Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

Trafikte uzun bir süredir magandalık yapanlardan uzak duruyorum. Artık insanlar zıvanadan çıkmış durumdalar. Haklı bile olsam özürümü dileyip yoluma gidiyorum. Canı bile değersiz olan varlıkların kaybedecek bir şeyi olmayanlarla aynı ormanı paylaşıyoruz büyük şehir hayatında maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim tofaş kartalın soğutma sistemi vahim durumdaydı, yıllarca musluk suyu ile kullandım hiç umursamadım :lol: kalorifer peteği de artık tıkanmaya başlamış olsa gerek ki devir arttırmadan ısıtmamaya başlamıştı. hep bmw hep bmw olmaz, biraz da şununla ilgileneyim dedim ve soğutma sistemini temizlemeyi kafaya koydum. 

bütün hortumları söktüm, yıllardır musluk suyu ile kullanıldığı için içi resmen pas dünyası olmuş çamur gibi su aktı :lol: radyatörden, hortumlardan, kalorifer peteğinden bahçe hortumu ile sıcak suyu bastım (kombiye bağlı), içinde kalan bütün paslı balçıklı suyu çıkan su berraklaşana kadar akıttım.

tüm noktalarından çıkan su berraklaştıktan sonra tüm hortumlarını geri bağlayıp içine würth radyatör temizleyici attım ve havasını alıp komple su ile doldurup motoru kendi halinde bıraktım 1 saat boyunca 2000 devirde çalıştı.

1 saatin sonunda sistemdeki suyun rengi tekrar şuna dönüştü;

taşırma kabı.jpg

tekrar tüm hortumları açtım, her yerinden köpürerek çamur kustu. yine aynı şekilde her yerine bastım hortumu, hem çamur hem kimyasal temizlenene kadar devam ettim. en son her şeyi toplayıp saf su ve antifriz doldurup havasını alıp kapattım. suyun son rengi şu haldeydi;

taşırma kabı 2.jpg

işlem toplamda 6 saat sürdü ama değdi. bugün 100km yol yaptım, suyun renginde bir değişme olmamış, bu da sistemin büyük ölçüde temizlendiği gösterir.

kalorifer peteği muhtemelen açılmış, sıcak hava sorunu düzelmiş. ayrıca radyatörün motoru soğutma kapasitesi inanılmaz artmış. radyatör fanı neredeyse devreye bile girmiyor ısınmadığı için.

son olarak şöyle slx motorumun bir resmini de koyayım keko gibi :lol:

motor tofaş.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

@TiesTorNmotoru neyle temizledin? hacışakirle mi? :D

Würth'ün motor temizleyicileri var, onları mı kullanıyorsun?

yok sanayi tipi 5 litrelik motor temizleyiciler oluyor onları koyuyorum pompalı püskürtme kabına, bazen biraz da porçöz ekliyorum içine, kaputun altında ne var ne yoksa her yere püskürtüp 2dk bekledikten sonra su kompresörüyle tazyiği vuruyorum tertemiz çıkıyor.

öyle sprey sıkıp da tek tek bezle silmekle uğraşmam, kompresörü basarım direkt :lol: yılda 1 kere falan yapıyorum bu işlemi. bmw'de de aynısını yapıyorum.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 minutes ago, wazzap said:

@TiesTorNsen daha iyi bilirsin de motoru suyla temizlemeyin derler genelde. o yüzden şaşırdım açıkçası.

sıvı için https://www.n11.com/urun/dtx-kimya-konsantre-motor-temizleme-sivisi-5-lt-7647771 şöyle bir şey işe yarar o zaman?

evet bu tip bir şey alıp %50 suyla karıştırıp kullanabilirsin. bunlar konsantre olduğu için suyla karıştırmak gerekiyor.

motoru suyla temizlememe olayı duruma göre doğru duruma göre yanlış.

mesela tofaş gibi araçlarda motoru suyla temizlememen için hiç bir sebep yok çünkü araçta beyin namına hiç bir şey yok, kara düzen motor. en fazla bir kaç yerine su kaçar motor çalışmaz 10dk beklersin kuruduktan sonra çalışır.

bmw-merso gibi araçlarda motor kompartmanında her sokette ve her düzenekte sıvı izolasyonu vardır ama bu izolasyonlar çoğu eski araçta çöp durumunda olduğu için suyla yıkamayın derler o noktada haklılar çünkü her yerine su girebilir ve bir şeyleri bozabilirsin.

benim durumumda ise ben kafayı kırmış bir şekilde kaput altında bütün soketleri contaları ve izolasyon noktalarını yenileyip üstüne de kontak spreyi sıkıp kapattığım için kendi motorumdan eminim 1 damla su giremez hiç bir yere o yüzden kompresörü basıyorum rahatça.

Omfs and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/16/2023 at 02:17, wazzap said:

@TiesTorNsen daha iyi bilirsin de motoru suyla temizlemeyin derler genelde. o yüzden şaşırdım açıkçası.

sıvı için https://www.n11.com/urun/dtx-kimya-konsantre-motor-temizleme-sivisi-5-lt-7647771 şöyle bir şey işe yarar o zaman?

Rahmetli babam arabayi kaldirtip motoru yikatirdi benzincide. Basincli suyla, adamlar bahce sular gibi alttan yikarlardi motoru. Bu arada belirtmem gereken arabada bugunku gibi elektronik falan hak getire. 1947 mondl araba.

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika'da ilginç bir araştırma yapılmış. Son 1 yıl içinde en çok kazaya karışan araçlar ve bunların sürücüleri incelenmiş. Tesla sürücüleri binde 23,54 kazaya karışırken Ram marka araç (Dodge markasının kamyonet üreten alt markası) sürücüleri binde 22,76 oranında kazaya, Subaru sürücüleri de binde 20,90 kazaya karışmış.

Araştırmanın başka bir ilginç kısmı da en çok alkollü araç kullanan sürücülerin BMW sahibi olması (bin sürücüde 3,13).

https://www.lendingtree.com/insurance/brand-incidents-study/

01-car-brand-graphics.png

Key findings

• Across 30 car brands analyzed, Ram has the worst drivers. Nationally, Ram drivers had 32.90 driving incidents (accidents, DUIs, speeding and citations) per 1,000 drivers from Nov. 14, 2022, through Nov. 14, 2023. Tesla (31.13) and Subaru (30.09) were the only other brands whose drivers had incident rates above 30.00.
  • Mercury has the best drivers in the year analyzed. Mercury drivers had 15.82 incidents per 1,000 drivers nationally — less than half the rate of incidents among Ram drivers. Pontiac (16.24) and Saturn (16.84) followed.
  • Looking closer, Ram has the worst drivers in 23 states. That means Ram drivers had the highest incident rates of any brand analyzed in nearly half of all U.S. states. Of the states where Ram dominated, drivers were worst in Massachusetts at 64.44 incidents per 1,000 drivers. Meanwhile, Tesla drivers were the worst in 11 states — the only other brand in the double digits.
  • Tesla drivers have the highest accident rate. From Nov. 14, 2022, through Nov. 14, 2023, Tesla drivers had 23.54 accidents per 1,000 drivers. Ram (22.76) and Subaru (20.90) were the only other brands with more than 20.00 accidents per 1,000 drivers. Meanwhile, Pontiac (8.41), Mercury (8.96) and Saturn (9.13) were the only brands with fewer than 10.00 accidents per 1,000 drivers.
  • BMW drivers have the highest DUI rate by a wide margin. BMW drivers had 3.13 DUIs per 1,000 drivers — nearly twice the rate of DUIs among Ram drivers (1.72), the next-highest ranking auto brand. On the other end, Mitsubishi (0.89), Volvo (0.92), and Mercury and Kia drivers (both 0.93) had the lowest DUI rates. Just nine of the 30 brands analyzed had DUI rates below 1.00 among their drivers.

TiesTorN, Mono and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, SEP said:

Araştırmanın başka bir ilginç kısmı da en çok alkollü araç kullanan sürücülerin BMW sahibi olması (bin sürücüde 3,13).

şaşırtmadı tabii ki de :mrgreen:

ama mazda'nın 5inci sırada olması şaşırttı açıkçası

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://eksisozluk111.com/suzuki-firmasinin-3-dunya-ulkelerine-kazigi--7761086?a=popular

Kısaca Suzuki 3.dünya ülkelerine gönderdiği  arabalarda defolu ürünler kullanıyormuş.
Arabada kullanıma uygun olmayan hatalı-defektli üretim parçaları bizim gibi fakir ülkelere gönderdikleri arabalarda kullanıyorlarmış.
Çünkü insan hayatı ucuz mahkemeler senelerce sürebiliyor.
Rezillik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eh öyle başa böyle tarak demişler... tr'yi 3. dünya ülkesi konumuna getirenler utansın.

sadece suzuki'nin değil başka markaların da benzer şeyler yaptığını düşünüyorum.

Mono and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yabancı menşeili bir oto yan sanayi şirketinde çalışan arkadaşım avrupa üretimli araçlarda hafif kusurlu araçların özellikle bizim gibi ülkelere gönderildiğini söylemişti. Kalite kontrolde buna karar veriliyor ve sevki yönlendirliyordur muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, JardeL said:

Gencler bu brake fluid degisim araligi nedir?.. 

Normal kullanımda 2 yılda bir diye biliyorum. Ya da çok km yapılıyorsa her 40.000-50.000 km'de bir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
53 minutes ago, SEP said:

Normal kullanımda 2 yılda bir diye biliyorum. Ya da çok km yapılıyorsa her 40.000-50.000 km'de bir.

Ben de 2 yıl diye biliyorum. Ama Türkiye'de genelde ne hikmetse amk yetkili servisleri tarafından değiştirilmez. Aynı şekilde şanzıman yağıni da, soğutma suyunu da ihmal ederler.

Örnek olması açısından:

sivilarÖrnek.jpg

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet fren hidroliği 2 yıldır, ama çok toleranslı bir değerdir. şahsi fikrim 4-5 yıldan önce değişmeye pek gerek yok.

trafik 20 yıldır fren hidroliği değişmemiş araba kaynıyor ve hepsi de durabiliyor sonuçta. hiç bir servis veya usta özellikle belirtmedikçe bu değişimi yapmadığı için maalesef durum bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fren hidroliği çok net sıcaklık farklı olan iki şehir arasında bulunursanız gerekli bir durum.

örneğin mersin gibi yazın ortalama sıcaklığı 50 derecelere gelen bir şehirden ankara gibi daha karasal ve 35 dereceler ortalamada gezen şehire taşınırsanız o zaman fren hidroliği değişimi tavsiye edilir.

onun dışında @TiesTorN un da dediği gibi çok değiştirilme durumu olmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Frenlerde hidrolik sıvısı olarak DOT tipi yağ kullanılıyor. DOT yağlar yapıları gereği ortamdaki nemi absorbe ederler ve zamanla nitelikleri bozulur. Bu yüzden belirli periyotlarla değişmesi gerekir diye biliyorum.

Otomatik şanzımanlı araçlarda ise, tam kapalı sistem oldukları için şanzıman yağı sistemin ömrü boyunca kullanılabilir; değişime gerek yoktur. Ancak şanzımanın açılmasını gerektiren bir durum olduğunda yağ değişimi/ilavesi yapılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, Najaz said:

Otomatik şanzımanlı araçlarda ise, tam kapalı sistem oldukları için şanzıman yağı sistemin ömrü boyunca kullanılabilir; değişime gerek yoktur.

:cici:

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, infestor said:

Ben de 2 yıl diye biliyorum. Ama Türkiye'de genelde ne hikmetse amk yetkili servisleri tarafından değiştirilmez.

Bende de tam tersi 2. yillik bakimda Yetkili Servis soyledi... Ben de arac 9.000km'de oldugu icin "ne gerek var aminum" diyerek istemedim... Gerci km'den cok nem vs. ile ilgiliymis arkadaslarin soyledigi gibi;

Brake fluids like to suck up moisture and this is bad news. Moisture reduces the boiling point of the fluid. When a brake fluid boils, it becomes compressed and unresponsive to pressure upon the brake pedal. You may even have experienced a diminution of brake performance after a period of heavy braking such as the descent of a steep hill.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, JardeL said:

Ben de arac 9.000km'de oldugu icin "ne gerek var aminum"

Güvenilmiyor ki bunlara. Doğru bile söyleseler insan altında birşey arıyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok