En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.995 mesaj var

2 minutes ago, TiesTorN said:

https://www.hepsiburada.com/hp-1tb-ex950-m-2-nvme-pcie-3500-2900mb-s-3d-tlc-nand-5ms23aa-p-HBCV00000220WP

bunu aldım... şu anki en iyi f/p ürünü diyebilirim. performans değerleri resmi verilen değerlerden daha yüksek çıkıyor, baya iyi. (ortalama 3500mb/s read - 3200mb/s write alıyorum ben)

https://www.amazon.com.tr/SAMSUNG-SAPSI-Dahili-Sürücüsü-MZ-V8V1T0BW/dp/B08TJ2649W/ref=sr_1_4?keywords=1+tb+m2+ssd&qid=1650199502&sprefix=1+tb%2Caps%2C111&sr=8-4

bu varken onu niye aldın ki ?

gara cuma'da 1000 liraya sattı bunu amazon.

sepete attım sonra dedim ihtiyaç yok, şimdi alsaymışım diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, TiesTorN said:

2 hafta önce aldım ben, o zaman sadece hp indirimliydi diğerlerinin fiyatları daha yüksekti.

tamam sen onu iade et bunu al.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, stardust said:

https://www.amazon.com.tr/SAMSUNG-SAPSI-Dahili-Sürücüsü-MZ-V8V1T0BW/dp/B08TJ2649W/ref=sr_1_4?keywords=1+tb+m2+ssd&qid=1650199502&sprefix=1+tb%2Caps%2C111&sr=8-4

bu varken onu niye aldın ki ?

gara cuma'da 1000 liraya sattı bunu amazon.

sepete attım sonra dedim ihtiyaç yok, şimdi alsaymışım diyorum.

@TiesTorN'un aldığın da DRAM mevcut. bu da dosya transferlerinde hız dalgalanmalarının önüne geçiyor. Samsung 980 de DRAM mevcut değil. Herkes 980 pro ya da EVO ile karıştırıyor ama onlarda DRAM var. 980 lite versiyonu. bilgisayar açılışları vs farketmez ama büyük dosya transfer etmek isterseniz HP de hız dalgalanması stabil giderken 980 de bir süre sonra belirgin bir pike söz konusu olabiliyor. Fiyattan kısmak için dram'i kaldırmışlar. Bence mantıklı bir iş olmuş HP.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, jackjoker said:

@TiesTorN'un aldığın da DRAM mevcut. bu da dosya transferlerinde hız dalgalanmalarının önüne geçiyor. Samsung 980 de DRAM mevcut değil. Herkes 980 pro ya da EVO ile karıştırıyor ama onlarda DRAM var. 980 lite versiyonu. bilgisayar açılışları vs farketmez ama büyük dosya transfer etmek isterseniz HP de hız dalgalanması stabil giderken 980 de bir süre sonra belirgin bir pike söz konusu olabiliyor. Fiyattan kısmak için dram'i kaldırmışlar. Bence mantıklı bir iş olmuş HP.

doğru bak ben bunu unuttum söylemeyi, araştırırken okumuştum ve tercihimde etkili olmuştu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada benim anakart da daha önceden de bahsettiğim gibi m2 takma metodu biraz farklı. DIMM.2 Slotuna takılıyor. Toplam 4 adet takılabiliyor.

ama bende T800 yaptığı gibi yaptım ve Sata dan devam ettim. Bugün Samsung 870 EVO 1TB aldım. Hali hazırda 500gb SSD Kingston vardı. Samsung diskine klon atarak çalışmaya devam ediyorum. NVME ile uğraşmak istemedim. Ciddi ısı değerlerine çıkıyor gördüğüm kadarıyla. 70 derece normal ısıl değeri. 90 dereceleri görüyorlar. Isı konusunda takıntılı olduğum için bir de bios da tonla ayar yapmaktan üşendiğimden SATA dan devam ediyorum. aslında işin özünde bilgisayar açılışları veya oyun yüklemelerinde sata ile pci-e arasında fark yok. ya da sentetik olarak algılayabileceğimiz bir fark değil. render işlemleri yapan biri iseniz evet mantıklı nvme. 

hayırlı olsun @TiesTorN bence mantıklı olmuş. hele benim yaptığımın yanında daha mantıklı bir sonuç. Ben halen eski kafadayım sata dan devam. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, stardust said:

alayım mı ben de hp ?

yani oyun ve günlük kullanım için bakıyorsan SATA kesinlikle daha sorunsuz. zaten hız farkını algılaman da zor. benim windows 10 5sn de masa üstü geliyor misal :) 

Bir kere kullanım ömürleri ve dayanıklılık açısından halen SATA olanlar önde.

Ama render ya da ağır işlemler, kopyalamalar da yapacağım diyorsan M2 den başkasına bakma. 
Alacaksan da Samsung 980 alma. HP olan kesinlikle daha iyi bir seçim. 
Samsung alacaksan EVO veya Pro olana bakacaksın onlarda DRAM mevcut ama fiyatları da EVO olanlar 3k ya yakın. Pro olanlarda 6-7k civarı. 

bir de kasanda ki yer önemli. eğer vrm lere yakın bir yerdeyse ekstradan bir fan ile soğutmak isteyebilirsin. NVME ler yapısı gereği çok ısındığından ciddi bir ısı yayıyor. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende zaten samsung evo 960 500gb var ama işte misal şuan RDR2 yükleyeyim diyorum, cyberpunk, metro exodus enhanced edition, horizon zero dawn, age of empires 2 definitive edition, anno 1800 yüklü, birini silmeden yükleyemiyorum RDR2.

çok büyük problemlerim var yani, sanırım almam lazım :icon_twisted::lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, stardust said:

bende zaten samsung evo 960 500gb var ama işte misal şuan RDR2 yükleyeyim diyorum, cyberpunk, metro exodus enhanced edition, horizon zero dawn, age of empires 2 definitive edition, anno 1800 yüklü, birini silmeden yükleyemiyorum RDR2.

çok büyük problemlerim var yani, sanırım almam lazım :icon_twisted::lol:

SATA ve NVME ile yükleme de fark görmeyeceksin bunu baştan bil de :) o 3000 gibi hızlar sentetik de görünen. programların kendi içinde ki algoritmalarından dolayı çoğu program yükleme hızlarında SATA olandan fazla yukarıya çıkmıyor. ADOBE gibi büyük bazı yazılımlar bunu yapıyor. o yüzden render edenler için m2 başarılı sonuç veriyor. 

bu şeye benziyor. 20 çekirdekli işlemcin var ama oyun sadece 2 sini kullanıyor gibi düşün.

youtube da bununla ilgili testler var. m2 olan ile sata yükleme hızları arasında belirgin fark yok. ama iş m2 destekli uygulamalara gelirse o zaman tabi fark belli ediyor kendini. 
bana bakma. benim anakart da DIMM2 de daha hayvani destek sunuyor m2 ler için. direkt cpu ile dimm erişimi olduğundan daha hızlı tepki süreleri var. ama ben gittim yine SATA aldım. eskici kafasındayım bir de ısınmasın daha uzun seneler gitsin diye. 

şimdi DIMM2 slotuna takacağım. sonra 80-90 dereceleri göreceğim. işlemcinin dibinde bu slotlar. işlemciye de ısı yayacak. üstüne fan takacağım ( anakartta 90mm fan takabiliyorsun dimm slotlarına ) bu sefer görsellik bozulacak vs vs kim uğraşıcak dedim. 
bence parana bak, hangisi işine geliyorsa al. VRM ve işlemciye uzak noktadaysa ve ben uzun uzun dosyalar da kopyalayacağım diyorsan @TiesTorN un aldığı aşırı mantıklı bir çözüm. 

TiesTorN and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, stardust said:

benimki de m.2 onu demeye çalışıyorum. aldım yeni NVMe'nin tadını önceden :D

o zaman ikinci bir yer daha varsa düşünme al. fiyat çok iyi HP de. diskini klonlarsın bakarsın keyfine. ben öyle yaptım.

bu arada samsung data migration ne kadar güzel bir yazılımmış. 10dk da taşıdı yeni ssd ye. canavar gibi. 

universal başka yazılımlar kullanıyordum öncesinden. snapshot vs. yok yani uğraştığına değmez :D 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben anakartın kendi m2 soğutucusunu kullandım hp'yi takarken, ekran kartı ile işlemci arasında kaldı ama yük altında 50c'yi geçmiyor çünkü kasanın yan kapağında (cm hafx) direkt anakarta üfleyen öküz gibi fan var, o her şeyi soğutuyor.

bu arada ben bu hp'yi nedense içinden çıkan vida ile takamadım, çok küçük tutmuyor ki, hangi akla hizmet bunu koydularsa içine... direkt metal soğutucu ile yerine oturttum sandviç gibi.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, TiesTorN said:

ben anakartın kendi m2 soğutucusunu kullandım hp'yi takarken, ekran kartı ile işlemci arasında kaldı ama yük altında 50c'yi geçmiyor çünkü kasanın yan kapağında (cm hafx) direkt anakarta üfleyen öküz gibi fan var, o her şeyi soğutuyor.

bu arada ben bu hp'yi nedense içinden çıkan vida ile takamadım, çok küçük tutmuyor ki, hangi akla hizmet bunu koydularsa içine... direkt metal soğutucu ile yerine oturttum sandviç gibi.

HP kurumsalda ki slotlara takmak için o vidalar. bir de kendi anakart ünitelerine oluyor tam olarak. HP nin o olayı var. illa kendi donanımını şart koyuyor. ancak şunu da unutmayalım. içinden vida çıkmıyor Samsung aldığında :D anakartın verdiği yedek vidalar varsa şanslısın yoksa bir de uyumlu vida alman gerekiyor. ne SATA'sında ne NVME'sinde çıkmıyor. 

dışarıdan hava üfleyen bir fan varsa M.2 ye çok şanslısın. ya da fan takabiliyorsan da öyle. ama fan takmayım, sessizlik olsun diyenleri biraz üzer. gerçi manuel'inde 90 dereceye kadar sorunsuz sonra hızı düşürmeye başlar NAND'lar demişler. 90 derece dahi yüksek yahu. senin 50 çok iyi cidden. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistemde iki adet Nvme, bir adet de Ngff var. Sentetik benchmarklarda fark elbette var ama günlük kullanımda hiç ama hiç farkları yok. Farklı marka ve modellerle denedim. Stabilite ve dayanıklılık çok daha önemli şu durumda.

Büyük dosyalar üzerinde çalışıyorsanız tamam ama bizim internet+oyun ağırlıklı kullanıcılar için ortada değecek bir performans farkı yok. SATA için de aynı şey geçerli.

MilesTeg tarafından düzenlendi
TiesTorN, stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok