akü canlandırma
0

Bu konuda 24 mesaj var

daha önce hiç yapmış olan var mıdır? 

fazla şarj tutmayan akülerin hücrelerini saf su ile doldurup tekrar canlandırma hikayeleri yazıyor her yerde araştırdığımda. özellikle voltu 12'nin altına düşmemiş olan akülerde işe yaradığı söyleniyor ki benimki öyle. tecrübesi ya da bilgisi olan? :)

@@Narcissus

senin vardır bilgin kesin, boşuna mı okudun kimya yıllarca :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya arkadaş bi cıvımadan cevap atsanız ciddi bişey sorduk şurda  :baba:  teknik bilgi & merak eksikliğiniz had safhada.

100 amper aküsü var aq arabasının :mrgreen:  çok pahalı meretler, öyle ha denince alınmıyor  :2no:

:cici:  bana...

sorduğum şey de mantıklı birşey sonuçta, söylediğim yöntem ile ömrü sonlara yakın olan aküleri iyi duruma getiren çok kişi var youtube da falan. böyle bir durum varken yeni aküye hemen para bayılmak kerizlik gibi geliyor.

bu söylediğim yöntem sadece araba aküsü için değil tabi lead acid kullanan her türlü cihazın aküsü için geçerli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tiestorn o arabayı kullanacaksan para bayılmaya da hazır olman lazım :)

bi para bayılmak var bi de lüzumsuz para saçmak var... :1pof:  gerekli tamirata & iyileştirmeye vs. her türlü basarım parayı acımam, ama akü gibi biraz zahmetle işe yarar hale sokulabilecek şeylerde para harcamayı sevmem. maalesef onu araştıracak ve yapacak kadar vaktim ve sabrım olmadığı için yine bastım parayı yenisini taktırttım :)

taktıktan sonra farkı ilk marşta anladım, bariz şekilde daha hızlı çalıştı araç. en azından artık kafam rahat olur, bir yere gidip araba içinde beklerken 1 saat müzik dinledikten sonra yolda kalır mıyım tereddütü olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arabanın aküsünü canlandıran güçler bu çocuğun beynini de canlandırır umarım.

....................../´¯/)

....................,/¯../

.................../..../

............./´¯/'...'/´¯¯`·¸

........../'/.../..../......./¨¯\

........('(...´...´.... ¯~/'...')

.........\.................'...../

..........''...\.......... _.·´

............\..............(

..............\.............\...

Atrin and Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz geç kalan bir cevap olacak ama

Evet mümkün, ölmüş yada can çekişen bataryanızı saf su ile tekrar doldurarak bataryanızı bir süre daha kullanabilirsiniz. Zaten 20 sene önce çok yaygın bir uygulamaydı bu, o zamanlar araba akülerinin suyu kolay değiştirilsin diye aç kapat kapakları vardı. Sonra "bakım gerektirmeyen akü" adı altında bunları kaldırdılar.

Fakat burada iki durum daha var. Zamanla batarya içindeki plakaların sülfat ile korezyona uğraması ve bu plakaların fiziksel yapılarının bozulması.

Sülfatı çözmenin birkaç yolu var. Bunu yapabilen şarj aletleri de var yada kimyasallarla tuzlarla sülfat temizlenebiliyor. Kurşun plakaların fiziksel bozulmasına yapacak bir şey yok.

Yani kısaca; evet mümkün ama ilk günkü haline döndürmez ve her uygulama bir öncekine göre çok daha az verimli olur.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"bakım gerektirmeyen akü"lerde de aslında üstteki "seal"ları söktükten sonra altından hücrelerin kapakları ortaya çıkıyor diye biliyorum. bu kapaklar açılarak su eklemesi yapılabilir sanırım.

özel bir tuz ile (ne konuyor bilmiyorum) birlikte saf su koyulup 10 gün falan bekletildiğinde ilk hali gibi olmasa da ona yakın bir değerde kullanılabilir duruma geliyor diye okumuştum.

özellikle büyük akü kullanan araçlarda çuvalla para vermekten kurtulmak için iyi yöntem tabi ama, bu işlemi yapabilmek için alınan kimyasallar ve araç gereçler de hesaba katıldığında ne kadar karlı olur orası tartışılır  :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akünün beklenmeyen kullanım durumları hariç ömrü zaten yeterince uzun değil mi? Örneğin şimdi TiesTorN'un 330 TL verdiği akü kaç yıl görev yapacak? Değer mi o kadar kastırmaya tamir etmek için?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

onun daha kabası "eşşeğe binen osuruğuna katlanır" var mesela :D

bunlar benim 2 numaram, bunları diyenlere küfür edip geçiyorum sadece.

asıl "kaptan adamsın sana koymaz" diyenlerin ağzına çarpıyorum :icon_twisted: feci kılım bu lafa.

ties bunlardan çok daha büyük masrafların çıkabileceğini göze alarak aldı arabayı ama belli bir süre sonra göze batıyor ister istemez. bu kadar masraftan sonra bile hala fiyat/performans açısından oldukça karlı durumda.

mesela benim 3 sene önceki borusan'da konfigüratör önünden özel araba sipaşi geçen, güncelleme yaşamamış versiyonuma geçmişe geri dönüp, önce iki tokat asılıp, sonra kendine gel diye bağırasım var.

her şeyde olduğu gibi ilk hevesler, bir süre sonra geçiyor. inanın bunu ferrari alan adam da bir süre sonra yaşıyor ve yapılan masraflar göze batmaya başlıyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kac ay yada yillikti akü bilemiyorum ama araci alali 2 yil olacak, 120Ah inci akume test cihazi bagladilar, 140Ah saat ölçtü bosch un cihazı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aracımı 2012 nisanda sıfır olarak almıştım. En son yaklaşık 4 ay kadar önce servisde bikgisayara bağlayıp rapor alırlarken akünüz değişmeli dediler, ben kalsın demiştim. Halada çalışıyor. Aracın üzerindeki bu akü narkadı neyse ondan bulmalıyım demekki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok