Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Gerçekçi olmam gerekirse 1440p hadi daha bir  olumlu bakayım 2160p yeterde artar benim için, zaten çiftleme hissiyatım olduğu için araba parası yatırmak hem bütçemi aşar hemde mantık sınırlarımı, şuan için AMVA/AHVA yadaX IPS türevi güzel bir seçenek görmak isterim, LG'nin 2000-3000$ seviyesindeki OLED TV'leri monitör piyasasını tetikleyebilir ki  bence çook ilgi çeker. 40" yada üstü çok önemli değil önemli olan bütçe kısmı hala, yada en azından bana göre öyle.

DP 1.4'ün resmileşmesi güzel olur çünkü yaygınlaşmasının uzaması böylece azaltılabilir. video'yu düşününce masamda 30"/40" OLED'in masamda ne kadar güzel duracağını düşünmeye düşünemiyorum bile. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 21:9 monitörler ne kadar oyun oynayanlara veya multimedya olaylarına hitap ediyor bilmiyorum ama bana biraz saçma geliyor. Çift monitör yerine bundan bir tane alıyorsun onu anlıyorum ama bilemedim yine de. Bunun yerine bizim kullandığımız gibi 27-28" 16:9 gsync vs olan iyi bir gaming monitör daha mantıklı değil mi birçok iş için?

21/9 is yaparken cok yararli. Ozellikle kapsamli sayisal tablolar ile ugrasirken cok ise yariyor. Ancak benim deneyimlerime gore 2 monitor daha fonksiyonel. Ozellikle de pivot yapili monitor kullaniyorsaniz. Ben ikinci monitoru genelde dikey olarak kuklaniyorum ve sayisal tablolarda hayatimi cok rahatlatiyor.

21/9 formatında monitor ilk olarak insani etkiliyor ancak benim gozumu cok rahatsiz etti. Tabii bu bana ozel bir durum. Ancak cozunurluk arttikca oyunlarda artan grafik karti ihtiyaci can sikici. Cok daha basit donanimla oynayabildigim oyunu - Diablo III- calsitirabilmek icin 980 ekran karti kullanmak zorunda kaldim. Bir de uzerine bas agrisi cektim...

Sanirim ben uzun sureler 23 ila 24 inc arasinda tercihan 16/10 formatinda devam edecegim... 1920 ye 1200 cozunurlukten fazlasi bana fazla...

leventyurt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AU Optronics'den 30 inç AMVA(yani VA panel) 2560x1080 144Hz bir panel daha geleceği söyleniyor, gelirse 35 inç olanına göre uygun fiyatlı ve daha düzgün piksel yoğunluklu olur. Piksel zamanlamaları da daha bir toparlanırsa 200Hz yüksek kontrastlı bu şekilde bir çözüm ilginç olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benQ MVA - philips/viewsonic AMVA panelli birkaç monitör kullandım, işyerimde masa'da viewsonic 2465SMH var, kontrast konusunda başarılı oluyorlar, doğal 8bit gelmeside diğer bir artısı, @@T800 yazdığınız panel dedikleri gibi olursa iyi iş yapabilir çünkü IPS olanlara göre daha makul fiyatlandırılıyorlar ve satın alınması kolaylaşıyor. iyimser olmak gerekirse hakkını veren bir 144hz monitör olsun yeterli gözüm üstünde değil. 200hz'e çıkması FPS grafik kartınında o hızı vermesini gerektirir ki birde grafik kartı yükseltme işine para vermek istemem. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quantum Dot Philips ile geldi bu arada, wide gamut Adobe RGB uygun fiyatlı ama etkili bir çözüm arayanlar bakabilirler, onun dışında genel kullanıma pek uygun bir ürün değil gibi, neyse, ilgilenenler incelemelere bakabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle birşey yerine 34" Ultrawide IPS bilgisayar monitörü alın derim.

Bence eldeki monitörden gerçekten memnun değilseniz böyle birşey bakmanız daha iyi, uymaz 4K olsun falan diyorsanız da 32" 4K monitörler var, onlara bir bakın derim.

TV'yi monitör olarak kullananlar var ama ben doğru bulmuyorum, beklentilerinize bağlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K, 120hz, ips, mumkunse hdr. 120hz derken pc'ye baglantisi displayport 1.3 olacak. Yanina displayport 1.3'u olan bir Pascal/Polaris. Bu gelmek uzereyken baska sey alan pisman olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O gelse 120 FPS ile nasıl beslenecek 4K monitör o da ayrı muamma, çoğunluk SLI, Crossfire desen "İyyyk o ne" falan diye uzaklaşıyor, tek ekran kartı ile de 4K 120Hz olsa ne olmasa ne olur, bu tarz bir monitör düşünen varsa sistemi de ona göre kurması gerekir bence, nette bakıyorum 1000 USD'lik monitörü konsola bağlamış review falan yapıyor bir de üstüne yine PG348Q almış ama GTX 970 kullanıyor falan, var böyle örnekler, öyle olduktan sonra bir kıymeti yok o tarz alışverişin.

Zaten hiçbir türlü o monitörü hakkıyla besleyecek sistemi kurmak düşünülmüyorsa beklemeye de gerek yok haliyle.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu alıp monitor olarak kullananlar var. Pek aklıma yatmadı ama kullananlar memnun gibi görünüyor.

http://www.amazon.com/Samsung-UN40JU6500-40-Inch-Ultra-Smart/dp/B00TWFHDAO

Bu televizyonu ben de araştırmıştım zamanında. 120Hz panel var, ancak görebildiğim kadarıyla 1080p'de PC bağlantısı ile 120Hz görüntü alınamıyor:

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ju6500

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu televizyonu ben de araştırmıştım zamanında. 120Hz panel var, ancak görebildiğim kadarıyla 1080p'de PC bağlantısı ile 120Hz görüntü alınamıyor:

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ju6500

Bu konu baya geçti burada, TV'lerdeki 120Hz, 600Hz, 800Hz gibi ifadelerin monitörlerdeki 120-144Hz ile alakası yok diye, TV'den alıp alıp 60Hz alırsınız en fazla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O gelse 120 FPS ile nasıl beslenecek 4K monitör o da ayrı muamma, çoğunluk SLI, Crossfire desen "İyyyk o ne" falan diye uzaklaşıyor, tek ekran kartı ile de 4K 120Hz olsa ne olmasa ne olur, bu tarz bir monitör düşünen varsa sistemi de ona göre kurması gerekir bence, nette bakıyorum 1000 USD'lik monitörü konsola bağlamış review falan yapıyor bir de üstüne yine PG348Q almış ama GTX 970 kullanıyor falan, var böyle örnekler, öyle olduktan sonra bir kıymeti yok o tarz alışverişin.

Zaten hiçbir türlü o monitörü hakkıyla besleyecek sistemi kurmak düşünülmüyorsa beklemeye de gerek yok haliyle.

Hocam siz 4K 120hz IPS HDR 40 inch masaya koyup bir yil mi kullanacaksiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle birşeyi hiç koymayacağım.:)

Bir yıl falan derken nereye varmak istediğiniz belli de elim, kolum sakat şu an daha fazla yazıp, çizip uzun uzadıya tartışacak bir halim de yok, ne yazdığım belli zaten, sağlıcakla kalın.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyle bir seyi siz masaya koymayin eyvallah. Ama monitor cok kisa sure kullanmak icin alinmiyor. Bugun 4K'da 120hz'e zaten cikamam diye almayacaginiz ekranda zamanla orta seviye, sonra giris seviyesi kartlar 120hz verecekken, oyunun ic cozunurlugunu dinamik olarak ayarlayip oyun tazeleme hizini monitorun hizinda tutan oyun motorlari piyasaya cikarken, ekran kartini ekranla senkronize edip size 30 ile 120 hz arasinda degisen refresh rate sunan driverlar varken "hakikaten niye ben bunu aldim" diye bakacaginiz monitorlere baskalarini da yonlendirmek size bir sey katmaz.

Su anda bile piyasada 4K 60hz videolar varken yeni nesil donanimlarda 4K HDR 120hz videolarin cikmayacagini sananlar, vaktiyle 1080p yeter derken bugun 4K alanlar, vaktiyle insan gozu 24 karenin ustunu goremiyormus ya diye uyduruk bilgileri tekrarlarken bugun 60hz'in altina donup bakmayanlarla ayni insanlar.

Bu kadar mi degismez bir insanin hayati boyunca kisir tartismalar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısaca diyebilirim ki anlam verebildiğim yerlerine katılmıyorum, anlam veremediğim yerleri de var tabii,

Mesela,

"hakikaten niye ben bunu aldim" diye bakacaginiz monitorlere baskalarini da yonlendirmek size bir sey katmaz."

Bu bana hitaben birşey mi? Kısaca neyin nesidir? :)

Yine son bitiriş de çok enteresan, ne zaman geldik, nereden geldik oraya?

Yine kısaca çok afaki şeylerden bahsediyorsunuz, düşünce şeklimiz falan da kesinlikle uyuşmuyor, aylarca monitörler hakkında konuşup birbirimizi anlamamaktansa böyle birşey için uğraşmamak daha doğru değil mi?:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuradan devam edeyim ama mesaj kasıyor gibi de olmasın. :)

Sonuç olarak sizin teknoloji gelişmesi ile zaman içerisinde bunlar giriş seviyesi ile bile olur fikrinize katılan varsa ki ben katılmıyorum süre açısından en başta, size katılır, bana katılan olursa da bana katılır, bu kadar basit birşeyden nasıl öyle bitirişler, suçlamalar falan nasıl yaptınız hayretler içerisinde kaldım, her neyse yani meramım budur kısacası ama yazdığınız hiçbir şeye de cevap vermeyi düşünmüyorum bundan sonra da çünkü yersiz benim için. Çünkü uyuşmuyoruz kısacası, anlaşmamız mümkün değil bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis anlama icin kusura bakmayin: O sondaki cumledeki siz degil hocam, benim. Benim hayatim boyunca kisir tartismalar degismiyor. "Su cozunurluk yeterli, su kare hizi yeterli, fazlasini goz gormez, zaten ekran karti yetmez" diyenlere yapma etme, o simdi oyle geliyor ama bak su teknolojiler gelmek uzere, simdi bunu alirsan, bir yila da degistirmeyi planlamiyorsan, butceni uzun sure kullanilacak bir sey icin bir kez zorlayacaksan seneye yanlis karar verdigini farkedebilirsin demekten soz ediyorum. Bu ister monitor olsun, ister PS3 olsun, ister Voodoo 4 olsun, ister Oculus Rift olsun.

Tabi pahali ekran alip 3-5 yil kullanacagima su anda ekran kartimin yettigi, makul fiyatli ekran alip 1 yil kullanirim, ikinci elde satip degistiririm demek de mantikli bir secenek, o yuzden bir yilligina mi monitor aliyorsunuz diye sordum.

Ama evet, "4K 120hz gereksiz cunku ekran kartinin nefesi yetmez" gibi bir fikir sadece kisa sureligine monitor alanlara hitap edecegi icin sizin bu mantikla yoneldiginiz monitorlere baskasini da yonlendirmeyin dedim, o bolumu size yonelikti.

Cok acik, basitti ilk mesajim:

"4K, 120hz, ips, mumkunse hdr. 120hz derken pc'ye baglantisi displayport 1.3 olacak. Yanina displayport 1.3'u olan bir Pascal/Polaris. Bu gelmek uzereyken baska sey alan pisman olabilir"

Bu teknoloji gelmek uzereyken sizin yonlendirmenizle uzun sure kullanmak uzere farkli monitorlere yoneleceklere kendimce uyarida bulunmam sizi rahatsiz etmesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"4K, 120hz, ips, mumkunse hdr. 120hz derken pc'ye baglantisi displayport 1.3 olacak. Yanina displayport 1.3'u olan bir Pascal/Polaris. Bu gelmek uzereyken baska sey alan pisman olabilir"

Ne kadar yakın zamanda gelecek bu ? 

FreeSync 'in biraz daha oturması gerek. Yeni çıkan bazı monitorlerde aralık çok dar, anlamsız olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yil displayport 1.3 yeni cikan kartlarda standartlasir. Monitorler onu takip eder. Ilk cikanlar yuksek fiyatli olabilir. Ama firmalar 4K 120hz panelli TV'lerine bir displayport 1.3 ekleyip monitor olarak satacaklardir. 

TV'lerde, film gibi interaktif olmayan icerikte latency onemli olmadigi icin, gercek zamanli goruntu aktarimini ikinci plana atip post-processing ile goruntu kalitesini arttirmaya yonelik optimizasyonlar oluyor ama akli basinda firmalar bir oyun modu da koyuyorlar. Gerekli baglanti portunu da eklediklerinde monitor oluyor. Cozunurluk, pixel araligi kaliteli bir monitor gibi olmuyordu ama O cozunurlukte, kullanilan IPS panellerle o sorun da geride kalacak.

Bu yil sonu nispeten pahali, seneye nispeten makul fiyatta alinabilmesi lazim.

120hz'in bir guzel yani da 24, 30 ve 60fps icerigin dogrudan kati oldugu icin hepsini guzel kalitede, judder free vermesi.

Dell UP3017Q OLED 4K 120hz 30 inch monitorun eli kulaginda, DisplayPort over USB-C veya Thunderbolt 3 via USB-C ile o cozunurlukte o hiza cikiyor, kontrast orani da gozleri yakiyor ama OLED oldugu icin fiyat da sizi yakiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4k çözünürlükte oyunu Pascal vs. bellllki 60fps oynatır. Çoğu oyunu da 1080p veya 2k'dan upscale ile oynamak zorunda kalırsınız. Ekran kartları daha güçlenmeden 4K monitör tavsiye edilmez mi,edilir. Ama bu monitörlerin Gsync veya Freesync destekli olması şart,yoksa %90 oyunu 30FPS'de oynarsınız. Gerçekçi bir yaklaşımda da 980TI altı ekran kartı 4K kullanan bir sistem için gayet yetersiz gelecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şimdiden 4k 120hz monitor alıp uzun yıllar kullanmak bana da mantıklı gelmiyor çünkü monitör teknolojisi de değişiyor... en basitinden oled ekranların eli kulağında diyebiliriz. 4k 120hz monitörleri tam olarak kaldırabilecek güçte ekran kartları çıktığında oled ekranlar da yaygınlaşmış olabilir, kim bilir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hiç en yeni, en ileri teknolojiyi tonla para dökerek almadım. Ama en yenisini aldım hiç değiştirmeden senelerce kullandım diyende duymadım gibi. En yenisini alanlar genelde 6 ay 1 sene içinde onu satıp farkla yine en yenisini alıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok