AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Threadripper ile ilgili şöyle bir haber var. İyi birşey herhalde.

NVMe RAID for Threadripper will be available after 25th September with no additional license required
Source: AMD press briefing
A few words about limitations:
it's bootable
10 devices require a riser card with clock buffer in x16 slot. One such card counts as 1 device for the limit of 7 PCI-E devices. It's unknown right now if Asus Hyper M.2 X16 card works on Threadripper.
this will require a new version of UEFI – RAID on CPU is governed by UEFI plugin. Roll out might be delayed for certain motherboards.
RAID 0, 1, 1+0 will be available.
no requirement on SSD brand

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen satışları çok iyi. Avrupa merkezli satış rakamlarında intel'i geçmiş Ağustos ayında. 

ilginç olan Threadripper 'ın o sınıftan beklenmeyen bir ilgi görmesi.

JhUf0ys.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.3dcenter.org/dateien/abbildungen/Survey-results-How-is-the-first-impression-of-AMDs-Ryzen-Threadripper.png

Threadripper iyi izlenim bırakmış.

iyi satış rakamları yakalamış. 

Sadece satış rakamı olarak değil, kar olarak da bu sefer sonucun çok iyi olduğu söyleniyor. Beklenmeyen kahraman Threadripper. 

JhUf0ys.png

SVzBt93.png

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper fiyatları malum  TR ekonomik şartları sebebiyle tuzlu gibi görünsede aslında ne kadar ucuz olduğu INTEL platforumuna bakılarak görülebilir, çekirdek sayısı, yongaseti maliyeti ve sunduğu özellikleri tabloda kıyaslarsak ne denli ucuz olduğu görülebilir. Avrupa ve Amerikaki power user kitlesinin balıklama atlamasıda aslında bu avantajdan ötürü, INTEL sistemlerin açıklanamaz pahalılığından kaçabilecek bir seçenek olmaması durumu artık yok ve sonuç kazanan AMD Threadripper :)

Şahsen 2.neslini beklesemde şuan sistem alan kişilerin belkide 3.nesil ZEN altyapısına ait işlemcileri alma ihtimalinin olması bu platformun iyi satış yapması için bir sebep.

OEM üreticilerden Ryzen'li notebook ve desktopları hala görmüş değiliz, sadece lenovo çok satan serilerinde kullanacağını açıklmış ve modelin örnek görsellerini vermişti, birde asus ryzen'li notebook'u fuarda çalışır halde çıkarmıştı o kadar. diğer üreticilerdende gelecek hamleler AMD açısından önemli ve aynı zamanda son kullanıcı için de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk hocam o gösterilen laptopun içinde ryzen 1700 masaüstü işlemcisi vardı. adamlar höyt diye çakmış koca masaüstü işlemcisini laptopa öyle bir gösteri amaçlı sergilemişlerdi. 

ryzen'in mobile ve apu olan sürümlerini herhalde 2018 ilk çeyreğine kadar göremeyeceğiz ki; bence büyük bir fırsat kaçırıyor AMD. Çıkarsa şöyle adam akıllı 4c/8t 2.5 GHz'lik ve rx560'lık ayarında bir mobile apu. Paraya para demez bence. Tam ofis laptopu. 

Benim merak ettiğim Apple niye AMD'ye baskı yapmıyor? Çünkü Intel'in low profile işlemcileri ile kıyaslandığında low profile ryzen çok daha performanslı olur gibime geliyor çünkü lehimli olduğu için ısınma sorunu da pek olmayacak. Tam Apple'ın istediği işlemci, gönder gelsin. Gerçi Intel ile anlaşmaları falan varsa pek hayal olur gibime geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap AMD'nin mühendislik olarak eksiği var, üretim ve piyasaya sunma konusu ben bildim bileli sıkıntılı, intel'de AMD'den gelecek hamleyi önceden kestirdiği için artık 15W seviyesindeki işlemcilerinde 4C 8T kullanacak, üst modellerde 6C 12T göreceğiz, AMD'nin eli kuvvetlenene kadar hantallıktan kurtulması zor malesef. çare yok bekleyeceğiz.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, Intel kısmını kaçırmışım. Şöyle bir şey buldum şimdi bakarken.

https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i5-8250U-i5-8350U-i7-8550U-and-i7-8650U-Kaby-Lake-R-series-launches-today.241768.0.html

Yalnız şurada fiyatından bahsediyor. Eğer doğruysa bence çok yüksek.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanım monitörü programlarla anakartın brick olabildiğine ilişkin bir takım yazılara denk geldim, kullanacak iseniz dikkatli kullanın, bu tarz bir huyu var mı yok mu kullanılacak programın araştırmakta fayda var.

Ryzen kullanırken veya kullancak iken birçok şeye dikkat etmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen APU'lara mobil sektörde çok ihtiyaç var, INTEL 'in dandirik işlemcilerinden kurtulma seçeneğimiz olur en azından. alt ve orta segment'te rekabete sebep olacak hemde alternatif seçeneğimiz olacak dandirik celeron yada core kırpması işlemcilere kalmayacağız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in 8. nesil mobil işlemcileri 4c/8t gelecekti. Hatta buradan biri yazmıştı da ben de öyle öğrenmiştim. Hatırlayamadım şimdi ismini. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 1-2 haber alıntılamıştım fakat bu konu ayyuka çıktı zaten, intel'in Ryzen APU'lara karşı daha güçlü durumda kalmak için 15W seviyesine 4c 8t işlemci koyacağı birçok dış haber sitesinde kah haber kah dedikodu haber tabloları şeklinde gelmişti. Bugünlerde de Ryzen APU'ları için R5 2500U ve R7 2700U için test sonuçları yayınlanıyor, mühendislik olarak zayıf kaldıkları için piyasaya çıkış hızı intel'e göre slow motion seviyesinde ilerliyor, haliyle beklemedeyiz..:zuh:

https://www.notebookcheck.net/Intel-8th-gen-Kaby-Lake-R-vs-7th-gen-Kaby-Lake-performance-comparison.244318.0.html

http://www.3dcenter.org/frontpage?page=1  ( Basit bir tablo var )

https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intelin-6-cekirdekli-mobil-islemcisi-benchmark-testinde-ortaya-cikti.htm

Ryzen APU'lar için ;

http://www.hardwaremania.com/haber/2017/09/18/amd-ryzen-apulari-onceki-nesile-gore-50-daha-hizli/

http://techreport.com/news/32558/rumor-amd-raven-ridge-apu-scores-appear-on-geekbench

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intel yıllardır ultrabook işlemcilerinde aynı silikondan kaliteli olanını +200/300mhz koyup i7 diye satıyor, ben uzun süre i7 3517 kullandım şimdi i7-4600 var, 8.seri işlemciler girsin indirimlere bakıp i7-7600'lü nb kaparsak harika olur. AMD'nin bu segmentte R5 2500u ve R7-2700U ile intel ürünlerinde epey kampanya yaptırma ihtimali var, intel'e göre ciddi fiyat avantajlı oluyorlardı inşallah yine öyle olur.

Üst uçta 6c-12t'lik işlemcilerin desktop'taki 7700'e yakın performans vereceği söyleniyordu ne kadar gerçek olur çıkınca göreceğiz, AMD'nin bu noktada 8c-16t bir çözümü olursa notebook'lar 1-1.5yıl içinde birçok kişi için desktop ihtiyacını bitirebilir.:icon_dance:

@allreadydead  VEGA'nın desktop'u ne ki mobili birşey olsun, ısınma sorunu olmasın başka ihsan istemeyiz, zaten her halükarda gpu olarak rakibinden iyi yerde duracağı belli.:zuh:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, mehmetclk said:

Soket aynı kalsada yongaseti belki değişir diye düşünüyorum. 

Yazılana göre uzun sürelilikten bahsediliyor, yani şuanki anakartlarla uyumlu olur sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uyumluluk soket bazında olması lazım dı onuda AMD garanti ediyor, bence CanonLake gelince AMD'den yeni bir yongaseti gelir, ek usb3.1 10g eth. wifiAC gibi ek özellikleri görebiliriz.  İntel yongasetlerine doğal wifi+bt desteği getiriyor haberleri okumuştum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, mehmetclk said:

Uyumluluk soket bazında olması lazım dı onuda AMD garanti ediyor, bence CanonLake gelince AMD'den yeni bir yongaseti gelir, ek usb3.1 10g eth. wifiAC gibi ek özellikleri görebiliriz.  İntel yongasetlerine doğal wifi+bt desteği getiriyor haberleri okumuştum.

Tabi ekte belirttiğiniz gibi ek özellikler doğal olarak olacak, ama mevcut olanda devam ettirilebilir olacaklar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok