AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Anakartta stok sorunu var, tabii anakrt bulunsa belki bu sefer cpu da stok sorunu başlayacak.

Oc yapılmaycaksa , 1700x, 1800x default değerlerinde kullanılacaksa Altı faz olmasının sakıncası var mı?

cpu konusunda amd hazırlıklı diye biliyorum. hatta yeterli miktarda bulunsun diye biraz geciktirmişler çıkışını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thread scheduler problemi hala varsa sorun var demektir. Mission critical ortamda mümkün değil kullanamam ryzen. Hoş oyunda bile kullanmam sanırım bu gidişle.

Thread scheduler CPU'nun degil, isletim sisteminin problemi. Intel ilk defa SMT kullanmaya basladiginda da Windows'da benzer problemler cikmisti.

Ben problemin Windows tarafinda olduguna inaniyordum ki bugun bu dusuncemi destekler yonde kipirtilar olmaya basladi. Microsoft birkac gune kadar bir aciklama yapar sanirim, Windows patch'i geldikten sonra Ryzen performans incelemeleri olumlu yonde degisebilir.

http://www.guru3d.com/news-story/microsoft-confirms-windows-bug-is-holding-back-amd-ryzen.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nix tarafında durum nedir acaba? M. Larabel pek böyle bişiden bahsetmedi performans olarak da windowsta görünenden çok farklı bir durum yok orada da ama ? Gerçi orada da compiler cpu optimizasyonları olayı devreye giriyor. FX işlemcide bile farkediyordu compiler.

EDIT:  evet larabel ve diğerleri daha evvel yazmış gözümden kaçmış.

https://www.techpowerup.com/231073/amds-ryzen-cpu-series-will-need-modern-linux-kernel-for-proper-support

Kernel 4.9.10 ve yukarısı kernel şart. Daha altında SMT çalışmıyor görünüyor.

Alışılır zamanla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu test 1080ti ile yapılmış.

şurası önemli

"At 1080p, Intel’s Broadwell-E maintains an average frame rate that’s 8-9% higher than Ryzen 7 1800X’s. At 1440p, that difference shrinks to 4-7%. By 4K, the two CPUs are essentially tied. That’s more important than it might seem."

https://www.extremetech.com/gaming/245604-review-gtx-1080-ti-first-real-4k-gpu-drives-better-amd-intel

Çoğumuz 1440p oynuyoruz. Fark %4-7 . Bu henüz bios update, patch vs gelmeden önce. Onlardan sonra biraz daha ara kapanır .  Diğer productivity uygulamalarında zaten sorun yok, 1800x öne bile geçiyor.

Şu haliyle bile %4-7 fark var. Oysa 1800X 500usd , 6900k 1100 usd.  Kullandığım sistemden çok memnnunum, benim bile aklımı çeliyor. 

Bir de stabilite sorunu var tabii. Mesela önceki Q6600 sistemi 5-6 sene kullandım. Bir kez bile BSOD görmedim, ciddi hata ,sorun çıkmadı. Belki 2-3 kez bir sorunu çözmekle uğraşmamak için restart etmişimdir.  AMD sisteminde aynı kararlıklıkta olduğundan emin olmak lazım önce. Performansın yanında bu da önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6900K'da fiyat ayarlaması yapıldı. INTEL piyasaya zaten satılacağı kadar extreme işlemci bırakmıştır olurda satılmayanları itina ile sistemlere sokar satarlar. Asıl AMD bu süreçte sıkıntısız bir geçiş imkanı vermeli, core serisinden ciddi bir geçiş kitlesi olacak ki onları hem bekletmemeli hemde umut kırıcı uyuzluklarla kendisinden çekindirmemeli. 7 serisi alan adam bundan sonra en erken 2 sene sonra sistem değişir. ryzen'in 3. nesline kim öle kim kala.. :icon_think: 

Şu sıkıntılı süreci birde alt seride yaygınlaşmak için R5 ve R3'leri hızlıca piyasaya sürerek aşabilirler.

1080Ti'nin daha güçlü CPU istemesi iyi olmuş AMD açısından :alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de işlemcinin yanında gelen soğutucu kalite olarak beğenilmiş. Intel'in kullandığı platik pin ler genel olarak eleştiriliyor , benim gördüğüm tek avantajı kullanıcının yanlışkla fazla baskı uygulamasını engellemesi . Bunda var mı öyle bir mekanizma?

Ek olarak misal intel 'in üretim sürecinin daha kaliteli olduğu söylenir. Burda kast edilen ne? Yine intel'in daha önce işlemcilerinde hata çıktığını hatırlayanlar vardır. Bir tanesi excel 'de basit bir hesapta bile görünüyordu. AMD 'nin intel kadar hatasız olduğu nasıl test ediliyor?

@@mehmetclk , fiyat ayarlamasından sonra 1049 USD . Hala iki katından fazla.

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117645

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu test 1080ti ile yapılmış.

şurası önemli

"At 1080p, Intel’s Broadwell-E maintains an average frame rate that’s 8-9% higher than Ryzen 7 1800X’s. At 1440p, that difference shrinks to 4-7%. By 4K, the two CPUs are essentially tied. That’s more important than it might seem."

https://www.extremetech.com/gaming/245604-review-gtx-1080-ti-first-real-4k-gpu-drives-better-amd-intel

Çoğumuz 1440p oynuyoruz. Fark %4-7 . Bu henüz bios update, patch vs gelmeden önce. Onlardan sonra biraz daha ara kapanır .  Diğer productivity uygulamalarında zaten sorun yok, 1800x öne bile geçiyor.

Şu haliyle bile %4-7 fark var. Oysa 1800X 500usd , 6900k 1100 usd.  Kullandığım sistemden çok memnnunum, benim bile aklımı çeliyor. 

Bir de stabilite sorunu var tabii. Mesela önceki Q6600 sistemi 5-6 sene kullandım. Bir kez bile BSOD görmedim, ciddi hata ,sorun çıkmadı. Belki 2-3 kez bir sorunu çözmekle uğraşmamak için restart etmişimdir.  AMD sisteminde aynı kararlıklıkta olduğundan emin olmak lazım önce. Performansın yanında bu da önemli.

Bundan önce kullandığım ne fx'lerde, ne athlon64 lerde, ne de ryzen'da bsod görmedim. aksine laptoplarda i5 lerle özellikle bir çok sorun yaşadım. bir sistem genel olarak uyumsuz bileşenlerden kurulduysa suçu işlemciye yıkmak kadar haksız bir tutum olamaz. ryzende görülen ufak tefek sıkıntılar çözülemeyecek dertler değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de işlemcinin yanında gelen soğutucu kalite olarak beğenilmiş. Intel'in kullandığı platik pin ler genel olarak eleştiriliyor , benim gördüğüm tek avantajı kullanıcının yanlışkla fazla baskı uygulamasını engellemesi . Bunda var mı öyle bir mekanizma?

1800x ve 1700x ile soğutucu gelmiyor. 1700 soğutucusu wraith spire ise intel soğutucularına çok benziyor. intelin kendi soğutucularından çok daha üstün bir ürün soğutma performansı açısından. Fakat mounting olayı çok büyük sıkıntılı sürekli çapraz 1 er tur sıkarak vidalamanız lazım yoksa çekirdeği ezebilirsiniz. vidalar metal olduğu için biraz daha kaliteli duruyor. wraith max ise sadece oemlere gönderilecek. o soğutucu vidalı değil direk soketin iki tarafındaki plastik kısımlara tutturuluyor. wraith spire ve intel sistemlerden çok daha pratik.  

EgpXdq.jpg

solda klasik intel soğutucusu sağda wraith spire

z3Y6k9.jpg

soldan sağa 1.) intel lga 775 stock cooler 2.) amd wraith spire 3.) amd fm2+ 95w near silent (65 watt apular 7860k gibi) 4.) amd fm2 65 watt (4 ve 6 serisi apular)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linus Tech Tips verildi mi ?

1800X bile 7700K yerine geçemiyor. AMD çok iyi iş çıkarmış. Cannonlake bekleneni veremez ve AMD Zen 2.0 ile beklenini verirse, kesin seçim olacaktır AMD. 

Oyun amaçlı bir PC'nin 7700k YERİNE 1800X almasına gerek yok. İyi bir soğutucu ve hızlı RAM (tabiiki bunu destekleyebilecek bug'sız board ile) ile 1700 düşünülebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

wraith max 'ın soğutucusu güzelmiş.  Yanlış hatırlamıyorsam Pentium 4 lerde benzer mekanizma vardı , en pratik o kullandıklarım arasında.

Wraith daha kaliteli ama intel'in o sevilmeyen plastic pinleri bastırdıktan sonra boşluğa çıkıyor ve çekirdek üzerinde fazla baskı olmasını engelliyor. Bunda vidaları fazla sıkıt işlemciyi eline almasın millet?

1700x,1800x de fan gelmiyorsa güzel bir noctua alıp geçilir. 

Ram hızı default 2400 mhz değil mi? memory controller işlemciye bütünleşik olduğuna göre bunun üzerindeki hızlarda ,işlemci hızı değiştirilmese bile ,yine işlemci OC yapılmış olmuyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu vida sıkma işi o kadar abartılacak birşey değil, her zaman çapraz sıkılır zaten, artı olarak elle sıkılabilecek yere kadar sıkacaksın, abanmanın bir alemi yok hiçbir zaman.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soket LGA 2011 de de vida ile oturuyor tüm soğutucular bi sorun yok çapraz sıka sıka ilerliyorsun bir noktada duruyor bence klips vs olmasından daha iyi. Daha sağlam oturuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu vida sıkma işi o kadar abartılacak birşey değil, her zaman çapraz sıkılır zaten, artı olarak elle sıkılabilecek yere kadar sıkacaksın, abanmanın bir alemi yok hiçbir zaman.

Öyle tabii. 

Ancak belki hatırlarsınız AMD 'nin ilk çıkış yaptığı dönemde en büyük sorun ve şikayet bu montaj esnasında işlemci çekirdeğinin ezilmesiydi. Forumlarda hatta kendi arkadaşlarım arasında soğutucu montajı sırasında işlemciyi ezenler çoktu.Nedenini hatırlamıyorum belki intel de olan koruyucu yoktu AMD 'de . AMD için çok kötü reklam olmuştu o zamanlar.

Montaj konusunda tecrübeli kullanıcılar için sorun yok. Tecrübesizler için o klips mekanizması iyi. Hata yapma şansı yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'in bana çok saçma gelen sonuçları var, Crysis 3'te geride kalması ilginç, yine CPU yoğun kullanan bazı oyunlarda bu şekilde olması çok ilginç. Battlefield 1'de bari üzen bir durumu yok.

Bir de 4 GHz Ryzen ile 7700K karşılaştırmış birçok yer, 7700K'nın da 4800-5000MHz overclock edilip ikisi de tam overclock edilmiş olarak 2560x1440 gibi kullanılan bir çözünürlükte düzgün bir karşılaştırmasına da denk gelmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Kafaya takma meselesi değil. Tecrübesiz kullanıcılar bu tip hatalar yapıyor. Geçmişte AMD'nin montaj sırasıdan bu sorununun forumlarda çok duyulmasının  "ucuz ,kalitesi düşük alternatif" olarak algılanmasında payı var. 

AMD 'de işler yolunda bu arada. 

http://www.marketwatch.com/story/urban-outfitters-first-solar-frontier-communications-booted-from-sp-500-2017-03-10

Bir sonraki konsol nesli için de ellerinde iyi cpu+gpu var. Ordan durumu yine kurtarırlar. Bir de mobil işlemci lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Kafaya takma meselesi değil. Tecrübesiz kullanıcılar bu tip hatalar yapıyor. Geçmişte AMD'nin montaj sırasıdan bu sorununun forumlarda çok duyulmasının "ucuz ,kalitesi düşük alternatif" olarak algılanmasında payı var.

AMD 'de işler yolunda bu arada.

http://www.marketwatch.com/story/urban-outfitters-first-solar-frontier-communications-booted-from-sp-500-2017-03-10

Bir sonraki konsol nesli için de ellerinde iyi cpu+gpu var. Ordan durumu yine kurtarırlar. Bir de mobil işlemci lazım.

Çok önemli değil manasında söylemiştim başta, onu o şekilde kıracak kişinin bence başkasına toplatması, DIY işlere bulaşmaması lazım baştan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Konu dağılmasın ama  bir arkadaşım güvenemedi , o zaman İstanbul'daki büyük bilgisayarcılardan birinden alıp onların montaj yapmasını istemişti. Anlaşılan bilgisayarcı montaj esnasında ezmiş işlemciyi. Hatanın kendilerinde olduğunu kabul etmeyip bizim arkadaşa ödetmeye çalışmışlardı. Zannediyorum sorun AMD işlemcilerde başka bir yerdeydi, intel CPU'da olan koruma mı yoktu neydi, öyle birşeydi.

Ancak ciddi sorundu o zaman AMD lerde bu.  Bu tip detaylar marka değerini oluşturuyor birazda. Ben intel cpu almıştım, basit bir klips mekanizması ile 10 sn de takmıştım. 

AMD Ryzen and the Windows 10 Scheduler - No Silver Bullet

https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-and-Windows-10-Scheduler-No-Silver-Bullet

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya cpu üzerinde cover yok mu nesi ezilecek ki bunların. Çok kişi zaten Fxlerde standart fan yerine tower tipi fanları takmıştr hem de vida ile sıkarak. Ben daha işlemcim kırıldı diyen duymadım Athlon 64 e geçildiğinden beri. XP de die açıktaydı o zaman anlarım da sonrasında olmaması lazım artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski Athlon XP'leri hatırlıyor Reset sanırım, onların çekirdeği açıkta, köşelerde dört adet pabuç vardı baskı yapmasın soğutucu işlemciye diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski Athlon XP'leri hatırlıyor Reset sanırım, onların çekirdeği açıkta, köşelerde dört adet pabuç vardı baskı yapmasın soğutucu işlemciye diye.

Onlardı herhalde.  

Son zamanlarda da  anakart pinlerinin (Intel kullananlar da ) yamulduğu ile ilgili bizim forumda da şikayetler oluyordu. O da benzer bir nedenle değil miydi?

Yine hatırlayanlar olabilir. Tomshardware 'ın ünlü videosu vardı. Çalışan işlemciden soğutucuyu çıkardığında AMD işlemci yanarken Intel yavaşlıyor muydu kapanıyor muydu öyle birşeydi.  Çalışan işlemciden niye çıkarayım soğutucuyu denebilir ama o dönem bunlar markanın değerini düşürdü. AMD işlemciler yanıyor diye kötü reklam oldu. Oysa AMD 'nin o dönem mimarisinin Intel'den üstün olduğu bilgisayar dünyasının güvenilir yazarlarının sık sık yazdığını hatırlıyorum.

edit :

şu video

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok