pentaman

CHW
 • Content count

  2,473
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  75

Reputation Activity

 1. Altan Yoklar liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Şöyle oluyor, akaryakıt istasyonuna giriyorsun, adama söylüyorsun "2000 TL eurodiesel", sonra içeri girip ödüyorsun sırada bekleyip. Bir dönüyorsun bakıyorsun alakasız bir arabaya fiş kesilmiş, çünkü pompacı eleman fiş kesince %4 komisyonla satıyor. Tabi olay çıkarmazsan bir şey olmamış gibi davranırsan o iş düzelmiyor, düzeltmek için kaşe ve imzalı olarak düzeltilmesi gerekiyor. İçeriye gidiliyor, yönetici olan kişi bunu yapıyor. 15-20 dakika süren bu serüvende pompacıya mı sinir olursun, içerideki salak elemanlara düzeltemedikleri için mi sinir olursun bilemem tabi. Bu olayı ayda bir rutin yaşıyoruz biz, yani ben yaşamıyorum artık, çünkü e-arşiv direkt benim adıma ve plakama yazılı e-posta olarak geliyor. Daha sık yaşadığımız ise plaka hatası, plaka BGB diyelim, BGN yazıyor adam, aynı prosedür bir daha sil baştan. İlk olan durum en sıkıcı olanı, çünkü yavşak bir tiple ve yavşakça bir muhabbetle muhatap kalıyorsun, "aaabi bu seferlik böyle olsun" gibi. Dizel araçlara has bir durum daha çok, benzin fişi pek işlerine yaramıyor. Annenizin muhtemelen fişle bir işi olmuyordur ya da benzinli araç kullanıyordur diye tahmin ediyorum. Biz bu olayı Kartal-Maltepe arasındaki tüm benzincilerde yaşadığımız için Türkiye'nin her yerinde olan bir durum olduğunu düşünüyoruz açıkçası.
   
  Böyle bir yorum için güzel küfürler var aslında ama küfretmeyi sevmiyorum, hak ettiğini bilsen yeterli. 
 2. wazzap liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  İşte problem orada zaten, 1000 km yolda hiç durmadan neden araba kullanıyoruz ben bunu anlamıyorum. Bir yere yetiştirmeye çalıştığımız bir mal ya da hizmet mi var ? O zaman zaten binek araba almak hatalı, ticari bir araçla gitmek çok daha mantıklı. Son 12 yılda 1 defa 1000 km üzerinde araç kullandım, bir daha da kullanacağımı sanmam. Böyle iyiyim ben, kemiklerimi, eklemlerimi ağrıyla başbaşa bırakmak istemiyorum.
  Biz ailece buradan çıkıyoruz Çanakkale'ye giderken 2 defa duruyoruz yolda (dizel araçla da aynı şekilde), yarım saat mola verip kahvemizi içiyoruz, tuvalete uğruyoruz, gözlerimizi dinlendiriyoruz ve yola öyle devam ediyoruz. Uzak mesafeye, örneğin Hatay'a giderken uçağa atlıyoruz, Adana'da araç kiralayıp istediğimiz gibi kullanıyoruz tatil süresince.
  Servis ve usta konusuna bence de hiç girmeyelim, aracın bakımı yok. Bildiğin yok, polen filtresi değişim zamanı gelince onu değiştirmeleri için arıyorlar zaten. Genelde 20 bin km civarında oluyormuş değişim, aracın kullanım süresine göre de değişir muhtemelen. Benzinli ve dizel araçlar tamamen sorunsuz, hiç sıkıntı çıkarmıyor, masrafı sıfırmış gibi yazıyorsunuz bunları ama bu vw neden senelerdir dsg şanzımanı aşağı indirip değiştiriyor. Sanayide Ahmet Usta'yla çay keyfi sevmek gibi bir durum bu. Motoruydu, yağıydı bitmek bilmeyen problemleriydi derken aslında dizel veya benzinli bir araçla daha fazla servise girip çıkıyorsunuz.
  Size çok daha net bir örnek vereyim, Google'da "alev alan araç 2024" diye bir arama yapın bakalım kaç tanesi elektrikli bu yananların. Benzincide patlayanı mı dersin, benzinciden çıkmadan patlayanı mı dersin, yolun ortasında motordan alevler çıkaranı mı dersin her türlüsü var. Sırasıyla Karaman, Antalya, Adıyaman Besni, Bursa, Ankara çıkıyor ilk sayfada, Daha Ocak ayının ilk 15 gününde yanan benzinli, dizel ve gazlı araç sayısı neredeyse 10 olmuş (kontrol ettim hepsi Ocak 2024'te yananlar). Bu araçların kaç tanesini yangın büyümeden söndürebilmişler, sadece 1 tanesi. Geri kalanların hepsi kül olmuş. Ama sosyal medyaya bir bakıyorsun, elektrikli araçların yangınları durdurulamıyor, bunlara müdahale edebilecek araç yok diye gaza getirici başlık dolu. Zannedersin yanan dizel ve benzinlilerde yangın sadece sol dikiz aynasındayken durdurulmuş. Hepsi cayır cayır yanmış. Daha kötüsü gazlı araçlarda bildiğin bomba patlamış. 
 3. pentaman liked a post in a topic by JardeL in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Yani menzili dert etmeyen olabilir tabii ama ben ederim... Yilda 2 defa da yapsam o 1.000kmlik yolculuk 9 saat yerine 15 saat surecekse elektrikli otomobil konfor saglamis olmuyor benim icin...
  Jaguarin sitesine baktim simdi, menzil hesaplama sayfasi var; Otoyolda, 92km/s sabit hizla, hava sicakligi 15C ve klima acik iken i-Pace'in menzili 300km imis... Bu bence kabul edilebilir degil... 1000km yol yapmak icin 92km/h sabit hizla gitmem, min. 3 kere mola vermem ve her seferinde min. 45dk aracin sarj olmasini beklemem gerekiyorsa ben almayayim... :D 
  Servis konusunda da mevzu, ariza yaptiktan sonra aracin basina ne gelecegi... Gecen haftalarda sosyal medyada sanayiye goturulen TOGG'un nasil "sase yaptigini" gormussunuzdur... 
 4. pentaman liked a post in a topic by TiesTorN in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  o iş oran orantıya bakar... tr'deki elektrikli araç sayısı akaryakıtlı araç sayısının 1/20'si bile değil hala + olarak elektriklilerin hepsi hala nispeten yeni araçlar olduğu için sorun çıkma olasılıkları da daha düşük.
  + olarak o yangınların söndürülememesinin sebebide sönmediği için değil kimse yangın söndürücü taşımadığı için. lityumu denizin içine atsan yanmaya devam eder.
 5. jackjoker liked a post in a topic by pentaman in En son aldıklarınız   
  Biz ofiste 3 tane me too kullanıyoruz, son dönemlerde ben de rahat edememeye başladım, kadınlar daha memnun bu dizayndan, biraz göbeğiniz varsa rahatsız edebiliyor. Tüm sırt desteği yerine direkt bel hizasının üstü koltuklar daha rahat olabiliyor. Benim koltuğumu Ikea'dan değiştirdim mecburen, eve de bundan aldım daha rahat ettim.
  https://www.ikea.com.tr/urun/alefjall-grann-altin-kahverengi-calisma-sandalyesi-40419982
  Ben aldığımda 7 bindi, hatta indirimle 6 bine aldım. Şimdi 11 bin olmuş, 3-4 ay oldu sadece alalı.
 6. pentaman liked a post in a topic by jackjoker in En son aldıklarınız   
  göreceli. me too da rahat edemedim hiç. kesinlikle bana göre bir dizayn değil. 
 7. pentaman liked a post in a topic by wazzap in En son aldıklarınız   
  Seduna Thunder Executive Antrasit Yönetici Koltuğu Ofis Çalışma Koltuğu Hareketli Koltuğu

   
 8. pentaman liked a post in a topic by jackjoker in En son aldıklarınız   
  Bürosit Banzai 2 aldım ben koltuk olarak. Çok memnunum. Tavsiye ederim.
  https://www.burositonline.com/burosit-banzai-2-yonetici-koltugu
 9. snc-tr liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Genel olarak yazıyorum, elektrikli araçları 2-3 bin km kullanmadan yazdığınız varsayımların hepsi yanlış, o yüzden yanlış varsayımlarla olumsuz yorumlardan sakının. Bu teknoloji bir günde limitleri x2 yapmayacak, Tesla'nın 7 senede yazılım haricinde katlayarak gittiği bir özellik yok genel olarak. BMW premium araçlar içerisinde elektrikliye aşırı önem veren bir firma, geliştirdiklerini en az 5 yıl koruyacak büyük ihtimalle. Çinli firmalarda da limitler aslında Tesla ve BMW'ye benzer, aşırı güçlüyse menzil 500-600 km arası, normalse 800 km'ye kadar çıkan menzillerden bahsediliyor ama fiyatları yüksek. Kısacası özellikler x2 olmayacak 5-10 yıl arasında. 
  Çok net olacak hadise ise şu, bugün elektrikli alanların ellerindeki araçlar, yeni gelen araçların performansları ikiye katlandığı için çok ucuzlarsa yakıt kullanan araçlar direkt hurdaya ayrılacak. Bunu erteleyebilecek bir mekanizma yok, yol yakınken kendinizi buna alıştırırsanız daha rahat kabullenebilirsiniz teknolojiyi. Sizlerin buradaki endişelerinin günlük hayatta karşılığı yok, benim çevremde elektrikli araç kullanan herkes mutlu mesut kullanıyor araçlarını, şarjla ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çabuk şarj doldurmayı gerektirecek bir durumumuz yok, sakin sakin AC şarja bırakıyoruz, işimiz bitince ve şarj tamamlanınca uygulamaya gelen mesajla uyarımızı görüp, gelip alıyoruz. Yola çıkacak olanların araçlarındaki yazılımlar yol üstündeki şarj istasyonlarının DC mi AC mi olduğunu, kaç km sonra şarj gerekebileceğini, eğer fazla harcıyorsan olası yeni rotayı dahi gösteriyor, yola çıkarken tek düğmeye basmak yetiyor, öyle planlama falan yapmıyoruz, alet kendi yapıyor zaten planını. Uygulamadan istersen rezervasyon yapabiliyorsun varacağın saate göre, keyfine kalmış durum.
  Halkımızın içindeki "hadi bu sabah tatile gidelim" şeklindeki fantastik senaryoları kurgulayıp sonra da "tüh şarj portu yokmuş gidemiyoruz" şeklinde bunu kendi içinde cevaplaması gerçekten takdire şayan. Yok öyle bir fantezi, boşuna kuruyorsunuz öyle senaryoları, hadi dur işi gücü bırakıp bu sabah tatile gidelim diyebilecek kendi işine sahip maddi durumu süper olan insanlar o sabah uçağa atlayıp premium araçlarını da ücretsiz araç nakil hizmetiyle ayağına getirtiyor zaten. 
  Olası en kötü senaryoları kafanızda kuruyorsunuz ya ben size gerçek tecrübelerden bahsedeyim biraz. 2022 yazında Niğde otobanında 120 km boyunca benzinci olmadığını otobana girdikten sonra anladık, X5'le otoban ortasında kalıyorduk az kalsın, son 30 km kaldığında benzinciyi gördüğümdeki mutluluğu nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Tabi Opet'te tam yarım saat sıra bekledik arabayı doldurmak ve kasıldığımız çişimizi yapmak için. Çünkü herkes aynı istasyondaydı ve herkes aynı panik havasındaydı. 2010-2012 arasında Afyon'da çalıştım, ix35'im 2 defa dondu, bildiğin dondu. Çünkü -10 dereceden sonra dizel yakıtlar donuyor, Opet katkılarla -20 dereceye kadar donmadığını iddia etse de -10'dan itibaren donuyor, -20'de kesin donuyor, -27-30 arasında araba s.ksen de çalışmıyor. Sorunun çözümü için 55-56 litre dizel yakıt yanına 3-4 litre benzin koyuyorlar. Bunu bilmiyorsan ve kış kötü geçiyorsa arabaya 3 bakım parası tutarında bir masraf çıkıyor ilk çalıştırdığında. 
  Alternatif eski teknoloji iyiymiş gibi düşünmekten vazgeçin artık, gelecek elektriklide, bugün olmaz yarın olacak, kaçış yok. Fransa'da 2021-2023 arasında dizel ve elektrikli araç satış oranları yer değiştirmiş durumda, sübvansiyonlar bu şekilde devam ederse Avrupa'da binek araçlarda dizel-benzinli tarihe karışacak. İkinci elde dizel araçlar iyice ucuzladığı için bir süre daha dizeller kullanımdan kalkmamış olacak sadece. 
 10. snc-tr liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Genel olarak yazıyorum, elektrikli araçları 2-3 bin km kullanmadan yazdığınız varsayımların hepsi yanlış, o yüzden yanlış varsayımlarla olumsuz yorumlardan sakının. Bu teknoloji bir günde limitleri x2 yapmayacak, Tesla'nın 7 senede yazılım haricinde katlayarak gittiği bir özellik yok genel olarak. BMW premium araçlar içerisinde elektrikliye aşırı önem veren bir firma, geliştirdiklerini en az 5 yıl koruyacak büyük ihtimalle. Çinli firmalarda da limitler aslında Tesla ve BMW'ye benzer, aşırı güçlüyse menzil 500-600 km arası, normalse 800 km'ye kadar çıkan menzillerden bahsediliyor ama fiyatları yüksek. Kısacası özellikler x2 olmayacak 5-10 yıl arasında. 
  Çok net olacak hadise ise şu, bugün elektrikli alanların ellerindeki araçlar, yeni gelen araçların performansları ikiye katlandığı için çok ucuzlarsa yakıt kullanan araçlar direkt hurdaya ayrılacak. Bunu erteleyebilecek bir mekanizma yok, yol yakınken kendinizi buna alıştırırsanız daha rahat kabullenebilirsiniz teknolojiyi. Sizlerin buradaki endişelerinin günlük hayatta karşılığı yok, benim çevremde elektrikli araç kullanan herkes mutlu mesut kullanıyor araçlarını, şarjla ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çabuk şarj doldurmayı gerektirecek bir durumumuz yok, sakin sakin AC şarja bırakıyoruz, işimiz bitince ve şarj tamamlanınca uygulamaya gelen mesajla uyarımızı görüp, gelip alıyoruz. Yola çıkacak olanların araçlarındaki yazılımlar yol üstündeki şarj istasyonlarının DC mi AC mi olduğunu, kaç km sonra şarj gerekebileceğini, eğer fazla harcıyorsan olası yeni rotayı dahi gösteriyor, yola çıkarken tek düğmeye basmak yetiyor, öyle planlama falan yapmıyoruz, alet kendi yapıyor zaten planını. Uygulamadan istersen rezervasyon yapabiliyorsun varacağın saate göre, keyfine kalmış durum.
  Halkımızın içindeki "hadi bu sabah tatile gidelim" şeklindeki fantastik senaryoları kurgulayıp sonra da "tüh şarj portu yokmuş gidemiyoruz" şeklinde bunu kendi içinde cevaplaması gerçekten takdire şayan. Yok öyle bir fantezi, boşuna kuruyorsunuz öyle senaryoları, hadi dur işi gücü bırakıp bu sabah tatile gidelim diyebilecek kendi işine sahip maddi durumu süper olan insanlar o sabah uçağa atlayıp premium araçlarını da ücretsiz araç nakil hizmetiyle ayağına getirtiyor zaten. 
  Olası en kötü senaryoları kafanızda kuruyorsunuz ya ben size gerçek tecrübelerden bahsedeyim biraz. 2022 yazında Niğde otobanında 120 km boyunca benzinci olmadığını otobana girdikten sonra anladık, X5'le otoban ortasında kalıyorduk az kalsın, son 30 km kaldığında benzinciyi gördüğümdeki mutluluğu nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Tabi Opet'te tam yarım saat sıra bekledik arabayı doldurmak ve kasıldığımız çişimizi yapmak için. Çünkü herkes aynı istasyondaydı ve herkes aynı panik havasındaydı. 2010-2012 arasında Afyon'da çalıştım, ix35'im 2 defa dondu, bildiğin dondu. Çünkü -10 dereceden sonra dizel yakıtlar donuyor, Opet katkılarla -20 dereceye kadar donmadığını iddia etse de -10'dan itibaren donuyor, -20'de kesin donuyor, -27-30 arasında araba s.ksen de çalışmıyor. Sorunun çözümü için 55-56 litre dizel yakıt yanına 3-4 litre benzin koyuyorlar. Bunu bilmiyorsan ve kış kötü geçiyorsa arabaya 3 bakım parası tutarında bir masraf çıkıyor ilk çalıştırdığında. 
  Alternatif eski teknoloji iyiymiş gibi düşünmekten vazgeçin artık, gelecek elektriklide, bugün olmaz yarın olacak, kaçış yok. Fransa'da 2021-2023 arasında dizel ve elektrikli araç satış oranları yer değiştirmiş durumda, sübvansiyonlar bu şekilde devam ederse Avrupa'da binek araçlarda dizel-benzinli tarihe karışacak. İkinci elde dizel araçlar iyice ucuzladığı için bir süre daha dizeller kullanımdan kalkmamış olacak sadece. 
 11. wazzap liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Ben biraz geç görmüşüm sanırım başlığı. Eylül ortası gibi banka ucuz kredi verince arabayı değiştirmeye karar verdim, açıkçası aklımda da yoktu ama 5. yılı dolmuştu aracımın, daha da eskimesini istemedim, cebimden de para çıkmadığı için mantıklı geldi. Borusan'ın X5'i ederi fiyatında alması ve 400 bin TL elektrikli araç takas indirimi sağlaması sonrasında iX xdrive50 aldım. Menzil maksimum 633 km olarak belirtilmiş ama benim tahminim 550 km civarı olması yönündeydi, öyle düşünerek aldım. 3000 km'yi geçtim geçen hafta. Deneyimlerimi aktarayım :
  Eylül ayında klima açık kullandım, ben %20 şarja inince %80'e kadar şarj ediyorum ve o şekilde kullanıyorum hep, bu şekilde önerildiği için de düzenimi böyle kurdum. Toplam %60 şarjla 350 km civarında gidiyor şehir içinde ve klima açıkken. %100 şarjla rahatlıkla 550 km'yi geçebileceğini düşünüyorum, çünkü ekim ve kasım aylarında hava iyiydi, klima ve ısıtma açık değilken bu değerlerin üstüne çıktım hep. Aralıkta birkaç gün soğuk oldu, klimayı bu defa ısıtma için kullandım, ön iki koltuk ısıtma, arka bir koltuk ısıtma, kolçakların ısıtması vs. derken soğuk havada 26 derecelik ısıtmayla %60 şarjla 280 km gittim. Haftada 4 defa Kartal-Ataşehir git-gel yapıyorum, bir defasında 3 saat arabada bu ısıtma açıkken oturdum, o hafta 4 defa bu yolu bu şekilde kullandım ve 10 saatlik toplam sürede ısıtıcı açıkken 240 km'ye indi %60 şarjla. Kısacası toplam menzil açısından ciddi soğukta ve arabada çok uzun süre (3-4 saat gibi) oturup beklerseniz menzil %25 civarında azalıyor. Klimayı soğutma için açtığınızda da %10 civarında bir azalma söz konusu. Şu anda artık takip etmiyorum ne kadar şarj gideceğini çünkü alıştım ve ilk alışma süreci geçtiği için çok rahat biliyorum, benzinin ne kadar gideceğini tahmin etmek gibi bir durum oldu benim için.
  Şehir dışında hiç kullanmadım, benim en uzun gittiğim yol Çanakkale-İstanbul arası, 480 km civarında tutuyor, aşırı hızlı kullanmayı da sevmediğimden tam dolu şarjla yolda hiç durmadan gidilebiliyor (videosu var, Bozcaada'ya kadar problemsiz ulaşılıyor). Bundan daha uzun bir mesafede araba kullanmayı doğru bulmuyorum, tır şoförü değiliz en nihayetinde hiçbirimiz. Biz ailece bu şekilde git-gel yaptığımız için Çanakkale'ye mutlaka mola veriyoruz zaten, en az yarım saat durduğumuz için de bir sorun çıkacağını düşünmüyorum şarj gerekirse. Evde şarj yeri olması gerekir mi diye düşündüm, BMW zaten hediye ediyor şarj istasyonunu ama gerekmediği için taktırmadım (yerim var aslında). İşyerinin otoparkında 4 tane şarj istasyonu var, AC 22kw istasyonda 3 saatte %60 doluyor zaten alet, dolunca mesaj geliyor alıp kendi park yerime koyuyorum aracı. Haftada bir, bazen de 10 günde bir şarj etmek yetiyor bana. Voltrun firmasıyla anlaşması var bizim plazanın, %20 indirim sağlıyorlar, AC şarjla %60 şarj 350 TL civarında tutuyor. Evde şarj etsem belki daha ucuza mal olur ama değdiğini düşünmüyorum. Klima açıkken yazın 1 KM/1 TL tutuyor, kışın da tüm ısıtıcılar açıkken 1 KM/1.3 TL gibi bir maliyeti var. Herhangi bir benzinli veya dizel aracın bu fiyatların yanına yaklaşabilme ihtimali yok, en az 3 katı tutuyor. Tabi 523 beygir ve 0-100 4 saniyede hızlanan bir motoru olan araçla kıyaslamak lazım, o zaman 5-6 katı tutacaktır büyük ihtimalle. Evde şarj edebiliyorsanız bundan da ucuz tutuyor haliyle.
  Ben işte şarj ettiğim için bir sorun yaşamıyorum ama haritada 2 km çevremde 56 tane şarj istasyonu görünüyor, aracı ilk aldığımda bu sayı 32'ydi. Her geçen gün yeni bir şarj firması ekleniyor sisteme. Evde-işte AC şarjla rahat şarj etme imkanı oluyor, zaten park yerinde bırakıp gidiyorsunuz. DC şarj için de bizim çevremizdeki petrol istasyonlarında da istasyon görmeye başladım bu ara, yine avm'lerde DC şarj istasyonları var. Ben pek ihtiyaç duymadığımdan hiç kullanmadım. Haftada bir benzinciye gidip, pompacıyla "evet fiş lazım, 2000 TL eurodiesel", içerideki elemanla "2000 TL, evet YapıKredi olacak", sonra tekrar pompacıya gidip fişi verip bir de fişi beklemek gibi durumları yaşamadığım için çok mutluyum. Haftada bir yarım saatim çöpe gidiyormuş onu anladım. Benzinciye hiç girmiyor olmak gerçekten çok rahatlatıcı bir şey. 
  Elektrikli araçların rejenerasyon olayının motor freninden bile iyi kapasitede kullanım sağlamasına alışmak çok kolay, ilk 2-3 kullanım sonrası ayak alışıyor direkt ve daha yumuşak kullanım sağlıyor. Bakım zamanı genelde 20k km civarında polen filtresi tıkanmaya yakın oluyormuş, bilinen bir bakım zamanı yok yakıtlı araçlar gibi, zaten polen filtresini değiştirip gönderiyorlar bakımda da. Bizim plazada Tesla model Y ve S var daha çok, 2 tane Togg gördüm geçen gün şarjda, EQE ve EQS'ler var birkaç tane, iX1 ve iX3 vari bir de i7 gördüm geçen gün şarjda. Her çeşit araç var kısacası şu anda, şarjda sıra sorunu falan yaşamıyoruz, 4 şarj istasyonu çok rahat yetiyor şu an ama araç sayısı arttıkça neler olur onu zaman gösterir, gerekirse istasyon eklerler olur biter. Şarjla ilgili istasyon olmama sıkıntısı olma ihtimali yok artık, her yer şarj istasyonu, Hakkari'nin ortasında bile var.
  Araçların gelişmesi ve şu an elektrikli araç alanların zarar edeceği beklentisi ise bir ütopya. Çok basit bir mantığı var bu işin, elektrikli araçların menzilleri 1000 km'yi rutin olarak aşıp teknolojik ilerleme şu andakinden daha iyi olacak olursa eski nesil elektrikliden önce benzinli ve dizel araçların ruhuna Fatiha okur geçersiniz. Elinizdeki benzinli veya dizel araç böyle bir durumda direkt çöpe döneceği için hurda fiyatına hurdacıya satarsınız artık. Şartlar olgunlaşmışken rahatlıkla alabilirsiniz, daha tercih edilen bir modeli alırsanız daha rahat edersiniz, bu ara her yer Tesla doldu bizim burada, kullananlar hep memnun.
 12. pentaman liked a post in a topic by Najaz in En son aldıklarınız   
  Tarihin tozlu sayfalarına karışan iki Alman grafik kartı üreticisi, miro ve ELSA.
  Ne demiş atalarımız? Kamyonda MAN, kartta alMAN
  miroMagic Premium (NVIDIA Riva128)
  ELSA Winner 1000/T3D (S3 Trio 3D/2X)


 13. wazzap liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Ben biraz geç görmüşüm sanırım başlığı. Eylül ortası gibi banka ucuz kredi verince arabayı değiştirmeye karar verdim, açıkçası aklımda da yoktu ama 5. yılı dolmuştu aracımın, daha da eskimesini istemedim, cebimden de para çıkmadığı için mantıklı geldi. Borusan'ın X5'i ederi fiyatında alması ve 400 bin TL elektrikli araç takas indirimi sağlaması sonrasında iX xdrive50 aldım. Menzil maksimum 633 km olarak belirtilmiş ama benim tahminim 550 km civarı olması yönündeydi, öyle düşünerek aldım. 3000 km'yi geçtim geçen hafta. Deneyimlerimi aktarayım :
  Eylül ayında klima açık kullandım, ben %20 şarja inince %80'e kadar şarj ediyorum ve o şekilde kullanıyorum hep, bu şekilde önerildiği için de düzenimi böyle kurdum. Toplam %60 şarjla 350 km civarında gidiyor şehir içinde ve klima açıkken. %100 şarjla rahatlıkla 550 km'yi geçebileceğini düşünüyorum, çünkü ekim ve kasım aylarında hava iyiydi, klima ve ısıtma açık değilken bu değerlerin üstüne çıktım hep. Aralıkta birkaç gün soğuk oldu, klimayı bu defa ısıtma için kullandım, ön iki koltuk ısıtma, arka bir koltuk ısıtma, kolçakların ısıtması vs. derken soğuk havada 26 derecelik ısıtmayla %60 şarjla 280 km gittim. Haftada 4 defa Kartal-Ataşehir git-gel yapıyorum, bir defasında 3 saat arabada bu ısıtma açıkken oturdum, o hafta 4 defa bu yolu bu şekilde kullandım ve 10 saatlik toplam sürede ısıtıcı açıkken 240 km'ye indi %60 şarjla. Kısacası toplam menzil açısından ciddi soğukta ve arabada çok uzun süre (3-4 saat gibi) oturup beklerseniz menzil %25 civarında azalıyor. Klimayı soğutma için açtığınızda da %10 civarında bir azalma söz konusu. Şu anda artık takip etmiyorum ne kadar şarj gideceğini çünkü alıştım ve ilk alışma süreci geçtiği için çok rahat biliyorum, benzinin ne kadar gideceğini tahmin etmek gibi bir durum oldu benim için.
  Şehir dışında hiç kullanmadım, benim en uzun gittiğim yol Çanakkale-İstanbul arası, 480 km civarında tutuyor, aşırı hızlı kullanmayı da sevmediğimden tam dolu şarjla yolda hiç durmadan gidilebiliyor (videosu var, Bozcaada'ya kadar problemsiz ulaşılıyor). Bundan daha uzun bir mesafede araba kullanmayı doğru bulmuyorum, tır şoförü değiliz en nihayetinde hiçbirimiz. Biz ailece bu şekilde git-gel yaptığımız için Çanakkale'ye mutlaka mola veriyoruz zaten, en az yarım saat durduğumuz için de bir sorun çıkacağını düşünmüyorum şarj gerekirse. Evde şarj yeri olması gerekir mi diye düşündüm, BMW zaten hediye ediyor şarj istasyonunu ama gerekmediği için taktırmadım (yerim var aslında). İşyerinin otoparkında 4 tane şarj istasyonu var, AC 22kw istasyonda 3 saatte %60 doluyor zaten alet, dolunca mesaj geliyor alıp kendi park yerime koyuyorum aracı. Haftada bir, bazen de 10 günde bir şarj etmek yetiyor bana. Voltrun firmasıyla anlaşması var bizim plazanın, %20 indirim sağlıyorlar, AC şarjla %60 şarj 350 TL civarında tutuyor. Evde şarj etsem belki daha ucuza mal olur ama değdiğini düşünmüyorum. Klima açıkken yazın 1 KM/1 TL tutuyor, kışın da tüm ısıtıcılar açıkken 1 KM/1.3 TL gibi bir maliyeti var. Herhangi bir benzinli veya dizel aracın bu fiyatların yanına yaklaşabilme ihtimali yok, en az 3 katı tutuyor. Tabi 523 beygir ve 0-100 4 saniyede hızlanan bir motoru olan araçla kıyaslamak lazım, o zaman 5-6 katı tutacaktır büyük ihtimalle. Evde şarj edebiliyorsanız bundan da ucuz tutuyor haliyle.
  Ben işte şarj ettiğim için bir sorun yaşamıyorum ama haritada 2 km çevremde 56 tane şarj istasyonu görünüyor, aracı ilk aldığımda bu sayı 32'ydi. Her geçen gün yeni bir şarj firması ekleniyor sisteme. Evde-işte AC şarjla rahat şarj etme imkanı oluyor, zaten park yerinde bırakıp gidiyorsunuz. DC şarj için de bizim çevremizdeki petrol istasyonlarında da istasyon görmeye başladım bu ara, yine avm'lerde DC şarj istasyonları var. Ben pek ihtiyaç duymadığımdan hiç kullanmadım. Haftada bir benzinciye gidip, pompacıyla "evet fiş lazım, 2000 TL eurodiesel", içerideki elemanla "2000 TL, evet YapıKredi olacak", sonra tekrar pompacıya gidip fişi verip bir de fişi beklemek gibi durumları yaşamadığım için çok mutluyum. Haftada bir yarım saatim çöpe gidiyormuş onu anladım. Benzinciye hiç girmiyor olmak gerçekten çok rahatlatıcı bir şey. 
  Elektrikli araçların rejenerasyon olayının motor freninden bile iyi kapasitede kullanım sağlamasına alışmak çok kolay, ilk 2-3 kullanım sonrası ayak alışıyor direkt ve daha yumuşak kullanım sağlıyor. Bakım zamanı genelde 20k km civarında polen filtresi tıkanmaya yakın oluyormuş, bilinen bir bakım zamanı yok yakıtlı araçlar gibi, zaten polen filtresini değiştirip gönderiyorlar bakımda da. Bizim plazada Tesla model Y ve S var daha çok, 2 tane Togg gördüm geçen gün şarjda, EQE ve EQS'ler var birkaç tane, iX1 ve iX3 vari bir de i7 gördüm geçen gün şarjda. Her çeşit araç var kısacası şu anda, şarjda sıra sorunu falan yaşamıyoruz, 4 şarj istasyonu çok rahat yetiyor şu an ama araç sayısı arttıkça neler olur onu zaman gösterir, gerekirse istasyon eklerler olur biter. Şarjla ilgili istasyon olmama sıkıntısı olma ihtimali yok artık, her yer şarj istasyonu, Hakkari'nin ortasında bile var.
  Araçların gelişmesi ve şu an elektrikli araç alanların zarar edeceği beklentisi ise bir ütopya. Çok basit bir mantığı var bu işin, elektrikli araçların menzilleri 1000 km'yi rutin olarak aşıp teknolojik ilerleme şu andakinden daha iyi olacak olursa eski nesil elektrikliden önce benzinli ve dizel araçların ruhuna Fatiha okur geçersiniz. Elinizdeki benzinli veya dizel araç böyle bir durumda direkt çöpe döneceği için hurda fiyatına hurdacıya satarsınız artık. Şartlar olgunlaşmışken rahatlıkla alabilirsiniz, daha tercih edilen bir modeli alırsanız daha rahat edersiniz, bu ara her yer Tesla doldu bizim burada, kullananlar hep memnun.
 14. wazzap liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Ben biraz geç görmüşüm sanırım başlığı. Eylül ortası gibi banka ucuz kredi verince arabayı değiştirmeye karar verdim, açıkçası aklımda da yoktu ama 5. yılı dolmuştu aracımın, daha da eskimesini istemedim, cebimden de para çıkmadığı için mantıklı geldi. Borusan'ın X5'i ederi fiyatında alması ve 400 bin TL elektrikli araç takas indirimi sağlaması sonrasında iX xdrive50 aldım. Menzil maksimum 633 km olarak belirtilmiş ama benim tahminim 550 km civarı olması yönündeydi, öyle düşünerek aldım. 3000 km'yi geçtim geçen hafta. Deneyimlerimi aktarayım :
  Eylül ayında klima açık kullandım, ben %20 şarja inince %80'e kadar şarj ediyorum ve o şekilde kullanıyorum hep, bu şekilde önerildiği için de düzenimi böyle kurdum. Toplam %60 şarjla 350 km civarında gidiyor şehir içinde ve klima açıkken. %100 şarjla rahatlıkla 550 km'yi geçebileceğini düşünüyorum, çünkü ekim ve kasım aylarında hava iyiydi, klima ve ısıtma açık değilken bu değerlerin üstüne çıktım hep. Aralıkta birkaç gün soğuk oldu, klimayı bu defa ısıtma için kullandım, ön iki koltuk ısıtma, arka bir koltuk ısıtma, kolçakların ısıtması vs. derken soğuk havada 26 derecelik ısıtmayla %60 şarjla 280 km gittim. Haftada 4 defa Kartal-Ataşehir git-gel yapıyorum, bir defasında 3 saat arabada bu ısıtma açıkken oturdum, o hafta 4 defa bu yolu bu şekilde kullandım ve 10 saatlik toplam sürede ısıtıcı açıkken 240 km'ye indi %60 şarjla. Kısacası toplam menzil açısından ciddi soğukta ve arabada çok uzun süre (3-4 saat gibi) oturup beklerseniz menzil %25 civarında azalıyor. Klimayı soğutma için açtığınızda da %10 civarında bir azalma söz konusu. Şu anda artık takip etmiyorum ne kadar şarj gideceğini çünkü alıştım ve ilk alışma süreci geçtiği için çok rahat biliyorum, benzinin ne kadar gideceğini tahmin etmek gibi bir durum oldu benim için.
  Şehir dışında hiç kullanmadım, benim en uzun gittiğim yol Çanakkale-İstanbul arası, 480 km civarında tutuyor, aşırı hızlı kullanmayı da sevmediğimden tam dolu şarjla yolda hiç durmadan gidilebiliyor (videosu var, Bozcaada'ya kadar problemsiz ulaşılıyor). Bundan daha uzun bir mesafede araba kullanmayı doğru bulmuyorum, tır şoförü değiliz en nihayetinde hiçbirimiz. Biz ailece bu şekilde git-gel yaptığımız için Çanakkale'ye mutlaka mola veriyoruz zaten, en az yarım saat durduğumuz için de bir sorun çıkacağını düşünmüyorum şarj gerekirse. Evde şarj yeri olması gerekir mi diye düşündüm, BMW zaten hediye ediyor şarj istasyonunu ama gerekmediği için taktırmadım (yerim var aslında). İşyerinin otoparkında 4 tane şarj istasyonu var, AC 22kw istasyonda 3 saatte %60 doluyor zaten alet, dolunca mesaj geliyor alıp kendi park yerime koyuyorum aracı. Haftada bir, bazen de 10 günde bir şarj etmek yetiyor bana. Voltrun firmasıyla anlaşması var bizim plazanın, %20 indirim sağlıyorlar, AC şarjla %60 şarj 350 TL civarında tutuyor. Evde şarj etsem belki daha ucuza mal olur ama değdiğini düşünmüyorum. Klima açıkken yazın 1 KM/1 TL tutuyor, kışın da tüm ısıtıcılar açıkken 1 KM/1.3 TL gibi bir maliyeti var. Herhangi bir benzinli veya dizel aracın bu fiyatların yanına yaklaşabilme ihtimali yok, en az 3 katı tutuyor. Tabi 523 beygir ve 0-100 4 saniyede hızlanan bir motoru olan araçla kıyaslamak lazım, o zaman 5-6 katı tutacaktır büyük ihtimalle. Evde şarj edebiliyorsanız bundan da ucuz tutuyor haliyle.
  Ben işte şarj ettiğim için bir sorun yaşamıyorum ama haritada 2 km çevremde 56 tane şarj istasyonu görünüyor, aracı ilk aldığımda bu sayı 32'ydi. Her geçen gün yeni bir şarj firması ekleniyor sisteme. Evde-işte AC şarjla rahat şarj etme imkanı oluyor, zaten park yerinde bırakıp gidiyorsunuz. DC şarj için de bizim çevremizdeki petrol istasyonlarında da istasyon görmeye başladım bu ara, yine avm'lerde DC şarj istasyonları var. Ben pek ihtiyaç duymadığımdan hiç kullanmadım. Haftada bir benzinciye gidip, pompacıyla "evet fiş lazım, 2000 TL eurodiesel", içerideki elemanla "2000 TL, evet YapıKredi olacak", sonra tekrar pompacıya gidip fişi verip bir de fişi beklemek gibi durumları yaşamadığım için çok mutluyum. Haftada bir yarım saatim çöpe gidiyormuş onu anladım. Benzinciye hiç girmiyor olmak gerçekten çok rahatlatıcı bir şey. 
  Elektrikli araçların rejenerasyon olayının motor freninden bile iyi kapasitede kullanım sağlamasına alışmak çok kolay, ilk 2-3 kullanım sonrası ayak alışıyor direkt ve daha yumuşak kullanım sağlıyor. Bakım zamanı genelde 20k km civarında polen filtresi tıkanmaya yakın oluyormuş, bilinen bir bakım zamanı yok yakıtlı araçlar gibi, zaten polen filtresini değiştirip gönderiyorlar bakımda da. Bizim plazada Tesla model Y ve S var daha çok, 2 tane Togg gördüm geçen gün şarjda, EQE ve EQS'ler var birkaç tane, iX1 ve iX3 vari bir de i7 gördüm geçen gün şarjda. Her çeşit araç var kısacası şu anda, şarjda sıra sorunu falan yaşamıyoruz, 4 şarj istasyonu çok rahat yetiyor şu an ama araç sayısı arttıkça neler olur onu zaman gösterir, gerekirse istasyon eklerler olur biter. Şarjla ilgili istasyon olmama sıkıntısı olma ihtimali yok artık, her yer şarj istasyonu, Hakkari'nin ortasında bile var.
  Araçların gelişmesi ve şu an elektrikli araç alanların zarar edeceği beklentisi ise bir ütopya. Çok basit bir mantığı var bu işin, elektrikli araçların menzilleri 1000 km'yi rutin olarak aşıp teknolojik ilerleme şu andakinden daha iyi olacak olursa eski nesil elektrikliden önce benzinli ve dizel araçların ruhuna Fatiha okur geçersiniz. Elinizdeki benzinli veya dizel araç böyle bir durumda direkt çöpe döneceği için hurda fiyatına hurdacıya satarsınız artık. Şartlar olgunlaşmışken rahatlıkla alabilirsiniz, daha tercih edilen bir modeli alırsanız daha rahat edersiniz, bu ara her yer Tesla doldu bizim burada, kullananlar hep memnun.
 15. pentaman liked a post in a topic by escape in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Abi yaklaşık 1,5 sene önce eşime sana araba alalım ne istiyorsan alacağım dedim ki limitin içerisinde güzel modeller vardı. O da ben en dolu pickup'ı istiyorum dedi, Raptor'da 6 ay sıra bekleme muhabbeti olmasa Raptor alacaktık halimi sen düşün:)
  Ondan önce 2007 model Land Rover Discovery kullanıyordu ve resmen aşıktı, ondan Ranger'a geçince dünyanın en mutlu insanı olduğunu iddia etmişti:D
  Bana kalsa 2019 Mercedes E180 alıp geçecektim:D Şimdi beni gören eşinin arabasını kullanıyorsun galiba abi yakışmış diyor, hanımı gören eniştenin arabasını iyi kullanıyorsun yenge diyor:D
  Cidden saçma oldu, benim araba sınıfının en küçüğü, hanımın araba sınıfın en büyüğü :DD
  Abi takıldım sana, üstelik senin cevabın ile kafa karışıklığım ve gaza gelme seviyem eskisine geri geldi:D
 16. escape liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  iX alın diye yazmamıştım  Önceki araç x5 olup bununla değiştirip en ufak bir sorun olmadığını belirtmek istedim sadece. Sizde de kullandığınıza muadil bir elektrikliye geçerseniz sıkıntı çıkma ihtimali yok, şarj olayı sanıldığı gibi zorlu bir şey değil, hatta benzinciye girme ızdırabından kurtulunca ekstra mutlu ediyor. Sürekli gidip geldiğiniz günlük 300-500 km arası bir yol yoksa, şehir içi rutin kullanım içinse yakıtlı bir araçtan çok daha rahat edersiniz. Evde şarj olayının ciddi bir avantajı yok açıkçası, neden bu konu bu kadar önemli gibi düşünüldüğünü bilmiyorum. 
 17. wazzap liked a post in a topic by pentaman in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Ben biraz geç görmüşüm sanırım başlığı. Eylül ortası gibi banka ucuz kredi verince arabayı değiştirmeye karar verdim, açıkçası aklımda da yoktu ama 5. yılı dolmuştu aracımın, daha da eskimesini istemedim, cebimden de para çıkmadığı için mantıklı geldi. Borusan'ın X5'i ederi fiyatında alması ve 400 bin TL elektrikli araç takas indirimi sağlaması sonrasında iX xdrive50 aldım. Menzil maksimum 633 km olarak belirtilmiş ama benim tahminim 550 km civarı olması yönündeydi, öyle düşünerek aldım. 3000 km'yi geçtim geçen hafta. Deneyimlerimi aktarayım :
  Eylül ayında klima açık kullandım, ben %20 şarja inince %80'e kadar şarj ediyorum ve o şekilde kullanıyorum hep, bu şekilde önerildiği için de düzenimi böyle kurdum. Toplam %60 şarjla 350 km civarında gidiyor şehir içinde ve klima açıkken. %100 şarjla rahatlıkla 550 km'yi geçebileceğini düşünüyorum, çünkü ekim ve kasım aylarında hava iyiydi, klima ve ısıtma açık değilken bu değerlerin üstüne çıktım hep. Aralıkta birkaç gün soğuk oldu, klimayı bu defa ısıtma için kullandım, ön iki koltuk ısıtma, arka bir koltuk ısıtma, kolçakların ısıtması vs. derken soğuk havada 26 derecelik ısıtmayla %60 şarjla 280 km gittim. Haftada 4 defa Kartal-Ataşehir git-gel yapıyorum, bir defasında 3 saat arabada bu ısıtma açıkken oturdum, o hafta 4 defa bu yolu bu şekilde kullandım ve 10 saatlik toplam sürede ısıtıcı açıkken 240 km'ye indi %60 şarjla. Kısacası toplam menzil açısından ciddi soğukta ve arabada çok uzun süre (3-4 saat gibi) oturup beklerseniz menzil %25 civarında azalıyor. Klimayı soğutma için açtığınızda da %10 civarında bir azalma söz konusu. Şu anda artık takip etmiyorum ne kadar şarj gideceğini çünkü alıştım ve ilk alışma süreci geçtiği için çok rahat biliyorum, benzinin ne kadar gideceğini tahmin etmek gibi bir durum oldu benim için.
  Şehir dışında hiç kullanmadım, benim en uzun gittiğim yol Çanakkale-İstanbul arası, 480 km civarında tutuyor, aşırı hızlı kullanmayı da sevmediğimden tam dolu şarjla yolda hiç durmadan gidilebiliyor (videosu var, Bozcaada'ya kadar problemsiz ulaşılıyor). Bundan daha uzun bir mesafede araba kullanmayı doğru bulmuyorum, tır şoförü değiliz en nihayetinde hiçbirimiz. Biz ailece bu şekilde git-gel yaptığımız için Çanakkale'ye mutlaka mola veriyoruz zaten, en az yarım saat durduğumuz için de bir sorun çıkacağını düşünmüyorum şarj gerekirse. Evde şarj yeri olması gerekir mi diye düşündüm, BMW zaten hediye ediyor şarj istasyonunu ama gerekmediği için taktırmadım (yerim var aslında). İşyerinin otoparkında 4 tane şarj istasyonu var, AC 22kw istasyonda 3 saatte %60 doluyor zaten alet, dolunca mesaj geliyor alıp kendi park yerime koyuyorum aracı. Haftada bir, bazen de 10 günde bir şarj etmek yetiyor bana. Voltrun firmasıyla anlaşması var bizim plazanın, %20 indirim sağlıyorlar, AC şarjla %60 şarj 350 TL civarında tutuyor. Evde şarj etsem belki daha ucuza mal olur ama değdiğini düşünmüyorum. Klima açıkken yazın 1 KM/1 TL tutuyor, kışın da tüm ısıtıcılar açıkken 1 KM/1.3 TL gibi bir maliyeti var. Herhangi bir benzinli veya dizel aracın bu fiyatların yanına yaklaşabilme ihtimali yok, en az 3 katı tutuyor. Tabi 523 beygir ve 0-100 4 saniyede hızlanan bir motoru olan araçla kıyaslamak lazım, o zaman 5-6 katı tutacaktır büyük ihtimalle. Evde şarj edebiliyorsanız bundan da ucuz tutuyor haliyle.
  Ben işte şarj ettiğim için bir sorun yaşamıyorum ama haritada 2 km çevremde 56 tane şarj istasyonu görünüyor, aracı ilk aldığımda bu sayı 32'ydi. Her geçen gün yeni bir şarj firması ekleniyor sisteme. Evde-işte AC şarjla rahat şarj etme imkanı oluyor, zaten park yerinde bırakıp gidiyorsunuz. DC şarj için de bizim çevremizdeki petrol istasyonlarında da istasyon görmeye başladım bu ara, yine avm'lerde DC şarj istasyonları var. Ben pek ihtiyaç duymadığımdan hiç kullanmadım. Haftada bir benzinciye gidip, pompacıyla "evet fiş lazım, 2000 TL eurodiesel", içerideki elemanla "2000 TL, evet YapıKredi olacak", sonra tekrar pompacıya gidip fişi verip bir de fişi beklemek gibi durumları yaşamadığım için çok mutluyum. Haftada bir yarım saatim çöpe gidiyormuş onu anladım. Benzinciye hiç girmiyor olmak gerçekten çok rahatlatıcı bir şey. 
  Elektrikli araçların rejenerasyon olayının motor freninden bile iyi kapasitede kullanım sağlamasına alışmak çok kolay, ilk 2-3 kullanım sonrası ayak alışıyor direkt ve daha yumuşak kullanım sağlıyor. Bakım zamanı genelde 20k km civarında polen filtresi tıkanmaya yakın oluyormuş, bilinen bir bakım zamanı yok yakıtlı araçlar gibi, zaten polen filtresini değiştirip gönderiyorlar bakımda da. Bizim plazada Tesla model Y ve S var daha çok, 2 tane Togg gördüm geçen gün şarjda, EQE ve EQS'ler var birkaç tane, iX1 ve iX3 vari bir de i7 gördüm geçen gün şarjda. Her çeşit araç var kısacası şu anda, şarjda sıra sorunu falan yaşamıyoruz, 4 şarj istasyonu çok rahat yetiyor şu an ama araç sayısı arttıkça neler olur onu zaman gösterir, gerekirse istasyon eklerler olur biter. Şarjla ilgili istasyon olmama sıkıntısı olma ihtimali yok artık, her yer şarj istasyonu, Hakkari'nin ortasında bile var.
  Araçların gelişmesi ve şu an elektrikli araç alanların zarar edeceği beklentisi ise bir ütopya. Çok basit bir mantığı var bu işin, elektrikli araçların menzilleri 1000 km'yi rutin olarak aşıp teknolojik ilerleme şu andakinden daha iyi olacak olursa eski nesil elektrikliden önce benzinli ve dizel araçların ruhuna Fatiha okur geçersiniz. Elinizdeki benzinli veya dizel araç böyle bir durumda direkt çöpe döneceği için hurda fiyatına hurdacıya satarsınız artık. Şartlar olgunlaşmışken rahatlıkla alabilirsiniz, daha tercih edilen bir modeli alırsanız daha rahat edersiniz, bu ara her yer Tesla doldu bizim burada, kullananlar hep memnun.
 18. pentaman liked a post in a topic by escape in Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..   
  Hocam Fiat 500C'den BMW ix'e geçiş radikal oldu  Arabaya para vermeyi tercih etmiyorum, eşim pickup istediği için ona 2021 model Ford Ranger Wildtrek almıştım. Onun dışında kendime az bulunan tarzı olan, minimalist birşeyler alıp mutlu oluyorum. Ancak bu menzil işi belimi büküyor orada, üstelik evde de şarj imkanı olmayacağı için sıkıntılı bir yatırım olabilir.
 19. pentaman liked a post in a topic by Definitive in Kara Cuma 2023   
  @wazzap dün neredeyse sipariş edecektim sonra oturup bilgisayardan izlerim okurum dedim almadım. Bu ara parama kıyamaz oldum, enflasyon döneminde en yapılmayacak iş ama paranın da yüzü sıcak be kardeşim. Tablet alacağıma gram altın aldım. 
 20. Najaz liked a post in a topic by pentaman in Dyson V8 (şarjlı süpürge)   
  Ben kayınpeder ve kayınvalideye bozulan elektrikli süpürge yerine Beko'nun borusu katlanarak koltuk altına girebilen modelinden aldım. 6 aydır kullanıyorlar, çok mutlular, pille ilgili bir sorun yok, Beko servisinden isterseniz şu anda da yedek alabiliyorsunuz. Onlar çok memnun kalınca biz de yazlık eve bir tane aldık, biz de memnun kaldık. Benim elektrik süpürgesiyle ilgili görüşlerim çok net, bunlar sağa sola çarpıla çarpıla kırılan bozulan aletler, en çok dayananlar genelde en ucuz olan modelleri oluyor. Bizim işyeri ve ev için 4 tane yedek Beko'nun en ucuz normal elektrikli süpürgemiz var depoda (sanırım en son 700 TL gibi bir fiyata aldım dördünü de), işyerinde 2 tane bozuldu bugüne kadar 7 senede, her defasında direkt çöpe atıp yedekten aldığımızı kullanmaya başladık. Çok daha pratik ve ucuz bir yöntem, boşuna öyle çok para verip uğraşmayın diye bunları yazıyorum. Beko'nun ürünü 9 bin TL'ydi, bu Greenote 2750 TL. Dyson'dan bir tane alıp yedek parçayı Çin'den kovalayacağınıza 3 tane Beko veya 10 tane Greenote alıp kenara koyun, bozulup performansı azalanı direkt çöpe atın. Bir ömür boyu çözüm olur size.
 21. pentaman liked a post in a topic by Erwin in Dyson V8 (şarjlı süpürge)   
  Ben Amazon'dan aldım bir tane annem çok memnun valla.
   
  https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0BL6NL1DD/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o09_s00?ie=UTF8&psc=1
   
  Şöyle bir şey. 
 22. pentaman liked a post in a topic by Definitive in Otomobil Hakkında Her şey   
  Arabasına kendi çapında bakım ve temizlik yapanların @TiesTorN'un yaptıklarından esinlenip çalışmamaları kendi yararlarına olur. Bu adam göründüğü üzere zaten arabayı denize sokup çıkartsa bile yeniden toplayabiliyor. Boşuna elinize almayın motorları .vs

 23. pentaman liked a post in a topic by TiesTorN in Otomobil Hakkında Her şey   
  benim tofaş kartalın soğutma sistemi vahim durumdaydı, yıllarca musluk suyu ile kullandım hiç umursamadım kalorifer peteği de artık tıkanmaya başlamış olsa gerek ki devir arttırmadan ısıtmamaya başlamıştı. hep bmw hep bmw olmaz, biraz da şununla ilgileneyim dedim ve soğutma sistemini temizlemeyi kafaya koydum. 
  bütün hortumları söktüm, yıllardır musluk suyu ile kullanıldığı için içi resmen pas dünyası olmuş çamur gibi su aktı  radyatörden, hortumlardan, kalorifer peteğinden bahçe hortumu ile sıcak suyu bastım (kombiye bağlı), içinde kalan bütün paslı balçıklı suyu çıkan su berraklaşana kadar akıttım.
  tüm noktalarından çıkan su berraklaştıktan sonra tüm hortumlarını geri bağlayıp içine würth radyatör temizleyici attım ve havasını alıp komple su ile doldurup motoru kendi halinde bıraktım 1 saat boyunca 2000 devirde çalıştı.
  1 saatin sonunda sistemdeki suyun rengi tekrar şuna dönüştü;

  tekrar tüm hortumları açtım, her yerinden köpürerek çamur kustu. yine aynı şekilde her yerine bastım hortumu, hem çamur hem kimyasal temizlenene kadar devam ettim. en son her şeyi toplayıp saf su ve antifriz doldurup havasını alıp kapattım. suyun son rengi şu haldeydi;

  işlem toplamda 6 saat sürdü ama değdi. bugün 100km yol yaptım, suyun renginde bir değişme olmamış, bu da sistemin büyük ölçüde temizlendiği gösterir.
  kalorifer peteği muhtemelen açılmış, sıcak hava sorunu düzelmiş. ayrıca radyatörün motoru soğutma kapasitesi inanılmaz artmış. radyatör fanı neredeyse devreye bile girmiyor ısınmadığı için.
  son olarak şöyle slx motorumun bir resmini de koyayım keko gibi

 24. pentaman liked a post in a topic by Coppermine in En son aldıklarınız   
  Kendime erken doğum günü hediyem, Sony MZ-RH1 😎 25. pentaman liked a post in a topic by Coppermine in En son aldıklarınız   
  @Najaz ben neye bulaştım? Şuan oturmuş Apple Music’den kaydettiğim bir MD’yi dinliyorum. Telefondan dinlesem hiç uğraşmam, zaman da kaybetmem. Ama şu yaşadığım psikolojik tatmin nasıl birşeydir? Iriver SlimX discmanden beri ilk defa bu tatmini yaşıyorum sanki 😄

  Dün Zaz kaydetmiştim, bugün canım Müslüm Gürses çekti. Yarın da Zeki Müren'in Anılarım 1 albümünü kaydedip dinleyeceğim 😎