AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Yakında piyasaya girecek olan yeni Ryzen işlemcilerde hem tek çekirdek hemde çoklu çekirdek performansında ciddi sayılacak bir sıçrama ile geliyor deniyor, Gerçekleşme ihtimali teknik olarak nedir bilemiyorum fakat ilk seride yapılacak revizyonla bu kadar ilerleme kaydetmiş olmaları son kullanıcı adına harika bir gelişme olacak eğer gerçekleşirse, bu seri ile alakalı tek olumsuz şey daha önce şubat deniyordu Önce Mart'a kaydırmışlardı Şimdi'de ilk örnekleri Nisan'da gelecek diyorlar. inşallah geciktirmezler ve piyasaya yeterli seviyede sunabilirler. INTEL'de mecburen bir hamle yapmak durumunda kalır.

AMD-Ryzen-2-serisi-yuzde-30a-varan-perfo

Kaynak= https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-Ryzen-2-serisi-yuzde-30a-varan-performans-artisi-ile-geliyor.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 19.02.2018 at 16:41, Psikobat said:

İntel bir ara onunla ilgili tepki gelince saçma bir açıklama yapmıştı, yanlış hatırlamıyorsam uzun vadeli kullanımda lehim çatlama/deforme/ özelliğini yitirme vs oluyormuş onun için sözde macuna geçmişler ki hikaye.

E ozaman adama derler 2. nesili görmezden mi gelelim diye ?

Öyle olsa bizim xeonlarda lehimlemeye devam etmezlerdi muhtemelen, adamlar yersek diye açıklama yapmış büyük ihtimalle, maliyet dışında birşey olma ihtimali zayıf.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman Hocam maliyetten ziyade bana overclock olayına bir nebze balta vurmak için gibi geliyor, anakartlar  artık tek tık ile 5ghz profilleri ile geliyor, azda olsa bilen yapsın sonra yeni işlemci kime satacağız diyebilir :)  yani macunla lehim arasındaki fark olsun 3$ zaten pahalı satıyor intel,  f/p gibi derdi hiç olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein Ryzen'in revizyona uğradıkça daha verimli olacağı gün gibi aşikar, INTEL boşu boşuna tutuşmuyor :mrgreen: , tutuşmuyor derken sadece daha rafine işlemciler çıkarmak zorunda olduğunu biliyor, her nesilde %5~10 gelişimle işlemci çıkartma devri çoktan geçti, DH'deki habere göre AMD'nin yeni işlemcileri önceki neslin çıkış fiyatlarından bir miktar daha düşük etiketle çıkacak. 299$ 'a Ryzen 2700  199$ Ryzen 2600 etiketi göreceğiz.

kaynak: https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/Ryzen-2-islemcilerinin-fiyatlari-belli-oldu.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, wazzap said:

Fazla iyimsersiniz gençler. :)

AMD içerisinden açıklama var bu sefer ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, rammstein said:

AMD içerisinden açıklama var bu sefer ama.

Teorik limitten bahsediyorlar. 5 GHz'e ulaşmasını ben de isterim tabi ama Intel'in eli de boş durmaz. Aslında Intel'in tek yapması gereken adam akıllı macun kullanmak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

Teorik limitten bahsediyorlar. 5 GHz'e ulaşmasını ben de isterim tabi ama Intel'in eli de boş durmaz. Aslında Intel'in tek yapması gereken adam akıllı macun kullanmak.

Nerede yazıyor teorik limit olduğu? Alıntılıyorum.

Clock speeds in the range of 5.0 GHz seem quite realistic according to Patton

5.0GHz civarı demek oluyor bu. Yeni range kelimesi 5.0GHz'yi limit olarak belirtmiyor. Bana güvenmiyorsanız I summon @ChipArchitect.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'de şöyle bir haber var ; https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-Ryzen-7-2700X-fiyati-ve-performansi.htm  

Gerçekleşirse %18 iyi bir sıçrama bence, aslında rafine olması sorunsuzluk benim ilgimi çeken esas nokta, herhalde nisan sonu mayıs başı gibi 2.nesilden ilk makinemi toplamış olurum. skorları yazarım sıcağı sıcağına. geçtiğimiz yaz pek ilgilenememiştim yoğunluktan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd artık apu dışındaki işlemcilerine de iyi-kötü görüntü verebilecek bir grafik birimi koysa ne güzel olur, biliyorum 2200G bile fazlasıyla işimi görecek ama nispeten biraz daha uzun ömürlü olsun diye 6c/12t birşey almak istesem ayrıca ekran kartı takmam gerekecek, hatta apulardaki grafik birimleri bile güçlü kalıyor benim ihtiyacım için :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sgi Raja'nın gelişiyle intel'den adam akıllı bir SoC tasarımı işlemci göreceğimizi düşünüyorum, AMD bu durumu öngörüp bu yıl olmasa bile seneye 8core 16Thread bir APU çıkarabilir belki, pazar payı %50'lere gelmiş görünüyor, mali olarak güçlendikçe etkisini daha hızlı rafine olan AMD ürünleri olarak görmeyi umuyorum.

2200G/2400G bence alt sistem olarak fazlasıyla yeterli, NUC / MiniPC yada her ne denirse bu işlemcilerle harika bir sistem kurulabilir. intelin i7-8809 işlemcisiyle NUC sistemide tercih edilebilir eğer uygun fiyat olursa.

mesela şu güzel görünüyor  ; https://techreport.com/news/33317/report-first-benchmarks-of-intel-hades-canyon-nuc-surface

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://videocardz.com/75381/amd-ryzen-7-2700x-ryzen-5-2600-review-posted-ahead-of-launch

sıçrama varsa da artan çekirdek hızlarından gibi. AMD'de performansı baltayan core interconnect te bir gelişme yok. Zaten kullanılan yüksek hızlı RAM'ler resmi olarak destekelenir hale gelmiş. En önemli kısmı olan çekirdek hızlarının 4 den 4.2ye gelmesi dışında bi numara yok gibi.

şimdiden 390 kartları görünmeye, intel 2. yarıda spectre ve meltdown'sız işlemcilerden bahsetmeye başladı. Ryzen 2xxx serisi gene 3 aylık bir aralıkta parlayacak sonra Intel gene cevabı yapıştıracak gibi duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin çekirdek saat hızlarındaki zıplamayı 7nm'de yapılacağı söyleniyor da Intel de o zaman herhalde 6GHz'e falan oynar. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@allreadydead INTEL'in AMD'ye hızlı bir hamle vereceği zaten geçtiğimiz yıl yayınlanan tablolarda şuanki8.nesilin revize edilip 8c/16t çalışan hali olacağı besbelli bunda bir değişen yok, olması gereken AMD'nin bu baskıyı daha sağlam/kararlı çalışan  revizyonla karşılayacak olması. bence gelişmler ilk nesle göre daha iyi ve artık AMD'ye geçiş kaçınılmaz noktaya doğru ilerliyor.:icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel güzel böyle devam AMD , herkes seni terk ettiğinde ben hiç Intel'e dönüp bakmadım hala FX serisi işlemcilerini O/C edip kullandım sırf sana desteğim olsun diye. Karşılığını alacağız gibi :)

Nasipse yaza doğru  Fx8300 > R7 - 2700 terfisi yapabilirim inşallah :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, mehmetclk said:

@allreadydead INTEL'in AMD'ye hızlı bir hamle vereceği zaten geçtiğimiz yıl yayınlanan tablolarda şuanki8.nesilin revize edilip 8c/16t çalışan hali olacağı besbelli bunda bir değişen yok, olması gereken AMD'nin bu baskıyı daha sağlam/kararlı çalışan  revizyonla karşılayacak olması. bence gelişmler ilk nesle göre daha iyi ve artık AMD'ye geçiş kaçınılmaz noktaya doğru ilerliyor.:icon_dance:

Bu gelişme hızıyla 4700 falan alınabilir olur :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@allreadydead  AMD'den hiç umudunuz yok herhalde  ki böyle yazdınız, 4700'ün alınabilir olması ile değilde ne kadar rafine olacağı hakkında atılıp tutulabilir, INTEL'in önde olduğu 207-2017 arasında bile AMD işlemcileri belli bir seviyenin altında hiç düşmedi alınabilir değidi bir çok modeli, o durumda fiyat kırmayan AMD şu piyasa durumunda daha rafine olmuş bir işlemciyi %10 etiket avantajı ile sunuyorsa şapka çıkarmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu seriden revize edilmesi(uyum/ram mhz vs) haricinde ben bir olayını göremiyorum pek, olması gereken buydu yani ilk çıkması gereken hali diyim, turuncu forumdaki haber buyuk ihtimal mevcut ryzenlerin 2133mhz yada 2400mhz vs  şeklinde alındığı için o kadar fark var gibi görünüyor.4ghz duvarı kalkması dışında pek bir olayı yok(yani mevcut ryzen kullanıcıları için tabi) bir sonraki seriden ümitliyim ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat AMD'nin şimdiye kadar verdiği pozları hesaba katarsak INTEL'de hamle hızının belkide 5te 1i ancak oluyor denebilir, haliyle INTEL'in her Ryzen revizyonunu daha ciddi bir işlemci revizyonu ve zamanı geldiğinde de aşama kaydetmiş bir işlemci mimarisi ile karşılayacağı belli.  yeni ryzenlerde  daha sağlam ve kararlı çalışsın yeterli bana göre, aldığın bir sistemin kararsızlık yüzünden reset atması vs sorunları vermesi alınan performansın anlamını yitirmesine sebep oluyor. yeni seride 3000/3200/3400/3600mhz belleklerde sorun çıkarmasın olursa birde hakkını versin yeter. RAM fiyatları cidden uçmuşken 3600mhz alıp 3000/2933 kullanmak akıl işi değil.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclkHaklısınız tabi , ryzen platformunun aslında butun ve en büyük derdi ram konusu, bioslarla ne kadar asgari seviyeye çekilse de bana göre hala tam olarak oturmuş değil, mevcut kullandığım anakarta yeni apular için vs 2/3 bios çıkmış 3ü de bir birinden dertli. En son kullandığıma geri döndüm.Ben şu zamana kadar bu platform harici hiç bios güncellemesi yapsam mı ? yada yaptım ya bu olmamış geri eskisine döneyim dememiştim.

Genelde "çalışıyorsa elleme" fikrini her zaman sever ve desteklerdim ama ryzen ile bu resmen platform standart ı oldu :) 

Ram fiyatları konusuna gelince kesinlikle olayın tadı kaçtı daha önce hdd lerde benzer felaket senaryolarında fiyatlar şişmişti ama geri haline dönmüştü ama ram ler pek duzelecek gibi durmuyor.

İlk defa ihtiyacım yok iken ram kiti almıştım bilmeden karlı bir iş hatta yatırım yapmışım :) 750 lira idi(ki o zaman ssd almayı planlıyordum nvme sağolsun narc hocam incelemesi ile gerek olmadığını anlayıp vazgeçmiştim) şuan 1400/1500 lira şaka gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok