AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

Onlar Amd'nin kendi seçmece sonuçları. Daha kötüsü, oclu sonuçlarda 980ti'ın Amd'nin resmi sonuçlarına göre önde olması. Eğer bu doğruysa, Amd cidden simitçiliğe başlayabilir. 970'in de bellek konusunda çok büyük sorunları olmadı. Çünkü o kart genel olarak 1080p için alındı, kullanıldı. Fury ise 1080p için çok fazla, 1440p için ideal olabilir ama onu alana kadar 4k alırım gibi bir mantık oluşabilir. Orda da 4 gb bellek fena patlayabilir. 970'ten %50 performanslı olması beklenen Fury'nin yalnızca 512 mb fazla bellekle geliyor olması, ciddi problem. Dalga geçer gibi 290lardan devşirme 390lar da 8 gbla geliyor. Amd bu seride iyice sıvamış. Bunu gören siteler de artık .öte .öt demeye başlamışlar. Fury, 980ti karşısında tercih edilebilir olmazsa, Amd bu işten feci zararlı çıkacak gibi.

390x, 1080p'de 970'in, 1440p'de 980'in rakibi olmuş. Bu noktalarda kafakafaya görünüyorlar. Ama incelemeler hep özel tasarım kartlarla yapıldığı için, Nvidia kartların az farkla önde olduğunu söylemek mümkün. Bunun üzerine bir de güç tüketimi var. 290ları oc yapmak yaramamış. Güç tüketiminin ciddi şekilde arttığı sonuçlar var. Zaten en fazla güç tüketen gpu kendisiydi, bir oc yapılması kötü etkilemiş. Şu görüntü Amd adına felakettir:

power_average.gif

Nanoyla güç tüketimini adam edecez demişler ama onda da dünyalar değişmeyecek gibi. 175wattla 290x üzeri performans denmiş. Onu zaten 980 fazlasıyla yapıyordu. Amd ise bunu hbm ile yapacakmış. Maxwell'den 12-18 ay sonra, hiç iyi bir sonuç değil. Amd'nin çok daha fazla yol katetmesi lazım. Nvidia da boş durmuyor çünkü. Amd güç tüketimini düşürdük, performansı artırdık derken Nvidia gpunun anasını ağlattık diyerek gelecek. Amd şurda 2016'ya kadar hbmnin ekmeğini yedi yedi. 4 gblık Fury'yle o da zor görünüyor.

Bir de yukarda muhabbeti geçmiş, fp64 oranının düşürülmesiyle ilgili. O mevzu ilk değil. Hawaii'de de oran düşürülmüştü. Ama 1/4 olarak kalmıştı. Bunda da gpuyu daha fazla büyütmemek için ne gerekiyorsa yapmışlar. Roplar da 64 olarak kalmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

24 Haziran'da inceleme engeli kalkacak o güne kadar spekülasyonlar olur bol miktar, Nano yanlış görmediysem R9 290X'in yarı gücünde denmişti, daha güçlü değil.

390X'in dezavantajları çok ama test sonuçları ortada, salt performansa bakan masaüstü kullanıcıları GTX 970'in bellek olayından da ötürü tercih edebilirler. Freesync monitörlerin de 2K olduğunu düşünürsek hatta.

4K test sonuçları içerisinde AMD Gaming Evolved oyunlarıyla beraber Nvidia Game Works oyunları da var, tümüyle seçmece tabiri yanlış o tablo için de.

Tekrar başa dönersek R9 390X dışındaki konular ambargo kalktığında açıklığa kavuşacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

390x, 1080p'de 970'in, 1440p'de 980'in rakibi olmuş. Bu noktalarda kafakafaya görünüyorlar. Ama incelemeler hep özel tasarım kartlarla yapıldığı için, Nvidia kartların az farkla önde olduğunu söylemek mümkün.

Tom's Hardware MSI R9 390x Gaming 8G karşılaştırmasını GTX 970'de Gigabyte G1 Gaming, GTX 980'de MSI Gaming 4G versiyonları ile yapmış. Referans kartlarla yapılan karşılaştırmalara kıyasla daha sağlıklı gibi bu sonuçlar;

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-390x-r9-380-r7-370,4178-6.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

24 Haziran'da inceleme engeli kalkacak o güne kadar spekülasyonlar olur bol miktar, Nano yanlış görmediysem R9 290X'in yarı gücünde denmişti, daha güçlü değil.

390X'in dezavantajları çok ama test sonuçları ortada, salt performansa bakan masaüstü kullanıcıları GTX 970'in bellek olayından da ötürü tercih edebilirler. Freesync monitörlerin de 2K olduğunu düşünürsek hatta.

4K test sonuçları içerisinde AMD Gaming Evolved oyunlarıyla beraber Nvidia Game Works oyunları da var, tümüyle seçmece tabiri yanlış o tablo için de.

Tekrar başa dönersek R9 390X dışındaki konular ambargo kalktığında açıklığa kavuşacak.

Nano için güç tüketimi 290x'in yarısı, performansı ise daha yüksek deniyor. Fiji gpulu olacak diye de belirtiliyor. Zaten o mantıkla enerji verimliliği 2 katına çıkacakmış. Salt performansa bakan bir çok oyuncu, 390x'i kesinlikle tercih etmez. Çünkü fiyatını haketmiyor. 970'le 1080p'de başabaş, 1440p'de azcık geçiyor diye kimse Amd'nin kartına fazladan 100 dolar vermez. 290lar geçen sene daha iyi f/p oranıyla bile fazla iş yapamadı. Şimdi bir de fiyat artırmak, resmen tüy dikmek olmuş. Amd de o koyduğu fazladan 4 gb belleğin turşusunu kurar anca. 4k altındaki çözünürlükler için 3 gb bellek hala yeterli görünüyor. Ancak 4k işi sakat. Seçmece sonuç meselesinde de oyunlar değil, oyunlarda kullanılan ayarlar seçmece oluyor. Tabi oyunlar da seçmece olabiliyor. Pc'de 300 bin bile sattığı şüpheli olan Sleeping Dogs'u ya da 200 bini bulduğu şüpheli olan Sniper Elite 3'ü testlerde çok önemli oyunlarmış gibi tekrar tekrar göstermek de biraz seçmece sayılır. Zaten sırf 4k üzerinden konuşulması, bu sonuçların seçmece olduğunu gösterir. Amd'nin her zaman yaptığı iştir. Yüksek çözünürlükte daha iyi durumda olduğu için Amd sürekli yüksek çözünürlükte testler gösterir. Biraz da ayarlarla oynar, gerçek hayatta hiç görülmeyecek sonuçlar yayınlar. Sonra incelemeler bir gelir, o söylemler yerle yeksan olmuş. Mesela 580'i %50 civarında geçen bir 7970 vardı, hiç göremedik kendisini. Ya da gtx295'i şamarlayan 5870'i... Çok görmüyorum tabi. Firmaların her zaman yaptığı şeyler bunlar. Ama bu sefer Amd bile kendi sonuçlarında bunları veriyorsa, çok ümitlenmemek lazım. Zaten Fury'yi çok fazla 4k üzerinden tanıtırsa, o bellekle 4k nasıl olacak diye soracak millet. Esas merak konusu o bence. 980ti ciddi avantaja sahip o konuda.

@ASO

Evet ordaki sonuçlar daha net olmuş. Ama orda da 980'e anca 4k'da rakip olabilmiş. 970 her halükarda konumunu koruyor. Amd'nin 970'e yönelik sağlam bir iş yapmamış olması kötü oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Guru3D'de sıcaklık testlerini uzay montaj ile yapmışlar. Aynı soğutucuyu kullanan R9 290 grafik kartım, kasa içi havalandırması çok iyi olan sistemimde, yaz aylarında Witcher 3 gibi oyunlarda throttle yapıyor. GPU frekansı 1100 Mhz'den 920'lere falan iniyor.

390X'lerde de, kapalı kasada aynı akibeti beklemek lazım. Bu tür soğutucuya sahip kartları neden kapalı kasada test etmiyorlar anlaşılır gibi değil...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aşırı sıcaklıktan kapanmasından & bozulmasından iyidir.

Aslında söylemek istediği, throttle yapacağını bile bile yetersiz soğutma veya gereğinden yüksek hızlarda kartların üretilmemesi gerektği.. Yoksa, yanmasından iyi tabii.

HBM devrimi, yeni GCN uzun geliştirme süreleri ve bir mimarinin son ürünü olan Fury X bile ancak 4k da 980 TI'ı geçiyor gibi görünüyor. NVIDIA, yeni nesil ile silindir gibi üzerinden geçecek gene demekki.. Neyse, sene sonuna kadar biraz kart satsın da oyunda kalsın AMD..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aşırı sıcaklıktan kapanmasından & bozulmasından iyidir.

Orası öyle de, insanlar bu sitelerde çıkan incelemeleri okuyup, benchmark skorlarını karşılaştırıp kart satın alıyorlar. Uzay montajda kart test ederek XXX benchmark skoru yayınlayan sitedeki incelemeye güvenip çarşıdan kartı alan okuyucu, eve gelip de kartı kasaya taktığında o XXX skoru göremiyor; throttle yüzünden kartın performansı sakatlanıyor. İnsanlar göz göre göre yanıltılıyor yani.

Son 6 ay içinde çıkan oyunlarda, havaların ısınmasının da etkisiyle, özel soğutmalı olsa bile R9 290 serisinde kapalı kasada throttle olayı çok bariz. Ben biraz da buna mani olmak için su soğutmaya geçtim. MSI'ın 390X'i 1.1 GHz olarak lanse edilmiş ama adım gibi eminim ki o kart kapalı kasada, son çıkan oyunlarda o hıza erişemeyecek, throttle ile 900 MHz'e kadar düşüşün yolu var. Bu da neredeyse %25 performans kaybı demek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu boost saçmalığına gıcık oluyorum zaten. Şu kartların adam gibi hızı olsa eskisi gibi. Amd'de işler daha garip. Alt sınırı yok kartların. Stok 290lar 700 mhzlere kadar düşüyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orası öyle de, insanlar bu sitelerde çıkan incelemeleri okuyup, benchmark skorlarını karşılaştırıp kart satın alıyorlar. Uzay montajda kart test ederek XXX benchmark skoru yayınlayan sitedeki incelemeye güvenip çarşıdan kartı alan okuyucu, eve gelip de kartı kasaya taktığında o XXX skoru göremiyor; throttle yüzünden kartın performansı sakatlanıyor. İnsanlar göz göre göre yanıltılıyor yani.

Son 6 ay içinde çıkan oyunlarda, havaların ısınmasının da etkisiyle, özel soğutmalı olsa bile R9 290 serisinde kapalı kasada throttle olayı çok bariz. Ben biraz da buna mani olmak için su soğutmaya geçtim. MSI'ın 390X'i 1.1 GHz olarak lanse edilmiş ama adım gibi eminim ki o kart kapalı kasada, son çıkan oyunlarda o hıza erişemeyecek, throttle ile 900 MHz'e kadar düşüşün yolu var. Bu da neredeyse %25 performans kaybı demek.

Ben bu yüzden blower dışı soğutuculara çok sıcak bakmıyorum, R9 290 crossfire bile yapamamıştım bu soğutucular ile ki %100 fan hızında.

Ancak referans tasarım ile problem olmuyordu. Gürültü tabii ayrı bir konu ama hız düşmüyordu en azından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya blok şu bu erişilebilir olsa üçlü, dörtlü için başka şey düşünmemek lazım kesinlikle bu kadar tecrübemden sonra.

Kesinlikle katılıyorum yani.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerden beklediğim; ips 144hz ve gsync vs. özellikte monitörler artık bir bir çıkmaya başladı. Bu özellikleri 4k çözünürlükte verdikleri gün monitör terfisi yapmayı düşünüyorum. Şöyle 27" 4k falan çok güzel olur. O yüzden 980Ti falan kesmez bizi. Çok daha güçlü kartlar gelmesini bekliyorum. O zamana kadar 1080p, 780Ti ile devam. :mrgreen:  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SoM sonuçları:

Fury X: 

hardwarezone-fury-x-shadowmordor-1440p-v

980ti:

som_2560_1440.gif som_3840_2160.gif 

74761.png 74763.png

Düz halde başabaş gibiler. Ama Morder Amd'nin iyi olduğu bir oyundur. 4kda da 980ti'yı geçemiyorsa pek iyi sinyaller vermiyor demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury X hibrid soğutma değil mi ? ona rağmen TI'i geçemeyecekse, HBM'li pascal bunu böcek gibi ezecektir... 

Hibrit değil ama gerek de yok zaten. Tek gpuda o kadar soğutmaya ihtiyaç duyacaksa, hiç yapmasınlar daha iyi. Tek gpu için su soğutma bile tartışmalı bir durum bence. Artık verimlilik konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor demektir.

Bazı sonuçlar gelmiş. Şu an için en önemli birkaç oyunda durum şöyle:

Radeon-R9-Fury-X-witcher-full.png Radeon-R9-Fury-X-witcher.png

Radeon-R9-Fury-X-gtav-full.png Radeon-R9-Fury-X-gtav.png

Radeon-R9-Fury-X-crysis.png Radeon-R9-Fury-X-cod_advanced.png

AMD-FuryX-CrossFire-BF4.jpg

AMD-FuryX-CrossFire-bioshock.jpg

Bu testler sonuçlar biraz garip olduğundan pek de güvenmemek lazım. Daha fazlası linkte mevcut. İncelemeler de saat 3te geliyor.

http://videocardz.com/56885/first-amd-radeon-r9-fury-x-benchmarks-leak-out

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skorlar bence fena sayılmaz heleki zorlama GPU ve 4GB'lık HBM ile bu skorlar alınıyorsa,  seneye HBM2 çıkana kadar AMD'nin etikette hamle yapması gerekebilir. Neticede soğuk bir kart olsada daha fazla güç çektiği için 980Ti karşısında fiyat olarak daha iyi durumda olmalı, fakat mevcut piyasa şartları zorlamadıkça AMD'nin buna cevap vermesini beklemiyorum ve  nVidia'da buna uyumlu hareket ederse hiç şaşmam.. Kaymak severler olarak tadını eksik etmezler bence. :P

Neyse alt tarafta AMD'nin yeniden isimlendirme kartları ne yapıp edip daha uygun bir hale getirmeli, artık etiket mi olur yoksa yanında oyun paketi filan mi verirler bilmem?

Tekrar sonuçlara dönecek olursa 295X2'de ne kartmış be arkadaş diyesim geliyor. :mrgreen:  önceki kral 7990'ı  2 günlük almıştım bunu hiç denemedim tanıdıklarda da yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat sonra gelecek incelemeler de bu sonuçları onaylarsa, aynı fiyat aralığında 980ti'ın karşısında pek şans vermiyorum ben Fury X'e. Çünkü hazıraşırtma tarafı tırt. Su soğutma zaten itici. 4 gb bellek büyük bir soru işareti. 980ti'da hiçbiri yok ve aynı fiyat. Hem de Nvidia'nın kartı. Ben bazı sitelerin yine, yeni kartı biraz önde göstermeye çabalayacağını düşünüyorum. Anca o tip incelemelerin sonuçlarıyla bir yerlere varacak gibi görünüyor kart şuan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

simitçi amd'nin 14nm'de yapamadığını nvidia'nın 28nm'de yapması bütün herşeyi açıklıyor zaten kıyaslamaya gerek bile yok artık... amd ölmüştür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

simitçi amd'nin 14nm'de yapamadığını nvidia'nın 28nm'de yapması bütün herşeyi açıklıyor zaten kıyaslamaya gerek bile yok artık... amd ölmüştür.

14nm? :icon_eek:

Aga yok, daha oraya gelmedik. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok