Stereo ses sistemleri-DAC-Hoparlör v.b.
4 4

Bu konuda 565 mesaj var

Türkiye şartlarında ortalama gelir düzeyine sahip bir kullanıcının bir kulaklığa ödeyeceği azami miktar 200 TL'dir diye düşünüyorum. Bahsi geçen kullanıcı bu kulaklığı cep telefonuna veya onboard ses kartlı dizüstü bilgisayarına bağlayıp kullanacağı için, bundan daha üst seviyelere çıkması da kendisine bir fayda getirmeyecektir.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/2/2017 at 3:05 AM, ResetButton said:

Edifier Türkiye'ye ithal edilirken neredeyse bütün monitörlerini dinlemistim. Hepsi guzeldi. Muhtemelen yenileri daha da iyi olmuştur. Şu markanin Turkiyede olmaması buyuk eksiklik. Bence alinir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@hakancez daha önce ses kartı ve şuan ses kartsız anakart üzerindeki ses düzeneğini kullanarak müzik dinliyorum ve beni tatmin etmiyor açıkcası. amp ve DAC'lar hakkında şimdiye kadar bir bilgim olmadı. Techreportta bir konu canlanmış durumda takip ediyorum lakin bu zamazingolar ne işe yarıyorlar tam olarak ve neden alıyorlar bana biraz anlatabilirmisiniz. Biraz acemiyim bu konularda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, RFID said:

@hakancez daha önce ses kartı ve şuan ses kartsız anakart üzerindeki ses düzeneğini kullanarak müzik dinliyorum ve beni tatmin etmiyor açıkcası. amp ve DAC'lar hakkında şimdiye kadar bir bilgim olmadı. Techreportta bir konu canlanmış durumda takip ediyorum lakin bu zamazingolar ne işe yarıyorlar tam olarak ve neden alıyorlar bana biraz anlatabilirmisiniz. Biraz acemiyim bu konularda.

Dac ses kartının yaptigi işlemini yapan bir cihaz aslında. En onemli farklılık amaca uygun tasarim ve buna uygun elektrik besleme sistemi. Tabii komponent kalitesi üst seviyelerde çıkınca artiyor. 

Desktop hifi olayinda Dac lar genelde aktif hoparlörler ile eslestiriliyor. Gunumuzde kendi üzerinde dac i olan aktif hoparlorlerde mevcut. Boyle bir kombinasyonun ses kalitesi bilgisayar hoparlörlerine nazaran tarif edilmez kalitede oluyor tabii ki. 

Her hobide oldugu gibi burada da abartmak mümkün. Daha ust sinif cihazlar veya ampliler gibi olaylara da girilebilir.

Benim adima optimal çözüm tercihan kulaklik amplisi ozelligi de olan bir dac ve aktif bir hoparlor kullanimi. Imkan ölçüsünde dac ile pc arasinda guzelce topraklanmis bir kablo ve DAC ile hoparlor arasinda da benzer kalitede bir ara kablo ile harika ses elde edilebilir.

Ben kendi sistemimde AudioEngine A5+ hoparlör ifi nano dsd dac veya Matrix Sabre Dac kullaniyorum. Memnunum.

Audioengine yerine daha ekonomik Steljes audio veya Amazondan Edifier ve muadili hoparlörler tercih edilebilir. Bunlari deneme firsatim olmadi ama forumda alanlar var...

Dac olarak ise daha ekonomik 24bit 192khz bir cihaz yeterli olacaktir. Ben test amacı ile 32bit dac kullaniyorum ve normal bir dinleyici icin gereksiz masraf olduğunu düşünüyorum. 

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
48 dakika önce, hakancez said:

Dac ses kartının yaptigi işlemini yapan bir cihaz aslında. En onemli farklılık amaca uygun tasarim ve buna uygun elektrik besleme sistemi. Tabii komponent kalitesi üst seviyelerde çıkınca artiyor. 

Desktop hifi olayinda Dac lar genelde aktif hoparlörler ile eslestiriliyor. Gunumuzde kendi üzerinde dac i olan aktif hoparlorlerde mevcut. Boyle bir kombinasyonun ses kalitesi bilgisayar hoparlörlerine nazaran tarif edilmez kalitede oluyor tabii ki. 

Her hobide oldugu gibi burada da abartmak mümkün. Daha ust sinif cihazlar veya ampliler gibi olaylara da girilebilir.

Benim adima optimal çözüm tercihan kulaklik amplisi ozelligi de olan bir dac ve aktif bir hoparlor kullanimi. Imkan ölçüsünde dac ile pc arasinda guzelce topraklanmis bir kablo ve DAC ile hoparlor arasinda da benzer kalitede bir ara kablo ile harika ses elde edilebilir.

Ben kendi sistemimde AudioEngine A5+ hoparlör ifi nano dsd dac veya Matrix Sabre Dac kullaniyorum. Memnunum.

Audioengine yerine daha ekonomik Steljes audio veya Amazondan Edifier ve muadili hoparlörler tercih edilebilir. Bunlari deneme firsatim olmadi ama forumda alanlar var...

Dac olarak ise daha ekonomik 24bit 192khz bir cihaz yeterli olacaktir. Ben test amacı ile 32bit dac kullaniyorum ve normal bir dinleyici icin gereksiz masraf olduğunu düşünüyorum. 

Açıklamalar iyi oldu biraz sörf yapayım bu doğrultuda nette. Şöle 1000- 1,500 liralık bir ekipman maksimum verebilirim. Gerçi hoparlör zor apartmanda bizim iyi bir kulaklık yoluna gideceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, ResetButton said:

Cok net şekilde tercih etmem

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/13/2017 at 2:05 AM, ResetButton said:

Creative den yeni ses kartı.

b.kuma RGB taktırabilir miyim diye sormak geldi içimden :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar şu ürünlerden edinmek istiyorum ama hangisi bana gerekli bilememekteyim, fazla anlamıyorum bu ekipmanlardan daha önce normal ses kartı ve anakartla gelen kısımları kullanıyordum. Kaliteli bir müzik dinlemek için bunlardan hangilerini almak gerekiyor. AMP+DAC ve bunların tekilleri satılıyor. Şu sol kolondaki ürünleri bana basit ve net anlatabilecek birileri varmı?

http://www.schiit.com/products/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 minutes ago, RFID said:

Arkadaşlar şu ürünlerden edinmek istiyorum ama hangisi bana gerekli bilememekteyim, fazla anlamıyorum bu ekipmanlardan daha önce normal ses kartı ve anakartla gelen kısımları kullanıyordum. Kaliteli bir müzik dinlemek için bunlardan hangilerini almak gerekiyor. AMP+DAC ve bunların tekilleri satılıyor. Şu sol kolondaki ürünleri bana basit ve net anlatabilecek birileri varmı?

Hocam keşke daha az ürünü olan bir firma secseydin. Pc basina gecince kisa bir özet geçerim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, hakancez said:

Hocam keşke daha az ürünü olan bir firma secseydin. Pc basina gecince kisa bir özet geçerim...

Zahmet olacak hocm teşekkürler. :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, RFID said:

Zahmet olacak hocm teşekkürler. :thumbs:

Headphone amp/dac bunlar icinde hem dac hemde kulaklik amplisi barindirir. All in one cozumdur. Hem kulakliginizi layiki ile beslersiniz hemde digital analog cevrim işini yuklenir. Cok ozel olmayan kulaklık ve giris seviyesi bir dac isteyenler icin uygun bir cozumdur

Headphone amp. Kulakliklari surmek icin kullanilir. Belirli bir noktadan sonra kulaklilar farkli omaj ve voltaj degerlerine sahip olur. bunlari olması gerektiği surmek icin kulaklik amplisi kullanilir. Ozellikle hifi sınıfı kulaklıklar ve egzotik sürücülere sahip kulaklar kullanacaksaniz illa ki bir headphone amp lazimdir.

Amp. Pasif yapili hoparlörleri surmek icin gereklidir. Entegre, mono vesaire turleri vardir. Aktif hoparlor kullanıcılarınin ihtiyqc duymadigi bir cihazdir

Dac bilgisayardaki ses kartinin gorevi olan dijital analog çevrim isini ustlenirler. Bunlarin bircok farkli versiyonu vardir. Su an hifi dunyasinda 32 bit DSD DXD calabilen versiyonları en üst segment ürünlerdir. Farkli yongaseti iceren farkli mimarilerde urunler bulunabilir. Genele kabul goren cozunurluk 24 bit 192khz. Bunu saglayan wolfson AD Sabre TI gibi bir cok ureticinin yongasetleri var. Üreticiler bunlarin farkli varyantlarıni uretiyor. Elektrik beslemesi tasarim derken fiyatlar bir noktadan sonra ucuyor haliyle..

Preamp control bunlar pasif veya aktif olarak guc amplilerine birden fazla giris yapilmasini ve ayni zamanda ses seviyesini kontrol eden cihazlardir. Genelde bir power amp ile eslestirilirler...

USB Interface. Bunlar genelde dac ile bilgisayar veya kaynak cihaz arasina takilan aradaki elektriksel veya rfi kirliligi onleyen aksesuarlardir. Ayrica bazi versiyonları daha egzotik cikislari saglamak icin farkli girisleri dönüştürürler. genelde bu donusturuculer cok uat duzey sistemlerde kullanilir. Usb filtreleme isi ise bayagi faydali bir olay ama masraf yapmak istege bagli...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, RFID said:

Öcelikle Schiit oldukça iyi bilinen kulaklık amfisi konusunda başarılı bir firmadır. Ben de bu firmann Lyr modelini kullanıyorum.

Dijital müziğinizi kulaklıkla dinlemek için bu markanın 2 ürününe ihtiyacınız var, DC ve Amp Bifrost + Lyr 2 alabilirsiniz. Lyr lambalı amfidir, beraberinde gelen lambalardan sonra ebay ya da başka yerlerden lamba da edinip farklı renkleri tadabilirsiniz.

Bunlardan herhangi biri bir diğer olmadan çalışmaz ancak bu ille bu bu markanın modellerini alacaksınız anlamına gelmiyor, DAC için de amp için de farklı markaları birleştirebilirsiniz, ancka uyum açısında aynı markanın ürünleri daha iyi olur, görsel olarak da öyle.

Ancak bu markanın uzmanlığı kulaklık amfileridir, dediğim modele hoparlör takamazsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@hakancez Hocam teşekkürler sayenizde kafamda bir netlik oluştu. Bu sayede neyin ne işe yaradığınıda anlamış oldum. İnternette yazılan yorumlara falan baktım ama teknik bahsetmiş benim okuduğum yorumlar pek bir anlam çıkaramamıştım.

@Makaan Sizede teşekkürler, hoparlör kullanamıyorum bulunduğum ortamda kulaklık günümün çoğunu alıyor. Tekil değilde 2 ürüne ihtiyacım olduğunu söylediğiniz iyi oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dandik USB DAC'ım ile ben de artık buradayım. :D

Dandik USB ses kartından sonra ilaç gibi geldi açıkçası. Özellikle ses ciddi anlamda güzelleşti. Önceden Creative oyuncu kulaklığının usb dac'ını kullanıyordum ama bu alet 20$ o bile çok etkiledi. Özellikle ses acayip arttı ve dolu geliyor.

Unutmadan yanında amazonbasics'ten kablo almıştım. Belki yanında gelen kablo dandik olur diye. Belki onun da etkisi vardır.

Y9h0Uf.jpg

wazzap tarafından düzenlendi
pentaman and OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok