pentaman

CHW
 • Content count

  2,412
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  73

pentaman last won the day on March 23

pentaman had the most liked content!

1 Follower

About pentaman

 • Rank
  Kahrolsun Büdü

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Istanbul

Recent Profile Visitors

4,991 profile views
 1. 10 gün olmuş yazalı, o arada geldi benim araç, 2 tane sipariş edip birini almayan bir firma sayesinde 3 ayı bulan macera bitti. Toyota Hilux 4 çeker aldım, bugün Düzce-İstanbul arası aracı getirmek için kullandım, sürüşü vs. çok rahat geldi açıkçası. İçi ve aksesuarlarıyla binek araç kıvamına getirmişler aracı zaten. Devalüasyon öncesi işimi çözebilmek çok iyi oldu açıkçası
 2. Google zorla yakalayıp izlettiriyor
 3. Aslında yapalı çok uzun süre oldu ve uzun süredir kullanıyorum ama buraya eklememişim, sanırım fırsat bulamadım. Son 1 yılda çok fazla şey yaşadım muhtemelen o yüzden gecikti. Ikea Hemnes masa revizyonu sonrasında bir Hemnes yazıcı sehpası gerekiyordu, böyle bir ürünü yok Ikea'nın, o nedenle kendim yapmak istedim. Aslında normal bir sehpa olabilecek ürünü elimdeki eski parçalardan yaptım, bence güzel oldu. İyi seyirler Ikea Hemnes Yazıcı Sehpası
 4. Arabaların fiyatlarında düşüş olacağını hiç sanmıyorum, deprem sonrasında binlerce araç çöp oldu, ben iskenderun'dan dönerken neredeyse tüm araçlar yamuk yumuk, camları patlamış ve bantlanmış olarak Adana otobanında geri dönüş yolundaydı. Antakya'da tüm araç stoğu yok oldu, İskenderun, Samandağ ve Kırıkhan'da da bir dünya araç gitti. Şimdi bunların tekrar stok içerisine girebilmesi için de ek ithalat gerekecek. Kısacası ihtiyaç arttı ve stoklarda araç yok. Galerilerin ellerindeki daha da kıymetlendi diyebiliriz. Bizim araçlar 5 senelik olduğu için değiştirsek mi diye düşünüyordum bir ara ama bir aksilik olmadığı sürece dokunmamak en mantıklı seçenek gibi duruyor şu aşamada. Bizim kamyonet ihtiyacımız vardı sadece, onun için de İstanbul'da ve yakın illerde Ford ve Toyota bayi aramadığımız yer kalmadı, en son başka şehirde bayinin direkt sahibiyle irtibata geçip bulabildik, şimdi araç gelsin diye bekliyoruz ama gelirse mucize olmuş gözüyle bakacağım artık. Bunlarda ötv de yok, binek olarak kullanmak için zahmetli araçlar aslında, galerilerin çok ilgi odağındaki araçlar da değiller ama genel "yatırım için para harcama ve parayı bir yere bağlama stratejisi" burada da geçerli olmuş diye düşünüyorum.
 5. @Omfs valla çok gibi görünüyor ama değil chia farm kurmak için sürekli plot oluşturuyorsun, bunu ssd üzerinde yaptığında hem daha yavaş hem de ssd ömrünü tükettiği için daha maliyetli oluyor. 512 gb ram takabilmiş olsaydım muhtemelen 10-12 dk'da bir plot oluşturacaktım, şu anda 45 dk'yı bulduğu oluyor. Yine de fena değil süreler. 420 TB farm dolmak üzere, bir ara ucuz hdd bulabilirsem kapasiteyi en azından 0,5 pib yapmak istiyorum. @Najaz aslında ram ssd'lerden daha yavaş kalıyor artık denemelerini yaptılar, aşırı hızlı olan ssd'ler ram'lerden çok daha efektif çalışıyor. Ama ssd yerine ram kullanınca ölümsüz depolama mümkün @infestor ram değil de çift işlemci ve 38 çekirdek çok keyifli bir şey, arka planda plot oluştururken bir işlemcinin %40'ını falan ancak kullanıyor, sen istediğini yap o arada alet etkilenmiyor bile, senelerce intel bizi kandırmış 2-4 çekirdekli işlemcilerle. Adam gibi yararlanan uygulamalarla çok çekirdekli veya çok işlemcili sistemler gibisi yok.
 6. Maximiles bir süredir fena değil, aralarda 300 mil yükleme kampanyaları yapıyor. Bu yıl 3600 mil birikmiş, 3 kişi gidiş dönüş biletin yarısını karşıladı en azından. Enflasyonla beraber artan bilet fiyatları durumu kötü hale getirdi iyice. Adios kart aylık 400-450 TL puan getiriyor ama artık katsayı 1 olacak şekilde alışverişte kullanıyorum direkt. Yine Vakıfbank çok güzel puan veriyor, neredeyse çoğu pos cihazında geçerli olacak şekilde tüm sektörlerde puan verdiği kampanyaları var. Onu da benzer şekilde kullanıyorum aylık. Ama hiçbiri eskisi gibi tad vermiyor, 300 TL'lik puanı 2.2 ile çarpıp 660 TL ile günlük oda ücretini karşıladığımız otellerin günlüğü 12-13 bin TL olmuş durumda. En azından indirim mantığıyla hesaplayınca fena gelmiyor puanlar.
 7. Asrock anakartların uyumluluk sorunlarının firmware ile çözülebilmesi mucize olurdu. Sorsaydın ben söylerdim aslında sorunun çözülemeyeceğini. Daha önce ws anakartıma 512 gb ram takmak için crucial 64 gb ramlerden sipariş vermiştim. Almadan önce asrock support'a mail attım, bu anakart bununla çalışıyor mu diye, teoride çalışıyor görünüyor ama ne olur ne olmaz diye düşündüm. Sağolsunlar çok hızlı bir şekilde uyumlu, hatta sizin çift işlemcinizle çok güzel server konfigürasyonuyla çalışıyor falan yazdılar. Geldi, taktım ve boot etmiyor alet, her türlü konfigürasyonla denedim, reset vs. yok olmadı, anakartın işletim sistemiyle açıp bakınca ram problemi olduğu zaten kabak gibi görünüyordu. Adamlar kendileri yazdıkları anakartı kontrol eden işletim sisteminde görünen sorunu göremeyip bir de beni yanılttılar. Neyse Crucial Türkiye distribütörü açılmış paketleri sorunsuz iade aldı, ben de 64 gb ram'e geri döndüm. Bu da böyle bir anımdır.
 8. Tekrar geçmiş olsun, biz Beko'dan çok memnunuz, çok sayıda buzdolabı kullanıyoruz, genel olarak çok sorun çıkarmayan aletleri var. Yalnız fiyatları kol gibi olmuş, 3 yıl önce 5 bin TL olan dolap şimdi 33 bin TL. Akıl alır gibi değil.
 9. Windows'a özel ayrı bir problem olduğu kesin, aynı alet windows kuruluyken problem yaşattırıyor. Muhtemelen usb disk bağlanabilirliğini öngörememişler, bu kadar çok disk bağlayacak adam NAS kullanır diye düşünmüşler bence.
 10. Hocam ben de windows tabanlı değişik bir usb probleminden bahsedeyim. Evdeki çift xeon işlemcili üzerinde multipl her çeşidinden usb portu olan workstation anakartıma 40 civarında usb hdd bağlamak istedim (chia farming için). Ancak sistem 16'dan bir tane fazla usb hdd bağlarsan direkt tıkanıyor, yeni hdd'leri "windows bu aleti çalıştıramadı, kaynak yetersiz" gibi bir arıza vererek tanımıyor. Çok ısrarcı olursan da kilitleniyor. Sorunun üstesinden gelmek için @Whooosh'un da önerisiyle kendi kontrolcüsü olan bir pci-x kart (via chipsetli) taktım, 7 portlu olan bu kartla ilk denemelerimde 20 civarı hdd tanıttım bir şekilde (3 tane sabrent 16'lı usb hub kullanıyorum). Hatta yetmedi 30 civarında hdd tanıttıktan sonra sistem tam oturdu diyerek çalıştırmaya başladım ancak her gün istisnasız öğleden sonra windows kendini yeniden çalıştırmaya başladı ve 16 hdd tanıyan moda attı kendini. Elektrik kesintileri olan döneme denk geldiği için gidip ups aldım, onunla da yine aynı saat aralığında windows kendini resetledi. Neyse baktım olmayacak, evdeki 2017 macbook pro 2 çekirdekli alete bağladım tüm hdd'leri. En ufak bir sorun çıkmadı tabi, hatta ups'i de sisteme ekledim net 10 gün aralıksız çalışınca sistemi böyle devam etmeye karar verip hdd sayısını 52'ye çıkardım. Hala bir problem yok. Peki yetti mi ? Tabi yetmedi, intel i5 2 çekirdekli macbook pro'ya bootcamp ile windows kurdum, şak diye yine hdd'leri tanımadı 16 sonrası problem çıkardı.Uğraştım 20'nin üzerine çıkardım, şak diye yine aynı saatlerde kilitlendi alet. Bootcamp'ine bir windows'una iki diyerek kaldırdım ve komple macos ile 3 tane thunderbolt portlarını genişleterek (1 portta 32 tane hdd var şu anda mesela) kullanıyorum. Ups ile tüm hdd ve mbpro sürekli aktif kurulu olarak çalışıyor. Windows 10 pro sanırım bendeki sürüm, çok ağır sıçıyor 20 civarında usb hdd kullanmak isterseniz, zaten windows 16-17 hdd sonrasında harf atayamıyor, klasöre bağlıyorsun hdd'yi, o da ayrı sıkıntı yaşatıyor. Sorun daha çok windows kökenli orası belli ama usb üzerinden hdd bağlama sınırı şu an için 52, eğer daha üstüne çıkabilirsem haber veririm, elimde hdd kalmadığı için denemedim ama aklınızda böyle gereksiz bir bilgi kalsın
 11. Mahalleye gelen sütçü daha pahalı, şaka yapmıyorum gerçekten daha pahalı
 12. Güzel bir ssd bu, güle güle kullanın, chia coin için uzunca bir süre kullandım, hala da sistemde takılı. Amazon Almanya'dan 1750 TL gibi bir fiyata gelmişti. 7-8 ay önce, çok zamlanmamış diğer ürünlere göre. Edit : Bir önceki sayfadan alıntı yapmaya çalışırken böyle tek bir mesaj düşmüş, @T800'ün aldığı Kioxia 2 tb için yazmıştım.
 13. Zengin olmak böyle bir şey, bir tane bile alamadık 😊