AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Ben birkaç gündür özellikle anakart olayını takip ediyorum, B350 ile ilgili anakartlarda yaşanıyor bellek problemi. Problemin esası da 2666 Mhz üzerindeki DDR4 bellekler çift kanal olarak çalıştırılamıyor bu anakartlarda. Asus Crosshair'de ise çalıştırılabilmiş. Normalde Asus 3200+ oc olarak satıyor bu anakartları, B350 olanı olsun, MSI'ın B350'si olsun şu anda 2666 üzerinde çalışmıyor. Bu nerede sıkıntı yaratıyor ? AMD Ryzen'da ne kadar hızlı bellek o kadar performans olayı söz konusu, 3000+ belleklerde %3-5 arasında değişen performans artışından bahsedilmiş, haliyle hızlı bellek kullanmak istiyor insanlar. Bu arada çift DDR4 kullanmak isterseniz olan durum bu, 4 tane kullanmak isterseniz zaten şu anda onu destekleyen anakart yok ve Ryzen 4 kanal desteklemediği için hız olayı biraz muamma. Bu konuda yapılabilecek en net şey 1-2 ay beklemek, muhtemelen B350 anakartlar da bahsedilen 3000+ hızlara ulaşacak çünkü kullanma kılavuzlarında bu hızı destekledikleri açıkça yazılmış, geri almak zorunda kalırlar anakartları. Şu anda hızlı bir şekilde almak istiyorsanız Asus Crosshair almak gerekiyor.

İşlemci konusunda çok net olan 1700x ve 1800x'in alınmasının hiçbir faydası yok, overclock işin içine girdiği dakikada turbo ve xfr kapanıyor ve +100 Mhz olasılığı da iptal oluyor.  Bu nedenle olası alınabilecek en iyi işlemci fiyatıyla da göz dolduran 1700, 3.8 Ghz'e rahat overclock'tan bahsedilmiş forumlarda. Stok soğutucusunda olan durum bu tabi, su soğutmayla ne yapılabildiğini görmek mümkün olmadı.

Birkaç gündür takipte okuduğum yüzlerce forum sayfası ve incelemeden çıkardığım sonuç bu, @@T800 hocam sizin yazdıklarınızla birebir örtüşüyor yani.

Hocam halihazırda corsair 3000 mhz bellekleri 2928 mhz de kullanıyorum. yeni bios ile sorun düzeldi b350 asuslarda.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak incelemeleri , yorumları takip etmeye çalışıyorum , çoğunda bir saptırma var.  Belki baskı nedeniyle kasıtlı , belki değil

- GamingPC için toplayacak olanlar uzak dursun

Yukarda video verdim. Oyunların çoğunda fps 7700k'in biraz üzerinde veya altında  , birkaç sahnede %5-10 arası düşebiliyor. Bir iki oyunda da genel olarak %5-10 arası düşük.Kesin olmamak ile beraber patchler ile düzelebilir . Ancak "oyun için uzak durun" denmez bu sonuca. 

-"Hiçbir alanda en iyi değil ama genel olarak iyi işlemci" yorumu var.

Bu da doğru değil. İyi olduğu benchmarklarda kendi fiyat düzeyindeki intel işlemcinin çok üzerinde hatta katlayacak sonuçlar alıyor, 2-3 katı fiyatlı intel ile aynı düzeye çıkıyor veya geçebiliyor.  Video editing gibi uygulamalarda en iyi olduğu yerler var.

- OC potansiyeli iyi değil, intel'e göre işlemciler sınıra yakın çalışıyor.

OC'den anlamadığımdan doğru mu değil mi bilmiyorum. 1700'ün iyi OC olduğu söyleniyor, 1800X ile de Cinebench rekoru kırılmış.  İyi değil mi potansiyeli?

- Benzer intel cpu ile fiyat karşılaştırılıyor ama anakart opsiyonel olmadığına göre aslında anakart+cpu fiyat karşılaştırması yapmak lazım. O zaman AMD lehine ara biraz daha açılıyor.

Benim hayal kırıklığı diyebileceğim şu XFR özelliği var. Bunun AI kullanarak otomatik OC olacağı gibi bilgiler verildi ,oysa max 100mhz arttırabiliyor.

2000lerin başında Nnvidia Nforce chipsetli anakartlar vardı. Bunlar özellikle ses çipi nedeniyle öne çıkıyordu. Benzeri Intel tarfında yoktu. Bu tip özelliği olan anakartlar olsa daha da güzel olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstü işlemcileri oyun amaçlı kullanırım. Biraz gıdıklamayı da severim. En kötü %20 civarı oc olsun isterim, öyle alışmışım. Bu durumda mevcut Ryzen'lerle işim olmaz. Daha sonra durumu toparlarsa ne ala. Ama video editing, rendering vs. işlerle uğraşıyor olsaydım heralde 1700'lü bir sistem kurmuştum şimdiye kadar.

Şimdi merak konusu olan r5'lerin ne yapacağı. Eğer oyun performansı intel işlemcilerdeki gibi orta sınıfta yüksek olacaksa, bir görmek gerek. Yine f/p ile kurtarabilir. Ama intel de boş durmaz. Zaten oyun konusunda eli çok güçlü hala.

Ses mevzusunda da Amd anakartlarda trueaudio gibi şeyleri kullanabilirler aslında. En azından yapılabilir gibi geliyor.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mamad OC işini bilmiyorum, R1700 iyi oc oluyor gibi. Oyun performansına 1-2 ay sonra tekrar bakacağım, şu anda çıkan benchmark sonuçları çok çelişkili.Şu video da farklı görüş savunulmuş mesela.

anakartlara bakıyorum. İki uç var.

-ASUS Prime B350-Plus

-ASUS ROG Crosshair VI Hero

aradaki farklar 

• Ses çipi
  • USB-C girişi
  • PCIe 3.0 x16 sayısı

Aradaki fiyat farkı 186usd (vergi ile) . Ses çipi ne kadar fark ediyor? O fiyata zaten iyi ses kartı alınır.

USB-C kasanızda yoksa önemli değil bence. Anakartın arkasındaki USB-c işe yaramaz , arkadan kabloyla bağlayaacak olduktan sonra dönüştürücü kablo vs de bulunur.

PCIe 'den uzun zamandır ekran kartı hariç bir kart takmadım anakarta. Büyük eksik mi bir tane olması?

ASUS Prime B350-Plus iş görür gibi geliyor bana. 100usd fiyatı var. Bunu $330 'a R1700  ile birleştiriseniz ki  bundle olarak güzel fiyatlar da bulunur, ortaya çok iyi fiyat /performans çıkıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ancak B350 Plus'ta bahsettiğin ses olayı dışında, LAN da Realtek ki multiplay oyun merakı var ise Intel daha iyidir. Bir ikincisi bu anakart altı adet fazlı, bunların çıkış durumu nedir, ne kadar iyi besleyebilir işlemciyi, ısınma durumu nasıl olur, bunları göz önüne almak gerekir.

SLI falan işi olmayanlar için ki %95'inin falan işi yoktur, düzgün LAN, ses ile faz durumu üst modellere daha yakın bir B350 çıksa zaten baya bir çoğunluk gidip de X370 anakart almaz. Kim evinde kullanır ki dörtten fazla Sata falan da gereksiz büyük çoğunluğa.

Ama üreticiler tarafından yapılan segmentasyon nedeniyle ki her zaman da böyledir ihtiyacın olmayan şeye tonla para vermek zorunda kalırsın. Esas ihtiyaca yönelik birşeyler ararsan da bir bakarsın diğer yönler bu defa baya geride.

Benim mesela Maximus VIII Formula'nın kullanmadığım ama para verdiğim dolu özelliği var.

Temelde ancak düşünce olarak B350'nin çoğunluk ev kullanıcısı için X370'e göre daha akılcı ve mantıklı bir çözüm olduğuna katılıyorum elbette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kim evinde kullanır ki dörtten fazla Sata falan da gereksiz büyük çoğunluğa.

Ben :)

kac sene oldu hatırlamıyorum ama cıktıklarından yakın bir zamanda raid için aldıgım 2 adet wd black ve blue hala tık demedi, sistemden sokemiyorum bozulsalar onları egale edip tek 2tb almayı planlıyorum ama inatla yıllara meydan okuyor.Hayır onların ustune 2 defa 3tb 3 defada 2tb disk bozuldu değişt,.bizim 500 luk yavrular daha tık demedi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

99th percentile ve gecikme/micro stutter testlerinde Intel'in neden hala mantıklı seçim olduğu net bir şekilde görülüyor. O yüzden yıllardır bağlayıcı bir şey ifade etmediği defalarca ifade edilmiş MAX FPS/MIN FPS/AVG FPS testlerini göstererek Ryzen hakkı yeniyoru bari siz demeyin..

Bir önceki nesle göre mucize seviyesinde iyileştirme olduğunu zaten gördük. 8 çekirdek, MAX ve Handbrake kullananları mutlu edecek geliştirmeler.

Hala MMO veya Massive Multi FPS testlerini göremedik. Bu 2 türde daha akıcı olabilir 8 çekirdek. Sadece MMO oynarım veya oyun açıkken stream bilmemne yaparım diyene de Ryzen'ın ekstra çekirdekleri çok fayda getirebilir. Ama bunu ölçeni de görmedik.

1700'ün OC kapasitesine göre, kullanım senaryosu da uygunsa (stream, video encoding, 3D tasarım, 3D oyun karması gibi) 7700k bazlı bir sistem yerine tavsiye edilebilir. 1700x ve özellikle 1800x çok mantıklı durmuyor benim için.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 7,8 ve 10'da farklı benchmark sonuçları alınıyormuş.

http://hwbot.org/newsflash/4335_ryzen_platform_affected_by_rtc_bias_w88.110_not_allowed_on_select_benchmarks

Buna benzer bir sorun Project Cars oyunu geliştirilirken de AMD işlemcilerde çıkmıştı.

Bazı eski Athlon2 işlemci sahipleri tur sürelerinde çok iyi değerler elde ediyorlardı, konu araştırılınca bu işlemcilerin OC yapıldığında oyunun zaman kavramının kaydığı ve bu nedenle oyuncuların tur sürelerinin yanlış hesaplandığı ortaya çıkmıştı. Yani bu oyuncuların bilgisayarlarında oyun normal çalışıyordu ama kronometre oc oranı kadar yavaş ilerliyordu. Sonra oyun kodlarıyla düzelttiler bunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ryzen ve i7700k'nın aynı saat hızında ve 4 çekirdekli konfigürasyonda testleri. aynı saat hızında ipc farkı neredeyse yok. daha az çekirdekle oyun performansı daha yüksek saat frekansı (daha fazla thermak headroom) sayesinde topuklayacaktır sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thread scheduler problemi hala varsa sorun var demektir. Mission critical ortamda mümkün değil kullanamam ryzen. Hoş oyunda bile kullanmam sanırım bu gidişle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dört ve altı çekirdekli Ryzen'lerin de overclock durumu bu şekilde olabilir, böyle bekliyorum ben.

Ancak tabii o noktada da fiyat ve thread avantajı olacak, öyle görünüyor, tabii GTX 1060, RX 480 gibi GPU'ları i5 7600K ile eşleştiren mainstream kesime ne kadar hitap edebilecek bunlar, bu önemli bir konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

B350 Plus ile Hero arasında başka marka /model var mı mantıklı?

AMD 'nin de böyle bir sorunu var. Fiyat yükseldikçe insanlar intel'e yönleniyor.

Bu arada bu soru da havada kalmasın, elbette ara seçenekler var iki uç arasında, alacak olanlar ASUS Prime X370 Plus ile MSI X370 Gaming Carbon anakartlarına bakabilir. Bunlar 160-180 USD gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da belirtelim, oradan pay biçin, ASUS Crosshair VI Hero'nun 12 fazının sekiz adedi işlemci, dört adedi ise SOC için. İşlemci için sağlanabilen akım 320A, SOC için ise 160A.

Diğer anakartlarda bu işlemci 8, SOC 2 genelde. Yarın öbür gün çıkabilecek güçlü AMD Ryzen APU'ların bu SOC akımına yükleneceği de belirtiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dört ve altı çekirdekli Ryzen'lerin de overclock durumu bu şekilde olabilir, böyle bekliyorum ben.

Ancak tabii o noktada da fiyat ve thread avantajı olacak, öyle görünüyor, tabii GTX 1060, RX 480 gibi GPU'ları i5 7600K ile eşleştiren mainstream kesime ne kadar hitap edebilecek bunlar, bu önemli bir konu.

core i7 6900k 4.3 ghz e kadar zor çıkıyorsa. aynı şekilde ryzenda 8 çekirdeği ile birlikte yüksek frekanslarda çalışması zor bir işlemci. ben r5 lerin kesinlikle 4.5 ghz zorlayacaklarını üretim sırasındaki ufak tefek tweaklerle de 4.5 ghz üstünü görebileceğini düşünüyorum. r7 lerin de bioslar oturuduğunda 4.3 ghz için sıkıntı yaşaayacklarını düşünmüyorum. bug sonucu 4.2 ghz de rahat çalışltığını gördük:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kanıya nereden varıldı ?

Öyle bir etki oldu herhalde alayım mı diye araştırırken. :)

Marka değeri ile benzer üreticilerin hepsi benzer durumda. Toplam maliyet yükseldikçe üzerine ekleyip marka değeri yüksek olan firmanın ürününe yönelme eğilimden oluyor alıcılar. 

şu anda amazon'da baktığım bundle lar genelde stokta yok. Biraz beklenirse güzel bundlelar olur.  Satışları iyi gidiyormuş AMD'nin tabii, her yerde stok sorunu var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Marka değeri ile benzer üreticilerin hepsi benzer durumda. Toplam maliyet yükseldikçe üzerine ekleyip marka değeri yüksek olan firmanın ürününe yönelme eğilimden oluyor alıcılar. 

şu anda amazon'da baktığım bundle lar genelde stokta yok. Biraz beklenirse güzel bundlelar olur.  Satışları iyi gidiyormuş AMD'nin tabii, her yerde stok sorunu var.

stok sorunu sanırım anakartlarda var işlemciler de sıkıntı yok bildiğim kadarıyla hazırlıklıydı amd bu duruma. anakrtçılardan patlamış görünüyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartta stok sorunu var, tabii anakrt bulunsa belki bu sefer cpu da stok sorunu başlayacak.

Ancak B350 Plus'ta bahsettiğin ses olayı dışında, LAN da Realtek ki multiplay oyun merakı var ise Intel daha iyidir. Bir ikincisi bu anakart altı adet fazlı, bunların çıkış durumu nedir, ne kadar iyi besleyebilir işlemciyi, ısınma durumu nasıl olur, bunları göz önüne almak gerekir.

SLI falan işi olmayanlar için ki %95'inin falan işi yoktur, düzgün LAN, ses ile faz durumu üst modellere daha yakın bir B350 çıksa zaten baya bir çoğunluk gidip de X370 anakart almaz. Kim evinde kullanır ki dörtten fazla Sata falan da gereksiz büyük çoğunluğa.

.

Oc yapılmaycaksa , 1700x, 1800x default değerlerinde kullanılacaksa Altı faz olmasının sakıncası var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok