AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

On 02/10/2017 at 11:05 PM, ResetButton said:

Cold Boot failure'dan bahsediyor. 3600 desteklenmediği için birçok kez fail ettikten sonra açılıyormuş... iyi sonuçlar dibine kadar RAM'e bağlı. 
Ryzen 2 lere bakmak lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bizim cinebench testerine bakarsanız zaten normalde r7 1700 ile Tolga abinin 1800x'ni, aynı işlemci saat hzılarında geçmiş olmama rağmen, sonradan Tolga abi bu ram timing'lere el atınca puanını arttırabildi.

baştan beri dediğimiz gibi bu infinity fabric doğası gereği, çekirdekler birbiriye haberleşirken ram veriyolu genişliğinden faydalandığı için ryzen'de ram seçimi çok önemli bir durumda. Samsung B-die falan diyordu Tolga abi tam olarak ne olduğunu bilmesem de :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 03.10.2017 at 20:05, mehmetclk said:

Ne olacak 6core 1600x'in  kapalı olan çekidekleri açılmış nur topu gibi 1800 elde edilmiş, 3.6ghz'de olsa benim için fazlasıyla kafi.

Kapalı olan çekirdeklerin açılması söz konusu değil, alınan bir kısım işlemci hatadan böyle çıkmış. Sonradan müdahale ile açılmıyor. 

On 04.10.2017 at 01:17, stardust said:

bizim cinebench testerine bakarsanız zaten normalde r7 1700 ile Tolga abinin 1800x'ni, aynı işlemci saat hzılarında geçmiş olmama rağmen, sonradan Tolga abi bu ram timing'lere el atınca puanını arttırabildi.

baştan beri dediğimiz gibi bu infinity fabric doğası gereği, çekirdekler birbiriye haberleşirken ram veriyolu genişliğinden faydalandığı için ryzen'de ram seçimi çok önemli bir durumda. Samsung B-die falan diyordu Tolga abi tam olarak ne olduğunu bilmesem de :)

Ryzen’in gizli masraf kalemi RAM’dir, B-die gayet pahalıdır muadili Hynix çipli RAM’lere göre.

3600 RAM diye birşey yok Ryzen’de, nadir örnekler onlar. Bu tarz hayaller olmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung B-Die piyasadaki en kalite RAM çipidir. Yüksek voltaja gelir, piyasada görülen yüksek hızlı kitlerin tamamında kullanılır, kullanılmayan görmedim, sonradan baktığımda hep B-Die çıktı.

Bu tip modüller zaten hem single rank hem de b-die genelde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Evet dediğin gibi açılma mevzu değil miş sadece bazı 1600X lerde 8 core gelmiş, üretim hattında aradan kaçmış yada bir gözden kaçırma olmuş olabilir deniyor. sonradan başka yerde benzer haber gördüm döndüm geri baktım detayı okumadan yazmışım.:zuh: sanki 1600X almışımda benimde öyle olmuş gibi heyecan filan.:mrgreen: 

Ekleme  yapayım, yıllar önce 4.core açılıyor haberi okuyup X3-720 almıştım tevafuk 4.core sorunsuz çalıştı yaklaşık 2yıl kullandım. 

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel hazırlıksız yakalaahahahahahahahahaahaa..
Umarım 6 aydır size inatla anlatmaya çalıştığım şeyi bu inceleme rakamlarla anlatır. kafileyk dedim, bekleyin bakın bildiğiniz gibi değil dedim, dinlemediniz. 8 gelmeyecek ama 6 olacak dedim, o 8 eyemdi çekirdeği çitleyecek dedim kıs kıs güldünüz. 

http://techreport.com/review/32642/intel-core-i7-8700k-cpu-reviewed

Umudumuz Ryzen 2. 12 nm ne getirecek bakalım... Hoş getirse bile karşısına  8/16 10 nm cannonlake ve icelake dikilecek....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen basliginda amma intel tartismissiniz ya :)

Neyse ben ryzen 1700 sistemimi toplayali neredeyse 6 ay oldu bi guncelleme yapayim.

Genel anlamda sistemden memnunum, sikayet edecek pek bi tarafi yok benim icin. 

Sistemi genelde 3200 ya da 3400mhz kullaniyorum sorunsuz calisiyor (stok fan), daha yuksek frekans denemedim.

Aldigim 3200mhz ramler de ilk gunden 3200 mhz hizinda sorunsuz calismisti (samsung b-die)

Ilk baslarda cok can sikici bi stutter sorunu yasiyordum (battlefield 1 ve baska oyunlar), o donem bazi bios ayarlariyla cozulmustu, ama bios'u oyle anlamsizca kurcalamak hosuma gitmemisti dogrusu.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6fq77h/stuttering_in_games_with_ryzen_1700x/

Gecen ay en son bios updateini yaptim ve o ayarlari sifirladim, sorun artik yok, cozulmus her ne ise.

Ancak bazi eski oyunlarda (AC IV black flag) hala bir miktar stutter oldugunu goruyorum ama bunlar onceden de var miydi hatirlayamiyorum.

Cekirdek sayisi benim icin onemli, linux destegi benim icin onemli. 

Bir ornek vereyim, linux uzerinde kullandigim bir multithreaded zip programi var (lbzip2, cogu zip programi tek cekirdek kullaniyo nedense). Aradaki fark inanilmaz, 10 kat falan sanirim, ayni algoritmanin tek cekirdeklisine gore.

Bir test yapip atarim ilerde.

Onun disinda ilerde sanal makine sunucusuna cevirme planlarim var, cok cekirdek burada da cok onemli.

Su andan sonra 10 ya da 12 cekirdek alti islemcilere bakmam bir sonraki bilgisayarim icin. Ve her zamanki gibi fiyat performansa bakarim, intel ya da amd fark etmez.

Haa sunu bi daha yapmam ama, yeni cikmis bir islemci serisine ilk gunden baliklama atlamam. Anakart bulunmuyodu be, zor almistim ve secenekler simdikinden cok azdi.

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi
jdj

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8700 sonuçları çok iyi tabii. Yine de ryzen 'in multithread de gideri var. AMD bir indirim ile devam eder. Ryzen 2 'den de ümitliyim ryzen 'in başarısından sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1700X’i multithread testlerde dahi ezmiş her türlü şekilde, gideri yok yani, bu saatten sonra ancak fiyat kırpması ile olur ki Amazon’da fiyat indirimleri vardı zaten.

Böyle 3800-3900MHz’lerle falan olmuyor bu işler işte, böyle gelirsen altı çekirdek işlemci ile bile sekiz çekirdeği geçiverirler, böyle baka kalırsın “Aaaa ne oldu” falan diyerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800  Elbette bu mazeret değil fakat 6 çekirdekli 8700K'nın öne geçmesinin tek sebebi var oda Ryzen'e göre aslında tasarım olarak olgunlaşmış ve en verimli halinde olan çekirdekler kullanılmasıdır, AMD'nin Ryzen'e yapacağı her revizyonda aradaki farkın 7700-1700X durumuna döneceği gibi bir tahminim var.  Tabi intel'in bu durumda'da 8core ile geçiştirme yapması muhtemeldir, Yeni Ryzen'ler gelene kadar AMD'nin ufak bir indirim yaparak yoluna devam etmesini bekliyorum.

Ryzen refresh denilebilecek olan 12nm üretimden geçen modellerin durumu bize fikir verebilir, oda sadece küçülme değilse tabi. Ayrıca Ryzen2'ye en az 15ay var ki oda her zamanki sarkmalar yaşanmaz ise:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız fark ötesi bir durum var. Intel 8 serisi çok fena şekilde geldi. AMD Ryzen 2 cevabını daha erkene alabilir. Ben bu kadar ciddi bir farkın olacağını düşünmüyordum. Bildiğin INTEL Headoffice şuan patlamış mısırlarını alıp izlemeye geçmişlerdir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel Skylake X’de bir miktar indirim yapıp, bir de lehimlenmiş ısı dağıtıcı ile gelse piyasa zaten eski tas eski hamam olur çok kısa bir sürede.

Threadripper’ın da hiçbir şansı kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 dakika önce, mehmetclk said:

@T800  Elbette bu mazeret değil fakat 6 çekirdekli 8700K'nın öne geçmesinin tek sebebi var oda Ryzen'e göre aslında tasarım olarak olgunlaşmış ve en verimli halinde olan çekirdekler kullanılmasıdır, AMD'nin Ryzen'e yapacağı her revizyonda aradaki farkın 7700-1700X durumuna döneceği gibi bir tahminim var.  Tabi intel'in bu durumda'da 8core ile geçiştirme yapması muhtemeldir, Yeni Ryzen'ler gelene kadar AMD'nin ufak bir indirim yaparak yoluna devam etmesini bekliyorum.

Ryzen refresh denilebilecek olan 12nm üretimden geçen modellerin durumu bize fikir verebilir, oda sadece küçülme değilse tabi. Ayrıca Ryzen2'ye en az 15ay var ki oda her zamanki sarkmalar yaşanmaz ise:mrgreen:

Şuna cevap vereyim sadece o tarafta çok değişen birşey olacağını zannetmiyorum saat hızı olarak, hatta hiç zannetmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper'ın olayı çok çekirdek abi, niye şansı kalmasın onu anlamadım. perf/$ bakıldığında hepsinden önde. Oyun için konuşmuyorum tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Şöyle bir durum var işlemciye 999$ anakarta 400-500$ verecek adam  %20-25 daha fazla verir INTEL'e geçebilir, AMD bu noktada bi miktar fiyat indirimi ile intel'i sıkıştırabilir o kadar. buna intel pek cevap veremez çünkü alt segment daralır AMD bu hamleyi yapar mı? göreceğiz.

Diğer yandan INTEL'in mühendislik gücü hamle hızı AMD'den orantısız güç misali olduğu için Ryzen'inin hamlığı AMD'nin başını ağrıtabilir. 12nm refresh modelleri AMD için fikir verecektir umut yada umutsuzluk baabında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk

İyi de aynı fiyatta zaten threadripper çekirdek sayısı fazlalığından daha performanslı oluyor. Zaten bunu kullanacak adam da çekirdek sayısına bakacağından aynı fiyatta daha performanslı oluyor. İleriye dönük olarak Intel'in avantajı olur tabi de, z270 platformunu tak diye öldüren adamlara kişisel olarak pek arkamı dayamazdım açıkçası. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle ki;

Bu tarz sistemleri suyunu sıkan elemanlar kullanıyor ve Intel’de de bu konuda platform avantajı var.

Threadripper overclock olarak gayet zayıf, artı olarak halen bu RAM modülleri olmadı, RAID şöyle oldu falan konuşmaları var. Herşey çekirdek, para v.b. ekseninde değerlendirmeyin.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RAID konusunda yanlışın var abi, Intel'de sorun var. Hatta parayla satıyordu RAID muhabbetini. https://www.pcworld.com/article/3199104/storage/intels-core-i9-and-x299-enable-crazy-raid-configurations-for-a-price.html

Adamlar parayla satıyor şu küçük parçayı.

Overclock da kişiye göre işte, 16 çekirdek 4 GHz > 12 çekirdek 4.5-4.7 GHz olabilen durumlar var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8700K henuz sirket ici magazada satisa cikmadi ama haftaya gelmesi bekleniyormus, alip calistirinca Cinebench basligina ve buraya izlenimlerimi yazarim.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, wazzap said:

RAID konusunda yanlışın var abi, Intel'de sorun var. Hatta parayla satıyordu RAID muhabbetini. https://www.pcworld.com/article/3199104/storage/intels-core-i9-and-x299-enable-crazy-raid-configurations-for-a-price.html

Adamlar parayla satıyor şu küçük parçayı.

Overclock da kişiye göre işte, 16 çekirdek 4 GHz > 12 çekirdek 4.5-4.7 GHz olabilen durumlar var.

CPU bağlantılı M.2 RAID 0 değil o da diğerleri için öyle bir durum olacaktı hesapta ama o parça piyasaya çıkmadı, ben görmedim onu(VROC) o tarz RAID kullanan var ise bilemiyorum nasıl kullanıyor ancak yine çipset üzerinden gidilirse çalışıyor biliyorum.

AMD’deki durum daha farklı, ancak derinlemesine araştımış değilim, kendim Ryzen’de RAID 0 kullanıyorum halen bir miktar gıcık kurulumu var, bir de overclock çökmelerinde Intel’e göre daha dayanıksızdı. Diğer RAID modlarını ise denemedim. 

Ancak esas mesele bu değil zaten, benim anlattığım da bu değil, platform olarak Intel daha önde, orada başka şeylerden de bahsediyorum, RAM meselesi var, overclock önemli, önemsiz değil, 4 GHz görmüyor çipler, bu kadar bile yok, Ryzen 7’de de böyle değil, az bir kesim kabul edilebilir voltaj ile görüyor 4 GHz ki 4 GHz de komik rakam. AMD platformları daha problemli hem mainstream hem de HEDT olarak.

Intel bir miktar ucuzlatsa diyorum bir de ve hele de lehimli olsa idi ısı dağıtıcı diyorum, şimdiki durumdan da bahsetmiyorum, tamamen yanlış anlaşılma var bu noktada da. Mesela 7940X an itibariyle 1100-1200USD falan olsa, lehim falan da boş geç git, Threadripper falan kimse dönüp bakmaz.

Threadripper anakartları da ucuz değil ayrıca, yani platform maliyeti de az değil, olduğu yerden çok yukarılarda görmeyelim durumu,  ayağı yere bassın bir miktar, başka açılardan da görmek lazım, buralardan kötü gidiş olursa yine son kullanıcıya kötü. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800  malesef haklısın, Mühendislik kısmındaki üstünlüğü ve oturmuş sistem olması intel'in yan yatmaması için gerekli hamleyi yapacak herşeyi sağlıyor, yakında çıkacak 12nm refresh Ryzen'le 4,5-4.7ghz bile görse karşısına 8 core coffelake ile dikildimi AMD'nin eli şuan olduğu gibi zayıflar, bu noktada öldüreceği kısım 7800/7820 olurki zaten az satan modeller olacağı için oradaki akımı atıyorum 8800K'ye çekecektir. AMD bu noktada hem yonga seti hemde işlemci tarafında dersine iyi çalışmış olması gerekiyor Öyle Ryzen olabilecek en kötü senaryoydu deyip sonraki Ryzen'lere umut yönlendirecek açıklamalar ancak haber olur satışa etki etmez.                                                          Neysa artık platform çıktı meydane testlerin inciği cinciği dökülür yıl sonuna kadar bunlarla geçirilir gibi geliyor bana. AMD'nin eli T800'ün dediği gibi şuan sıkıntılı, üç kuruşa beş köfte isteyen kullanıcı grubu 700$ gidip threadripper alırdı eğer 7900x olmasaydı ama var, alt tarafta'da 8700K  Ryzen 1700/1800 ne varsa kitledi gitti gibi bir durum oluştu. AMD'nin pazarlama birimi iyi çalışsa birşeyler üretirler denebilir di ama onların evveli belli iken gelecekte yapacaklarından pek umudum yok.

Ekleme: Eğer intel sıkıştırmazsa yada AMD'den hareket gelmezse bu durum kafadan 6 ay daha değişmez taki Refresh'leri görene dek. onunda akarı kokarı belli olduğunda sonrası konuşulur edilir.

:mrgreen:

Threadripper'daki RAID mevzusu NVMe SSD'ler içindi, AMD test etmiş 6x 960pro ile çalıştırmış. boş işler yahu kim koyar 6x M2'yi sistemine kaç kişi koyar. sanki büyütülecek bir iş :D 20gb/s data aksa ne olur akmasa ne olur. bu büyüklükle veri bu platforma aykırı işler için güzel olurdu ama bu platform o işlere göre değil zaten. o tip işleri düşünen NYPC alacak yada Xeon :D

T800'ün bahsettiği kısımlardaki soru işaretlerinin bitmesi gerekiyor boş işlere lüzum yok.:zuh:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok