DLSS, FSR, vb. bilimum AI destekli görüntü iyileştirici
0

29 posts in this topic

FSR 2.0'ı denemek için Deathloop'u aldım Steam indiriminden, başarılı buldum uygulamayı kısa süren denemede.

Ancak şunu söylemek gerekirse, 4K 28 inç monitörde FSR 1.0 bile rahatsız edici olmuyor, 2560x1440 27 inç monitörde Nvidia Image Scaler da FSR 1.0 da iyi değildi, en üst ayarlarda bile rahatsız edebiliyordu beni.

4K 28 inç monitör ile Radeon Super Resolution(ki FSR 1.0, ancak oyun içinden çalışmadığı için HUD native çözünürlükte değil, farkı bu) ile 2560x1440 çözünürlükte Metro Exodus Enhanced Edition bitirdim, rahatsızlık vermedi.

Resident Evil 2 ve Resident Evil 3'ü FSR 1.0 Ultra Quality ayarında çalıştırdım, yine iyiydi.

2560x1440 27 inç monitörden farklı.

FSR 1.0'ın(NIS da böyle) en kötü yanı yanı parıldama oluyor, o kötü baya, gördüğüm kadarıyla FSR 2.0 ve DLSS'de bu çok minimal veya yok. Otlar bir de FSR 1.0 ile iyi değil, direkt farkediliyor mesela.

Posted (edited)

Evet mod şeklinde ekleniyor, pek de araştırmadım, sorun var mı yok mu bilmiyorum. Ama görsel kalite olarak ilk defa DLSS'le yarışacak kıvama gelmiş. Hem de benzer performans ile. Sorunlar da giderilirse veya bu tip işler resmi şekilde yapılırsa FSR gerçekten ön plana çıkar. Gerçi yeni nesil gpulara Amd'nin de yapay zeka çekirdekleri ekleyeceği söyleniyor. Bu yazılımsal upscaling işleri yeni nesilde yalan olabilir.

Edited by mamad

1 saat önce, mamad said:

Eve mod şeklinde ekleniyor, pek de araştırmadım, sorun var mı yok mu bilmiyorum. Ama görsel kalite olarak ilk defa DLSS'le yarışacak kıvama gelmiş. Hem de benzer performans ile. Sorunlar da giderilirse veya bu tip işler resmi şekilde yapılırsa FSR gerçekten ön plana çıkar. Gerçi yeni nesil gpulara Amd'nin de yapay zeka çekirdekleri ekleyeceği söyleniyor. Bu yazılımsal upscaling işleri yeni nesilde yalan olabilir.

Burada ama yapılan birşey yok artı olarak sanıyorum AMD tarafından. AMD FSR 2.0'ın kaynak kodunu açtı sadece bildiğim kadarıyla sonradan da bunlar ortaya çıktı. Süreç böyle oldu herhalde. Görsel kalite ve DLSS ile yarışacak kıvama gelmesi için artı yapılmış birşey yok ortada. 

AMD'nin de yapay zeka eklemesi FSR teknolojisinin sonu olur mu ? Çok sanmıyorum, bakalım görelim gelişmeleri, daha yeni nesil gelmeden erken olur bu tahminler.

Posted (edited)

Bu aralar bir sürü oyuna modla fsr2.0 eklenmeye başlandı. Her zaman çok başarılı işler çıkmadığı için hepsini yazma gereği duymuyorum. Ara ara techpowerup'a bakıp görülebilir.

Edited by mamad