AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

http://techreport.com/news/31621/amd-readies-a-fix-for-ryzen-fma3-bug

Doktor bu ne.

Tamam çoklarını direk ilgilendirmeyecek ama bug bugdur. Skylake AVX bug da insanı üzüyor açıkçası düşününce.

AVX kime yarar demeyin şimdi kullandığım analiz pipelineı intel tarafından derlenmiş bir AVX accelerated HMM kütüphanesi kullanıyor. AVX olmadan 30 dk süren analiz AVX enabled olarak 10-15 dk da bitiyor. Abartı gelebilir ama durum bu.

Bu arada satır arasında vereyim. Haswell işlemciler branch prediction yönüyle zirveyi yakalamış işlemciler olarak nitelendiriliyorlar.

https://hal.inria.fr/hal-01100647/document

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ram uyumluluğunu arttıran bios güncellemesi çıkıyormuş yakında.

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_has_reportedly_released_new_agesa_microcode_for_ryzen/1

16C/32 T bir Ryzen modelin hazırlandığı haberleri dolaşıyor, resmi bilgi yok .  

AMD Zen 4 Core 8 Thread Raven Ridge APU Benchmark Leaked

http://www.eteknix.com/amd-zen-4-core-8-thread-raven-ridge-apu-benchmark-leaked/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

16C/32T önümüzdeki yıl AMD'yi kurtarabilir, INTEL'de önümüzdeki yıl 8Core/16T Desktop i7'lerle karşılık verir.  Şu RAM uyumluluk sorunu ciddi ciddi çözülmeli PR çalışması yapılmalı bilgi kirliliğide AMD'nin en yetersiz kaldığı konulardan.

Raven Ridge tablodan göründüğü kadarıyla çerezlik bir işlemci olacak, fiyat olarak mantık dışı olmazsa Mini PC meraklıları bu işlemciyle güncelleme yapabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işlerin oyunlarda yüksek FPS pompalamanın önünü çok tıkamamasını ümit ediyorum süreç içerisinde, ileri gidilecek iken geriye düşme olmasın bu noktada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@psikobat mesela?

Ben 1600'ü bekliyorum ama bu gidişle boşuna bekliyor gibi bir şey olacağım. Muhtemelen saat hızları yine 1700'e yakın olacak. Gerçi asıl sorunum x370 vs B350 kısmı. SLI vs umrumda değil zaten ama SATA sayısı az B350'de. Bir de 1700 kullananlar da B350 ile yüksek hıza çok stabil bir şekilde rahatlıkla ulaşabiliyorlar yani x370 o anlamda pek lazım değil. Gerçi kaç faz farkı var aralardında; o kısmı bilmiyorum işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X370'ler 8 adet CPU, iki adet SoC şeklinde sanıyorum 10 adet fazlı olanlar. B350'ler ise 4 adet CPU, iki adet SoC şeklinde diye düşünüyorum altı adet fazlı olanlar için.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir iki sayfa önce yazılanlar diyebilirim, ryzen tek espirisi(1700 için) bol çekirdek uygun fiyatla gelmesi oldu bana göre diyim yada, ama bu çekirdekler kendi arası pek verimli iletişim kuramıyor görünüyor ve oyunlara direk yansıyor.Bilgisayar dünyası oyunlardan ibaret değil tabi ama benim için önemli bir kriter,eski oyunlarda özellikle durum nedir nasıl olur bilmiyorum incelemede göremedim.Sorun işlemcide değil w10 da  diyebilirisiniz,ama sonuçta ortada bir sorun var ve çözüme ulaşacak gibi de durmuyor.

eski oyunlardan örnek vermem gerekirse wow ve diablo 3 , gerçi sonradan düzeltildi herhalde ama i7 lerde ht olayı yuzunden anlık fps dususu yaşanıyordu,google core affinity yazarak bahsetiğim konulara göz atabilirsiniz.

ryzen yerine intel tercih etmeyeceğim zaten, hiç aklıma yokken ryzen aklımı çeliyordu uzun zamandır amd işlemci kullanmamıştım(1700xp ve 2500+ bartondan beri)

bahaneyle güncellemek istiyordum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@psikobat  Hocam fps arasındaki fark %10 bile değil, nasıl sorun var anlamadım. İnsanların kafasında nedense böyle bir olay var. Ryzen ile oyun oynanmaz. Tamam, 7700k tabiki de daha yüksek fps alıyor ancak f/p oranına baktığınızda olay tamamen değişiyor.

Ha, Tolga abi gibi "ben oyun performansına bakarım arkadaş, gerisi benim için önemli değil" derseniz Ryzen almak tabiki en iyi seçenek değil. Intel daha mantıklı.

Şimdi %10 dedim de, birisi en uç örneği koyarmış buraya. :mrgreen:

@@T800 abi orası da enterasan değil mi? Windows 7'de daha yüksek fps alıp windows 10'da daha düşük almak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 7 vs.Windows 10 durumunda her oyunda fark oluşmuyor, bu yukarıda verileni izleyemedim şimdi ama daha önce seyretmiştim bu konu ile ilgili videolar, onlarda durum o şekildeydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada AMD den resmi açıklama da epey evvelden geldi bu konularla alakalı ve işlemcimiz olması gerektiği gibi çalışıyor dediler. Yani pek bi yoruma yer bırakmadılar son kullanıcının ümit taşıması için farklı noktalarla ilgili. Bu işlemci böyle bunu böyle kabul etmek gerekecek.

Stabil bir platforma kavuştuktan sonra çok çekirdekle iş yapanlar için ucuz ve güçlü bir alternatif olacak ryzen.

Phenomları hatırlayalım. İlk jenerasyon facia gibi bişiydi. Phenom II ile ortalık toparlandı ve yüzüne bakılır bir kıvama geldi. Ryzen de muhtemelen 2. jenerasyonda daha iyi bir alternatif olacak ama tabi intel boş durmayacak illaki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bunlardan 4700MHz falan beklentim yok, R7 serisi gibi olacak korkarım.

Dört çekirdekli işlemcinin 4200MHz'de sonlanması falan baya kötü olur, bu açıdan merak ediyorum incelemeleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam fark %10 diyorsunuz da min fps durumu oyle demiyor? ki akıcılığı doğrudan etkilediğini düşünürsek bence önemli, ve güven vermiyor bana.. Herkes çok çekirdek desteği yaygınlaşıcak diyor  ama bu gune kadar gelinen durum orada,  x oyun çıktıgı zaman ya zen mimarisine tam uygun değil yama çıkması bekleniyor,ekran kartında sürücü bekler gibi bunda da yama beklemeyelim ? :) şaka bir yana,

intelin tekel durumu ortada hangi firma ne kadar destek verir yada ne zaman kabul görür bilemiyorum.He belki intel de bizde çekirdek sayımızı arttırıyoruz demeden bu 4+ desteğin oturması olgunlaşması için uzun bir süre gerekebilir.

Bir ara amd cpu için surucu cıkaradıgını daha dogrusu yama diyim hatırlıyorum ama ne için oldugunu hatırlamıyorum.

Bence ryzen ile bir adım atıldı bu sayede masaustu işlemcilerin 4+ alınabilir seviye ve yaygınlasması adına ama su an geçilmesi bana pek mantıklı gelmiyor.

En azından denildiği gibi 2. nesil yada revize bir ryzene kadar diyim.

Bunların hepsi bence tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Tipik oyun performansi" diye bir sey yok. Endustri yillardir degisik oyunlarin performanslarini analiz ediyor, "oyunlarda performans icin su onemli" ya da "sunu yaparsan oyun performansi duser" gibi parmakla gosterilebilecek bir faktor yok. Ekrandaki butun gurultu-patlamanin, suslu grafiklerin arkasina inip de islemcide yapilan islemler seviyesine inip baktiginizda oyunlar da sonucta bir dizi matematiksel / mantiksal islemler zinciri. One cikan cok bariz bir karakteristikleri yok. Kimi oyun kompleks bir AI motoru icin bir suru tamsayi (integer) matematigi calistiriyor, kimisinin isi daha cok kayan noktali sayilarla, kimisi cok buyuk bir oyun haritasini hafizada sakladigi icin cache performansina karsi cok duyarli vs. vs. Karakteristikleri birbirlerinden cok farkli ve durumuna gore bir suru degisik islem yapiyorlar. O yuzden genel olarak performansi artirmaya calismak disinda bir secenek yok, yani hic kimse spesifik olarak "oyunlari hizlandirmak" gibi bir seyin nasil yapilacagini bilmiyor, oyle bir sey de mumkun degil zaten.

Ryzen'in bazi oyunlarda Intel islemcilerinden geri kalmasinin bu acidan teknik bir anlami yok, buradan bir sey cikartmak da mumkun degil. Tamamen tesadufi olarak bazi oyunlarda Ryzen'in mimarisi iyi sonuclar alirken bazilarinda alamamis. Bunda elbette Intel'in yaklasik 10 yildir yuksek performansli islemci pazarini tekelinde tutmasinin ve mevcut oyunlarin dibine kadar Intel icin optimize edilmis olmasinin da rolu vardir.

Bu arada degisik basliklarda "8 cekirdek icin daha destek gelmedi" gibi yorumlar okuyorum. 8 cekirdegi desteklemek ile 2 cekirdegi desteklemek, 16 ya da 47(*) cekirdegi desteklemek arasinda programci acisindan buyuk bir fark yok. Programcilar "2 cekirdek varsa soyle yap, yok 8 cekirdek varsa soyle yap" diye program yazmiyor. Programda paralelize edilebilecek bir yer varsa "bu kismi sistemde ne kadar cekirdek varsa su kadar parcaya bol, dagit" diye yaziliyor. Dolayisiyla 8 cekirdek icin ayri bir optimizasyon beklemeyin; mevcut yazilimlar ve oyunlar 2 cekirdegi etkin olarak destekliyorlarsa 8'i ya da 16'yi da destekliyorlar.

Ayrica su "yazilimlarin cogu henuz cok cekirdek desteklemiyor aga" soylemini de birakin artik ne olur. O kavga 2000-2005 doneminin kavgasiydi. Hersey olup biteli 10 yildan fazla oluyor. Su an artik paralelize edilebilen ne kadar ciddi ticari uygulama, oyun vs. varsa paralel zaten. Cok cekirdegin bir fark olusturabilecegi her yerde cok cekirdek destegi var.

(*) 47 biraz fazla oldu, su anki hafiza / cip ustu ag arabirimlerinin sinirlamalari nedeniyle o sayilara cikinca hafiza trafigi belirleyici hale geldigi icin isler karisiyor.

Bu mesaj gözden kaçtı sanıyorum. 8 çekirdek için daha destek gelmedi ile başlayan kısmı önemli mesajınızla ilgili olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam fark %10 diyorsunuz da min fps durumu oyle demiyor? ki akıcılığı doğrudan etkilediğini düşünürsek bence önemli, ve güven vermiyor bana.. Herkes çok çekirdek desteği yaygınlaşıcak diyor  ama bu gune kadar gelinen durum orada,  x oyun çıktıgı zaman ya zen mimarisine tam uygun değil yama çıkması bekleniyor,ekran kartında sürücü bekler gibi bunda da yama beklemeyelim ? :) şaka bir yana,

intelin tekel durumu ortada hangi firma ne kadar destek verir yada ne zaman kabul görür bilemiyorum.He belki intel de bizde çekirdek sayımızı arttırıyoruz demeden bu 4+ desteğin oturması olgunlaşması için uzun bir süre gerekebilir.

Bir ara amd cpu için surucu cıkaradıgını daha dogrusu yama diyim hatırlıyorum ama ne için oldugunu hatırlamıyorum.

Bence ryzen ile bir adım atıldı bu sayede masaustu işlemcilerin 4+ alınabilir seviye ve yaygınlasması adına ama su an geçilmesi bana pek mantıklı gelmiyor.

En azından denildiği gibi 2. nesil yada revize bir ryzene kadar diyim.

Bunların hepsi bence tabi.

Ryzen'la ilgili akıcılık problemi yaşayan olmadı, canlı performans testlerinin hemen hepsinde bu konu oyunlar üzerinde gösterildi. Aslına bakacak olursanız iş yine dönüp dolaşıp ihtiyaçlar ve beklentilere dönüyor.

Ryzen 7 kimler için değil : Sadece oyun oynarım, başka da hiçbir iş yapmam diyenler için değil. Yine halihazırda oyun için kullandığım bir bilgisayarım var, upgrade ihtiyacım belli belirsiz, arada gidip geliyor aklım diyenler için değil.

Ryzen 7 kimler için : Çoğunlukla işle uğraşırım, arada oyun oynarım, işle uğraştığımda çok çekirdek ihtiyacı olan uygulamalar kullanırım, bunu da Intel'in 1/3 fiyatına yapmak isterim diyenler için.

Burada kıyaslamaların hatalı yapıldığı konusuna da ayrıca değinmek lazım. Fiyat bazlı kıyaslamayı 1800x ile yapıp hatalı sonuçlara ulaşmamak lazım. Ryzen 7 serisinin fiyat/performans işlemcisi 1700 ve bu model 1800x civarına çok güzel overclock yapılabiliyor, haliyle Intel'in benzer işlemcisinin yarısı değil 1/3 fiyatına denk geliyor. Hele ki B350 anakartlarla kullanırsanız fiyat/performans canavarı oluyor sistem. Ancak ihtiyacınızı belirlemeden bir işe girişirseniz isterseniz 20 çekirdekli Intel bir işlemci de alsanız hata yapmış olursunuz, ihtiyaçlar ve beklentiler oranı burada devreye giriyor. İhtiyacınız olan nedir diye sormanız lazım kendinize ?

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun performansında bence sorun yok, fazla abartıldı o iş.

1800x in karşısına iki model birden konuyor. Intel 7700k ve 6900K . Karşına iki ayrı sınıftan rakibin konulması zaten başarı.  Bazıları abartıp hangi teste bunlardan biridne geri kalırsa onu başarısızlık olarak gösteriyor. 

Workstation uygulamalarınad 6900K  ile bazen benzer sonuç veriyor bazen geçiyor. 

Oyunlarda çoğu zaman 6900K 'den iyi 7700K 'e yakın, bir kaç oyunda ciddi geri kalıyor. Ancak çoğunda %5-10 geri .  Az sayıda oyunda daha hızlı.   Geri kaldığı oyunlarda bir optimizasyon sorunu olabilir veya olmayabilir. Düzeltilebilecek birşey olsa bile,şu andan sonra Tomb Raider gibi oyunlara patch çıkaracaklarını sanmıyorum  . 

Bu tabii 1080p için geçerli. Çoğumuzun oyun oynadığı 1440p ve üzeri için fark önemsiz düzeyde veya yok. Gelecekte çıkacak oyunlarda daha az sorun olur diye ancak tahmin yürütebiliriz.

Dolayısı ile ortada çok başarılı bir işlemci var . Overall performans düşünüldüğünde zaten bence lider.  "1700 alır ,OC yaparım" diyenler için rakibi bile yok, üç katı fiyatına satılan işlemciyle karşılaştırıyoruz. 

Tek takılınacak nokta sürekli patch gerektirmesi , sistemde stabilite sorunmları olması vs. Şimdilik o açıdan da bir sorun yok gibi görünüyor.

Ryzen 'in başarılı olup olmadığını tartışmazdım ben, AMD'nin nasıl başardığını tartışmak daha anlamılı olur. :)

Yukarda verdiğim videonun sonunda Twitch gibi sitelere stream yapanlar için bir kaşılaştırma yapılmış. Shadowplay ile karşılaştırıldığında CPU ile yapılan steam daha kaliteli sonuç veriyor, 8 core sayesinde performanstan kayıp önemsiz düzeyde. Bu tip kullanımız varsa yine önde.

Fortune World's Greatest leaders 

http://fortune.com/worlds-greatest-leaders/lisa-su-50/?sf65328811=1

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R5 ve R3'lerde OC potansiyeli açısından R7'lerden farklı bir şey beklememek lazım. Bu hem iyi hem kötü.

İyi kısmı,özellikle R5'leri, (bence) kolaylıkla 3.8-3.9 civarına çekebileceğiz. Bu bağlamda ucuz bir R5, 7700K, 7600K'ya asıl darbeyi vurabilir bir enthusiast tarafından.  

Kötü kısmı, genel olarak process/mimari'den kaynaklı bir limitasyon gözüküyor OC açısından. O nedenle tüm Ryzen'ler benzer clocklara çıkabilecek ve orada kalacaklar. En azından bu seri (Ryzen 1.0) için bunu diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkili CCX yapısı devam edecek deniliyor, altı çekirdekli olanda bir CCX'ten iki çekirdek, dört çekirdekli olanda ise iki CCX'ten ikişer çekirdek disabled gelecek bu doğru ise ki daha önce linkini verdiğim PC Per. video ve yazısına göre durum iç açıcı olmaz burada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok