Bir sonraki aracinizda arayacaginiz ozellikler...
0

Bu konuda 29 mesaj var

Simdikini alirken Xenon olmazsa olmazimdi, kor nokta uyari sistemi de olsa iyi olur diyordum da o olmadi... Olur da araci degistirirsem (ki su fiyatlarla pek mumkun gozukmuyor ya) aklimdakiler soyle;

- Kor Nokta Uyari Sistemi

3 saniye gec kalsa cani cikacakmis gibi gordugu her delige girmeye calisan okuzler cok oldugu icin aradigim bir ozellik... Normalde de lazim aslinda...

- Adaptif Hiz Sabitleyici

Hiz Sabitleyiciyi cok kullaniyorum, sehir ici sehir disi... Simdikine taktirmak istedim olmaz dedi Dogus Otodaki mendeburlar...

- Serit Takip Asistani

Bu da olmazsa olmaz degil ama Adaptifle birlikte olsa tadindan yenmez... 

Bir de S60 kullanirken b.k attigim :mrgreen: "geri vitese alinca sag aynanin asagiyi gostermesi" var... O zaman uyuz olmustum ama simdi cok kere olsaydi iyiydi dedim... Gerci bir ara servise ugrayip gizli ozellikleri actiracagim, onlar arasinda var saniyorum... 

Siz nelere ihtiyac duyuyorsunuz ve neden, belki bize de fikir verir... Arac degistirecegim yok da maksat muhabbet olsun... :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla benim 17 yıllık arabamda;

• sensörlü otomatik silecekler
  • arabanın açısına göre aşağı yukarı otomatik ayarlı sensörlü xenon far
  • led arka stoplar
  • elektrikli hafızalı koltuklar + direksiyon
  • otomatik ışık vurduğunda kararan dikiz aynası
  • geri vitese taktığımda aşağı dönen sağ ayna :mrgreen:
  • elektrikli katlanır yan aynalar
  • elektrikli arka cam perdesi (düğmeyle açılıp kapanıyor)
  • cruise control
  • çift bölgeli otomatik klima
  • arka koltuk havalandırması, oraya da soğuk hava veriyor.
  • ısıtmalı ön koltuklar.
  • ESP

ve daha aklıma gelmeyen nice özellik var. aldığımda çok şaşırmıştım, hala da şaşırıyorum bu kadar yaşlı bir arabada bu kadar özelliğin ne işi var diye, hepsi de çalışıyor sorunsuz... yeni arabada tek isteyebileceğim şey daha güçlü motor olur heralde :zuh: şerit takip sistemi vs. gibi şeyler umrumda değil açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olmazsa olmaz diyebileceklerim: 

* Yağmur sensörü

* Led/Xenon farlar

* Anahtarsız giriş - çalıştırma.Mümkünse bagajı tekmeyle açabildiklerimizden.

* Kamera sistemi

* Adaptif cruise control, çarpışma önleyici. 

* Otomatik vites (yaşlandım, tamam) 

Bunlar olmazsa sıkıntı olabilir... :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- 4 teker

- direksiyon (opsiyonel)

- vites 

:mrgreen:

şakası tabii,

- cruise control 1 numara isteğim , adaptatif olurs daha güzel  (hollanda da kullandığım toyota ch-r  da vardı çok leziz bişi)

- kararan dikiz

- navigasyon

- xenon farlar ve direksiyona göre dönmeli

-  abs/ebd + esp

- en az 16-17" jant ve lastik yola yapışsın

- sorunsuzluk :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kör nokta uyarı sistemi

Çarpışma uyarı ve engelleme sistemi

Tam otomatik farlar ( Arabayı çalıştırır çalıştırmaz farları açıyor, motoru durdurup araçtan indiğinizde bir süre farları açık tutuyor sonra kendi kapanıyor. 50km'nin üstüne çıktığınızda uzunları yakıyor, karşıdan gelen yada önünüzde araç varsa otomatik kısaları yakıyor. Yani kısaca farlara hiç dokunmuyorsunuz.)

Geri vites kamerası

Bunlar olmazsa kötü hissederim

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir sonraki aracımda elektrikli hafızalı koltuklar ve ses sisteminin iyi olmasına özellikle dikkat edeceğim. 

Hafızalı koltuk çok önemli değildi şimdiye kadar ama eşimde benim aracı kullanmaya başlayınca her binişte koltuk ve ayna ayarı yapmaktan resmen acı çekiyorum şu an..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- Elektrikli park freni (check)

- Otomatik vites (check)

- Adaptif cruise control (missing)

- Full Led farlar ve gündüz always on sürüş ledleri ön arka (check)

- Anahtarsız giriş ve çalıştırma (check)

- Ön/arka kamera (arka check)

- 17" jant (check)

- İç ortam ambiyans aydınlatma (check)

- Koltuk kafalıkların yukarı aşağıdan ziyade öne de açılı hareket edebilmesi (check)

- Koltuk hafızası (missing)

- Büyük ekran min 8" (half missing)

- Iphone vb mirror yapabileceğimiz car play (missing)

- Buna bağlı olarak naviyasyon trafik bilgili (check)

- Arka yolcu tarafına havalandırma kanalları (check)

- Karartılmış camlar (arkalar check + önler film)

- Far/yağmur sensörü,kararan aynalar,ön kol dayama vb. şeyler zaten must (check)

- Sunroof (missing)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir sonra ki arabam tesla model s olacak. baydım çünkü akaryakıttan. 1 böbrek ve üç de bir karaciğer satışı sonrası alabilirim. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

olması

.

.

.

.

.

Şaka bi yana olmazsa olmazlar;

1-otomatik vites

2-otomatik kararan dikiz ayna

3-far sensörü

4-geri görüş kamerası

5-otomatik/elektrikli el freni

6-hız sabitleyici

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Otomatik vites

Hız sabitleyici

Park sensörü

En önemlisi otomatik zam geldikçe yakıtını otomatik düşürmesi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- Sessiz motor. Çalıştığını devir saatinden anlamalıyım, o derece. Hibrit falan olmayan elektrikli motor da olabilir. Hatta tamamen elektrikli motor olsun. :)

- Adaptif hız sabitleyici

- Şerit takip sistemi

- Ön cam ve direksiyon ısıtması

- Otomatik bagaj kapağı

- Android Auto veya benzeri bir sistem

Bir de bizim ülkede pek mümkün olmasa da:

- Otonom sürüş

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende karar verdim sanırım.

- Benzin kapağı kesinlikle erişilebilir bir yerde olmalı. Şu anda delirtici bir yerde uzun yolda. Honda NC750X, arkası doluyken delirtiyor.

- Led/Xenon far istiyorum.

- Kıvrak olsun, hantal olmasın.

- Mümkünse tel jantlı. Asfalttan çıkmam ama yol olmayan yerde gidince zorluk çıkartmasın.

- Anti blokaj, anti spinaj olsun, kapatılabilir olsun. 

- Az yaksın.

Şu anda bu kriterlere uygun bildiğim ilk araç BMW F800GS. Umarım 5 sene içerisinde güncelleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anahtarsız giriş ve çalıştırma benim tek aradığım özellik, hatta şimdiki aracı alırken sırf bu nedenle yaklaşık 7k fazla para verip bir üst donanımı aldım, aradaki tek fark da anahtarsız çalıştırma ve yol bilgisayarı ekranının değişmesiydi. Anahtarsız giriş ve çalıştırmanın olmadığı arabalar benim açımdan araba kategorisine girmiyor artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

en az 300 beygir, 0-100 hızlanma en fazla 5 saniye... sunroof taktırmam. cam filmini reyiz serbest bıraktıysa eğer takıcam.

- Kor Nokta Uyari Sistemi

bunu faydalı bulmakla birlikte ekstra para verip taktırmam.

- Adaptif Hiz Sabitleyici

şehir dışı kullanmak istesem de genelde şehir içi kullanıyorum, yol açıksa da sabit hızla kullanmayıp gaza abandığımdan benim için yine para etmeyecek bir özellik

- Serit Takip Asistani

Denememiş olmakla beraber çok gereksiz görüyorum abi, arabayı kullanan benim, şeridi kendim takip ederim.

yağmur sensörü zaten artık en ucuz arabada bile vardır heralde. 

Xenon/Led far olmazsa olmaz, halojen farlarla gece kör gibi gezmeyin yazıktır.

* Anahtarsız giriş - çalıştırma.Mümkünse bagajı tekmeyle açabildiklerimizden.

bu gerçekten çok güzel bir özellik, insan rahat ediyor. severek kullanıyorum.

* Kamera sistemi

şöförlüğüme hakaret (benim aracımda arka park sensörü bile yok, olsa da söktürürdüm, onun dıt dıt dıt kafa sikmesini dinleyemem)

otomatik vites opsiyon bile değil artık malesef, eğer hiç trafik olmayan bir yerde yaşasam düz vites devam etmek isterdim ama trafikte manuel vites büyük amelelik oluyor.

* navigasyon, valla cep telefonunu ön havalandırma ızgaralarına sabitleyen mıknatıslı aparatlar var, google maps, yandeks varken, navigasyon opsiyonuna 7000 euro veremeyeceğim, sorry borusan.

-  abs/ebd + esp - bunlar zaten opsiyon değil, her arabada var, eğer yoksa o arabayı almayın zaten.

Çarpışma uyarı ve engelleme sistemi - buna güvenip şimdi yola mı çıkacağız, ben bunu üstemem abi kendi refleksim çalışsın, kıçımın kılları kadayıfa döndükten sonra olabilir belki de şimdilik lazım değil.

Tam otomatik farlar- bu cidden lüks ve güzel bir özellik.

Geri vites kamerası - acizlik :D

elektrikli hafızalı koltuklar - asla arabamı bir başkasıyla paylaşmam, bana bu yaşıma kadar arabasını bir babam verdi al kullan diye, onla da boylarımız aynı zaten o yüzden tek kişi kullanıyorsa çok gereksiz bir özellik

ses sisteminin - trafikte geçirdiğiniz vakte doğru orantılı olarak yatırım yapılmalı.

- Ön cam ve direksiyon ısıtması - bu da güzel oluyor, popo ısıtmalı koltuk ve enseye sıcak hava üfleyen düzenek de iyiydir sıcak severler için.

- Otomatik bagaj kapağı - harbiden bu iyi olurdu, otomatik kumandadan açılıyor ama elle kapatmak zorunda kalıyorum.

sunroof bedava verilmediği sürece taktırmam, neymiş efendim sportif gözükmüyormuş, geçiniz. cam kaç kez açtın da öyle gezdin arabada diyin, cevap hiç. tozu-toprağı, magandaıs, zehirli egzos gazı, filtreden geçmemiz havayı niye soluyayım ki o kadar para veriyoruz klimanın filtresine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CaRaBeeN yazinca aklima geldi bak, bir onceki aracta Xenon disindaki olmazsa olmazim on kol dayamaydi :D... On kol dayama olmazsa rahat edemiyorum hakikaten... 

Bir de sey var aslinda olmasini istedigim ama olmayacak bir ozellik, anahtardan aracin klimasini calistirabilmek... Araca bindigimde arac ici istedigim sicaklikta olsa muhtesem olur... 

Anahtarsiz calistirma olayi kolaylik tabii de bir defasinda anahtari aracin icinde unutmustum, sabaha kadar disarida o vaziyette durmustu... :D 

Far olayi da fetis bende, selektor yapinca simsek gibi caksin istiyorum gece... :mrgreen:  Bendeki bi-xenonlar da fena degil de gecen bir Z4 geldi selektor yapti, LED diye mi acaba bilmiyorum bayagi bir aydinlatiyordu... Olur da birgun E-Class Coupe filan alabilirsem multibeamle mutlu mesut yasarim hehe... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, JardeL said:

Far olayi da fetis bende, selektor yapinca simsek gibi caksin istiyorum gece...

:) evet bu hastalık bende de var ama bunu yapmak çok zor değil, uzunlara LED takarak istenen efekt elde edilebiliyor. benim arabada var mesela. arkadan selektörü çakınca ne oluyor diyor insanlar, flaş patlar gibi şak şak şak :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, JardeL said:

Bir de sey var aslinda olmasini istedigim ama olmayacak bir ozellik, anahtardan aracin klimasini calistirabilmek... Araca bindigimde arac ici istedigim sicaklikta olsa muhtesem olur... 

Rusya'daki araçlarda bu varmış. Evde kahvaltını yaparken uzaktan kumandayla çalıştırıyorsun arabayı, 10 dakika sonra arabaya girdiğinde sıcak oturuyorsun, buz falan da çözülmüş oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, Zoma said:

Rusya'daki araçlarda bu varmış. Evde kahvaltını yaparken uzaktan kumandayla çalıştırıyorsun arabayı, 10 dakika sonra arabaya girdiğinde sıcak oturuyorsun, buz falan da çözülmüş oluyor.

Benim Bmw 320 ied de buna benzer bi özellik var, klimadan saati ayarlıyorsunuz araca bineceğiniz saatin yaklaşık 30 dk öncesine ayarlarsanız klimayı açarak içeriyi en azından az da olsa ısıtıyor veya soğutuyor. 

Hiç kullandım mı, hayır :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
24 minutes ago, Zoma said:

Uzaktan çalıştırılabilen her araçta var aslında. Arabayı park ederken klimanızı ayarlıyorsunuz, sabah arabaya binmeden birkaç dakika önceden uzaktan kumandayla çalıştırıyorsunuz, siz binene kadar sıcacık yada buz gibi(tercihe göre) oluyor.

14 hours ago, stardust said:

- Otomatik bagaj kapağı - harbiden bu iyi olurdu, otomatik kumandadan açılıyor ama elle kapatmak zorunda kalıyorum.

Bu özelliği olan çoğu kişinin otomatik sistemi kapattığına ve manuel kullandığına şahit oldum. Sebebi şu yavaş kapanıyor, bazen kapanmıyor, bilmeyen başkası elle kapatmaya çalışıp bozuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, TiesTorN said:

:) evet bu hastalık bende de var ama bunu yapmak çok zor değil, uzunlara LED takarak istenen efekt elde edilebiliyor. benim arabada var mesela. arkadan selektörü çakınca ne oluyor diyor insanlar, flaş patlar gibi şak şak şak :mrgreen:

A ha, ben bunu bir arastirayim... :beer2:

@Zoma

Rusya'da ulke kosullarina gore opsiyon yerine standart olarak mi sunuyorlar acaba, supermis oyleyse... Gerci uzaktan calistirma olayi ust segment araclarda var diye biliyorum, E-Class opsiyon listesinde bile goremedim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 dakika önce, JardeL said:

@Zoma

Rusya'da ulke kosullarina gore opsiyon yerine standart olarak mi sunuyorlar acaba, supermis oyleyse... Gerci uzaktan calistirma olayi ust segment araclarda var diye biliyorum, E-Class opsiyon listesinde bile goremedim... 

Orada çoğu arabada varmış diye anlatmıştı uzun yıllar yaşayan arkadaşım. Ülkeye göre özel opsiyon koyuyor olabilir markalar.

Oradaki çoğu arabada sıcaklık sensörü de varmış mesela, atıyorum -25 dereceye düştüğünde hava araba otomatik kendini çalıştırıp 15-30 dk rölantide çalıştırıyormuş donmamak için. Gece park halindeki arabaların çalıştığını görüyorsun durduğu yerde.

Zoma tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- Otomatik ayakla açılan tip bagaj kapağı

- Anahtarsız çalıştırma aracımda var ama benim istediğim, indiğim zaman uzaklaştığımda otomatik kilitlesin. şirket aracı megana bu şekilde, kendi aracı qashqai de kapı üzerindeki düğmeye basmanız gerekli, basmadan kapansın istiyorum. 

-

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok