AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Ryzen 2 hakkında ilk haberler gelmeye başladı, 3dcenter'da yapılan alıntı haberde az buçuk bilgiler var, ilk olarak dikkatimi çeken şey seride hız 4Ghz 'den başlıyor, Ryzen2'de frekans sorunu çözmüş olmaları gerekiyordu zaten, umarım öyledir çünkü birçok kullanıcıda frekans becerisi etkili oluyor, diğeride çekirdeklerde artış var, 8core pas geçilip 10core'dan başlıyor. çekirdek performansını %10~15 civarı artırsalar yanında da bellek uyumsuzluluk sorunlarını bitirmiş halde gelirseler harika olur.

AMD-Ryzen-2-angebliche-Praesentationsfol

Kaynak= http://www.3dcenter.org/

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh Dediğin gibi sahte olabilir veya abartılmışta olabilir, daha önce de böyle haberler gördük. aslına bakarsanız AMD'nin yukarıda bahsedilen değerleri vermeye ihtiyaçları var, haberin sahte olup olmadığı en geç 2-3 ay içinde netlik kazanır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten Ryzen 2 adını kullanacaklarını pek sanmıyorum, hatta zen 2 çekirdekli seride bile yapmazlar bunu, Ryzen 2 7 2800x gibi gereksiz şekilde uzar model ismi, 1xxx olan seriyi 2xxx olarak isimlendirirler sadece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haberin sahte olduğunu sanmam. O görüntü kitguru'nun videosundan alıntı.

Kitguru sahte bir görüntü oluşturup haber yapacak kadar sıyırmışsa, kendi ayağına sıkmış demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen Gaming diye birşey var. Q2 dediğine göre haziran olur herhalde?Ryzen2 daha erken . Aynı anakartlara takılabiliyor gibi okudum.

c7fix5jkqy201.jpg

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, ResetButton said:

Ryzen Gaming diye birşey var. Q2 dediğine göre haziran olur herhalde?Ryzen2 daha erken . Aynı anakartlara takılabiliyor gibi okudum.

c7fix5jkqy201.jpg

abinin dediğine göre aynı soket olacak ama yeni anakarta ihtiyaç duyacakmış

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gaming yazan işlemci premium mobile böülümünde görünüyor tabloya göre, herhalde intel gibi hbm li bir apu çıkartacak amd de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim yeni Ryzenlardan beklentim:

5-10% arasında Instruction per Cycle artışı

10% saat hızı artışı.

Bu da 15-20% gibi bir performans artışı demek. 5.1GHz ve 12 çekirdek ancak 2019'daki Ryzenlar için beklenebilir. Şu an için aşırı iyimser bir tahmin bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4GHz'ye ulaşabilmek için R7 1700'e 1.5v vcore verdim. VDDCR_SOC'yi de 1.25v yaptım. LLC'lerin ikisini de en yüksek seviye olan 1'e getirdim. Ölürse de ölsün dedim. CPU bana mısın demedi :D Ne takoz CPU bu yahu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin kısıtlı imkanlarıyla sorunsuz çalışsın da nasıl olursa olsun diyerek çıkardığı bir işlemci ilk RYZEN'ler, mevcut tasarımın iyileştirilmesi elden geçirilip ivme kazandıracak eklemeler yapılması filan ancak 2. belkide 3. revizyonunda olacak işler, sırf bu sebepler bile 2.jeneresyondan çok daha fazla umutlu olmak için yeterli bana göre. son 3 nesil APU'lardan 5 yada 6 sistem topladım bana göre yeterliydiler, eğer ZEN çekirdeğinin performansını RX560'a yakın bir seviyede sunarsalar harika olur. HTPC sistem toplayanların tek geçebileceği bir seçenek olabilir. Ryzen 1700'de 3800 görülse bile ömrünü riske atmaya değmez bence 3600-3700 yeterli bir seviye.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben biraz fazla voltaj ile günlük 1,30 V değeri ile 3,8GHz'de kullanıyorum. Aslında deneme için 4GHz falan zorlayabilirim de artık eski şevkim kalmadı açıkçası. Gerçi 5 GHz bile olsa elimdeki işlemci, bunu destekleyecek ekran kartım olmadığı için boşuna uğraş olarak görmeye başladım. 3,5GHz de bile kullansam muhtemelen performans anlamında pek bir değişiklik hissetmeyeceğim. 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/19/2017 at 8:07 PM, mehmetclk said:

AMD'nin kısıtlı imkanlarıyla sorunsuz çalışsın da nasıl olursa olsun diyerek çıkardığı bir işlemci ilk RYZEN'ler, mevcut tasarımın iyileştirilmesi elden geçirilip ivme kazandıracak eklemeler yapılması filan ancak 2. belkide 3. revizyonunda olacak işler, sırf bu sebepler bile 2.jeneresyondan çok daha fazla umutlu olmak için yeterli bana göre. son 3 nesil APU'lardan 5 yada 6 sistem topladım bana göre yeterliydiler, eğer ZEN çekirdeğinin performansını RX560'a yakın bir seviyede sunarsalar harika olur. HTPC sistem toplayanların tek geçebileceği bir seçenek olabilir. Ryzen 1700'de 3800 görülse bile ömrünü riske atmaya değmez bence 3600-3700 yeterli bir seviye.

AMD'nin verdiği bilgiye göre 1.425v üstü ömürden ciddi biçimde götürmeye başlıyor. 3.8GHz için max 1.375v gerektiğine göre sorun olacağını hiç düşünmüyorum. Hiç kimse 10 yıl kullanmayacak bu CPUları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein Tamam şöylede bir durum var ki esas bu noktadan ele alırsak çok az kişi tarafından sağlanabilecek ve ihtimallerede dayanan bir ortamın gerçekte bu şekilde görülmesi gerekiyor, oda şudur 3.6Ghz ve üstü için detaylı ayarlara sahip anakart+CPU Ram uyumluluğu yüksek bellek kitleri seçilmesi gerekiyor, yetmiyor birde elinizdeki sistemi sınayarak maksimum ve ideal çalışma hızlarını bulmak için çaba sarfetmek gerekiyor, bunlar %1'lik kullanıcı tarafından bile yapılmıyor yapanda hevesini alınca ideal'e çekip öyle kullanıyor, OC yapınca sistemin güç profilleri bile dengesiz oluyor çoğu durumda çünkü yoğun kullanılmayan yerde bile OC'lu olmasından ötürü çeşitli sıkıntılar oluyor, yine yapmak isteyene voltaja girmeden neyapabiliyorsan yap orda dursun diyorum eş dosta, elimden 2tane 1700 geçti birisinde 3.6ghz'i zorladık kararlı kaldı bıraktık diğerinde aynı hızlara çıktık 2-3 restart'ta bir anakarta giriyordu, son BIOS update'leriyle epey düzeldi ama yinede hoş değil. birde kimse 10yıl kullanmayacak demişsiniz ama emin olun 6 yılı deviren i7-960/2600K tanıdıklarım var, sistemleri saat gibi çalışıyor bu gidişle 7de biter 8de biter gibi görünüyor.  AMD'nin mühendislik ekibi geniş imkanlara sahip olsa daha iyi OC olan Ryzen görürdük ama öyle olmadığı için göremiyorsak ta bunada şükür.:mrgreen:

Ekleme vurguyu unuttum yine, demem o ki 3.6ghz üstü için +para verip daha iyi parçalar seçmekle beraber uğraşmak vede şanslı olmak gerekiyor.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem yağ gibi akıyorsa neden değişsin ki, parası çok olanbu konuda daha hassas oluyor. i7-990 aldığımız arkadaşa 6x 8GB Kit almıştık bellek çok ucuzdu o zamanlar, 60/64GB SSD'de vardı yanlış hatırlamıyorsam, kingston 8gb'lık ramları 41.5$'dan almıştık 2011 kasım/aralık filandi sanırım, tanesi 19$'a 4gb kingston 1600mhz ram almıştım bende. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok