• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

pentaman

CHW
 • Content count

  2,182
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

pentaman last won the day on March 10

pentaman had the most liked content!

About pentaman

 • Rank
  Kahrolsun Büdü

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Istanbul

Recent Profile Visitors

1,617 profile views
 1. Nightbreaker her 3-4 ayda bir patlıyor. Corollada sürekli değiştirmekten sanayide dükkan açacak kadar deneyim kazanmıştım.
 2. Gurbetçi kompleksi olması için öncelikle ulaşamayacağım bir noktada olmaları lazım. Haliyle yok öyle bir şey Eski araç kullanıyorlar, bakımları da düzgün değil büyük ihtimalle. Sorun bundan kaynaklı bana göre. Bir ihtimal Toyota kullansalar bu kadar problem yaşamazlar, 10k bakım yerine 15k civarında götürüp 164k km’ye kadar sorunsuz kullandım. Eski BMW’ler biraz sorun potansiyelli bakımsız kaldığında, gelenler de en genç 10 yaşında araçla geliyorlar.
 3. Genelde eski modeller kullanıyorlar problem biraz ondan kaynaklanıyor. Bakım konusu da var @TiesTorNun bahsettiği gibi. Edirne’den dönerken hep eski Mercedes ve BMW ile gelenler olurdu, 2-3 hafta önce gidip geldim Edirne’ye, durum hala aynı. Bunu neden yaptıklarını bilemiyorum, ucuz olması etken olabilir tabi ama işkenceden farksız bir şey 2-3 gün araba kullanmak, şuradan çıkıp Çanakkale’ye gitmek zor geliyor bana. İskenderun’a giderken zaten uçakla gidip orada araba kiralıyorum. Türkiye’nin her yerinde araç kiralamak-uçakla ulaşmak mümkün artık. Memleket hasreti vs. de hikaye, yok öyle bir şey. Ben kaç senedir İskenderun’a 2 gün gittiğimde sıkılıyorum 3. gün dayanamıyorum. Babamlar orada olmasa gitmem zaten. İşin magazinsel boyutundan farklı olarak bu araçların eski olmasının yanında bu şekilde gelen yurtdışında çalışan insanların, oralarda alt gelir grubunda bulunması ve bu araçlara yeterli bakımı yaptıramaması gibi nedenler ön planda bence. Bugün rutin bir BMW bakımı ortalama 400 euro civarında tutuyor her 10-12k km’de, ayda 1300 euro maaşı olan biri için ciddi bir rakam olabilir.
 4. Ben cam tavanlı terasta duman çıkarmamak için 16k gibi bir fiyat aldım mangala önceki evde. Alp gibi bir firmaydı yanlış hatırlamıyorsam, mangalın üzerine buna benzer bir sistem kuruyorlardı, ocakbaşı için. Bu yaz girişinde teras kata taşındım gerek kalmadı ama yapıyorlar, benim gibi mangal seviyorsanız.
 5. Hayırlı olsun. Evde renkli çıktı çok kullanıyordum ben, bu nedenle MG7150 almıştım, ancak bu muadil ve dolan kartuşlarla 2 yıldan sonra yazıcıda ciddi mekanik problemler gelişti ve tarayıcı dahil pek çok özelliği çalışmamaya başladı. Biraz mecburiyetten biraz da ofisle aynı olması için OKI lazer renkli tarayıcı-yazıcı-faksla değiştirdim evdekini de. Şu an işler yolunda gidiyor ama 1000-1500 baskı arasında dağılıyor Canon’lar haberin olsun @Najaz
 6. Bizim işle ilgili ara ara sosyal medyada küçük videolarımız olması gerekiyor, açıkçası profesyonel çekim yaptır uğraş vs. işimize gelmediği için cep telefonuyla hemen paylaşım yapıyorduk. İşleri biraz değişik bir boyuta taşırken ofis değişikliğine de gidince web sitesini de değiştirip biraz daha iyi olsun istedik. Videolar için DJI Osmo Mobile 2 ve standını aldım. https://urun.n11.com/video-kamera/dji-osmo-mobile-2-base-stand-cep-telefonu-gimbal-P341246033 Bu satıcıda aldım, bir günde geldi, Bilkom tarafından ithal edilmiş ürün geldi. Standıyla beraber 999 TL fiyatı yüzünden yanına 50 TL'lik bir başka ürün daha ekledim ve Maximum'dan 50 TL puan eklenmiş oldu. Özellikle hareketli olarak çekmek istediğimiz videolar için aldık, ofisin tadilat sürecini ara ara çekip kolaj yapacağım. Standını da ofisteki sabit çekim için aldım. İlk izlenimlerim ürünün oldukça başarılı olduğu yönünde, iphone 8 ile yaptığım çekimlerde inanılması güç stabil görüntüler elde ettim. DJI'ın yazılımı da video edit için inanılmaz kolaylık sağlıyor. Instagram paylaşımını direkt yapabiliyor olmak da çok çok iyi. Ürünü ilk açtığınızda maalesef şarjı olmadığını söylemem gerekli, ayrıca micro usb kablosu geliyor ancak adaptör yok ve benim nöbet akşamımda yanımda tek adaptör olarak mbpro adaptörü vardı, onunla şarj etmek zorunda kaldım. Yanında gelen kalın straforla taşımak da çok kolay, sırt çantamı sadece bu aletlerin taşınması için ayırmaya karar verdim. Hem Sony a6000, hem dji ürünleri bir arada güzel olacak gibi geldi tek çantada. Iphone mikrofonu biraz yetersiz geldi sabit görüntülerde o yüzden güzel bir mikrofon almaya karar verdim, siparişini verdim, gelince buradan ayrıca yazacağım. Ürün de bu :
 7. Bosch, Siemens ve Profilo satış sonrasında soyguncu gibi davranıyor. Kablosu bozulan Bosch elektrik süpürgesini Bosch servisine götürdüm. Arıza tespit ücreti olarak 65 tl aldıklarını, arızanın giderilmesine onay verilirse bu 65 TL’yi toplam fiyattan indiklerini söylediler. Aynı gün beni arayıp toplam maliyetin 245 tl tuttuğunu söylediler ve 65 TL’nin inip inmeyeceğini sorduğumda 180 TL ödeyeceğimi söylediler. 2 gün sonra teslim almaya gittiğimde 245 tl daha istediklerini söylediler, bana telefonda ve yüzyüze söyleneni söyledim ama olmadı. Bosch müşteri hizmetlerine şikayet e-postası attım ama 1 haftadır dönen olmadı. Tamamen resmî iletişim ağı ve yetkili servisiyle yaşadığım durum bu. Süpürgenin muadili 900 tl bu arada. Kısacası uzak durun bu üçlüden. Daha önce bulaşık makinesinin gider hortumunu lavabo hizasında, makine girişinden yukarı konumlandırdıkları için Siemens bulaşık makinesiyle evi 3 defa su basmıştı. Makineyi kontrole gelip birşey bulamayıp gittiler her seferinde. Sonunda sorunu kullanma kılavuzunu okuyarak ben çözdüm. Bilgi ve beceri konusunda da aşırı beceriksizler yani. Son birkaç yıl içerisinde tüm beyaz eşyaları Beko’ya çevirdik evde. Evdeki 2 buzdolabı, işyerindeki 3 buzdolabı, yine kiralık bir yerde aldığımız buzdolabı dahil neredeyse 5-6 eve yetecek beyaz eşya aldık veya aldırdık. Hiçbirinde bir problem çıkmadı şu 3 senede. Sadece işyerindeki en küçük buzdolabında buzluğun eksilerde soğutma yapmama problemini de yerinde gelip parça değişimiyle çözdüler. Kurulum için geldiklerinde inanılmaz ilgililer ve ek bir iki işlem (sigorta ekleme vs.) gibi şeylerde yardım ettiler her seferinde. Beko-Arçelik servisleri bildiğiniz çağ atlamış durumda. Bosch dendiğinde tüylerim diken diken oluyor.
 8. Sistem henüz bloke edilmedi ama birkaç güne kaldırılacak sanırım. Uzaktan kontrol vs. özellikleri yalan oldu, açıkçası bu durumun düzeleceğini de sanmıyorum. Aracın kendi randevusunu kendisinin alması vs. ciddi kolaylıktı. Her neyse Türkiye distribütörü Borusan zaten iflas etti ediyor, bunu farklı bir sim kart sistemi üzerine entegre etmek üzerine uğraşabilecek maddi gücü de yok.
 9. @hakancez hocam tansiyon aletinin fazlası göz çıkarmaz, bizim evde manuel de var, annemlere m3 ben kendim aldım, bir ara evde 3 tane tansiyon aleti vardı. Tansiyon işi Türkiye’de her nedense ciddiye alınmıyor ama o kadar önemli ki, öyle böyle değil. Ebeveynler çok mutlu oluyor tansiyonu istedikleri her an ölçtüklerinde bu da pozitif katkısı oluyor.
 10. Hocam hem pilli hem adaptörlü. M2 modelinin manşonunu tek başınıza takmanız zor sanırım. Bu aletler uzun seneler gidiyor, arada tek başınıza kullanmanız da gerekecek, o yüzden M3 tercih etseniz daha rahat edersiniz.
 11. https://urun.n11.com/diger/omron-m3-7134-e-dijital-koldan-tansiyon-olcer-P312464231 Biz hem evde hem muayenehanede bunu kullanıyoruz. Genel olarak memnunuz, hafıza özelliği vs. işe yarıyor eğer kullanmak isterseniz. En güzel tarafı tek elle kolunuza takabiliyor olmanız. Başka kimsenin yardımı gerekmiyor. Edit : @stardust söylemiş zaten
 12. Kapılar, havalandırma, ışık vs. açılıp kapatılabiliyor iOS üzerinden. Motor açılıp kapatılmıyor, güvenlik nedeniyle bu özellik kapalı dediler.
 13. Borusan Oto 100 milyon USD yatırım yaptığı Samandıra BMW-Mini-Jaguar-Range Rover merkezini 29 Ocak itibarı ile kapattı. Haberlere konu olmadı ama bu tesis kapalı şu anda.
 14. Foruma değil de forum dışında bir resim servisine yüklerseniz daha iyi oluyor @Hugh Bullet
 15. Ofiste uzunca bir süredir 20 senelik Xerox 3130 yazıyıcı kullanıyorduk, bunu time capsule üzerine usb 2.0 ile bağlayarak uzunca bir süredir çalışıyordum. Çok nadiren faks gerekmesi, arada bir fotokopi gerekliliği gibi sebeplerle uzunca bir süredir sekreterimiz isyandaydı. Xerox 3130'un tonerini son bir defa doldurduktan sonra değişime karar verdim. Hepsiburada'dan Oki MC363dn siparişi verdim, dün geldi bugün de kurulumunu yaptım. Ethernet kablosunu bağladığınız anda direkt ağda görünüyor zaten ama yine de sürücüleri yükledim ben. Sonrasında birkaç ayar yapılması gerekliliğinden bahsetmişler alanlar, özellikle tarayıcı özelliğinde sorunlar yaşamışlar ince ayar yapılmadığında ama ben böyle bir durum gözlemlemedim. Baskı kalitesi fena değil, renkli baskıda uzunca süredir kullandığım Canon MG7150 6 kartuşlu mürekkep püskürtmeli yazıcı kadar iyi baskı veriyor açıkçası, lazer çok daha iyi basar diye düşünebilirsiniz ama iş ciddi resim vs. olunca her nedense Canon mürekkep püskürtmeliler daha iyi çıktı veriyor. PCL6 sürücü kurulumu windows üzerinde kendiliğinden oluyor, Macbook Air'de herhangi bir sürücü kurulumuna dair iz bulamadım ancak .pdf dosyaları gayet güzel ve hızlı basılıyor. Arkalı önlü baskıda resimde 3-4 sn, yazıda 1-2 sn'de baskı alabiliyorsunuz. Kağıt haznesi 250 kağıt alıyor gibi yazılmış kullanım kılavuzunda ancak 500'e yakın bir sayıda rahatlıkla alıyor. Faks konusunu da denedim, işyerinde sabit bir hat var, evde şans eseri bir tane hat bölücü-çoklayıcı buldum, hat üzerine telefon ve faksı bir arada bağladım. @Mr.Crunch sağolsun faks denemeleri yaptık ve sorunsuz bir şekilde faks alıp gönderebildiğimi gördüm. Yazıcı ebat olarak biraz büyük, altında gördüğünüz şifonyer-komidin tarzı çekmeceli dolap Ikea'nın klasik 3 çekmeceli modeli, üzerine tam oturdu bu yüzden alt kapaklı başka bir dolap almayı planladım. Yazıcının fanı arkaya doğru üflüyor, arkada perde olduğu için biraz öne çekmek zorunda kaldık çekmeceli dolabı. Fotokopi özelliği gayet güzel, üzerindeki otomatik tarayıcı kısmına faks-fotokopi için kağıdı koymanız yeterli, direkt mono veya renkli fotokopi yapabiliyorsunuz. Panel kısmında anlaşılmayı zorlaştıracak aşırı düğme yok, her şey yerli yerinde, yine panel dilini Türkçe ayarlamak mümkün. Eksileri, bu aletin wi-fi özelliği yok, abisi olan MC363dnw modelini almanız gerekiyor bu da Türkiye'de yok sanırım. Ya da yazıcının sağında bir bölüm yapmışlar wi-fi modülü sonradan eklenebiliyor. Bizim ev ve işyerinde dağıtıcılar airport time capsule ve express olduğu için en ufak bir sorun yaşamadım. Airprint özelliği wi-fi olmadığı için yok gibi görünse de router üzerine resim göndermeniz yeterli, cep telefonundan direkt baskı alabiliyorsunuz. Artıları, muadil toner kullanımı mümkün, 4'lü set 450 TL civarında, gayet uygun. Ayda 300-400 baskı alsanız senelik 500-600 TL civarında bir baskı maliyetiniz oluyor. Evde uzunca bir süredir kullandığım Canon MG7150'nin doldurulabilir kartuşları maalesef mürekkep kaçırmaya başladı, yazıcı kafasında muhtemelen arada bir kısa devre yapıyor ve B200 hatası veriyor, yarım saat temizlik sonrası bir çıktı alabiliyorum. Bu nedenle eve de bir tane bundan sipariş edip yazıcı sorununu Xerox 3130'da olduğu gibi 10-15 sene düşünmek istemiyorum açıkçası. Hadi hayırlısı diyelim. Ürünün fiyatı bu haftasonu hepsiburada'da 1950 TL'ydi. İndirim ne kadar sürer bilemiyorum açıkçası ancak Hepsiburada büyük ihtimalle fiyat artışına gidecek çünkü Türkiye distribütörünün satış fiyatı bunun üzerinde kalıyor an itibarı ile. Almayı düşünüyorsanız hızlı davranırsanız iyi edersiniz.