GPU Tavsiyesi
2 2

15 posts in this topic

Şu an piyasada verdiğim fiyat nedeni ile keriz hissetmeyeceğim bir GPU var mı?  Bir upgrade düşünüyorum, şu anki kartım RX480 8GB, işlemcim Ryzen 5 2600, monitörüm 1080p. Piyasada açıkçası şunu alsam verdiğim paraya değer diyebileceğim hiçbirşey göremedim birşey kaçırıyor muyum diye merak ettim..

Eğer monitörü değiştirme gibi bir düşüncen yoksa, RX480 seni en az 1 sene daha götürür. Bir sene sonra da piyasanın durumuna bakar, monitörde de 2K ve üzeri çözünürlüklere çıkma durumu olursa o zamanki alternatifleri değerlendirebilirsin. Mining çılgınlığı ve tedarik sıkıntısı sebebiyle şu dönem grafik kartı almak çok büyük hata olur.

Edited by Najaz
TatanQa likes this

Fiyat politikası düşünülünce alınılabilesi en uygun kart RTX3060. Fiyatlandırması anti-mining durumu ön görülerek piyasaya sürüldü. 6500/7000lira bandında bulunabiliyor, fiyatlar biraz normalleşsede 4000liranın altına kolay kolay düşeceğini sanmıyorum yeni nesil vs gelmedikçe.

Biraz kısıtlı kullanım seçenekleri olsada şu an için kırıldı demek doğru olur ve bunu nvidia kendi eliyle yapmış olmasıysa işin başka boyutu. Olay donanımsal değil sadece yazılımsalmış bu arada bunuda görmüş olduk ileri düzey yazılım mühendisleri zamanında yaptıkları gibi bu olayıda kısa süre içinde çözerler. Belkide adamlara yol göstermek için böyle bir girişimde bulundular :P

rammstein likes this

On 3/15/2021 at 16:09, serseridingil said:

Şu an piyasada verdiğim fiyat nedeni ile keriz hissetmeyeceğim bir GPU var mı?  Bir upgrade düşünüyorum, şu anki kartım RX480 8GB, işlemcim Ryzen 5 2600, monitörüm 1080p. Piyasada açıkçası şunu alsam verdiğim paraya değer diyebileceğim hiçbirşey göremedim birşey kaçırıyor muyum diye merak ettim..

Aynı gemideyiz , RX580 ile 1080p monitörde 1 yıl daha devam etmeye karar verdim ... önümüzdeki maçlara bakacağız artık.

Açıkçası RTX3XXX serisi çıktığında (özellikle 3070 ve 3060Ti), "1060'tan geçerim artık" diyordum ama piyasada doğru düzgün ne kart var ne de insani fiyatlar. Monitörler de 1080p olunca bu seriyi pas geçeceğim gibi.

37 minutes ago, Najaz said:

ENCO Bilişim diye ne idüğü belirsiz bir firma. Fiyatı yüksek şeyleri bu tür yerlerden almamak lazım.

Katılıyorum. Yine de birilerine satılıyor işte bu kartlar. Belki aramızda da alıcısı vardır dedim.

Hala o miktarlarda parayı bir karta verme kısmını sindiremedim zaten.

Amazon'dan rtx 3080'i 745 sterline sipariş verdiğimde 7900-8000 liraya tekabül ediyordu. Ama şansıma tam amazonun parayı çekeceği günlerde dövizde bir patlama olmuştu 8345 liraya gelmişti kart. Epey hayıflanmıştım o zaman ama bugünleri gördükçe hiç birşey değil yani. 9000 lira civarına gelen başka iki kartı da pahalı diye iptal etmiştim siparişleri. Onları alıp satsam ne kâr edecekmişim be.

MilesTeg likes this

On 26.04.2021 at 5:16 PM, ZvAnA said:

Amazon'dan rtx 3080'i 745 sterline sipariş verdiğimde 7900-8000 liraya tekabül ediyordu. Ama şansıma tam amazonun parayı çekeceği günlerde dövizde bir patlama olmuştu 8345 liraya gelmişti kart. Epey hayıflanmıştım o zaman ama bugünleri gördükçe hiç birşey değil yani. 9000 lira civarına gelen başka iki kartı da pahalı diye iptal etmiştim siparişleri. Onları alıp satsam ne kâr edecekmişim be.

Aynı şeyleri bir zamanlar bazı coinler için söylüyordum. :D 

1 saat önce, wazzap said:

Aynı şeyleri bir zamanlar bazı coinler için söylüyordum. :D

Ben de kendimi bildim bileli "Halamın ta.akları olsaydı amcam olurdu" derim :D