AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Şu verdiğim linke de dikkat edin diyeyim, Windows 10'da bir sorun yok denmiş kısaca, oyunların tek tek optimizasyonu gibi çıkarımlar oluyor, bence çok hoş olmayan bir durum, sihirli bir Windows Update ile GTA V, Tomb Raider gibi oyunlardaki skorların düzelemeyeceği anlaşılıyor.

Bu durum da bence iyi değil. Kimi uğraşır, çoğu uğraşmaz gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu verdiğim linke de dikkat edin diyeyim, Windows 10'da bir sorun yok denmiş kısaca, oyunların tek tek optimizasyonu gibi çıkarımlar oluyor, bence çok hoş olmayan bir durum, sihirli bir Windows Update ile GTA V, Tomb Raider gibi oyunlardaki skorların düzelemeyeceği anlaşılıyor.

Bu durum da bence iyi değil. Kimi uğraşır, çoğu uğraşmaz gibi geliyor bana.

Bir de olaya ters açıdan bakalım, bu oyunları oynamak için almayan ancak bu oyunları da oynamak istediğinde sıkıntı yaşayabilecek geniş bir kitle oluşursa bu oyun firmalarının da kendilerini düzeltmesi gerekir. Kilit nokta "geniş kitle", eğer ki ryzen iyi satış rakamlarına ulaşacak olursa oyun firmaları biz buna kayıtsız kalıyoruz diyemezler. Haziran sonrasında bu durumun ne olacağını görürüz artık, subjektif yorumlardan ziyade işlemcinin ekonomik başarısı gibi objektif kriterler elimizde olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işler böyle yürümüyor çok, oyun optimizasyonları, donanım uyumlarının çok iyi düzeyde olduğu söylenemez, bu arada bir de özellikle bununla uğraşmak gerekiyor anlaşıldığına göre.

Ryzen 5 ailesinin fiyat seviyesi baya iyi, ancak dört çekirdekli olan 1500X mesela 3500 MHz base 3700 MHz boost hızında. Yine AMD 7 serisi gibi bunları tavana yakın ayarladıysa ki yoğun şüphelerim var, bu parça 4200-4300MHz gibi sonlanırsa iyi olmaz.

Artık 189 USD fiyatı ile o noktada elbette ciddi düşündürür, tabii benchmarklar da önemli, 7 serisinden ciddi şekilde geride kalma durumu olmaması lazım bunların, 7 serisi zaten bazı oyunlarda GPU bound durumunu ortadan kaldırarak CPU gücü ölçülen testlerde baya geride kalıyordu bunlar daha da geride kalırsa hiç hoş bir algı oluşmaz.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mamad Oyun testlerinin bir kısmında geride kalıyor ama şu benchmarklar da var , hepsini düşünmek lazım.Üstelik fiyatını da düşünmek lazım.

C567eJ0XEAAsUXg.jpg

AMD 'nin geriden geilyor olması bu durumda avantaj ama sadece bir avantaj. Geriden gelmek her sorunun bu kadar kolay çözseydi bizim ülke olarak herşeyi üretmemiz gerekirdi. 

Ryzen bence çok iyi işlemci, bir bilgi görmedim ama belki Intel'in tekel kalmasını istemeyen başka şirketlerden destek geldi. 

Intel'in fiyatlarını indirmesi de gerekecek bence . Bir indirim yaptılar ama o yeterli değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemcinin iki adet core complex(CCX)ten oluşması ve bunların arasında haberleşme olması durumundaki yavaşlık ile ilgili:

https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-and-Windows-10-Scheduler-No-Silver-Bullet

Bu da bir başka olay, fan daha hızlı dönsün diye 1700X ve 1800X'te sıcaklıkların 20C fazla gösterilmesi ile ilgili:

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_s_r7_1800x_and_1700x_report_higher_temperatures_with_a_20_degree_offset/1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda linki yer alan PC Perspective yazısının video hali:

Bazı oyunlardaki yavaşlığın bu nedenle olabileceğine ilişkin bir teori.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı oyunlarda yavaş olması herhangi bir sebep olmaksızın kodlarla alakalı birşeylerin ters olduğu yada uyumsuzluktan olabileceği hissini vermek düşündürtmek için yeterli değil mi  @@T800 hocam, windows7'de hızlı olup 10'da bir terslik olması tamamen kodlama ile alakalı, AMD'nin bu durumu hesaplayabilmesi için kadrosunun  büyük olması gerekiyor, birde yıllardır geride olduğu için en azından kodlamada 2.planda olması sebebiyledir, her halükarda oyun vs düşünenler için yüksek FPS isteyenler uzak durabilirler yada potansiyel güce yatırım yapıp geçebilirler.

Power user dediğimiz 300$ ve üstü kart kullanan kitlenin yüzdesi ne kadar bilen varmı? ben hala 1600 ve üzerinin  fiyatını fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum. R5'ler gecikmese iyi olur birde Zen çekirdekli APU'larıda buna benzer şekilde sarkıtmasalar bari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamların karşılaştıkları şu: işlemci çekirdek kompleksleri, kendi içlerinde haberleşmeye çalıştıklarında normalde geçmesi gereken zamanın 2.5 katı zaman harcıyor. 

Yani anladığım şu; 3 ve 4. çekirdeklere iş veriliyor. Aynı zamanda 7. ve 8. çekirdeklere iş veriliyor. 7-8e deniyorki işini bitir ve sonucunu 3 ve 4e ver ki, onlar da sizin sonuçları ekleyerek kendi işini bitirsin.7-8deki iş bitince, kendi cachedekini datayı, 3-4ün cache'ine gönderiyor. Bu iletişim esnasında çok fazla zaman kaybı oluyor ve Ryzen bazı durumlarda beklenen performansı veremiyor. Diğer tarafta Intel, tek cache üzerinden bu işi hallettiğinden böyle bir gecikme olmuyor.

Sorun Windows'un görev atama motorunda da değil. Çünkü Windows çekirdekleri doğru kullansa bile, bu çekirdek kompleksleri arasında data transferi yapmaması gerektiğinden habersiz durumda.  AMD'nin bunu aylar öncesinden Microsoft ile konuşup çözmesi gerektiğini söylüyor PC Perspective ki, bence sonuna kadar haklılar.

Gecikmenin nanosaniye boyutunda olduğunu ve önemsiz mühendis kuruntusu olduğunu söylebilirsiniz ama totalde %20 performans kaybı olarak dönüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@allreadydead

Bence bu tespiti yapan adamlar şunlarıda kontrol etmeliydiler, misal neden uygulamalarda ryzen daha performanslı madem %20 kayıp var ki? bu sırada çekirdeklerde kullanım oranı nedir, hem kullanım oranı arttıkça hatanın sonuçlarıda artar, oyunlardaki kodlama ile uygulamalardaki kodlamanın farkı nedir bu düzeltilebilirmi? düzeltimez denirsen neden uygulamada performans farkı var, yok düzeltilirse oyunlardaki optimizasyonu çekirdeklerin tasarımına atmanın manası yada sebebi nedir?
Kodlama sorunu şuan için sıkıntı elbette, AMD bunu önceden öngörebilirdi fakat bunun olabilmesi için bir ekip bütçe olması lazımdı, küçük bir ekipten bu kadarı geldiyse nispeten başarılı çalışma ama eksikleride kalıtsal değil, 1 yıla iş rayına oturur diye düşünüyorum, dert etmeye gerek yok oyun performansı isteyen INTEL'i seçip bunları düşünmez olur biter, ileriye yönelik sistem alan F/P ama güçlüde olsun diyen gider bütçesine göre Ryzen alır. 

Acilen şu anakart sorunlarının çözüme ulaşması bunuda PR çalışması yaparak insanlara anlatmak lazım, pire için yorgan yakan insanlar varken sorunlu durumundan çıkmak zaman alır. Birde daha Hızlı bellek kullanıldığında artan performans olayı bence +hızlı belleklerin daha çok satılmasını sağlar ki yıllardır +hızlı belleklerin bir artısı getirisi yok gibi birşey. 2400mhz'e göre 3200Mhz seçince toplam performansın %10-12 artması iyi birşey ama PR'ını eksik etmemek lazım. AMD bunu yapabilir mi? :icon_think:

Ekleme; 

X04b3O.jpg

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok @@T800  hocam yanlış anlama değil, şöyleki madem çekirdekler arası iletişim sıkıntısı yada yavaşlık veyahutta her ne ise işte,  neden sadece windows'ta ve oyunlarda performans düşüklüğüne sebebp oluyorda önde olduğu testlerde bu sorun yok, eğer çekirdeklerin kullanım oranına göreyse oyunlar zaten %100 kullanmıyor gördüğüm kadarıyla, eksiklik AMD'de bence ama diğer yandanda zaman içinde optimizasyonlu yazılımlarda tıpkı uygulamalarda olduğu gibi performanslı çalışacağını düşünüyorum, ne zaman çözülürü AMD'nin sorunu ve kendi yararına. gayet performanslı bir işlemcin var optimizasyonunuda bir zahmet yapıver artık. :cici: 

Gece gece belkide gözden kaçırdım siz tam olarak neyi kastettiniz?  :|  :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk videoda net bir şekilde nedeni niçinini anlatıyorlar. Senin neden o yok, bu yokun cevapları videoda var. Ben videoyu izlememiş biri için özetledim sadece. 

Bir yazılımcıya niye sen 1. çekirdeği ve 7. çekirdeği kullanıyorsun, optimize et eyyyy yazılımcı demek ayrıca saçma. onun öyle bir amacı olması çok mümkün bir durum değil. Onun yapacağı en fazla birden fazla işi yüklemek olabilir. Kalanıyla alt-sistemler ilgilenir.

Sorun, bu abilerin anlattığına göre, AMD'nin tasarımının çok fazla çekirdeğe optimize olmaması. Sorun AMD'de ve buna göre piyasayı şekillendirmeye gücü yetmez... ki yetmemiş Microsoft'a bile yaptıramamış istediğini. Hoş istedi mi, onu bile bilmiyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin Microsoft'a istedigini yaptiramamasi diye birsey yok, Microsoft butun onemli islemci ureticileri ile yakin koordinasyon icinde calisiyor. Her gun Microsoft elemaniymis gibi ise gelen, Microsoft giris kartina sahip ve ofisi Microsoft binasinda olan AMD calisanlari var Redmond'daki MS kampusunde. Tek isleri koordinasyon. Hem AMD , hem Intel'in yaptigi her islemcide son kullanici ya da programcilarin asla duymayacagi, bilmeyecegi, sirf Microsoft istedigi icin konmus bircok ozellik var. Bunun tersi de sozkonusu.

Bir noktada bir anlasmazlik ya da ihmal olmus iste.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin Microsoft'a istedigini yaptiramamasi diye birsey yok, Microsoft butun onemli islemci ureticileri ile yakin koordinasyon icinde calisiyor. Her gun Microsoft elemaniymis gibi ise gelen, Microsoft giris kartina sahip ve ofisi Microsoft binasinda olan AMD calisanlari var Redmond'daki MS kampusunde. Tek isleri koordinasyon. Hem AMD , hem Intel'in yaptigi her islemcide son kullanici ya da programcilarin asla duymayacagi, bilmeyecegi, sirf Microsoft istedigi icin konmus bircok ozellik var. Bunun tersi de sozkonusu.

Bir noktada bir anlasmazlik ya da ihmal olmus iste.

Ryzen, AMD için geri dönüş projesi. Uzun süredir üzerinde çalışıyorlar. Bulldoze ailesinin başarısızlığı nedeniyle de ayrıca önemli bir durumdaydı. Bütün satış noktaları ve başarıları, Intel'in senelerdir "beceremediği" 8 çekirdeği, herkese sunmak olacaktı. Bu çekirdekleri sunduklarında, sundukları pazarın %95'ine sahip işletim sistemiyle, tek vurucu noktalarından darbe yiyor olmaları "ihmal"in ötesinde bence.

Kurumsallıkta ve eleman gücü/sayısı/yeterliliğinde eksiklik, eksik ve oturmamış test ve testle çıkan sorunları düzeltme prosedürü, iş grupları arasındaki iletişim ve koordinasyon eksiklikleri (gene kurumsallık ve prosedürlere gider) gibi kalemleri tartışmaya açar bu durum. Tabii ki elimizdeki dataya göre durum böyle. AMD farklı bir açılklamayla gelirse, ona da yorum yaparız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videoyu ben de izledim ama galiba hepimiz farklı şeyler anlıyoruz :D Benim anladığım şu şekildeydi:

Ryzen R7'de 8 fiziksel çekirdek, 8 de sanal çekirdek var. Ancak Windows Scheduler, iş parçacıklarını dağıtırken fiziksel çekirdeklere öncelik tanımıyor. Yani misal 6 iş parçacığı varsa, bunların 4'ünü fiziksel çekirdeğe, 2'sini de sanal çekirdeğe atayabiliyor. Fiziksel çekirdekler sanal çekirdeklerden daha performanslı çalıştığı için de, iş parçacıklarının tamamının 6 fiziksel çekirdeğe atanması durumunda elde edilebilecek yüksek performansa ulaşılamıyor.

Böyle anladım ben, ama videoyu sakin kafayla tekrar bir izlemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz Benim izlediğim videoda fiziksel çekirdeklere öncelik sağlıyordu. %0 görünenler sanal çekirdekler.

Intel underestimated the AMD Zen Ryzen threat

http://fudzilla.com/news/processors/43137-intel-underestimated-zen-ryzen-threat

Şu ana kadar ciddi bir sorun görünmedi, var olan bug larda yazılımdan kaynaklanıyor ve düzelecek gibi görünüyor. 

Daha önce hiç AMD kullanamdım ,şu anda kullandığım işlemcim 4770k işimi görüyor ama Amazon'da sepete attım , güzel bir bundle olursa  olursa alırım. Bu da AMD'nin iyi iş çıkardığını gösterir, ki bence tanıtımları da iyiydi. Seçilen isim, logosu ,soğutucu ,incelemeye gönderilen örnekler iyi güzel hava verdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videoyu ben de izledim ama galiba hepimiz farklı şeyler anlıyoruz :D Benim anladığım şu şekildeydi:

Ryzen R7'de 8 fiziksel çekirdek, 8 de sanal çekirdek var. Ancak Windows Scheduler, iş parçacıklarını dağıtırken fiziksel çekirdeklere öncelik tanımıyor. Yani misal 6 iş parçacığı varsa, bunların 4'ünü fiziksel çekirdeğe, 2'sini de sanal çekirdeğe atayabiliyor. Fiziksel çekirdekler sanal çekirdeklerden daha performanslı çalıştığı için de, iş parçacıklarının tamamının 6 fiziksel çekirdeğe atanması durumunda elde edilebilecek yüksek performansa ulaşılamıyor.

Böyle anladım ben, ama videoyu sakin kafayla tekrar bir izlemek lazım.

Video'nun çekilme nedeni o iddia. İlk kısmında da bu inceleniyor ve boş çıkıyor. Deniyorki Windows herhalde Ryzen'ın çekirdeklerini yanlış numaralandırıyor ve sanal çekirdekleri bu yüzden gerçek çekirdek sandığından performans kaybı yaşatıyor. Sorunun bu olmadığı, çekirdek hücreleri arasındaki (SSX) iletişimin çok gecikmeli yapılmasının neden olduğunu gözlemliyorlar (typical response time testi: aynı hücre grubunda olan çekirdekte 20 nanosaniye, diğerlerine veri aktarması gerekiyorsa 120 nanosaniye)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@allreadydead O zaman yazılım cephesinden gelecek bir hamleyle çözülebilecek bir sorun değil anladığım kadarıyla. Intel'in ilk 4 çekirdekli işlemcilerinde seçtiği hatalı tasarım kararı sonucu gibi duruyor. Belki de Ryzen'lerin 2. revizyonunu beklemek daha mantıklı olacak.

Ana masaüstü sistemimi mini-ITX'e geçirmeye çalışıyorum. mini-ITX kasamda 4770K var benim de. İşlemciye, anakarta öyle çok para harcamak da istemiyorum. HB'nın KDV indirim kampanyasından Ryzen 7 işlemci, B350 anakart, 16 GB RAM kombosu yapmıştım; 2300 TL'ye malolmuştu. Elimdeki 4770K işlemci, mini-ITX anakart ve 16 GB RAM'leri 1000 TL'ye malettiğimi düşündükçe, aradaki farkı ödemek giderek anlamsızlaştı benim için; elim "Ödeme yap" tuşuna gitmedi :D 2500K'yı neredeyse 5 sene kullandım, bunu da gittiği yere kadar kullanırım herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arstechnica 'da bir değerlendirme var.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/03/intel-still-beats-ryzen-at-games-but-how-much-does-it-matter/

"We spoke to several game developers about how they optimize their games and what Ryzen meant. Some themes were immediately clear: high performance game development is largely done in C++, and Microsoft's Visual C++ is the development tool of choice. Developers don't appear to be interested in hand-writing assembler routines tuned to the vagaries of a specific processor"

Şurda visual C++ ile derliyormuş programcılar. VC++ da belli mimari için özel optimizasyon barındırmıyor yazmışlar. 

Given the broadly similar constraints of both Intel and AMD processors over the last decade, this is arguably justified, but it has a consequence: if Ryzen has any uniquely peculiar requirements for its instruction scheduling, they're not going to be met.

Konsollarda AMD apu var ,PS4 pro ve gelecek Xbox Scorpio yine AMD kullanıyor. PC oyunculuğunda da yeri var ve güçlenebilir. Niye AMD 'e özel bir optizasyon olmasın? Oyunu bir mimariye göre optimize edecek olsalar AMD 'e göre optimize etmeleri daha mantıklı değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD cephesinde belki çok ıkına sıkına optimizasyon gelecekse GCC üzerinden gelir. Onu güncelleyenler onun için farklı optimizasyonlar yazan olur da neden kassınlar onu bile düşündüm. Intel bu işi ortodoks biçimde çözmüş. Zamanında P4 ile bir hata yapmıştı ama baktı ki compilerlar ve instruction level parallelism P4 sevmiyo geçtiler Core mimarisine düzeldi işler ki Core mimarisi kaç yıllık geçmişi var Pentium pro dönemine dayanan. O zamandan beri gelen bir compiler alışkanlığı varsa yapacak bişi yok AMD nin K7 de ve K8 de nasıl tutturduysa aynısını tutturması gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 5 hiç ilgimi çekmiyor. 1700,1700X çekici , en üst performansı çok düşük fiyata alıyorsun çünkü. 

Şurdaki testlerde durum daha iyi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok