AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Intel' in donanımda dlc işini ilk denemesi değil bu, galiba ilk nesil core i lardan bazılarında 50$ lık bir kod alarak işlemcinin kapalı olan ht özelliği falan açılabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam :lol: tamam tabi ki ticari bir kuruluşun amacı maksimum şekilde kâr etmektir ama bu kadar da olmaz ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jay2Cents Reis olayı bitirmiş. Bu nesilde kral Ryzen diyoruz . 

AMD iyi iş çıkarmış, üstelik fiyatları da son günlerde güzel indirime gitti. Sistem kuracaklar 1700x alıp geçebilirler. 

Yalnız Intel 'in Ağustos ayında yeni işlemcileri tanıtacağı söylentileri var diyor Jay2cents , doğruysa acelesi olmayanlar bekleyebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, mehmetclk said:

@Whooosh Yeni tanıtılacak olanlar bahsi geçen coffelake mi yoksa? kalmadı ki tanıtılacak birşey, Unutmadan Broadwell'den 6 ay sonra gelen Skylake vakası gibi bir tanıtım olursa yine sövdürürler kendilerine. 

Bunları @ChipArchitect'e sormak lazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh  O tahmin eder INTEL'in dans etmesine sebep olan şeyleri, DH'deki haberde erteleme haberi ile yıl sonu tanıtılacak olan elden geçirilmiş işlemcilerin bahsi geçiyor, alenen dans olarak görülebilir bu kıvırma hareketleri, zaman geçirmek için yapılacak hamleleri hesaplıyorlardır tahminen. 

U serisinde 2core'dan 4core geçmeleri bence mobil'deki Ryzen'lere şimdiden önlem almak olabilir. Aynı şekilde mobil i7'lere 6core'da gelebilir, bakalım günler geçtikçe yeni dans figürleri göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, mehmetclk said:

@Whooosh Yeni tanıtılacak olanlar bahsi geçen coffelake mi yoksa? kalmadı ki tanıtılacak birşey, Unutmadan Broadwell'den 6 ay sonra gelen Skylake vakası gibi bir tanıtım olursa yine sövdürürler kendilerine. 

Evet, videoda coffelake diyor ama spekülasyon şu anda . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'de bir çekirdek enflasyonu olacağı belliydi, bu tabii ki mobile de yansıyacak. Şimdi Ryzen'in potansiyeli göz önüne alınırsa 4 çekirdek de kurtarmaz mobil tarafı.

Intel'in mobilde en güçlü işlemcisi 4 çekirdek+dahili gpu ile birlikte 57 watt.

Diğer tarafta 8 çekirdekli  Ryzen 1700 masaüstü işlemcisi var, o da 65watt.

Asus 1700 masaüstü işlemcisini almış dizüstü bilgisayara koymuş, canavar gibi de olmuş. Hadi burada Asus fantezi yapmış ama yarın ryzen'in mobilleri gelecek, potansiyelleri de ortada.  Intel'in bunun karşısına koyabileceği bir ürünü yok şuan.

Bazı arkadaşlar böyle "karşısına koyabileceği bir ürünü yok" , "hazırlıksız yakalandı" falan diyince bunu yanlış anlıyorlar. Intel çok büyük bir firma, gücü, yaptıkları ve yapabilecekleri ortada, buna kimsenin itirazı yok ama daha iyisini yapabilecek potansiyeli olmasına rağmen o an rakip ürüne karşı ortada rekabet edecek ürünü yok ise ne diyelim biz buna?

Nvidia tarafı böyle değil misal. Amd ne kadar sürpriz bir ürün ile çıkıp gelecek olsa da Nvidia'nın eli sağlam, pat pat yapıştırır anında. AMD piyasada olmadığı yada kendi kumunda oynadığı dönemde bile Nvidia hiç durmadı, sanki bir rakibi varmış gibi yeni ve daha iyi ürünler çıkarmaya devam etti. 

Intel tarafında işte bunu göremiyoruz. Amd bastırmadığı sürece Intel hemen boşa atıyor vitesi. Yani en azından dışarıdan bakıldığında görünen görüntü böyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'de de bu olay böyle oldu ama geçmişte. Pentium 4 zamanlarını hatırlayalım, AMD oradan Core 2 Duo işelmcileri bir yakalayamadı, şimdi Ryzen'e kadar arada kaç sene geçti ? Athlon64 X2'lerden bu tarafa diyebiliriz, FX 60 falan derken olay bir anda nereye gitmişti. Kaç sene geçti Ryzen ile bu işlemciler arasında ? Bir de tasarımda bir hata olmuş ve bu bariz ise neden bu hatadan dönmek bu kadar uzun sürüyor ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 +1

Yanlız bu düzeltme süreci O denli gücü olmadığı için AMD'de 10 yıl sürmüşken INTEL'de O güç var, birikmiş yağları enerjiye çevirerek 3-4 yıla ciddi bir ürün sunabilir kimbilir, tabi bu süre boyunca Ryzen'in revizeleride hep yenilik ve performansla geldiğini varsayıyoruz. aksi durumda tökezleme olursa AMD kanadında yine AMD'nin semirme süreci sekteye uğrar INTEL'de zaman kazanır hemde kullanıcılar bu süreçten yeterince faydalanamazlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde bir yerlerde okudum, yanlış hatırlamıyorsam veya yanlış değilse AMD işlemci pazarındaki payına %5 eklese geliri ikiye katlanıyormuş, Ryzen tutarsa ki görüntü böyle ilerideki gelişmeleri göreceğiz.

Darkharware'e üye olduğum zamandaki imzaları hatırlıyorum şimdi de Intel kullanan yok gibi birşeydi, bende o dönem Athlon 64 3500+ vardı, Ozan'da hatırladığım kadarıyla FX-57 vardı, Ties yine AMD kullanıyordu, Intel kullanan hatırlamıyorum şimdi o dönemlerden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD ve Intel'in TDP anlayışları farklı. Elmalarla, armutlar karşılaştırması oluyor biraz. O 1700 sadece 18 Watt fark ile bakalım ne kadar buduyor pil ömrünü, sonra konuşalım.
Ayrıca, Intel'in U serisi ve mobil işlemcilerinin masaüstü işlemcileriyle olan farkları gece gündüz gibi. Chip, Haswell ile gelen ve hepinizin hala inatla burun kıvırıp görmezden geldiği güç tüketimi tarafındaki geliştirmeleri defalarca yazdı. Bunlar kolay atılabilecek adımlar değil. Ryzen güç tasarrufu konusunda ne durumda hiç kimse bilmiyor. Ama Intel'i yakaldıysa da, Cannonlake beklentilerin minimumunu bile karşılaşa Ryzen'in hiç rekabet şansı kalmaz.

11 hours ago, Whooosh said:

Bazı arkadaşlar böyle "karşısına koyabileceği bir ürünü yok" , "hazırlıksız yakalandı" falan diyince bunu yanlış anlıyorlar. Intel çok büyük bir firma, gücü, yaptıkları ve yapabilecekleri ortada, buna kimsenin itirazı yok ama daha iyisini yapabilecek potansiyeli olmasına rağmen o an rakip ürüne karşı ortada rekabet edecek ürünü yok ise ne diyelim biz buna?

O arkadaş da benim. En yalın haliyle mesnetsiz ve talihsiz bir tanımlama o sizin bayıla bayıla söylediğiniz "hazırlıksız yakalandı" söylemi. Defalarca anlattım, son bir kez daha anlatacağım;
Ryzen'in çekirdek sayısı hiç kimseyi tehdit etmiyor. Çok çekirdeğin özellikle bütün sektörün itici gücü online oyunlarda faydası sıfıra yakın. Bu Multiplayer işi tamamen IPC ye bakıyor çünkü işlenmesi gereken paralelleştirilebilecek thread sayısı 8 fiziksel çekirdekten faydalanacak kadar fazla değil. AI, bölgesel etkileşim, vs gibi oyun motorunun oyunu çalıştırmak dışında paralel yapması gerekli işler, ya CPU'dan kat kat fazla paralelleştirme yeteniğiyle GPU'ya yaptırılıyor ya da gani gani kaynağı ve sıfır gecikmesi olan sunucuya. 
Oyun makinası alacak adam sadece ucuz olduğundan Ryzen almalı. 1700+anakart, 7700k+anakarta göre ucuz çünkü.Artan parayı da GPU'ya gömerse bir anlamı var. Yoksa, saf performans olarak IPC konusunda Ryzen hala geride. 
Ha, oyun oynarım ama bir yandan da video edit, encode falan yaparım, arada 3D render işlerim var gibi workstation alanına giren hybrid kullanım senaryolarında da Ryzen olabilir.... de, bu kullanım kimsenin umrunda veya kapsamında değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, Whooosh said:

Intel karşısına bir ürün koyar tabii ama fiyatlandırmasını , ürün gamını bozdu Ryzen işlemciler.   Intel 6900K ,1200usd e satılıyordu ve AMD 1700x, 1800X e yakın performansı var , bunlar üçte biri fiyatına satılıyor . Intel 'in artık 6900 'ü o fiyata satması mümkün değil, 1000usd civarına düşürdüler yine kurtarmaz.  Onun fiyatını daha da düşürdüklerinde hem altındaki hem üstündeki işlemcilerin fiyatlarını ayarlarmak gerekecek, kar oranları bozulacak. 

AMD güzel işlemci çıkardı. "Intel 'in umrunda değil " demek yerine tebrik etmek lazım. Uzun zamandır unutulan cpu rekabetine yeniden heyecan geldi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan "pazar analizi" falan gibi şeyleri bırakıp görünen basit gerçeklere gelirsek ve de bu konu ile ilgili olanlarına, X299 maalesef olmamıştır. Büyük bir karışıklık ortaya çıktı Kaby Lake X ile. Yine RAID seviyeleri için üzerine para istenmesi, sadece Intel disk izin verilmesi hoş değil hiç. Ayrıca Intel'in an itibariyle Threadripper'a karşı gösterebildiği ürün 12C/24T versiyon, bunun üzeri yok. Threadripper 16C/32T. Ayrıca bu tarz yok ona buna para ver tarzı olayları yok. PCIe şerit sayısı tüm CPU'lar için sabit, 64 adet. 16 ile 44 arası durumu yok. Tüm Threadripper serisi dört kanallı hafıza erişimini destekliyor, kimi işlemci çift kimi işlemci dört kanal gibi bir durumu yok. 

Durum anılan konularda bu şekilde ortada X299 ve X399 platformları ile ilgili olarak. 

Konudan çok sapmalar oluyor, X299 ile mobil platformların, PC'nin ölmesinin falan ne alakası var ? Onları da ayrı yerden tartışın, ilgisiz şeylerle konuyu saptırmayalım, X299 platformunun neyin rakibi olduğu gayet açıktır. Lütfen konudan sapmadan devam edelim, edilecek ise.

T800 tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Test sonuclari icin bir sey diyemeyecegim ama L3 un artik writeback, ya da victim cache olmamasi. Yani L2 nin buyumesi ile beraber cekirdekler artik guncel datayi L2 ile karsilastirip L3 ten oyle cekecek. Ryzen da L2 degil sadece L3 e erisim mi vardi simdi tam hatirlayamiyorum. Tam olarak hatirlayamadim Ryzen da cekirdeklerin L2 ye bakip bakmadigini ama benim hatirladigim bakmiyorlar. Biraz daha farkli yaklasim olmus. Belki beklenen performans artisini bu degisiklik getirecek diyecegim ama bir benchmark ile soylemek cok zor. Ryzen in FPU yeteneklerinden dolayi CPU-Z de Intel eziliyor diye adamlar benchmark algoritmasini degistirdi. Cok ozel bir olay olablilr ya da genelde olablilr. Ben hala Ryzen in RAM gecikmesini duzeltmesini bekliyorum. AMD Bulldozer in en buyuk problemlerinden birisi L3 cache gecikmesi idi. L2 yi 2 ye katlayip gecikmeyi ayni tuttuk diye goguslerini geriyorlardi ama kimse L3 ve RAM latency den konusmamisti. Detayli testlere gore oyunlarda Ryzen in en cok zarar gordugu yer L3 ve RAM. Ozellikle RAM gecikmesi beklemelerin %20 %25 arasinda RAMden sebep oluyor diye gormustum bir grafikte. O yuzden millet 3200MHz / 3600MHz RAM kasiyor deli gibi. :) 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, T800 said:

Yine ne kadar doğru bilinmez ancak i7 7820X'in(8C/16T) R7 1800X'ten Geekbench testine göre single thread performansında %37, multi thread performansında %29 önde olduğuna ilişkin bir haber:

https://ocaholic.ch/modules/news/article.php?storyid=16611

Mantık olarak zaten AMD brut force ile bir yerlere geldi (8 vs 4 çitlembik). Intel' in tekil çekirdek performansı ortada; 8 vs 8 durumunda öne geçmesi zaten beklenmesi gereken, gayet normal bir durum...Fiyat vs.. diğer konulara girmeden salt performans bazında adamların bir şeye hazır olmasını gerektirecek bir durum yok (bence)...

Intel ofisinden:

-AMD Ryzen çıkartmış, hazır mıyız, karşılarına ne koyacağız?

-Şurdan stajyerlerin eline verin, 4 çekirdeğin yanına 4 çekirdek daha koysunlar, çıkartsınlar....

Şu an AMD, yeni sistem toplayacak adamı ziyadesiyle mutlu eder o ayrı konu. Yalnız oyun dünyası açısından Vulkan dışında uzun bir süredir ne API namına ne AI namına ne grafik motoru namına ortaya öyle deli bir proje konamadığının altını çizeyim. Şu an gidişat (trend) mevcut teknoloji ile yüksek çözünürlük, hem donanımsal hem yazılımsal manada. Bu durumda çok çekirdekli işlemcilerin bu konuda getirisinin oyun oynayacak adam için çok fazla önemi olmadığını söyleyebiliriz rahatlıkla...

Bir de kafama takılan başka bir konu işlemciden kurtarılan paranın ne kadar performanslı RAM modüllerine yatırılıyor? Şu an hangi sisteme f/p açısından hangi ram en uygun ve kaç paraya takılıyor kestiremiyorum, iyice uzak kalmışız bu konulardan :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem uzak kaldım diyorsunuz, ilginiz yok yani, hem oyun dünyası ile ilgili böylesi yorumlar...:)

Ram hızı Ryzen'de etkili CPU'ya yüklenen oyunlarda veya anlarda diyelim, elbette bu noktada kullanılan ekran kartı, kullanılan monitörün tazeleme hızı, ekranda görülmek istenen kare/sn, çözünürlük, kullanılan ekran kartının ne olduğu RAM hızı avantajını görmekte etkili Ryzen'de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Hem uzak kaldım diyorsunuz, ilginiz yok yani, hem oyun dünyası ile ilgili böylesi yorumlar...:)

Ram hızı Ryzen'de etkili CPU'ya yüklenen oyunlarda veya anlarda diyelim, elbette bu noktada kullanılan ekran kartı, kullanılan monitörün tazeleme hızı, ekranda görülmek istenen kare/sn, çözünürlük, kullanılan ekran kartının ne olduğu RAM hızı avantajını görmekte etkili Ryzen'de.

Heh, hocam şimdi DDR4 default hızı kaçtı, 3200 MH bellekler kaç para, 3600 Mhz alsam f/p nasıl etkileniyor,  hangi anakart iyi vs.. gibi OEM piyasası babında söylemiştim :).

Ek: Tabii bu konular hararetlenince insani kendine çekiyor, zevkle takip ediyoruz :).

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 evet o dönem herkes AMD kullanırdı. Ozan Abi'de sanırım bir ara FX57 veya FX60 bile vardı. @TiesTorN AMD kullanırdı onda sanırım ilk AMD Venice 3200+ vardı sonra opteron a geçti. Bende 3200+ ile başlayıp AMD Opteron 170 ile yola devam etmiştim. Anakartımda DFI Lan Party NF4 idi. Ne güzel anakarttı ya o :) 

Atrin tarafından düzenlendi
quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DDR4'ler üzerindeki JEDEC standartlarına göre SPD çipinde kayıtlı ne kayıtlı ise ki bu varsayılan olarak ya 2133MHz ya da 2400Mhz oluyor varsayılan olarak öyle çalışıyorlar. 

Bunun yanında bir de XMP değerleri oluyor, onu BIOS'tan seçip öyle aktif hale getiriyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Atrin said:

@T800 evet o dönem herkes AMD kullanırdı. Ozan Abi'de sanırım bir ara FX57 veya FX60 bile vardı. @TiesTorN AMD kullanırdı onda sanırım ilk AMD Venice 3200+ vardı sonra opteron a geçti. Bende 3200+ ile başlayıp AMD Opteron 170 ile yola devam etmiştim. Anakartımda DFI Lan Party NF4 idi. Ne güzel anakarttı ya o :) 

3200+ Venice ilk ben almıştım, sağolsun Bakırköy Andromeda bilgisayar Türkiye'ye gelir gelmez benim için temin etmişti, o gelene kadar da ödünç -venice olmayan model- 3200+ vermişlerdi. Karı-koca çok iyi insanlardı, böyle işletmelerin silinip gitmiş olması üzücü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0j4li1jncv2z.jpg

Intel -AMD platformların fiyat karşılaştırması yapılıyor ama Ryzen çıkmadan önceki benzer performanslı intel cpu+anakart maliyeti ile de karşılaştırmak lazım. Diğer türlü yanıltıcı oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok