AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

2 minutes ago, wazzap said:

12nm Ryzen şubatta gelebilirmiş.

8 çekirdek ve 4.5ghz stabil yapıyorsa yaz bana bir tane. yoksa 8700k kuyruğuna gireceğiz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8700K çıkışında ROG anakartı olmayabilir ya da en iyi ihtimalle Maximus X Hero olabilir, X299 çıkışı gibi sadece Strix, TUF, Prime olursa o konu üzebilir bekleyenleri bir miktar, ancak Hero çıkarsa o da yeterlidir neticede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oyunlarda 4-6 çekirdekten sonra, 8 olmuş, 10 olmuş getirisi o kadar az ki içinde bulunduğumuz devrin oyunlarında. belki ileride daha optimize oyun motorları çıktıkça fark belli olur ama, şuan 8700k gibi 6 çekirdekli 5 GHz yapabilecek bir işlemciden daha iyi oyun performansı verecek bir işlemci olamaz, hala saat hızları en ön planda. yoksa zaten şuan en iyi oyun işlemcisinin threadripper olması gerekirdi fakat gel gör ki battefield ve witcher gibi işlemcinin çekirdeklerini iyi kullanan oyunlarda bile benim 7700k'yı geçemiyorlar. Zaten ryzen'e geçmememin de sebebi bu oldu, 4 ghz üstüne çıkmıyor, belki bu 12nm'ler yaparsa 4.5 ghz o zaman düşünülebilir.

o durumda bile bakmak lazım 6x5ghz mi daha iyi olur yoksa 8x4.5ghz mi... 

@wazzap

Maximus X Hero, insan olana yeter Tolga abi :D @T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, wazzap said:

@stardust Hazır konusunu açmışken Tolga abiden bir 10 çekirdek 4,6GHz'lık oyun testleri bekleyelim. Kaç fps farketti Ryzen ile aralarında.

FPS olarak sabit 100Hz-100 FPS’de Battlefield 1 oynadığımdan FPS açısından çok farkeden birşey daha gözüme çarpmadı henüz, hem de daha tam girişemedim az bir vakit ayırabildim henüz ve zorlamayan haritalarda geçti bu vakit de, vaktin çoğu 4400, 4500 ve 4600MHz noktaları için voltaj noktalarını tespit etmekle geçti vaktim. 

Ancak kısa Battlefield 1 deneyimime dayanarak şunu ifade edebilirim ki Ryzen’e göre daha “smooth”’bir deneyim oldu şimdilik. The Division, Wildlands falan girersem oralarda FPS artışı görebilirim bir de mesela Amiens, orada da farkedebilir, ben Ryzen’den ayrıldığım için memnunum gayet. Bir daha da AMD olayına girmem bu şekilde açık konuşmak gerekirse, bana gelmiyor platform olarak kesinlikle, zevkli değil. Ancak tabii Ryzen 7 1800X sistem bizde hala kullanımda, günü geldiğinde belki onu yeni işlemci ile upgrade edebilirim ya da komple satarım belki, göreceğiz bakalım, şimdiden birşey söylemek zor.

Benim kafada olanlara da Ryzen pek tavsiye edemiyorum, elde hayvani soğutma sistemi falan varken öyle 3800-3900MHz alıyorum diye düşündüğün vakit kafayı yememek işten değil.

Oyunlarda da Intel farkı zaten çok tartışılmayacak birşey şimdiki duruma göre, bu bakımdan oyun için de sistem toplayacak olan varsa bütçesine ve kullanacağı ekran kartına göre elbette 8700K takip ederse daha iyi olur. Yok GTX 1060 tarzı orta seviyeden gidilecek ise belki R5 1600 de olur ancak orada da çok sıkıntılı silikona denk gelme şansı var, 3700MHz’de falan kalınırsa yine kafayı yedirtebilir.

İlerleyen günlerde daha ayrıntılı yorumlar da yapabilirim, bakalım artık vakit oldukça.

9 dakika önce, stardust said:

oyunlarda 4-6 çekirdekten sonra, 8 olmuş, 10 olmuş getirisi o kadar az ki içinde bulunduğumuz devrin oyunlarında. belki ileride daha optimize oyun motorları çıktıkça fark belli olur ama, şuan 8700k gibi 6 çekirdekli 5 GHz yapabilecek bir işlemciden daha iyi oyun performansı verecek bir işlemci olamaz, hala saat hızları en ön planda. yoksa zaten şuan en iyi oyun işlemcisinin threadripper olması gerekirdi fakat gel gör ki battefield ve witcher gibi işlemcinin çekirdeklerini iyi kullanan oyunlarda bile benim 7700k'yı geçemiyorlar. Zaten ryzen'e geçmememin de sebebi bu oldu, 4 ghz üstüne çıkmıyor, belki bu 12nm'ler yaparsa 4.5 ghz o zaman düşünülebilir.

@wazzap

Maximus X Hero da olmayabilir, şüphem var, Jay gösterdi, eline ulaşmış hem işlemci hem de anakart ve Strix anakartı gösterdi maalesef.

T800 tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sıkıntı yok Tolga abi 1 ay gecikmeli gelir yine gelir :)

senin 1800x sistem gayet iyiydi de, sen bir türlü sevemedin işte üvey evlat muammelesi yaptın çocuğa.

ben hala ryzen 7 serisini evladiyelik işlemci olarak görüyorum, saat hızları evet biraz düşük ama uygun fiyata 8 çekirdek daha uzun seneler çağın gerisinde bırakmayacak.

zaten saat hızı olarak görünen o ki fiziki sınıra ulaştı işlemciler, ondan çekirdekler artıyor, programcılar da buna ayak uydurdukça, ryzen 7'lerin değeri daha da iyi belli olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel şu an elektriksel sınırları zorluyor, 4800MHz 18 çekirdek işlemci ne demek ? Ryzen işte bu açılardan çok iyi oldu, şenlik oldu resmen donanım meraklıları için, ben gayet memnunum bundan, daha da rekabetçi gelsin, çok arzu edilecek birşey bu, yıllarca rekabetsizlik herkesin aleyhine oldu, bunları da tekrar etmeyeyim neyse. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yine durulur bir süre bence.

bu 8700k eğer anlatıdığı gibi çıkarsa, nasıl 2600k aldık senelerce kullandılk, ki hala 7 senedir falan kullanan gençler var, bana öyle geliyor ki 8700k da çok uzun süre gideri olan bir işlemci olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen öyle efsane bir model olabilir çeşitli üretim, platform hataları olmaz ise, benim de beklentim o yönde.

Bir Haswell faciası gibi olmasın da, ben de meraklı olarak takip ediyorum bakalım heyecanla. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yok ya ryzen'in karşısına zayıf bir işlemci ile çıkmayı, hele hele bu x299 fiyaskosundan sonra hayatta göze alamazlar. ciddi sağlam bir işlemci gelecek bence bu sefer intel'den.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne fiyaskosu kardeşim AIO ile 4400-4500MHz falan yapan 18 çekirdekli model var ortada. :lol: 

Baştan ben de baya kızdım o Kaby Lake X işlerine falan, hatta hala da anlayabilmiş değilim ancak fiyasko yok ortada yani, bir de Ryzen yüzünden baya aceleye geldiğinden anakart üreticileri hazırlıksız yakalandı, VRM olayları falan can sıktı, tabii işlemciler gayet canlı olduğu için 10 çekirdekli işlemciyi 4700-4800MHz falan çalıştırmaya kalktığında VRM olayı patladı, artık bu olaylarda da baya ilerlendi, 7980XE yüksek seviyelerde overclock için de özel modeller gelebilir hatta.

Gayet tatmin edici bir platform kullanıcısını. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, stardust said:

@wazzap

Çinli firmanın VideoCardz'da paylaşıldığı testi sanırım orada okumuştum i7 7700K ile pek bir fark yaratmıyor oyunlarda, hatta 7700K ile aynı cilalanmışı. Tabi kesin paylaşılan testler değil araklama bir test ama bakalım göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videocardz'ın çinli siteden paylaştığı ilk testlerde IPC öne çıksın diye downclock yapmışlar 8700k'yı. ikinci partide de (açıklamaları falan çince olan, oyun testli olan) overclock yok. Biliyoruz ki bu arkadaş 4.7 yapıyorsa kendi halinde, rahat 5 görecek. 

8700k ne oluru göreceğiz 1 haftaya. Ama uzun dönem işlemcisi 2 senedir söylediğim gibi ilk 10 nm ve 8/16 işlemci cannonlake olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, allreadydead said:

Videocardz'ın çinli siteden paylaştığı ilk testlerde IPC öne çıksın diye downclock yapmışlar 8700k'yı. ikinci partide de (açıklamaları falan çince olan, oyun testli olan) overclock yok. Biliyoruz ki bu arkadaş 4.7 yapıyorsa kendi halinde, rahat 5 görecek. 

8700k ne oluru göreceğiz 1 haftaya. Ama uzun dönem işlemcisi 2 senedir söylediğim gibi ilk 10 nm ve 8/16 işlemci cannonlake olacak.

turuncunun haberinde '' Söylentilere göre bazı OEM üreticileri 10 nm üretim süreciyle karşımıza çıkacak olan Cannon Lake'i pas geçerek Coffee Lake'den direk Ice Lake'a geçiş yapacaklar. Hatırlarsınız Broadwell'in de pek sesi soluğu çıkmamıştı. Benzer bir dönem bizi bekliyor anlaşılan.'' böyle bir yorum gütmüşler ne derece doğrudur?

https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intel-Core-i78700Knin-oyun-testleri-geldi.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@RFID İntel CanonLake'i 10nm'de ve mobil'e özel çıkaracağı kesinleşmiş, bununla ilgili çok yazı okudum, 8.seri işlemcilerin çıkış arefesindeyiz 9.nesil core olan canonlake sadece mobil'e çıkacak ve desktop için SoC profilinde yeniliklerle gelecek IceLake'i 2019'a sarkıtmaları kendileri açısında daha isabetli, AMD'nin muhtemel hamlelerini gördükleri için Coffelake ile nefes alabilecekleri gördüklerinden böyle bir yol haritası çıkmış durumda ve değişeceğini sanmıyorum.

Ryzen'lerin 12nm revizyonları 2018'de çıkacak tabi yine gecikmez ise, tabloya göre Ryzen2'de 2019'a sarkıtılmış, INTEL'in bu sefer işini sağlama alıp IceLake'le ciddi bir sıçrama yapmasını bekliyorum çünkü maddi anlamda güçlenmiş bir AMD ile uğraşmak istemezler. Önümüzdeki yıldan itibaren AMD'nin canlılığı nisbetinde daha hızlı hamleler yapmasını bekliyorum.

Tabloya göre benim Ryzen2 alma planlarım suya düşmüş görünüyor, 3-4 ay içinde bu tablo resmileşirse bir tercih yapmam gerekecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk 8700K'nın bir artısı olacakmı peki 7700K'ya göre, test sonuçları pek iddia edildiği gibi değil tabi tüm Pc kanalları daha tam anlamıyla test etmedi ama bir fikrini sorayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@RFID Nadiren oyun açtığım için ben oyun performansına değilde diğer noktalara bakıyorum, Oyun'larda INTEL zaten iyi durumda bunu geliştirmesini bekliyorum ama bana göre asıl soru Ryzen'e göre ne kadar rekabetçi olacak, Oyunlarla alakalı kısımlara uzman görüşü lazım ben nadiren oyun açtığım için Stardust, T800 diğer arkadaşlar daha isabetli yorum yaparlar.

Yeni sistem yatırımı yapacak kullanıcı INTEL seçerse ne ödeyecek, AMD ile f/p kıyaslaması yapmak lazım. AMD seçen kullanıcı son dk pürüz çıkmazsa 2019'da Ryzen2'yi bu sisteme takabilecek ama INTEL'de bunun olması zor, sistem seçerken aradaki farka gidip 1060 değilde 1070Ti alabiliyorsan AMD tek geçilir bence, neticede 120-144hz sabit tutmak 1440P bu kadar yaygınlaşmışken kolay olmayabilir ve oyunlarda yerinde saymıyor. Bütçe sorunu olmayan ise INTEL'i  tercih eder muhtemelen, misal T800 :mrgreen:

düzeltme:  imla

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mehmetclk said:

@RFID İntel CanonLake'i 10nm'de ve mobil'e özel çıkaracağı kesinleşmiş, bununla ilgili çok yazı okudum, 8.seri işlemcilerin çıkış arefesindeyiz 9.nesil core olan canonlake sadece mobil'e çıkacak ve desktop için SoC profilinde yeniliklerle gelecek IceLake'i 2019'a sarkıtmaları kendileri açısında daha isabetli, AMD'nin muhtemel hamlelerini gördükleri için Coffelake ile nefes alabilecekleri gördüklerinden böyle bir yol haritası çıkmış durumda ve değişeceğini sanmıyorum.

Ryzen'lerin 12nm revizyonları 2018'de çıkacak tabi yine gecikmez ise, tabloya göre Ryzen2'de 2019'a sarkıtılmış, INTEL'in bu sefer işini sağlama alıp IceLake'le ciddi bir sıçrama yapmasını bekliyorum çünkü maddi anlamda güçlenmiş bir AMD ile uğraşmak istemezler. Önümüzdeki yıldan itibaren AMD'nin canlılığı nisbetinde daha hızlı hamleler yapmasını bekliyorum.

Tabloya göre benim Ryzen2 alma planlarım suya düşmüş görünüyor, 3-4 ay içinde bu tablo resmileşirse bir tercih yapmam gerekecek.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQ2Fubm9ubGFrZQ

"Cannonlake" isminde çıkacak işlemciler mobile özel olmayacaklar ama mobile önce çıkacakları birkaç sunumda belirtildi. Zaten artık büyük pazar desktop pc değil, mobil olduğundan bu mantıklı. 

İsmi Cannonlake olmayabilir ama 10 nm 8/16 desktop K serisi işlemciler 2018 H2 de piyasada olacak gibi duruyor. Icelake de bir sonraki nesilin ismi olacak. Şimdilik bildiklerimiz bu kadar.

Bir de, Bunlar 1-2 günlük, aylık planlar programlar değil. Bugün Cannonlake K serisinden vazgeçmenin Intele maliyeti yaklaşık 3 senedir. Ve biliyorsunuz, Cannonlake tock değil, yani yeni bir mimari. Sky, Kaby, Coffee üçlemesinden sonra ki yeni mimari. 2016da çıkması gereken ama çıkamayan mimari. Orayı da tayyip yönetmediğinden kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir 10 nm Tick olacak K işlemcilerden :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/27/2017 at 2:26 PM, allreadydead said:

Orayı da tayyip yönetmediğinden kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir 10 nm Tick olacak K işlemcilerden :)

Desktop ve client islemci gruplarini yonetenler fena degil de mobil grubunu Tayyip'e devretseler daha iyi is cikarabilirdi. (Gerci durum o kadar kotu ki "Kilisdar" bile daha iyi olabilirdi) Sirket ici toplantilarda boynuna kaskolu sarip "Ey Qualcomm! Sen kimsin ya!" ya da "Benim Sofia mobil islemci bacimi piyasada barindirmadilar, iptal ettirdiler" diye haykirarak personeli motive etmesini gozumun onune getirebiliyorum. ;-)

ChipArchitect tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok