Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

On 12/2/2023 at 15:41, Najaz said:

Ortam ışığı arttıkça, QD-OLED paneller VA panele göre avantajını büyük ölçüde yitiriyor gibi gözüküyor. Sanırım paneldeki kaplamayla alakalı. Glossy OLED paneller daha başarılıymış bu konuda.

The OLED Black Depth Lie – When Panel Type and Coating Matters

p2t8uqs.jpg

Oyuncu adamın mağarasında ışık sadece monitörün arkasında olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
51 minutes ago, T800 said:

VA panel sevmiyorum genel olarak, oyun için uygun değil bana göre. 

İmzamı atarım. Bir kere gördüm bana yetti. Hızlı falan tamam ama o görüntü nedir öyle:2no:

Hep IPS kullandım, şimdi de OLED var önümde. Refresh rate önemli, ona bir şey demiyorum elbette fakat görüntü çamur olduktan sonra hızlı olmasının da bir anlamı kalmıyor bence.

Peregrine and Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VA panellerde illaki bir problem oluyor, en rezaleti smearing meselesi, bunun önüne geçilirken bambaşka problemler ortaya çıkabiliyor Samsung’un Odyssey serilerinde kullandığı VA panellere bakılırsa, hele OLED ile kıyaslanacak bir durumda değiller bence.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker

Evren bu kullandığımız Diablo IV HDR profilinde bazı oyunlarda karanlık alanlarda ciddi ayrıntı kaybı oluyor, The Last of Us mesela mümkün değil bizim profil ile, böyle bir şey olursa ekstradan Windows HDR Calibration ile de bir profil yaratmak iyi oluyor ayrıca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, T800 said:

@jackjoker

Evren bu kullandığımız Diablo IV HDR profilinde bazı oyunlarda karanlık alanlarda ciddi ayrıntı kaybı oluyor, The Last of Us mesela mümkün değil bizim profil ile, böyle bir şey olursa ekstradan Windows HDR Calibration ile de bir profil yaratmak iyi oluyor ayrıca.

akşam eve gidince bir profil yaratıp deneme yapayım olmadı. nette yeni hdr profilleri var mı diye araştırayım. mutlaka birileri kafa yormuştur. 
siyahlar gerçek olunca bu sefer de profil beğenemiyoruz :) ama evet bazı oyunlarda dinamik aralığı değiştirmekte fayda var. profil genel olarak iyi sonuç veriyor ama karanlık temalı oyunlarda daha da karanlık hale getirebiliyor haklısın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç bir durum dikkatimi çekti, Samsung’un 49” 240Hz OLED G9 modeli Trendyol satıcılı olarak 36999 TL. Fiyatı uygun geldi diğer OLED monitör fiyatları ile karşılaştırınca, bu fiyatlara 27” 240Hz olan modeller var. Bu 934 kodlu model, bir de sanırım 954 kodlu olanı var, bu 950 serisinden farkı bunda smart olmaması gibi ancak emin de değilim kesinlikle. Fiyat olarak ilginç geldi bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 dakika önce, T800 said:

İlginç bir durum dikkatimi çekti, Samsung’un 49” 240Hz OLED G9 modeli Trendyol satıcılı olarak 36999 TL. Fiyatı uygun geldi diğer OLED monitör fiyatları ile karşılaştırınca, bu fiyatlara 27” 240Hz olan modeller var. Bu 934 kodlu model, bir de sanırım 954 kodlu olanı var, bu 950 serisinden farkı bunda smart olmaması gibi ancak emin de değilim kesinlikle. Fiyat olarak ilginç geldi bana.

3 model var özellikler aynı. Dediğin gibi smart ve kumanda farkı var.

https://www.epey.com/monitor/karsilastir/872973-893860-894937/samsung-odyssey-oled-g9-49-ls49cg954suxuf-s49cg954s_samsung-odyssey-oled-g9-49-ls49cg934suxuf-s49cg934s_samsung-odyssey-oled-g9-49-ls49cg950suxuf-s49cg950s/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Fiyat çok cazip ancak bir kullanıcı yorumu doğrudan soğuttu beni aletten:

"Ürün çalışırken aşırı ısınıyor. Oda ısınıyor. Yazın klimasız kullanmak mümkün olmaz. Coil whine(bobin vızıldaması) baş ağrısı yapıyor bir kaç saat sonra. tam çözünürlükte 240hz verebilmek için DSC uyguluyor bu da özel çözünürlük ayarlarını devre dışı bıraktığından bütün oyunları, desteklemese bile 32:9'da kullanmak zorunda bırakıyor."

https://www.amazon.com.tr/Samsung-LS49CG934SUXUF-Odyssey-OLED-Monitörü/dp/B0CGF9FJKS

MilesTeg tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 dakika önce, MilesTeg said:

"Ürün çalışırken aşırı ısınıyor. Oda ısınıyor. Yazın klimasız kullanmak mümkün olmaz. Coil whine(bobin vızıldaması) baş ağrısı yapıyor bir kaç saat sonra. tam çözünürlükte 240hz verebilmek için DSC uyguluyor bu da özel çözünürlük ayarlarını devre dışı bıraktığından bütün oyunları, desteklemese bile 32:9'da kullanmak zorunda bırakıyor."

Yorumu yazan zibidinin adı "Muhammed ZAHİD Çoban" imiş. Çok da şey'etmeyelim yani.

"Zâhid kelimesi Arapça zühd kökünden türemiştir. Zühd tasavvufî bir terim olarak; dünyaya, maddeye ve menfaate değer vermeme, rağbet etmeme, kanaatkâr olma, Allah korkusuyla günahtan kaçınıp kendini ibadete verme anlamlarında kullanılır."

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung OLED monitör almayın, almayı da düşünmeyin. Hayatınızda yapacağınız en pahalı hatalardan birini yapmış olursunuz. Paneli üreten Samsung evet ama arka planda çok sorun yaşarsınız. Reddit Samsung OLED G8 hatalar başlıkları ile dolu ve halen giderilmiş değiller. Ben Dell almadan önce G8 almak için mağazaya gitmiştim cebime paramı koyup. Son anda vazgeçtim. İyi ki de vazgeçmişim. 

teşekkürler

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasadaki son FO48U'lerden birini almışım sanırım. Monitör hiçbir yerde stokta gözükmüyor. Ticari dehaya sahip necib milletimizin fertleri de benim 28K'ya aldığım monitörü hemen "açılmamış kutu" diye 40K'dan satışa koymuş.

Karaborsa dediğimiz olgunun bu topraklarda doğduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, jackjoker said:

Samsung OLED monitör almayın, almayı da düşünmeyin. Hayatınızda yapacağınız en pahalı hatalardan birini yapmış olursunuz. Paneli üreten Samsung evet ama arka planda çok sorun yaşarsınız. Reddit Samsung OLED G8 hatalar başlıkları ile dolu ve halen giderilmiş değiller. Ben Dell almadan önce G8 almak için mağazaya gitmiştim cebime paramı koyup. Son anda vazgeçtim. İyi ki de vazgeçmişim. 

teşekkürler

Viewsonic marka monitörlerde de var sıkıntı. Alındıktan sonra muhatap bulunamıyor.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, RFID said:

Viewsonic marka monitörlerde de var sıkıntı. Alındıktan sonra muhatap bulunamıyor.

konu muhattap olmaktan çok öte. Samsung kendi monitörlerinde kendi panellerini kullanıyor. buraya kadar sorun yok. ancak bağlantı portları konusunda standart portları kullanmıyorlar. örneğin en son G8 OLED monitör çıkardılar ama kutudan çıkan DP kablo ile kullanamadılar. Dünyada böyle bir şey yok. Kimisi görüntüyü aktaramadı, kimisi oyun esnasında monitörün kendini resetleme şikayetini yaşadı, kimisi oyundan masa üstüne geçişlerde görüntünün tamamen gitmesini yaşadı, kimisi durduk yere windows ses ile monitörün kendi üzerinde ki ses chipinin çakışma problemini yaşadı. saymakla bitmiyor. pasif soğutma tercih ettiler ama bu aşırı ısınma problemlerine yol açtı. OLED doğası itibarıyla çok ısınabilen bir teknoloji. Üreticiler aktif soğutma metodları ile daha iyi HDR deneyimi sunabiliyorken panel üreticisi Samsung halen inatla pasif soğutma ile ben bu işi kotarırım görüşünde. 
Yine aynı şekilde panele OLED yanma garantisi sunmuyor Samsung. Bu da büyük bir - benim gözümde. 

@stardust da iyi hatırlar. çok konuştuk bu konuları ki kendisi Samsung Oled G8 almayı kafaya koymuştu.

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung G934 ile G954 arasinda denildigi gibi smart, wi-fi, bluetooth  vs. farki var, geri kalan tum ozellikler ayni... Cin pazari icin yapilan bir modelmis... Gayet alinabilir bir model bence 49" boyut ve fiyat sorun degilse... Ki bence fiyat da 49" icin iyi... Rtings de bayagi begenmis; [ https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-oled-g9-g95sc-s49cg95 ] ... 

Bu arada Alienware AW3423DWF Itopya'da 30.999,00 TLhttps://www.itopya.com/alienware-34-aw3423dwf-165hz-01-ms-hdmi-dp-hdr-400-freesync-premium-pro-1800r-curved-qd-oled-wqhd-_u23746 ] ...

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 23.12.2023 at 13:27, T800 said:

LG’den “Dual Hertz” OLED monitör geliyor. 32” 16:9 OLED panelli monitör sadece bir klik ile 1080p 480Hz veya 2160p 240Hz olarak çalışabilecek belirtilediğine göre. 

https://www.lgnewsroom.com/2023/12/lg-ultragear-unveils-worlds-first-4k-oled-gaming-monitor-with-dual-hz-feature/

Daha önce de bu özelliklerde monitörler geleceği konuşuluyordu. Tam aradığım özellik. Ben bu tip bir monitörle geçerim artık monitörde de oled olayına

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

geçerim derken Tolga abi... bize ne kadar geçirecekler onu da hesaba kat.

bizim oled monitörden memnun değil misin yani şimdi, sana da monitör beğendiremiyoruz :lol:

@jackjoker 'i göreve çağırıyorum, neden bizim monitörün üstüne gül koklamaman gerektiğini gerekçeleri ile anlatsın sana :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bakımdan değil ya. :)

1080p’de 480Hz gayet iyi, istersen de 4K çözünürlük var.

Bu arada Special K diye bir yazılım var, baya kapsamlı. HDR için üşenmezsem deniyeceğim bir ara. Bir de 10 Bit 165Hz ayarına aldım ben monitörü, biraz böyle karşılaştıracağım 8 Bit ile, banding oluyor mu olmuyor mu kapsamlı bakmaya çalışacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

480hz in hayatımıza katacağı ne var? Hele hele artık unutulan 1080p de. CS, volarant da dünya sıralamasına girip turnuvalara hazırlanmayacaksa bir oyuncunun bu çözünürlüğe ve hz e ihtiyacı yoktur. Boşa harcanacak bir monitör bence. Geleceği yok. 2K/4K dönüşen monitör olmalı geleceği düşünüyorsak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus’tan iki adet 32” 4K 240Hz OLED monitör geliyor. Sonu P harfi ile biteni LG panelli dual mode monitör, bu istenilirse 4K 240Hz istenilirse de 1080p 480Hz çalışıyor. 

Diğer 32” 4K 240Hz model ise Samsung QD-OLED panelli, bu modelde çiftli mod yok, doğal çözünürlük sadece 3840x2160.

jackjoker, rammstein and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok