Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.882 mesaj var

37 minutes ago, qwerty said:

İşin aslı kaptanpedal yanlış şeyler söylemiyor.
Üretim yoksa vergi çok demenin anlamı yok diyor.Biliyorum vergi çok derken aslında neden üretim yok demek istiyorsunuz .
Tek çare var üretim yaparak sömürge olmaktan kurtulmak.
Ama bu hedefe o kadar uzağız ve o kadar hızlı uzaklaşıyoruz ki :(

Dur içimi dökeyim: vermemiz gereken savaş ekonomik bağımsızlık savaşı. Bunun için ülkede ne kadar para kazanan veya değer üreten oluşum varsa ulusal/yarı ulusal hale gelmeli, dışarıdan gelen ve katkısı bariz olmayan tüm girdiler kontrol edilmeli, yani bu topraklardan fayda elde eden her oluşum en az yarı ulusal olmalı. Bu da o alamancı düdük makarnasının şikayet ettiği malların daha da pahalanması hatta hiç bulunamaması demektir. Ekonomik abluka altında uzun yıllar geçirmek demektir. Ve büyük ihtimalle askeri saldırıya uğramak demektir. 

Dünya bunu deneyen ülkelerle dolu. Mesela Çin. Yerel ortaksız iş yapamazsınız. Belli getirilerden sonra üretimi Çin'de yapmak zorundasınız. Lüks sayılan malları direk satıyorsanız sürekli saldırı ve kontrol altındasınız. Bariz katkısı olmayan bir malınız varsa -sosyal medya vb- hiç giremeyebilirsiniz. 

Bunların sonucu sürekli savaşa hazır yaşamaktır. Yani bırak iyi fiyata bmw sürüp rakı içmeyi, canımızdan olmayı göze almamız lazım. O %150 verginin %500 veya %imkansız olması lazım. Yoksa özgürlük olmaz. 

Etrafınıza baktığınızda bu işe beraber kalkışırım diyebileceğiniz kaç kişi görüyorsunuz? Star'ın da dediği gibi bu sayı çok düşük ve başımıza gelenleri de bu yüzden hakediyoruz. 

Bir alamancı da çıkıp dese ki: bakın arkadaşlar, buralarda işlerini iyi yaparlar, kimsenin hakkını yemezler, kendi mallarını daha pahalı ve kötü olsa bile alırlar, kritik iş dallarını -çiftçilik, öğretmenlik- savaşa girme pahasına korurlar, her yetki sahibinden hesap sorarlar, çok tutumludurlar. Siz de üreticinizi tutun, birbirini tutun, yabancıya mecbur kalmadıkça para kazandırmayın, yetki sahibini sorgulayın, paranızı koruyun...

Ama yok, Almanya'nın bugünkü halinde bir payları varmış gibi, sistemde bir sözleri varmış gibi bakın domates bu para, bakın yollar kaymak, bakın bmw 10 bin birim. İyi verelim birer bmw problem çözülsün. Zaten öyle oluyor da herkesin beklentileri elit olmadığından bmw yerine patates, soğan vb verip çözüyorlar. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herşey bir yana, bir tartışma yaşarken, beğendiğimiz bir fikrin sahibine ilk fırsatta, aktrol, fetöcü, cehape zihniyeti dediğimiz anda zaten bişey olacağı varsa da olmuyor. 

Maalesef ülke bu mantalite ile yönetiliyor, en azından burada fikir tartışmaları konusunda böyle olmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, kaptanpedal said:

biz de onu diyoruz.. problem düzgün cümle kurmakta anladığım kadarıyla. Okuyup anladın mı benim dediklerimi? Birim para diyor adam, vergi çok diyor. Problem bunlar diyor. Ben de diyorum ki salak salak konuşmayın. Arabadan %150 vergi almasa sabaha çıkmaz diyorum adamlar troll diyorlar. Birşey olmuş bu millete ama çözemedim. 

Beklenen akıl geldi. Star Ties'e laf çakıp duruyordu da ben şaka zannediyordum. 

Star'ın dediği gibi bence de sorumlu 1950'lerden beri herhengi bir yetki sahibi olanlar ve onları destekleyenlerdir. Nadiren temiz birileri yetki sahibi olmuştur. Bunun bedeli keşke %200 vergi ödemeyle ödenebilseydi. Anadolu çoğrafyası insanını cahil bırakmanın bedelini ödemektedir. Vergi olarak. Birim para ile. 

:lol: birader neyin kafasını yaşıyorsun bilmiyorum da star ortaya konuşup bana değil ucundan sana laf çakıyor orda. yanlış yorumlamadıysam JJ de aynı şekilde.

2005 senesinde yani TL'den 6 sıfır atıldığı yıla bakıyorum 1$ = 1.33 TL imiş, yani hemen hemen aynı. şu anda gidip japonyayı örnek gösteremezsin, adamların oranları tamamen farklı. 2005'ten beri ekonominin sürekli kötüye gitmesiyle 4'ü geçen bir dolarımız var, yani yıllara göre bakıldığında birim üzerinden gittikçe değersizleşiyor.

insanların alım gücü en basit olarak verilen asgari ücret üzerinden hesaplanır. iki ülkedeki asgari ücret de birim olarak aynı. peki hangisinin alım gücü daha fazla?

%100-150 gibi vergileri hangi akıl ile savunuyorsun anlamıyorum. bizden daha kötü ekonomiye sahip rezil ülkelerde bile böyle vergiler yokken, biz neden bu rezilliği çekiyoruz? insanlar eğitimsiz, ekonomi bok diye biz burda cehennemi yaşamak mı zorundayız? tarım & hayvancılık bitirildi, ihracat minimum'a indirilip her şey ithal edilir oldu, bunların acısı niye bizden sürekli vergi olarak çıkıyor?

bende senin gibi avrupa ülkelerinde & amerikada yaşayıp oralardan buralar hakkında ahkam kesenlere uyuz oluyorum. keyfiniz yerinizde oralarda hayatınızı yaşayıp, burası hakkında atıp tutuyorsunuz. yapması kolaydır iyi bilirim, 2012-2015 arası ben de amerikada yaşadım, oralarda yaşarken buralar uzaktan güzel gözüküyor tabii, içine gelip cehennemi yaşayınca anlıyorsunuz.

biz zaten ülkemizde almanya gibi bir refah beklemiyoruz, sadece ülkenin içine tarihte görülmemiş şekilde sıçan başımızdakilerin durumu ne hale getirdiğini anlatmaya çalışıyoruz aslında bu videolarla. ekonominin içine sıçıp sıçıp sonra kurtarmak için vergiyi %200 yapamazsın böyle bir yönetim şekli bizde olsa bile normalde yoktur, olamaz da. milleti koyun olmayan her millet buna karşı dik duruş sergiler. bizde maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ties, 

vergileri savunmuyorum. 

ekonomi iyi gidiyor falan demiyorum. 3. defa yüksek vergi almazsa sabaha çıkmaz diyorum. Bu ne demektir?

Kur çok önemlidir, buna göre karşılaştırılır diyen benim. İlk mesele zaten sizin sokarım paritene demenizden başlamıştı. 

Ülkeler kazanç, alım gücü ve kur ile karşılaştırılabilir diyen yine bendim. Orda 20 birim burada 110 birim diyen önce videodaki dayı sonra da sizdiniz.

Durumu %200 vergiyle düzeltirsin demiyorum. Savaşı göze alarak düzeltirsin diyorum. Dik duruşun alası odur yani. 

Durumu yanlış anlatıyorsunuz, ortada içine sıçılan güzel bir ortam yok, hastalanan bir sömürge var. 

Benim Almanya'da yaşadığımdan daha uzun süre Amerika'da yaşamışsın. 

Ben senin Türkiye'de yaşadığından daha uzun süre Türkiye'de yaşadım.

Bunları da anlamayıp hala ama durum çok kötü, içine sıçtılar, dolar 5tl oldu falan derseniz beni çok pis trollüyorsunuz demektir. Şapka çıkarıyorum. 

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, kaptanpedal said:

Durumu yanlış anlatıyorsunuz, ortada içine sıçılan güzel bir ortam yok, hastalanan bir sömürge var. 

Bu lafa %100 katılıyorum. Hastalanan sömürge lafına. Sömürge olduğumuz çok açık fakat kendi yarattığımız kutsallar içinde boğulmuşuz.

Örnek vereyim, yüksek lisans tezimde teknik tekstillerle ilgili bir şeyler yapmıştım. Haliyle jüriye tekstil mühendisliğinden bir profesör geldi. Tezimi anlattım vs. Sonucunda dedi ki, bunun know-how'ının bizde olması çok önemli. Çünkü tekstilde mesela, yabancılar geldi, cihazları bize sattı ve gittiler. Biz cihazlarda problem olunca onları çağırdık, veya teknoloji değişince cihazlar elimizde patladı. Varolan cihazları geliştirmek veya yeni cihazlar geliştirmek için bir know-how'ımız yoktu çünkü dedi.

Oldukça haklıydı...

Yine başka bir örnek, kimya mühendisliği stajları sırasında bir kaç fabrikada staj yaptım. Sorduğum soru şuydu oradaki mühendislere. Bu cihaz bozuluyor mu dedim? Evet dedi. Bozulunca napıyorsunuz dedim? İspanya'dan üretici firmanın yetkilileri geliyor düzeltiyor dedi. O sırada üretim duruyor mu diye sordum, evet dedi.

Bunun gibi örnekleri çoğaltabilirsiniz. Siz mesela araba ürettiğinizi zannedersiniz, halbuki sadece üretilmiş parçaların montajı yapılıyordur. 

Bu ülkenin tek amacı, çok uzak olmayan, nispeten güvenli, kontrol edilebilir ve ucuz iş gücünün olduğu ve halkının aşırı tüketim toplumu olan bir yer. Yani hem iş gücü (nispeten ucuz, çin, güney asya ve hindistan'a göre pahalı), hem de büyük bir pazar (cep telefonu, araba ve facebook gibi şeylerde dünya sıralamasında baya üstlerdeyiz).

Başka bir özelliğimiz yok. Ülkede zilyon tane mühendis mezun oluyor her sene. Bakıyorsun vardiya şefi olmuşlar. Bu mühendislik değilki. Mühendis tasarım yapar sonra da o tasarımı gerçekleştirir. Bizim icat ettiğimiz meslekler var, "satış mühendisi", "vardiya mühendisi", "bakım mühendisi". 

Vergi konusuna gelince, devletin temel amacı vergilerden para kazanayım değildir. Parayı dışarı kaçırmamaktır. Makro boyutta bakarsanız, herkesin de TC vatandaşı olduğunu kabul edip başka bir yerde kalma şansımız da yoksa, bu ekonomiye dahilsiniz.

Araç konusu madem, araçlardan örnek vereyim. BMW aldınız. BMW'ye bir para veriyonuz bir de ciddi oranda vergi veriyorsunuz. Devlet bunla ben bir BMW'de kendime alayım demiyor. Amacı senin BMW almanı engellemek aslında. Fakat yaptığı anlaşmalardan dolayı (gümrük birliği), ve hiçbir know-how'ı olmamasından dolayı. BMW yerine en fazla KIA alabilmeni sağlıyor. Çünkü sana yerel bir seçenek sunamıyor. Sunsa da aynı vergiyi vermek zorundasın anlaşmalara göre.

Know-how'ı olmadığı için yerel bir üretici ortaya çıkamıyor. Çıkması için inanılmaz ArGe yatırımı yapılması lazım, kimse ona yanaşmıyor. Herkes kısa yoldan zengin olmak istiyor çünkü. Asgari ücretlisinden, ülkenin en zenginine bu mantık değişmiyor. Değşimediği için bugün buralardayız.

Vergi caydırıcı bir etmen olarak kullanılıyor. Bazen siyasi ve hatta dini sebeplerden kullanıldığı da oluyor. Bkz. alkol. 

Geliştirip, üretmediğimiz, ürettiğimizi de başkalarına satmadığımız sürece EUR 10 TL oldu, Benzin 20 TL'ye doğru, arabanın vergisi %300 olmuş abi başlıkları devam eder.

Şu an devleti yönetenler, göz boyama ve hastayı iyileştirmek yerine ağrı kesiciler verip durumu idare etmekten başka bir şey yapmıyor. Hatta bazı durumlarda zehir bile verdiğini söyleyebilirim. Çok yazık.

Ha şöyle bişey var, güzel bir pazar olduğumuz için bizi hiçbir zaman tamamen öldürmezler. Çünkü "ölme" durumunda satacak kimse kalmaz veya kimse bişey almaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

milyonlar - milyarlar israf edilerek sarayların yapıldığı, milyonlarca suriyeliye vergilerimizle bedava hayat sağlanan, 10 katı paraya israf edilerek yollar köprüler yapılan bu ülkede vergiler bir para kazanma aracı değildir demek nasıl bir düşünce yapısıdır... gelir kaynağının %82'si vergi olan bir ülkeden bahsediyoruz. arabaya koyulan vergi de tabi ki para kazanmak için yapılıyor. neyin caydırıcılığı bu, ülkede araba üretimi mi var da caydırıcılık olsun? uyanın artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkenin tarihinde popülist ve ülke kaynaklarını veya dönen paranın bir bölümünü kendine ve çetesine harcayanlar çok olduğu için zaman zaman ekonomik krizler görüyoruz zaten.

Gelir kaynağının %82'si vergi olması ve bişey üretip satamamasından dolayı o gelir kaynağıda zamanla azalıyor. Ülkenin varlığı dışarı kaçıyor her araba satışında. Daha fazla vergilendirerek hem vergi gelirini arttırıyor ya da araba satışını azaltıp, ülke varlığının dışarı çıkmasını engelliyor. Bunda anlaşılmayacak bişey yok. 

Bir çeteye denk gelmiş olduğumuzdan dolayı devlet ve devletle ilgili tüm unsurların o çete için çalıştığını zannetmek de yanlış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neyin kavgasını yapıyorsunuz evladım ya, rahat durun. Öyle ya da böyle sonuçta sokulan kazık bize giriyor işte. Hangi pozisyonda soktuklarının ne önemi var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
28 minutes ago, stardust said:

Neyin kavgasını yapıyorsunuz evladım ya, rahat durun. Öyle ya da böyle sonuçta sokulan kazık bize giriyor işte. Hangi pozisyonda soktuklarının ne önemi var. 

ben önce kahveyi fazla kaçırdım, sonra da alamancı yandaş denilince kızdım. Ötekileri bilmem. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aklı başında olan herkes sorunun kaynağını biliyor zaten. Aklı başında olmayanlar yüzünden giderek daha kötüye gideceğimiz gayet açık. Gelecekte daha iyi olacağına dair bir emare var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, iceice said:

Aklı başında olan herkes sorunun kaynağını biliyor zaten. Aklı başında olmayanlar yüzünden giderek daha kötüye gideceğimiz gayet açık. Gelecekte daha iyi olacağına dair bir emare var mı?

düzeltmeler veya eşitlenmeler büyük olaylardan sonra olur diyor büyükler. Bu hem bir toplüm içindeki bireyler arasındaki eşitlenmeler hem de farklı toplumlar arasındakiler için geçerli. Yani Fransız ihtilali, dünya savaşı, meteor düşmesi, büyük felaketler vb tüm düzeni değiştirip toplumları benzer seviyelere çekebilir. 

Başka türlü el yordamıyla seviye değiştirebilenler istisnai insanlar veya toplumlar ve genelde çok şanslı olarak bunu başarmışlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

adamlar bütün şirketleri planlı bir şekilde bir bir yabancılara satıyor hala daha vergiyi yükseltip paranın yabancıya gitmesini zorlaştırıyorlar diyorsunuz. açık açık ülkeye tecavüz ediyorlar. mecburen yüksek vergi falan hem hikaye hem de durumun çözümü değil. neyse kaçıp kurtulabilen kurtulsun yakında bi tezgah daha düzenleyip ülkeyi biz kurtarıyoruz aydın kesim geri batırıyo diyip cahillere iyice linç ettirirler hala aklı başında olanları.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Film kaç yıllık bilemem tabiiki, otoparkta denk geldi, filmler hep catliyor diyorlardi. film belli bölgelerden ayrilmalar yapmış ve rengi de sararmış.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 gün içerisinde çölden gelen tozlar nedeniyle çamur yağacak diye haber yapılmış, arabayı yıkatmayı düşünen varsa 2-3 gün beklesin, yalancı güzel havaya aldanmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son zamanlarda fazlaca dikkatimi ceken iki konu var;

1- BMW alamayan apaci tayfa eskiden Leon alirdi, simdi Honda Civic Sedan aliyorlar sanirim,

2- Gunduz ledleri olan olmayan herkes sinyalleri de surekli yanar hale getirmis. Eskiden de vardi da simdi acayip cogalmis... 

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 21.05.2018 at 5:36 AM, stardust said:

audi A6 olmuş.

bunu görüp de hala 5 ya da E alan olur mu bilmiyorum. 

Türkiye’de olur :) Araç 3.0 ile geliyor ilk başta, nereye alıyorsun :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 21/05/2018 at 11:19 PM, JardeL said:

2- Gunduz ledleri olan olmayan herkes sinyalleri de surekli yanar hale getirmis. Eskiden de vardi da simdi acayip cogalmis... 

sunu hala zorunlu yapmadilar ya! 2011'de chp'nin onerisi vardi zorunlu gunduz fari icin ama gecmedi meclisten. 

hala -birak alacakaranligi- karanlikta far yakmayan binlerce ayi var

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 minutes ago, infestor said:

sunu hala zorunlu yapmadilar ya! 2011'de chp'nin onerisi vardi zorunlu gunduz fari icin ama gecmedi meclisten. 

hala -birak alacakaranligi- karanlikta far yakmayan binlerce ayi var

orda anlatılan ile sizin anladığınız aynı şey değil malesef :| artistlik olsun diye sinyallerin süreki sabit şekilde yanması, sinyal verince de yanıp sönüyor, vermeyince devamlı yanıyor.

ama dediğiniz doğru karanlıkta tek bir ışığı yanmayan katil köpek balığı arabalar hala yollarda dolaşıyor bu devirde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok