AMD Radeon RX6000 Serisi ve Big Navi (2020-2021)
1 1

142 posts in this topic

Yeni konu daha iyi olur dedim.

Sonunda resmi bir açıklama geldi. 28 Ekim'de yeni serinin tanıtılacağı söylenmiş.

https://twitter.com/Radeon/status/1303726639013036033

https://videocardz.com/newz/amd-to-introduce-zen3-on-october-8-radeon-rx-6000-series-on-october-28

Amd'den gelen tweet'le birlikte, yeni serinin adının RX6000 olduğu da onaylanmış oldu. Ekim ayında hem Ryzen 3 mimarisi hem de RDNA 2 mimarisini sunacaklar. Şimdilik çok iddialı şeyler yok ama en azından rekabetten kopuk olmamaları güzel. Gelecek yıl sonunda yanıt veririz demiyorlar.

 

Edited by mamad
TatanQa and rammstein like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben AMD'nin yazılımından daha memnun kaldım. Nvidia önceki bilgisayarımda 1050ti kullanırken her update ile beni daha çok çıldırtırken, şimdi 5700 ile giderek stabilite ve performans olarak iyileşiyor.

Ayrıca Geforce Experience Radeon Software'e göre acayip hantal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beklendiği gibi 80cu deniyor big navi için.

https://videocardz.com/newz/amd-navi-21-to-feature-80-cus-navi-22-40-cus-and-navi-23-32-cus

Son birkaç sızıntıda 40cu olabilir falan deniyordu. Ama o muhtemelen 6700 gibi modellerin gpusu olacak. Tabi bir de çok önceden 120cu görünen bir gpu bilgisi dolanıyordu, ondan hiç haber yok. Ama öyle bir şey olursa Amd ateş eder.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Launch muhtemelen fail olacak bu kartlarda ama AMD fine wine faktörü devreye girerse bu kartlar cidden uzun ömürlü olabilir gibi. İlginç tarafı bu  cephenin linux ilk başlarda sorun yaşamışlardı ama sonradan takımı güçlendirdiler daha kart görünmeden upstream e ciddi kod yüklüyorlar ve kart geldiğinde en azından RC kernel ile sorunsuz çalışıyor genelde. Linux tarafında çok uzun zamandır launch fail yaşamadılar RX 590 felaketinden sonra bir daha hiç yaşamadılar. RX 5700 bile sorunsuz bir başlangıç yaptı). Windows ve oyun tarafında ne yapacaklar merak ediyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 saat önce, TiesTorN said:

3080'e çok yakın...

bir de bu 6000 serisinin en üst modeli değilmiş falan... cümbüş olur.

VII için de 2080'i geçiyor tadında tanıtım yapıldı, sonuç olarak 2070-2080 arası bir kart çıktı. Hatta düşük çözünürlükte performansı daha kötüydü. Şimdi de 3080'e yakın gösteriliyor ama görmeden çok inanmamak gerek. Ama 2080ti'ı geçecek bir kart olması zaten beklenen bir gelişmeydi. Esas mevzu ray tracing tarafı. Amd'nin nasıl bir iş çıkaracağı belli değil. İşin içinde olan kimseler Amd'nin Nvidia kadar sağlam bir ray tracing desteği sunmayacağını düşünüyor. Tessellation döneminde olduğu gibi. Konsol tarafında da ray tracing işi çok önem plana çıkarılmıyor.

Edited by mamad
rammstein likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

RX6900 için 320w denmiş.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6000-based-on-navi-21-xt-to-feature-320w-tgp-16-gbps-gddr6-memory

Ancak yeni bir kavram uydurulmuş: TGP (total graphic power). Özetle kartın çekebileceği tüm gücü ifade etmişler. Customlarda da 355w olacakmış. Yani rtx30 serisinden çok farklı değil. Yeni nesil üretim teknolojileri pek de yaramamış gibi. Gerçi rx5700xt de biraz zorlama bir model olarak fazla güç tüketiyordu. Şimdi ondan %100 daha hızlı bir model bekleniyor. Enerji verimliliği %50 artsa bile güç tüketimi %30 civarında fazla olacak demektir. Bu da 300w anlamına gelir.

Tabi firma %50 olmasa da öyleymiş gibi lanse edeceği için, 320w olması çok yüksek ihtimal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AMD Intele yaptığını Nvidia ya da yapacak gibi görünüyor. Ben RTX serisine geçecektim ancak erteledim. AMD'nin vereceği cevap çok önemli. Bu pazarda fiyatları biraz geri çekebilir. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3080 candır, az biraz da undervolt mis gibi kullanılır. AMD'ye güvenmeyin, ne kadar iyi bir kart çıkarsalar da sonuçta olay yazılımda bitiyor. Bak Nvidia, tak diye çözdü yeni çıkar kartın sorunlarını, AMD bu işi o kadar iyi yapamıyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
1 1

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.