netbook'a ssd takmak
2 2

Bu konuda 20 mesaj var

Yaklaşık 5 sene önce aldığım Samsung n450 model bir netbook'um var. O dönem şehirdışı işlerim yoğun olduğu için almıştım fakat sonrasında neredeyse hiç kullanmadım.

Şu anda evde bir kenarda duruyor ve kullanılmıyor. Satmaya kalksan zaten para etmiyor. Dolayısıyla ufak bir masrafla bu cihazı canlandırmak mümkün müdür diye düşünmeye başladım.

Geçen gün teknoseyir'de celeron işlemcili eski bir notebook'u ssd takarak ve ram yükseltmesiyle internet bilgisayarı olarak kullanabildiklerini izledim.

Bu kapsamda,

1)1 gb ram'li, atom işlemcili netbook'a ssd takarak internet ve hd film izleme amaçlı olarak kullanmak akıllıca olur mu? Forumda tecrübe eden kimse oldu mu?

2) netbook'ta win7 starter lisans var. bu lisansı "bir şekilde" başka bir bilgisayarda kullanmak mümkün müdür? sonrada bir windows 10 yükseltmesi yaptık mıydı tamamdır :)

3) yukarıda soruların cevabı olumsuz ise sizden cihazın kullanım amacına yönelik bir tavsiye alabilir miyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sadece ssd ile olmaz ram yükseltmesi de gerekir diye düşünüyorum zira 1gb gerçekten günümüz için çok ama çok düşük bir rakam.

ram en azından 2gb yapılabilirse, üstüne de ssd takılırsa bence iş görür bir hale gelecektir. win10 yerine win8 tercih edilebilir, sistem üzerindeki yükü daha hafif gibi hissettim ben win8'in, 2sini de aktif olarak kullanıyorum 2 ssd'mden birinde win8 diğerinde win10 var ikisini de açıp bakıyorum gerçek zamanlı olarak :) win8 daha hızlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O işlemci HD filmleri izlemek için yeterli performansı verecek mi; bundan şüpheliyim. Youtube'da video oynatırken bile zorlanabilir cihaz.

Bence masraf yapmaya gerek yok. Yaşı küçük bir akrabanıza hediye edin, sevinsin  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de 2010 yılı sonlarına doğru aldığım bir Asus netbook var. Sizdekinden farklı olarak 2gb ram var(yanlış hatırlamıyosam netbook çipsetleri en fazla 2gb kullanabilecek şekilde tasarlanmış), bir de gpu olarak Intel' in bütünleşik gpu'su yerine nvidia ion var. Geçen sene piyasadaki en ucuz ssd olan Sandisk standart ssd'den alıp taktım. Üzerinde 250gb WD blue vardı (5400rpm), şimdi tabi ki mekanik diskten sonra açılış kapanış ve uygulamaların açılış hızı değişti ama normal bir işlemcide farkettiği kadar farketmedi malesef kullanım, o ts videosundaki değişim kadar bir değişim olmamıştır yani, eski nesil atomların işlem gücü gerçekten çok düşük, en ufak bir işlemde bile cpu kullanımı %100 çıkıyor, işlemci de zaten çift çekirdekli değil, ht destekli tek çekirdekli, yani yeni nesil 4 çekirdekli atomlardan olsa kesinlikle ssd alın derdim ama şu durumda tavsiye etme konusunda kararsız kaldım, kısacası illa ki bir rahatlama oluyor ama beklentinizin çok altında kalabilir cihazın göstereceği performans farkı. 130TL civarında fiyatlara 120gb ssdler bulunabiliyor sık sık kampanyalarla falan, en kötü ihtimalle alıp memnun kalmazsanız 100TL civarında bir fiyata elden çıkartabilirsiniz. Bu arada bu yorumlar Windows 7 starter ve Windows 8 pro için geçerli, Windows 8.1 ve 10' da durum değişiyor mudur bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha bu yakınlarda  ben de böyle bir işe giriştim, çok da iyi oldu. Lenovo S10-3T (1GB RAM, Atom N450) vardı boş yatan, onu değerlendirdim. SSD bence bu aletler için biraz ölü yatırım olur, ancak 30-50 lira civarına 2GB belleğe terfi etmek çok daha mantıklı. Açıkçası Atom 'ın kötü ününe bir sebep de bu diye düşünüyorum, mesela N450 en fazla 2GB belleği destekliyor ve yetmeyince 5400rpm diskten swap yapmaya başlıyor ki bu da CPU 'nun inanılmaz I/O beklemeye başlaması ve "en ufak işte %100 oluyor işlemcisi" durumuna yol açıyor ister istemez. Belleği yetirmeyi başarırsanız SSD çok da şart değil ve pahalı kalır gibime geliyor eski netbooklar için.

Bu işin ilacı Windows 'tan vazgeçmek, daha açılışta netbookun RAM'ını tüketiyorlar, efektler, milyon tane arkaplan servisleri falan derken cücük kadar bellek ve zayıf Atom işlemcinin işi bitiyor. Kendim Debian üzerinde LXDE kullanıyorum, olabildiğince hafif bir kurulum. Üstelik bence Debian/Linux araçları netbookla kullanım için daha ideal, gereksiz herşeyi atabiliyorsunuz. Daha hafifletmek için AwesomeWM de tercih edebilirdim gerçi ama gereksinim duymadım, zaten düşük çözünürlüklü ekranda "tiling wm" güzel olmuyor bence. Boşta yaklaşık 150 MB RAM tüketiyor, 1GB belleği yetirme noktasında çok iyi bir başlangıç bu. Kıyas için şimdi tertemiz bir Win10 Pro VM'i açtım, boşta 850MB diyor. Her açıdan hafif, ideal bir çözüm, Lenovo için konuşursam donanımla da sorunsuz bir uyumu oldu, hiçbir ekstra çaba göstermedim.

Kullanıma gelirsek;

1. ben Chrome kullanıyorum Internet için, kurulu gelen Iceweasel sanırım daha hafif. Chrome 'u The Great Suspender gibi bir eklentiyle kullanıp 3-4 den fazla sekme aktif tutmazsanız güzel kullanırsınız, fazlasında swape girdiği an sistem ciddi yavaşlıyor, 2GB bellekte belki bu sınırı ikiye katlayabilirsiniz. CPU kullanımı Internet 'te gezinirken %50 civarı oluyor. YouTube da 480p birkaç video izledim, sorun yok ancak 720p denemedim, YT 'de sorun olsa bile indirip izlerseniz kasacağını düşünmüyorum. Yine de tabii en azından benim elimdeki cihazın ekranı falan (1024x600) bu işlere yatkın olmadığından film izlemiyorum. Ayrıca bir 3G bağlantısı kurmadım, dışarıda iPhone 'dan hotspot paylaştırıyorum.

2. Bunu komple bilmediğimden atlıyorum, yine de bence o netbookta Windows kullanmayın.

3. Ben şu amaçlarla kullanıyorum şimdilik, hepsini aynı anda değil tabii, en fazla bir ikisini aynı anda yapıyorum:

• Google Chrome
  • E-Kitap & PDF Okuyucu: Süper çalışıyor, Lenovo 'nunki gibi dokunmatikli, dönebilen falan bir ekranı varsa kesinlikle kullanılır.
  • Spotify: Web arayüzü hantal kalıyor, Linux için istemcisi var onu kurup kullanınca iyi. Bir de CLI uygulaması yapmış biri ama henüz Alpha, hızı olağanüstü tabii grafiksiz olduğundan, ileride ona geçmeyi düşünüyorum.
  • Sublime Text: Git, Gist ve Linter ile birlikte kullanıyorum, masaüstü kurulumum tabii daha rahat ama (ekran, klavye vs)  bu da sorunsuz ve hızlı çalışıyor, balkonda bir iki kod karalamak, ya da sıkılıp bir şeyler yazmak için ideal.
  • Genel ofis uygulamaları, Word ağırlıklı: LibreOffice ile hallediyorum, memnunum. Tabii altı üstü düz yazı yazıyorum o yüzden de olabilir.
  • SSH ve VNC istemcisi: Sunucularıma bağlanmak için kullanıyorum, VNC'yi de VMware ile birlikte kullanıyorum, kas gücü gerektirecek işlerde masaüstümdeki VM'lerime bağlanıyorum balkondan, uzaktan hallediyorum, nadiren ihtiyaç oluyor gerçi. (GameStream da denedim, çalıştı ama performanslı olmadı o. Biraz daha iyi bir model olsa götürecek ışığı gördüm ama)
  • Oyun oynamıyorum hiç, zaten ne ekranı ne donanımı o işlere imkan tanıyor. Yine de arada bir sıkılırsam Alter Aeon diye bir MUD var, text-tabanlı olayları seviyorsanız Telnet 'ten bağlanıp gayet güzel oynanıyor. Onun dışında zaten üç kuruşa Android telefonlar, 100 liralık ikinci el PSP 'ler suya götürür susuz getirir bu aletleri oyun konu olunca.

Ben evde çöp gibi boş boş yatan netbookumu böyle canlandırdım, şimdilerle elimden düşmüyor, gittiğim yere de yanımda götürüyorum, öneririm size de.

kman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • Spotify: Web arayüzü hantal kalıyor, Linux için istemcisi var onu kurup kullanınca iyi. Bir de CLI uygulaması yapmış biri ama henüz Alpha, hızı olağanüstü tabii grafiksiz olduğundan, ileride ona geçmeyi düşünüyorum.

Spotify hizmetini mopidy+ncmpcpp ile kullanıyorum. mopidy bir müzik sunucusu, çeşitli eklentilerle birçok özellik üzerine eklenilebiliyor, spotify desteği de bunlardan biri. mopidy ile spotify kullanmak için spotify premium üyesi olmak gerekiyor ve şu an için çalma listelerine ekleme yapmak mümkün değil.

mopidy sunucusuna istemci program olarak da ncmpcpp programını kullanıyorum, dediğiniz gibi bir CLI programı. mopidy için tarayıcı üzerinden çalışan HTML bazlı istemciler de var yanılmıyorsam android istemcilerinin de olması lazım.

mopidy(70MB)+ncmpcpp(20MB) toplam 90MB bellek kullanıyor. Eğer kurulumunuz elveriyorsa mopidy kısmını bir sunucu (evdeki hep açık pc veya raspberry pi) üzerinde çalıştırıp 70MB dan daha kurtulmak mümkün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de bir netbook var, kuzenden ödünç alıp el koydum. :)) Nefret etmiş heralde, sormuyor bile. :lol: Acer'ın c60 apulu bir netbooku. Aslında eski model olmasına karşın biraz daha güçlü sayılabilir. Hakiki çift çekirdek, ama Amd'nin 800-1333 mhz arası çalışan bir apusu. Grafik işlemci de 250-400 mhz arası çalışıyor. Eski tip 80 shader 32 bit. :lol: 10-15 yıl önceki oyunları çok iyi oynatıyor. Video konusunda da sıkıntı yok. Mkv dosyaların 1080p olanında bile tık demiyor. Gpusu sayesinde tabi. İşlemci tarafı dökülüyor çünkü. :)) 2 gb bellek olması da avantaj ama yine de ssd almayı düşünmedim hiç. Çünkü şu en ufak işlemde bile işlemci %100 mevzusu var. 2 gb bellek şart ama ssd işi pek mantıklı değil bence. 32 bit os + 2 gb bellek + tüm efektler kapalı, idare edebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Spotify hizmetini mopidy+ncmpcpp ile kullanıyorum. mopidy bir müzik sunucusu, çeşitli eklentilerle birçok özellik üzerine eklenilebiliyor, spotify desteği de bunlardan biri. mopidy ile spotify kullanmak için spotify premium üyesi olmak gerekiyor ve şu an için çalma listelerine ekleme yapmak mümkün değil.

mopidy sunucusuna istemci program olarak da ncmpcpp programını kullanıyorum, dediğiniz gibi bir CLI programı. mopidy için tarayıcı üzerinden çalışan HTML bazlı istemciler de var yanılmıyorsam android istemcilerinin de olması lazım.

mopidy(70MB)+ncmpcpp(20MB) toplam 90MB bellek kullanıyor. Eğer kurulumunuz elveriyorsa mopidy kısmını bir sunucu (evdeki hep açık pc veya raspberry pi) üzerinde çalıştırıp 70MB dan daha kurtulmak mümkün.

Teşekkürler deneyeceğim bunu da, Spotify istemcisi de fena değil gerçi ama daha atik olur bu. Bahsettiğim Spotify istemcisi de şu, yalnız henüz çok erken aşamalarda:

http://www.sconsify.org/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de bir netbook var, kuzenden ödünç alıp el koydum. :)) Nefret etmiş heralde, sormuyor bile. :lol: Acer'ın c60 apulu bir netbooku. Aslında eski model olmasına karşın biraz daha güçlü sayılabilir. Hakiki çift çekirdek, ama Amd'nin 800-1333 mhz arası çalışan bir apusu. Grafik işlemci de 250-400 mhz arası çalışıyor. Eski tip 80 shader 32 bit. :lol: 10-15 yıl önceki oyunları çok iyi oynatıyor. Video konusunda da sıkıntı yok. Mkv dosyaların 1080p olanında bile tık demiyor. Gpusu sayesinde tabi. İşlemci tarafı dökülüyor çünkü. :)) 2 gb bellek olması da avantaj ama yine de ssd almayı düşünmedim hiç. Çünkü şu en ufak işlemde bile işlemci %100 mevzusu var. 2 gb bellek şart ama ssd işi pek mantıklı değil bence. 32 bit os + 2 gb bellek + tüm efektler kapalı, idare edebilir.

Aynısından var. Tek parça 4 gb bellek adata 120gb ssd ve Windows 10 home ile harika.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaklaşık 5 sene önce aldığım Samsung n450 model bir netbook'um var. O dönem şehirdışı işlerim yoğun olduğu için almıştım fakat sonrasında neredeyse hiç kullanmadım.

Şu anda evde bir kenarda duruyor ve kullanılmıyor. Satmaya kalksan zaten para etmiyor. Dolayısıyla ufak bir masrafla bu cihazı canlandırmak mümkün müdür diye düşünmeye başladım.

Geçen gün teknoseyir'de celeron işlemcili eski bir notebook'u ssd takarak ve ram yükseltmesiyle internet bilgisayarı olarak kullanabildiklerini izledim.

Bu kapsamda,

1)1 gb ram'li, atom işlemcili netbook'a ssd takarak internet ve hd film izleme amaçlı olarak kullanmak akıllıca olur mu? Forumda tecrübe eden kimse oldu mu?

2) netbook'ta win7 starter lisans var. bu lisansı "bir şekilde" başka bir bilgisayarda kullanmak mümkün müdür? sonrada bir windows 10 yükseltmesi yaptık mıydı tamamdır :)

3) yukarıda soruların cevabı olumsuz ise sizden cihazın kullanım amacına yönelik bir tavsiye alabilir miyim?

Bu işlemci maalesef HD film izleme açısından çok zayıf, ekran kartının özel bir HD film ivmelendirme sürücüsü yoksa bu cihaz eski printerleri kablosuz olarak paylaştırabilmesi ve evdeki internet modeminde

ağ yetenekleri zayıfsa(Bant genişliği limitleme vb.) bu tür fonskiyonları sağlaması açısından işe yarar.

Ama HD filmleri oynatmak için Cpu mark puanı en azından 900-1000'lerde olması gerekir.

1691602022.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gelişmeleri paylaşayım.

netbook'a bir adet 2 gb ram taktım.

netbookumda lisanslı olarak gelen windows 7 starter ı sorunsuz bir şekilde windows 10 home edition'a yükselttim.

konuda bahsi geçen sandisk ssd'yi delitilki.com'dan aldım. bugün arayıp stokta olmadığı için gönderemeyeceklerini söylediler :(

windows 7'ye göre gözle görünür bir performans artışı oldu fakat chrome ile internet kullanımında bile rahat bir kullanım imkanı olmuyor.

yavaşlığın biraz da 5400rpm hdd'den kaynaklandığını düşünüyorum.

bir ssd alıp win10 yükleyeceğim ve sonrasında izlenimlerimi paylaşacağım...

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@goccukgurbaa

Satın almak değil de kurmak dert zaten. Elimde 256 GB SSD boşta duruyor, eşimin notebook'undaki 5400 RPM harddisk'i söküp bunu taksam cihaz uçuşa geçebilecek potansiyele sahip ama tüm uygulamaları kurmak, yedek alıp aktarmak falan gözümde acayip büyüyor. SSD 1 yıldır çekmecede duruyor resmen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Macrium Reflect Free nin son sürümü SSD ve trim destekli. Takıp sadece imaj yapsanız yeter sorunsuz çalışıyor. Bir iki sistemde bu şekil denedim sorun görmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba;

Bende Lenovo Y5070 var çok tatmin edici özelliklerinin yanında sürünen bi HD si var. Garantisi devam eden notebook a nasıl ssd takılabilir. Servis ile mi iletişime geçmek gerekir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynısından var. Tek parça 4 gb bellek adata 120gb ssd ve Windows 10 home ile harika.

O kadar fark ediyorsa ben de yapayım o eklemeleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bugün netbook'a ssd takmayı planlıyorum. Daha önceden diğer bilgisayarımda image alarak hdd'den ssd'ye geçiş yapmıştım fakat sanki sistemde ciddi bir yavaşlama olmuştu. 

Şu anki planım netbook hdd'sinde bulunan samsung recovery dosyalarını ssd'ye aktarıp, ssd'den sıfır kurulum yapmak ve sonradan windows 10'a geçmek.

Bunu yapmanın yolu nedir acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Netbook'taki HDD'i acronis vb programlarla SSD'ye clone etmelisiniz, clone işleminde partition büyüklüğü gerekli güncellemeyi alarak yapılır, siz SSD'yi netbook'a takıp sistemi çalıştırdığınızda sorunsuz çalışması gerekiyor, ben istisnalar haricinde hata alındığını görmedim, bundan sonra windowsta yüklü olan recovery uygulamasıyla sistemi sıfırlarsınız, yenilenmiş sisteminizide tüm güncellemeleri yaptıktan sonra win10'a geçirebilirsiniz. sorunuz varsa buradan yazarsanız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok