Netflix Türkiye'ye gelmiş
4 4

Bu konuda 445 mesaj var

Hocam sen de kime karşı cevap olarak yazdıysan belirt, böyle ortaya konuşunca bu tarz ithamlardan rencide olanlar da ortaya çıkar, kendim ile alakalı olarak yazıyorum, diğer mesajlaşmalardan bağımsız olarak.

Burada icerlenilen "yasadiginiz yerde" ifadesi ise orasi benim de dogup buyudugum, okula gittigim, dilini konustugum yer. Cenevre'de falan dogma sansimiz olsaydi degerlendirirdik ama kismette Ankara Altindag varmis. En azindan ben yasamayi tercih ettigim diyarlarin (bol miktardaki) eksikleri, gedikleri, carpikliklari dile getirildiginde ani tepkilerle klavye yumruklamak yerine zamanim/niyetim varsa dusunup tartismayi tercih ediyorum.

Netflix, Spotify gibi servislerin oraya gelmis/geliyor olmasi ortalama kullanici icin net olumlu bir gelisme. Ozellikle TV'de zaman zaman tekrarlandiklari zaman elde edilen telif gelirleri disinda surekli maddi gelir getirme imkanina sahip olmayan icerik ureticiler icin onemli bir firsat var burada. Sadece TRT son 40 yilda yaptigi kaliteli belgeselleri, dizileri Netflix gibi bir servise lisanslasa ihya olur, daha kaliteli yapimlar icin taze kaynak elde eder.  

Ancak ortada diger kullanicinin belirttigi gibi bir "korsani cikmis filmi bulamiyorsam neyleyim" mentalitesi de var. Ben de bunu dile getirip sonuna da smiley ekleyince "BU NE YA!" geliverdi. Neyse artik. Bu tartismaya eklemek istedigim bir sey kalmadi; alinandan, gucenenden af dileyerek gideyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korsana her türlü karşıyım. Oyunlarım, uygulamalarım, OS vs hepsi orjinal. Spotify üyeliğim de bulunuyor. Netfilx ve Spotify'in doğru adımlar olduğu konusunda da hemfikir olmayan yoktur sanırım. En azından burada yoktur.

Benim zaten Netfilx hesabım vardı, ama 30 TL civarı gerçekten bu iş için aylık olarak vermek istediğim bir meblağ değil. Arşivden birşeyler izlemeyi bırakın genelde güncel izlemeye çalıştığım 1-2 yabancı diziyi izleme şansım olmuyor.

15 TL civarında olursa buna rağmen alırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ChipArchitect

Tabii ki yazacaksınız o ifadenizin kime yönelik olduğunu. Ortaya atarsanız böyle olur. Sırf sinir ile saçmalamamak için saatlerdir bekliyorum ki "klavye yumruklamayayım". Bu pazarda ortada bir korsan kullanım gerçekliği olması herkesi itham altına almayı gerektirmez. Bulabildiği kadar yasal ürün almaya çalışanları rencide etmezsiniz böylece. Lafınızın gittiği, gideceği yerleri de hesaplayın! Bu yaptığınız, köyüne gittiği zaman "yahu siz neden kablo tv kullanmıyorsunuz kardeşim" demeye benzer. Kablo TV köyde vardı da biz mi abone olmadık?!

Bayılırım benimle aynı doğrultuda olmayan fikirler okumaya. Ama araya "siz b.k çukurunda yaşayan sürüngenler" imaları serpiştirilmemiş olsun bir zahmet. Eğer burası bir b.k çukuru ise merak etmeyin bunun en çok farkında olanlar bu forumdaki gibi bir kitle. Ne yaparsak yapalım da bu çukurda düzelmeyecek şeyler var. Sen gidip aylık 1TL de yapsan Netflix veya benzer bir hizmeti, birçok kişi gidip almayacak sağdan soldan indirecek biliyoruz.

Birçok arkadaşım ile Netflix'in gelişine çok sevindik. "Hoca Bey" olarak benim de dahil olduğum birçoğumuz da tahmini fiyat üzerinden "keşke biraz daha ucuz olsa" şeklinde görüş belirtti. Kota problemlerinden konuştuk falan. Burası ABD gibi değil sizin de bildiğiniz gibi. Bazı şeyleri parası ile dahi edinemiyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Enpara Netflix'de indirim yapacakmış. Zaten uzun zamandır niyetim vardı Enpara sistemine girmeye. Bu bahaneyle girelim bakalım.

@@ResetButton

Haklısınız. Fazlasıyla sinirlendim. Gereksizdi. Karşılıklı konuşsak aynı fikirde olduğumuz/olacağımız kişiler ile yazışınca böyle şeyler olabiliyor. Bütün arkadaşlardan sinirimden ötürü özür diliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat konusunda katiliyorum Spotify gibi ulkeye gore muamele yerine klasik olarak once suyu test etmeyi tercih etmis gibi su durumda Netflix. "Abone toplayamazsak bakariz"

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ChipArchitect

Kimsenin kimseyi ve başka bir bölgede yaşayan insanları aşağılamaya yukarıdan bakmaya hakkı yok.

Yazdıklarınıza biraz daha dikkat etmelisiniz. Nereye hoş geldik ... 

Hangi hak-hukuk, hangi medeniyet-demokrasi kisvesi altında,

savaş çıkarıp iki ülkeye birden aynı anda silah satarak petrol paralarını ceplerine bir güzel indirenlerin,

bütün dünyanın maddi manevi kanını emenlerin kim olduğunu 

iyi biliriz. İki torrent indirmek bunlardan daha masum bir yanlıştır ki, 

ben kendi adıma torrent falan indirmiyorum çünkü bunların yaptığı filmerin bir kaçı müstesna hiç değer vermem

İndirmiş olanları da kimse yargılayamaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ctrl+alt+shift+s ile açılan contol panelden bitrate seçebiliyoruz. Settings'den seçtiğimizden yüksek kaliteye geçebiliyoruz.

Bu iyiymiş. En fazla 3000kbits oluyor , izlenir o kalitede. Audio 64kbits , değişmedi. O da fena değil ama 5.1 seçme şansı yok mu? Donanıma mı bakıyor?

Yukarda , netflix tr diye bir twitter hesabı verilmiş. Troll o hesap. 

Enpara 'nın bu kampanyaları yenilenir umarım. En keyifli kampanyalar kullandıklarım içinde. 50₺ lik sınır artık çok az ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kimsenin kimseyi ve başka bir bölgede yaşayan insanları aşağılamaya yukarıdan bakmaya hakkı yok.

Yazdıklarınıza biraz daha dikkat etmelisiniz. 

blah blah

Begenmiyorsaniz okumayin, konu basligindan cikis butonu yukarida. Kibitzer buralarda yillardir su ya da bu sekilde fikir alisverisinde bulundugum birisi ve kirilmasi ya da ne dusundugu acikcasi beni ilgilendiriyor. Bunun herkes icin gecerli oldugunu soyleyemeyecegim. Yukarida alinandan - gucenenden ozur dilemisim. Yanlis anlasilabilecek, kirici olabilecek bir seyler soylenmis, ozur dilenmis, bitmis. Zaten az kisinin oldugu bu ortamda bunu uzatmanin ne geregi var. Simdi sabaha kadar her sinirlenen, her garezi olan siraya girip birer birer mesaj yazip sovecekse isimiz uzun. Dolayisiyla siradakine de pesinen gelsin: dunyanin "maddi manevi kanini emen" bu ulkede soyledigimiz gibi  "talk to the hand".  Konuya donelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci yazınızdan o yazıyı bana yazdığınız belli torrent ifadesi benim yazımda geçmiş bu durumda cevap yazmaya hakkım var. 

"Begenmiyorsan okuma, konu basligindan cikis butonu yukarida" buda ukalalığın üzerine bir tüy dikmek artık saygısızlığın bu kadarı fazla kendine gelsen iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzelliklere odaklanalım.

Teknoseyir de konu yapmış. 

video u izlemedim , kısayollar şunlarmış.

CTRL+SHIFT+ALT+S = Ayarlar

CTRL+SHIFT+ALT+D= Detaylı bilgi

CTRL+SHIFT+ALT+L = Log

CTRL+SHIFT+ALT+ T = Altyazı ekleme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chrome ve firefox'da 1080p desteği olmadığını öğrenmem iyi oldu. İşin çakallık kısmına gelelim :)

İlk ay bedava olduğuna göre değişik maillerle ve ödeme yöntemleriyle n ay bedava kullanılabilir o vakit. Gerçi enpara 15TL ile gerek yok.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Değişik ödeme vs ile en fazla yakınınızda ne kadar akraba varsa o kadar beleş kullanırsınız. Netflix de sonsuz kere beleş kullanma diye birşey yok ya isminizden ya cisminizden bir şekilde sizi yakalıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer DTS ses (5.1) ile seyretmek isterseniz, Windows programını indirip o şekilde seyredin. Browser ile sadece stereo ses var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Netflix in memlekete gelmesi cok olumlu bir sey. Ancak sahsim adina aldigim hizmetin verdigim para ile dogru orantılı olmasi lazim. Sahsen torrent veya online dizi film izleme sitelerini kullanan insanlara kizmiyorum ve bir yandan da hakli buluyorum.

Soyle ki,

Benim televiyon ile uzaktan yakindan alakam yoktur. Esimle beraber oturmaya basladigimizda 63 ekran bir lcd almıştık eski nesil. Seyretmek istediğimiz filmlerin DVD sini alip seyrediyorduk. Ilerleten donemlerde esimin hamileligi sikintili baslayinca evde dinlenmesi gerekti ve televizyon seyretmeye basladi. Dizilere merak sardi. Bunun uzerine en buyugunden bir televizyon ve memleketteki tum set top box lari aldim bende. Uydunet in HD kutusu, Digiturk ve bir tane daha vardi aklima gelmedi simdi. Uc aylik kullanimdan sonra esim Fox dizilerine devam edecegim deyince dijiturk ve diger hizmeti binbir ugrasla kapattirdim. Ayda cok ciddi para oduyordum bir yandan isime de geldi...

Bu kapatma sebebi esimin seyrettigi bir cok dizinin guncel bolumunun bu parasini verdigim hizmetlerden cok daha once bilmem ne nokta kom sitelerine gelmesi idi. Görüntü kalitesi tatminkar altyazisi genelde duzgin cevirilmis bir hizmet verirken bu siteler deve yukuyle para verdigimiz hizmetlerde hem gec hemde sansurlenmis hizmet alinca kimse kusura bakmasin insanlar bu servisleri de kullanir torrent te kullanir. Sahsen ben yargilamam...

Hobim geregi muzik stream servislerine uyeyim. Bir kismina basin statusunden uye yapildum bir kismini kendim satin aldim. Parasini bir kenara birakarak konusuyorum eşim geçenlerde Candan Ercetin in yeni albumu cikmis dinlwyelim mi dediginde o album Spotify da da Apple store da da emrime amade idi. Böyle olunca paranizim karsiligini almis oluyorsunuz...

Netflix te altyazi kullanmanin bir yolu varmis. Belki ben ugrasirim da esim ugrasmaz. Ne olacak yine hakli olarak online dizi izlemesi sitesini acacak.

Bir hizmet yeterince yerellesmeden sahiplenmeyi doğru bulmuyor. Adam gibi hizmet versinler karşılığını alsinlar.

Apple in actigi yoldan muzik stream servislerinin dogru adimlari ile muzikte korsan konusunu konusmuyoruz artik. Dogru adimlar yerellesme ve fiyat politikalari ile bu tarz hizmetlerin kullanici alışkanlıklarını değiştirebileceğini gördük. Ancak dizi ve film konusunda simdilik bu durumda uzagiz bence. Bir parantez Apple in film hizmeti icin verilebilir

ZvAnA and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu "istedigin filmi bulmak" ne demek, akliniz aliyor mu? Yeni cikan filmler var, studyonun politikasi geregi Netflix'e filmlerini vermeyen studyolar var, bir suru istisna var. Kainatta yapilmis butun filmleri falan bulmayi bekliyorsaniz girmeyin bu ise, elbette legal olarak sunulabilecek filmlerde bir limit var. Siz yasadiginiz yerde yillardir torrent korsanligina alismissiniz anladigim kadariyla, birisi size ayda $10'e gecen ay cikan filmleri seyrettirsin istiyorsunuz. Hak-hukuk ve medeniyet alemine hosgeldiniz ;-) 

Bizim yaşadığımız yerde kurallara, kanunlara "sizin yaşadığınız" yere göre daha az uyulur, doğrudur. 

Ama eğer insanlara, hak hukuk, etik değerler, ahlaki kavramlar üzerinden ders verecek isek, önce kendimiz "hak hukuka" saygılı olmalıyız. Bunu da, "yaşadığımız yerdeki" kurallardan, kanunlardan korktuğumuz için değil, etik olmayan davranışları yapmamız gerektiği için yapmamalıyız. 

Üstteki yazınıza belki güler geçerdim ama bunu yazan kişinin, gayet rahat bir şekilde "İstanbul'a geldiğimde acelem vardı, ben de emniyet şeridinden gittim" dediğiniz için bunu yazma gereğini duydum.

Bana göre bu, etik kurallar sıralamasında torrenttan film indirmekten bir kaç basamak üstte duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Demek chrome yüzünden hd görüntü alamamışım..  :icon_mad: 

Windows 10 için uygulaması var . Onda 5.1 desteği de var. Biraz unstabil bir uygulama ama edge i kullanmaktan iyi. Çünkü Edge ile arayüzde problem çıktı. 

6000kbits e kadar var bazı filmler. O kalitede yeterli denebilir. Blueray 'e yakın görüntü .

Ana sayfada Batman Returns'ı gördüm. Max bitrate 1500kbits gibi birşeydi. Arttırma yolu da yok, max o kadar. Dvdrip gibi birşeydi. 

Alınır bu . Ama tam tatmin eder düzeyde değil henüz. Spotify gibi değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Spotify gibi olmadığına katılıyorum, Türkiye 'de tutması için bence daha atılması gereken başka büyük adımlar var.

Spotify 'ın bu kadar hızlı benimsenmesinin temel sebebi bence pazarlaması ve sunduğu içerik. Pazarlamadan kastım reklam değil, hatta hiç reklamını görmüyorum Spotify 'ın, ama insanlara cüzdandan çıktığını hissetmeyecek bir fiyatlandırma yapıldı, Vodafone gibi kendi sektöründe büyük firmalarla kampanyalara gidildi, hedef kitle doğru tespit edilip onlara uygun şekilde pazarlandı. Spotify şuan öyle bir noktaya ulaştı ki "dünyanın -neredeyse- bütün müzik arşivi, çalma listelerin anında hem evinde, hem cebinde, sorunsuz ve çok çok ucuza" gibi bir hizmet sunuyor adamlar, daha buna ayda 10 lira vermeyip -ki bazı kampanyalarla bedavaya geliyordu- Internet 'te mp3 peşinde koşturmanın, her cihazına ayrı ayrı senkron etmenin vs. alemi kalmadı. İçerik bugün torrentle yarışır düzeyde, kalite üstün, servis pratik, fiyat uygun, daha ne olsun?

Spotify bence bir "korsanla mücadele" örneği olarak altın harflerle adı yazılası bir servis, zira korsanla mücadele edilmez. Siz ortaya daha bir hizmet koyar, makul bir ücretle -ki ulaşılabilir olsun, gözler kaymasın-, torrenti de bir rakip firmaymışcasına kabul ederek yarışırsanız, insanlar da "ben aynısı bedavaya da buluyorum" diyemeyecek duruma getirirseniz hizmetinizi, korsanla mücadele etmiş olursunuz. Yarın p2p, Spotify 'dan daha güzel arayüzlü, daha pratik, daha kapsamlı bir korsan ağı çıkarsa da, o zamana kadar kazandığınız milyonları, servisinizi geliştirmeye gömer, yine burun farkıyla, burun farklık bir ücreti insanlara ödetirsiniz.

Netflix 'e geleyim; bence bu haliyle tutmaz. Sebebi fiyatı değil, benzer fiyatları yıllarca uyducular milyonlarca aboneye paşalar gibi ödettiler, üstelik 1080p TV'lerinde SD yayın alıp "cam gibi" diye överek ödedi insanlar, bu servislerin basit Canlı TV özellikleri dışında ne doğru düzgün bir film arşivi, ne de başka bir katma değeri vardı. Netflix de Türkiye 'de lokalleşir, buranın insanının beklentilerine uygun içeriğe yer verir, Türkiye 'de bir IP hizmeti sunmanın teknik imkansızlıklarını atlatabilirse, hatta en güzeli zaten herkesin izlediği 3-5 TV kanalını da menüde bir yerlere tıkıştırırsa, hepsinden fersah fersah üstün böyle bir hizmeti kolaylıkla ortalama Türk kullanıcıya pazarlar. Tabii kitleyi bu şekilde belirlediklerini varsayıyorum, öteki şekilde "Game of Thrones 'u torrentten, dizi sitelerinden izleyen kitle"yi kazanmanın daha kolay olduğunu düşünüp girişirlerse bence kolay olmaz, zira Spotify örneğinden çok farklı Netflix, kazandırdığı pratikliği, ciddi oranda eksilen dizi/film arşivi ve göze az gelmeyen fiyatıyla hemen unutulur, insanlar "ben torrentten/dizi sitesinden çok daha iyisini beleşe izliyorum, sen de izle çok iyi" demeye devam ederler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2007'de evlendiğimden beri Digitürk, D-smart abonesiydim. Bu sene d-smart'ı iptal edip, tivibu aboneliğine geçtim. İlk defa tivibu ile bir platformun sinema kanallarından memnun kaldım. Digitürk ve d-smart bu yönden hep tırttılar. Orjinal dil istersin dublaja mahkum bırakır, her filme altyazı falan olmaz, çok fazla tekrar yayın olur vs. Tivibuda sinema kanallarını ne zaman açsam o an ilgimi çeken bir içerik mutlaka oluyor. Çoğunda da dil ve altyazı seçimleri adam gibi çalışıyor. Ha zaten bu tür platformlarda benim şahsen filmle falan çok da işim olmaz da eşim açısından iyi oluyor. Abuk sabuk türk dizileri yerine hiç olmazsa adam gibi zırt pırt reklamlarla kesilmeden film izleyebiliyor.

Normalde tv izleyen biri değilim. En büyük eğlencem ev sineması. Dolayısıyla blu-ray kalitesi dışında film, dizi hayatta izlemem, yıllardır sinemaya özellikle gitmem. Evimin konforunda dolby atmos keyfi yaşamak varken, çevresel faktörlerden dolayı sinemada film izleme işkencesine katlanamıyorum. 

Dediğim gibi tv ile pek işim olmaz, birşey yerken, ya da ses olsun diye açarım genelde tv'yi. Onda da History channel, Discovery vs izlerim. Onun dışında tv'de izlediğim tek şey spor müsabakalarıdır ki Türkiye'deki platformlara abone olmamın tek nedeni budur. Yayın hakları bunlarda olmasa anında iptal ederim aboneliklerimi. Çünkü diğer hizmetleri bir ihtiyacı karşılayan, verdiğin paranı karşılığını aldığını hissettiren şeyler değil. Tivibu'yu ayrı tutuyorum bu noktada. Hem internet kotamı yemiyor, hem de içeriğini zengin buluyorum. 

Netflix'e gelince;

Açıkçası ts'deki yorum çok yerinde olmuş. Netflix Türkiye'ye gelmemiş, sadece Türkiye'den erişime açılmış. 

Altyazı yok(istisnalar kaideyi bozmaz), yerli içerik yok, özel arayüz yok, herhangi bir isp ile anlaşılmamış kota sorunu var. Kendi düşüncem; şu haliyle verdikleri hizmetin karşılığı 30TL etmez. Bu haliyle de zaten tutmaz. En azından benim gibi bir kullanıcı için Netflix  kayda değer birşey vermiyor.

Spotify gibi işe yarar birşey olarak görsem kimse ücretine falan da laf etmez. Spotify'ın tabi üceti de uygun. Her ay k.kartından 10 küsür lira para çekiyor ve bu beni rahatsız etmiyor. Ancak 30TL'de olsa yine vazgeçeceğimi sanmıyorum spotify'dan.

Dolayısıyla Netflix üzerinden medeniyet konularına falan girmeden önce buradaki şartlara ve tüketiciye sunulana göre insanların seçimlerini değerlendirmekte fayda var.

Ne zaman ki herhangi bir platform film vs. içeriği blu-ray kalitesinde, Tüm Dolby, Dts ses teknolojilerini kırpmadan, adam gibi altyazı desteği ile verir, o zaman ne istiyorsa istesin benden karşılığını fersah fersah alır. Bugün parasıyla gidip blu-ray almak bile sorunlu bu ülkede. İstediğin filmin blu-ray'ine ulaşmak dert, bulursun versiyon senin istediğin değildir, istediğin versiyon gelene kadar güncelliğini yitirir, 90TL verir alırsın içinde türkçe altyazı olmaz vs. vs. İnsanı torrent'e mahkum bırakırlar. Dolayısıyla film konusunda torrent benim için bir alternatiftir. Bunun da torrent korsanlığına alışmakla falan alakası yoktur. Herşeyi bedava elde etmeye, çalmaya çırpmaya alışmış insanlar olsaydık, müzik ve oyun sektörünün ürünlerini de o torrentten çalar çırpardık.

libra78 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ChipArchitect yazdıkları bir tartışmaya neden oldu ama bu düşünceye kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum, bir kısmı da tartışmaya açık bence. Şöyle ki,

Geri kalmış ülke , durduk yere geri kalmıyor. Etik değerlerinde bir sorun oluyor . Değerleri sağlam ülkeler, batsalar da , sonra toparlanıp çıkıyorlar.

Herhalde 13-14 yaşında gibiydim. Yaz tatili için Almanya'daydım. Ufak yelkenli için ehliyet alınan bir sınava girmiştim. Bu ehliyetin bence bir değeri yok. Kimse denizde durdurup, ehliyet sormaz.  Bazı sorular anlamak da zorlandım Almanca'dan dolayı. Sınava giren Almanlar , yanıma gelip, soruyu Ingizliceye çevirdiler. Ancak kesinlikle cevaba yardımcı olmadılar, bir tanesi bile. Oysa aynı sınav Türkiye'de olsa, herkes gelir cevabı söylerdi. Çünkü  kopya ,suç olarak, hırsızlık olarak görülmüyor.

Benzer bir olay, Yahoo'nun eski CEO larından biri , akademik geçmişi hakkında yalan söylediğinden istifa etmek zorunda kaldı. Oysa bizde intihal yaparak , ünvan almış insanlar , en üst düzeye geliyor. Olay ortaya çıktığında hiçbirşey olmuyor. Böyle bir ahlaki sorun yok.

Ayrıldığım nokta torrent kısmında. Aynı tartışmalar yurtdışında da var. Orda da bir yazar, "insanlar yerde $20 görse almıyor hırsızlık olur diye ama internetten $20 lık müzik indiriyor ve rahatszı olmuyor" demişti. Yine Jerry Pournelle, kaçırdığı dizileri torrentten indirdiğini ,bunun tivo ile kayıt etmekten bir farkı olmadığını dile getirmişti. 

Torrent ,p2p zaten gelişmiş ülkelerde çıktı. Hala en büyük trafiğin oralarda olması gerek. Bu sorun Türkiye 'yi aşan bir sorun. İşin müzik ve yazılım kısmı uzun süre önce değişti denebilir. En azından bizim forumda artık oyun indirmekle uğraşan yoktur. Steamden , Amazon'dan alıp geçiyor herkes.

Konunun diğer yanı. Legal yanı. Babam , film endüstrisindeki büyük şirketlerin avukatlığını uzun süre yaptığından ,olaylardan biraz haberim oldu.Belki 80'lerin ortalarından beri zaten üreticiler yasal haklarını koruyorlar. Netfilix 'in gelmesi ile tartışma açılmadı. 

Kaldı ki Netflix ile tam olarak aynı olmasa da, benzer servisler Türkiye'de zaten uzun süredir var. Tivibu, iTunes store film kiralmaya izin veriyor. Netflix daha kapsamlı sadece.Yasal kısmı Netflix'ten çok önce çözüldü.

Benim tahminim , Netflix'in adım adım yerel içerik sunar, fiyatlarını piyasaya uygun hale getirir. Belki internet bağlantısı ile ilgili anlaşmaya gider. 

Tabii rakiplerinin eli boş durmuyor. Onlarda yerli yabancı içerik ile geliştiriler servislerini. Kolay kolay Netflix'e bırakacaklarını sanmıyorum piyasayı.

Belki esas tartışma bundan sonra net neutrality de çıkacak. Tivibu kotadan yemezken, Netflix harcarsa rekabet mümkün olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok