

https://videocardz.com/67342/amd-ryzen-5-to-launch-on-april-11th

Bence esas alınıp kullanılacak işlemciler bunlar. Yüksek saat hızlarına sahip 6 çekirdekli işlemciler idela geliyor bana. Hatta oyunlar için 4 çekirdek bile mantıklı olabilir. Sonuçta çoğu oyun 4 çekirdek üzerinden yürüyor. Ama almışken 6 çekirdekli olsun mantığı da ağır basıyor. 220 dolara 1600 gayet güzel göründü. Biraz da oc ile 4 ghzde mis gibi kullanılır. Sonuçlar da güzel gelirse, Amd'yi esas sırtlayan cpular da bunlar olur.

Edit: @@RFID paylaşmış zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok