pentaman

CHW
 • Content count

  2,312
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  47

pentaman last won the day on October 22

pentaman had the most liked content!

About pentaman

 • Rank
  Kahrolsun Büdü

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Istanbul

Recent Profile Visitors

2,642 profile views
 1. O nasıl bir fiyat artışı öyle, ben de 300 gibi bir fiyata almıştım diye hatırlıyorum.
 2. Reklam olarak güzel gibi dursa da hiç inandırıcı değil. Samsung muhtemelen bu seneki modelleri atlasa seneye adaptör koymaz artık kutuya. Bir de samsung aslında bir rakip değil, Apple'a şu anda rakip olabilecek bir firma varsa o da Huawei olur muhtemelen, kendi ekosistemini yaratıyor adamlar. Onlar da kutu içerisinden çıkması gereken type-c kablolu hub'ı kaldırıyorlar mesela @Najaz'ın başına geldiği gibi. Biraz ısrarcı olanlara gönderiyorlar sadece, oradan bile kar etmeyi hesaplıyorlar.
 3. Attığım ürünü 3 yıldır kullanıyoruz, eski yani, elimizde de 6-8 tane açılmamış kablo var. Bunlarla 6-7 sene gider zaten bizdeki senaryoda.
 4. Dediğim gibi benim ihtiyacım yok ama şarj adaptörünün de olması taraftarıyım. Ama tüm firmalar benzer yolu izleyecek, Apple yaptı bakın biz aksini yapıyoruz demeyecekler yani.
 5. Benim tanıdıklarımın hepsi ayrı şarj adaptörleri kullanıyorlar, tekli şarj adaptörü kullanışlı olmuyor maalesef. Özellikle ipad şarj ederken ciddi problem oluyor tekli adaptör. İstasyon denilecek boyutlarda değiller bu ürünler, eskiden 40 TL'ydi, şimdi 80-90 TL olmuşlar, işyerinde ve evde 2'şer tane var şundan : https://www.hepsiburada.com/spigen-essential-30w-hizli-sarj-cihazi-2-port-usb-qualcomm-3-0-18w-ip-intelligent-power-technology-12w-duvar-sarji-f207-000ad21390-p-HBV0000057F5Q Zaten evde 8-10 tane kablo var, bunların daha yıpranıp tedavülden kalkması 6-7 sene sürer, o arada da tüm ürünler usb-c olur diye tahmin ediyorum.
 6. Yazıcıların içinden usb kablo çıkıyordu, 1999-2000 gibi aldığım canon usb yazıcı var örneğin, usb kablosu halen duruyor kablo kutumda. Bunu ilk başlatan firmanın HP olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Dediğim gibi bu tür olaylar firmaların karlılıklarını arttırma stratejisi, küfretmek serbest, ancak apple kullanıcıları bunu savunuyor demek yanlış. Öyle bir savunulacak durum değil. Beni etkilememesine rağmen adaptörün kutuda olması taraftarıyım. Muhtemelen 1-2 yıla kalmaz tüm telefon üreticilerinde de benzer durum olur, zaten Samsung direkt bunu uygulayacak diye haberler dolaşıyor internette.
 7. @wazzap, benim 2002'de aldığım hp yazıcıdan ve xerox yazıcıdan usb kablo çıkmamıştı ve o dönem usb dışında bağlantı seçenekleri yoktu bu aletlerin. Wi-fi bağlantı seçeneği olmayan Oki ağ yazıcımızdan ethernet kablosu çıkmadı (2019'da). Kobo e-reader'ların içinden senelerdir herhangi bir adaptör çıkmıyor. Daha buna benzer çok örnek var, Apple bu konuda ilk değil. Firmalar karlılıklarını arttırmak için bu yola başvuruyorlar, ancak sadece apple değil, bir çok firma bunu yapıyor. Karbon ayak izi kısmı bunun kılıfı tabi ki, ancak 2 gün sonra tüm telefon üreticileri bunu yaptığı zaman da aynı eleştiriyi yapmanız gerekecek. Ben 2002 yılında HP'nin yediği o ilk halttan beridir bunun böyle olmaması gerektiğini savunuyorum. Dediğim gibi bir şarj adaptörü olsaydı iyi olurdu, ancak bunun beni etkileyebilme ihtimali yok, çünkü o adaptörü kullanmıyorum. Farkındaysanız şarj ediyorum demedim, bilgisayara bağlıyorum dedim. Şarj için zaten Spigen çok çıkışlı adaptörlerini kullanıyoruz senelerdir, tavsiye ederim. iPhone 12'de kullanılan işlemci muhtemelen çekirdek sayısı arttırılarak bir sonraki nesil ipad pro ve mac'lerde kullanılacak. Esas onların performansı nasıl olacak onu görmek lazım, 10 bit HDR video işleyebileceklerse aktif olarak muhtemelen intel işlemcileri senelerce görmeyeceğiz demek oluyor.
 8. Apple’ın ürettiği telefonla ilgili bir yorumu olan yok gördüğüm kadarıyla. Zaten Apple telefon da kullanmıyorsunuz ama maşallah herkeste bir Apple’a laf sokayım da içim rahatlasın hastalığı mevcut Malum kimse yorum yapmadığı için ben yeni telefonlarla ilgili yorum yapayım. Yeni çıkan telefon serisi oldukça güzel, özellikle iPhone mini 12 inanılmaz güzel bir alet, iPhone 5s sonrasında boyutları itibarı ile bu segmentte olası en hızlı telefon artık. Zaten Apple işlemcileri ve donanım uyumu konusunda bir problem de olmadığı için 10 bit dolby hdr video işleme gibi özellikleriyle özellikle iPhone 12 Pro max müthiş performanslı bir telefon olmuş. Benim artık normal fotoğraf makinesiyle fotoğraf-video çekmememi de düşünecek olursam çok çok başarılı açıkçası. Ayrıca bu özellikler bazı amiral gemisi kabul edilen telefonlardaki gibi çalışmamazlık yapmıyorlar. Mesela samsung’un patlayan telefonu vardı, en son 20 diye bir versiyonunu çıkardılar sanırım, videoda karanlık ortam çekimlerindeki yırtılmalar inanılmazdı. Ben iPhone 11 Pro max’ten de memnunum ama muhtemelen bir telefon değişikliği yapabilirim mini versiyonu için. Şarj adaptörünün olup olmaması beni pek ilgilendiren bir durum değil ama olsaydı iyi olurdu sanırım. Tam bir yorum yapamıyorum çünkü normalde de orjinal adaptörü değil Spigen adaptörleri kullanıyoruz hem evde hem işyerinde, genelde akşamları telefonlar ve ipad’leri tek prizden şarj etmek zorunda kalıyoruz. Yalnız kablonun USB-C girişli olması benim için çok önemliydi, malum Apple bilgisayarlarda artık USB-A giriş bulunmuyor. Telefonu bağladığımda ara adaptör gerekiyordu eski kablolarda. O yüzden type-C olması çok iyi oldu benim açımdan. Evde ve işyerinde zaten type-a kablo çok fazla.
 9. Kendin de çok kolay yapabilirsin. Taş verniği diye renksiz olan çeşitten al, üstüne bir kat at. Ben merdiven duvarını taş duvar yaptırmıştım, çok güzel olmuştu.
 10. @Najaz hayaldi gerçek oldu, 3 kat daha kaliteli ürün aldım @stardust koltukları neremizde hissettiğimize göre değişir maaş mevzusu @allreadydead, üzüldüm başınıza gelene, yalnız tekerler bildiğim kadarıyla aynı bizimkilerle, bizim koltuklarda en ufak bir sorun yok açıkçası. Tasarım konusunda ise hatalısın, o açının daha dik olması gerekiyor, kifozu arttırmaması lazım, L5-S1 bileşkesi aşırı miktarda sıkışıyor senin anlattığın senaryoda. Belki koltuktayken rahat hisseder gibi olursun ama belli bir zaman sonunda sıkışan sinirlerin ağrısıyla ayrı problemler başlar. Oturma pozisyonu normal anatomik pozisyonun ayakta olmayan hali şeklinde olmalı kısacası. Bizim kullandığımız me too'da da minder benzer. Edit : Şimdi baktım bu core denen koltukta minder ince gerçekten. Kadınlara veya 60-70 kg aralığındaki erkeklere uygun gibi duruyor. Neden bunu aldınız ? Özel bir nedeni var mıydı ?
 11. @emre666, bu taşlara vernik atılınca daha güzel oluyor. Rengi daha canlanıyor, vernik atmışlar mıydı ?
 12. Evde hem e-kitap okuyucu, hem 2 tane tablet, hem de 3 tane kitaplığım var, birbirlerinin alternatifleri olduğunu düşünmüyorum. E-kitap okuyucuyu daha çok bir yere tatile giderken veya yolculuk yapacaksam alıyorum. Evdeyken de kitap okuyorum. Kitabı okuduktan sonra saklamak yerine değiş-tokuş yapabilirsiniz birileriyle, güzel bir yöntem o da.
 13. Hocam istediğinizi yapın o koltukta geçirdiğiniz vakitte vücut şekliniz ona uyum sağlıyor. Bir de tek problem koltuk şekli değil, kullanılan malzemedeki abuk sabuk kalitede ürünler de problem. Bizim hastane daha 1,5 yıl oldu açılalı (bu esnada tam 3 defa açılışı yapıldı gerçi), alınan tüm koltukların her yanından gacır gucur ses geliyor. Teker mekanizmalarının çoğu bozuldu, oturulan tabure kısmında süngerler çoktan çöktü ve tahtanın tüm sertliğini hissediyorsunuz. Bu tür bir üründen yapılan tasarruf tüm personelde gereksiz sağlık sorunlarına yol açacak bir süre, üzerine zaten stresli bir ortamda rahatsız olarak oturacak, iş gücü ve performans kaybı demek bu. O koltuk başına 1000 TL daha ucuz fiyat almanın sonu = 23 sene okumuş ve sana nitelikli hizmet üreten kişilerden verim alamamak oluyor. Az önce ofise bir tane daha nurus me too sipariş ettim, 3 yıl önce 1950 TL'ye aldığım koltuk için 5130 TL ödedim. Birkaç güne gelir sanırım, devalüasyonun tüm etkilerini hissettirdiği alanlardan biri de bu koltuklar maalesef.
 14. Ofisteki tadilat bitince kendi odama kavuşacağım, o arada hanımın ve sekreterin koltuklarına arada bir oturuyorum işim olduğunda. Nurus koltuklar aradan geçen 4-5 yıla rağmen en ufak bir rahatsızlık yaratmazken evde daha 2 yıllık ikea koltuk resmen kalçasına batıyor insanın. Nurus koltuklarda mekanizma vs. de bir yana kullanılan malzeme kalitesi sayesinde saatlerce o koltukta oturduğunda en ufak bir problem yaşamıyor insan.
 15. Ikea Hemnes kitaplıklar çok güzel oluyor. Ben hem evde hem de ofiste kullanıyorum. Kapaklı-kapaksız alabiliyorsunuz. Yine yarım kiler fonksiyonu gören modelleri de var, o da kapaklı ve kapaksız satılıyor. Senelerce evde kitaplık olarak kullandıklarımı şimdi ofiste ilaç ve malzeme dolabı olarak kullanıyorum. Masif çam olduğu için onarımı-boyaması çok kolay. Arada ufak lekelerde boyamanıza da gerek yok, 220 nit zımparayla birkaç defa üzerinden geçseniz hiç iz kalmıyor. Evde renksiz vernikli modelini, ofiste beyaz mat vernikli modelini kullanıyorum.