Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

2 saat önce, wazzap said:

@mamad'ın yolladığı resimleri göremeyen bir ben miyim?

Me 2

Bu 2060 gayet olmuş bir kart , 1080 'e epey yakın , fiyatı insan boyutlarına gelirse tatlı olur

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Atrin said:

@wazzap bende göremiyorum

Ditto

What happened?
The owner of this website (cdn.videocardz.com) does not allow hotlinking to that resource (/1/2019/02/NVIDIA-TU116-GPU.jpg).

CandleGarden tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, wazzap said:

@mamad'ın yolladığı resimleri göremeyen bir ben miyim?

Bazı sitelerin linklerini kopyaladığımda resimler çıkmayabiliyor ama videocardz.com'dakiler çıkıyordu. Şuan bende görünüyor.

Edit: Ben linki kopyaladığımda herhangi bir komut girmeden resim haline geldiği için dokunmuyordum. Tabi ben girdiğimde gördüğüm için de öyle bırakıyordum. Zaten komut girmeden yapmaya çok alışık değilim ama bu hali de işime geliyordu.:mrgreen:

Bende görünen hali şöyle:

aha kanıtı!!

Bak komutlu girince güzel çıkmadı.:zuh:

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, mamad said:

Bende görünen hali şöyle:

aha kanıtı!!

İronik

xbMALua.png

Kullanmayın şu hızlıresim saçmalığını, başka site mi yok?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

İronik

xbMALua.png

Kullanmayın şu hızlıresim saçmalığını, başka site mi yok?

imgur da bende çalışmıyor.:lol: Ortalık çok karıştı yahu.:mrgreen:

Gördüm, sorun yok. Hızlıresim'i de ilk o çıktı diye kullandım. Sitede normalde youtube linki veya fotoğraf linki yazıldığında doğrudan içeriği mesajda gösteriyor diye kontrol etme gereği bile duymuyordum. Bu durum ilginç oldu. Gerçi bazı sitelerin linklerinde bu sorun hep vardı ama buradaki biraz daha farklı gibi.

getgraphimg.php?id=469&n=18

Mesela üstteki tablo link olarak koyulduğunda resme dönüşmüyordu. Komutla girdiğimde görünür oldu. Ama sizde oldu mu bilmiyorum.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu takipteyim :) 

Eskiden bu is icin imgur kullaniyordum, "imgur bende gozukmuyor" diyenler oldugu icin bugunlerde ne kullanilmasi gerektigini bilmiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, mamad said:

imgur da bende çalışmıyor.:lol: Ortalık çok karıştı yahu.:mrgreen:

Gördüm, sorun yok. Hızlıresim'i de ilk o çıktı diye kullandım. Sitede normalde youtube linki veya fotoğraf linki yazıldığında doğrudan içeriği mesajda gösteriyor diye kontrol etme gereği bile duymuyordum. Bu durum ilginç oldu. Gerçi bazı sitelerin linklerinde bu sorun hep vardı ama buradaki biraz daha farklı gibi.

getgraphimg.php?id=469&n=18

Mesela üstteki tablo link olarak koyulduğunda resme dönüşmüyordu. Komutla girdiğimde görünür oldu. Ama sizde oldu mu bilmiyorum.:mrgreen:

Bu grafik tablo görünüyor bende.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, epi said:

Konuyu takipteyim :) 

Eskiden bu is icin imgur kullaniyordum, "imgur bende gozukmuyor" diyenler oldugu icin bugunlerde ne kullanilmasi gerektigini bilmiyorum. 

Bu bir süredir en iyi image host sitesi bence.

https://postimages.org/

Uzun süredir kullanıyorum değişik yerlerde, "abi ben bunu göremiyorum, çıkmadı vs." gibi bir şey diyen hiç duymadım. Bizim forumda da kullananlar var sanırım.

epi and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Deneyelim. Parantez: (Eski forumdaki "preview" dugmesini ariyorum. Submit reply, olmamis edit sekli ideal degil.)

Son bir yila baktigimizda nvidia baslangicta yukseliyordu fakat sonrasinda kotu haberlerle genelden hizli dustu.

1yil.png

01yil.png

Nvidia stoklari bir suredir genelden hizli yukseliyordu. Bu yukselisin crypto-trend'lerden etkilendigini, bitcoin'deki yukselisin grafik karti talebini ve fiyatlarini sisirmesi ile karlilik beklentisindeki artistan kaynaklandigini dusunmek, bitcoin'deki dusus sonrasi talepte de dusus olmasini beklemek mumkun. Nitekim nvidia eldeki GPU stoklari yuksek oldugu icin karliligin dusmesini bekledigini acikladi. 

5yil.png

05yil.png

5yilc.png

Nvidia hisse degeri son bir ayda biraz toparladi. Nasdaq teknoloji borsasinda hisseler genel olarak yukseldi fakat nvidia'ninki ciddi bir dususten sonra toparladi.

1ay.png

01ay.png

Son bir haftada bu trend devam etti.

5gun.png

5gunb.png

Nvidia'nin elindeki 10x0 serisi stoklari zamanla eriyecek. 20x0 serisi gecis kartlari, onlari takip edecek kartlarin ray tracing'de ciddi performans sicrayisi yapmasini bekleyebiliriz, simdiye kadar tick'den tock'a geciste yeni mimarinin yeni ozellikleri hep bu sekilde iyilestirildi. 20x0 serisi kartlar 10x0'lerle ayni ortalama FPS'yi verdiklerinde bile aslinda daha dusuk varyasyonla veriyorlar, min FPS daha yuksek oluyor, yani burada ray tracing yerine klasik rasterization kullanildiginda bile daha iyi sonuc veren, daha rafine bir mimari mevcut. Bir sonraki nesil kartlarin ust seviyesi 4K'da ray tracing, 4K'da rasterization ile yuksek tazeleme hizlari iddia edebilir. Nispeten uygun fiyatli varyantlarinin bu nesilde 10x0'lerle takilmis kitleye cazip olmasi mumkun. Normal sartlar altinda nvidia'nin karliliginin toparlanmasi beklenebilir. Bitcoin henuz nispeten yerinde sayarken (2016) nvidia hisseleri yukselisteydi.

(1) Hisse gecmisindeki bitcoin cilginligi seviyelerini beklemeden, 2016 basindan bugune duz cizgi cekersek cikacak trendin devam etmesi beklenebilir. Intel'den gelebilecek hamleler surpriz yaratabilir tabi ama ray tracing ve yapay zeka konularindaki girisimleriyle nvidia kendisini buna hazirlamis gozukuyor. Dusus trendinin bittigi ve bundan sonra hissenin eskisi kadar hizli olmasa da yukari gidecegi dusunulebilir, tabi Nasdaq'daki genel dalgalanmalar buraya da yansiyacaktir.

veya

(2) 2017-2018 cilginlik doneminden onceki seviyesine yaklasana kadar basamakli sekilde dusmeye devam etmesi beklenebilir. Ozellikle piyasaya gelecek Intel guclu bir rakip olarak gorulerek yuksek duopoly kar marji doneminin bitisi olarak yorumlanirsa dusus talebinin kalici olmasi nin beklenmesi mumkun.

Forumun konudaki fikirlerini duymak isterim.

Daha onemlisi, herkes resimleri goruyor mu?

epi tarafından düzenlendi
mamad and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, epi said:

Daha onemlisi, herkes resimleri goruyor mu?

Ben görüyorum, net.

NVIDIA demişken geçen TPU'da şöyle bir haber vardı. Biraz clickbait başlık olmuş ama CEO bile "ah ne kadar iyiydik halbuki ama olmadı" şeklinde açıklama yapmış. Zarar yok ama kardan baya kayıp var anladığım kadarıyla.

https://www.techpowerup.com/252598/nvidia-reports-q4-and-2018-financial-results-down-45

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vaktiyle tahmin edip burada yazdigim gibi, RTX'in bu ilk neslinde share repurchases ile bu dusen fiyattan topluyorlar hisseyi.

https://www.fool.com/investing/2018/11/29/nvidia-upgrades-its-dividend-and-buyback.aspx

Bir sonraki nesilde 10x0 stogu da erimis olacak, yeni mimari de tnt2/gf2/gf4 gibi olgunluk ve ucuz varyantlarla kok salma donemine gececek... Zaten yeni nesil konsollar ve oyunlarin duyurulmasiyla piyasaya ek hareketlilik de gelir. Becerebilirlerse bu isin nvidia'ya donusu katmerli olacak. Kar odemesi yapmak yerine ucuza hisselerini toplamis olacaklar, karliliklari yukselip hisse yukseldiginde o ucuza aldiklari hisseyi "nvidia geri dondu" diye kosanlara satacaklar. Tabi hayatta hic bir seyin garantisi yok, Intel'den surpriz gelirse ilginc olur.

Ergen sivilceli suratlariyla "nvidia suckz" videolari yapan "influencer" gruplari ayni tarihlerde "nvidia rockz" videolari yaparsa bu basligi hatirlayin.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/17/2019 at 10:11 AM, epi said:

5yil.png

(1) Hisse gecmisindeki bitcoin cilginligi seviyelerini beklemeden, 2016 basindan bugune duz cizgi cekersek cikacak trendin devam etmesi beklenebilir. Intel'den gelebilecek hamleler surpriz yaratabilir tabi ama ray tracing ve yapay zeka konularindaki girisimleriyle nvidia kendisini buna hazirlamis gozukuyor. Dusus trendinin bittigi ve bundan sonra hissenin eskisi kadar hizli olmasa da yukari gidecegi dusunulebilir, tabi Nasdaq'daki genel dalgalanmalar buraya da yansiyacaktir.

NVIDIA'ya yatirim yapmak konusunda cok gidip geldim, bu yukaridaki analizinize pek katilamiyorum.

Bu 5 yillik grafige bakinca NVIDIA'nin hizli yukselisi suni duruyor bence, yani arkasinda bunu destekleyecek bir urun veya teknoloji gormuyorum ben.

Ozetle bitcoine bagliyorum bu yukselisi ve simdi geldigi nokta da bitcoin olmadanki normal degeri bence, ki bu hali bile 2016 seviyesinin cok ustunde, yani iyi yukselmis zaten.

Ray tracing bence NVIDIA'ya para getirecek bir teknoloji degil, olmasa da olur gibi duruyor su hali ile.

Yapay zeka tarafindan beklenmedik gelismeler olabilir ama.

Yani bence bu gidisati ile, beklenmedik teknolojik atilim olmadan NVIDIA yakin gelecekte (1-2 sene) 200 seviyesini gecmez ama yavas yukselisini devam ettirir.

NOT: Bu ongorum tamamen tutmayip ters kose yapabilir, yatirim uzmani falan degilim ona gore :)

rammstein and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

(1) ve (2) seklinde iki secenek sunmustum, 1’e katilmamissiniz. Sanirim 2’ye de katilmamissiniz, 200’u gecmeden yavas yukselis seklinde ucuncu bir secenek sunmussunuz. (1) yukari yonde geri donus, (2) dusus, (3) 200 altinda kalacak yavas yukselis arasinda “1 veya 3 olur” dersek yine yatirim mantikli denebilir aslinda, sanirim siz “2 veya 3 olur” diye dusunuyorsunuz.

Cevap icin tesekkur ederim.

Bir dipnot duseyim, “bitcoin cilginligi donemini atarsak eski trendinden bugunku konumuna duz cizgi cekebiliriz, bu trendin devam etmesi beklenebilir” dedigimde sizle benzer fikirdeyim, grafikte nisan 2016’dan bugune duz cizgi cekince onun ustunde kalan bolum bitcoin donemi karliliginin getirdigi suni yukselis zaten, bugun de o 2016 basi civari yavas yukselis trendine donmesi beklenebilir diyorum. Cok farkli bir sey dememisiz yani ama sanirim siz 2015 civarindaki daha da yavas yukselis trendini bekliyorsunuz, 200’u pek olasi olmayan uc durum ornegi olarak verdiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, MonkeyBusiness said:

NVIDIA'ya yatirim yapmak konusunda cok gidip geldim, bu yukaridaki analizinize pek katilamiyorum.

Bu 5 yillik grafige bakinca NVIDIA'nin hizli yukselisi suni duruyor bence, yani arkasinda bunu destekleyecek bir urun veya teknoloji gormuyorum ben.

Ozetle bitcoine bagliyorum bu yukselisi ve simdi geldigi nokta da bitcoin olmadanki normal degeri bence, ki bu hali bile 2016 seviyesinin cok ustunde, yani iyi yukselmis zaten.

Ray tracing bence NVIDIA'ya para getirecek bir teknoloji degil, olmasa da olur gibi duruyor su hali ile.

Yapay zeka tarafindan beklenmedik gelismeler olabilir ama.

Yani bence bu gidisati ile, beklenmedik teknolojik atilim olmadan NVIDIA yakin gelecekte (1-2 sene) 200 seviyesini gecmez ama yavas yukselisini devam ettirir.

NOT: Bu ongorum tamamen tutmayip ters kose yapabilir, yatirim uzmani falan degilim ona gore :)

Nvidia'nın hisselerinde 2015 sonrası yaşanan patlama suni idi. Evet ama sizin dediğiniz gibi bitcoinle de pek alakası yoktu. Bitcoin işi 2014'te patlayınca, Nvidia bundan pek de zarar görmemişti. Aksine 3. çeyrekte Maxwell'le birlikte iyi bir ivme yakaladı. Ama borsada beklenti oluşturan şeyler değildi. Beklenti oluşturacak esas teknolojiler daha sonra sunuldu. Pascal'la rakibini tamamen sildi, Vr performansını uçurdu, Volta ile yapay zeka işine girişti, o sırada Tegra'lı Switch geldi, bir sonraki mimari için beklenti oluştu. Tüm bunlar olurken hisse değeri 200 doların üzerine çıktı. Bitcoin için Amd ölümüne kart basarken Nvidia o kadar hızlı girişmedi bu işe. Elbette bitcoin de etkili, ama bu kadar değil. Çünkü adamlar hala lider ve rakipsiz. Intel'in gpu işine girişecek olması, Turing'in beklentileri karşılayamaması gibi durumlar söz konusu olunca, hisselerdeki köpük gitti. Ben daha da düşer diye bekliyordum, şuan için 150-160 dolar seviyesinde kalmış durumda ve kalacağa benziyor. 7nm kartları için beklenti oluşursa, hisselerde belirgin bir artış görmek mümkün olur sanıyorum. Yoksa şuan için hisseleri arttıracak başka bir şey pek görünmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi

Yazdiklarinizi cok dikkatli okumamisim :)

2016 dan cekilen cizgi'nin ustundeki trendi trendi kastediyorsunuz sanmistim, cizginin altindaki trendi kastediyorsaniz ayni fikirdeyiz :)

Intel konusunda da soyle dusunuyorum. Kacirdigim birsey var mi bilmiyorum ama intel'den rakip bir high end GPU gelmesi ihtimali yok bence. Baska seylere odaklanir intel, yapay zeka olabilir. Intel'in diger bir avantaji da donanimlarinin suruculerini Linux cekirdegine koymasi, bu bir miktar avantaj saglayabilir.

Ama acikcasi kestiremiyorum, intel'den beklenmedik bir hamle gelirse isler degisebilir tabi.

@mamad

Nvidia'nin zaman icindeki GPU performansi, teknolojisi bana asagi yukari lineer gorunuyor. Yine yanlis yorumluyor olabilirim tabi ama gtx 500 den bugune GPU performansina bakarsak yani yaklasik 2010-2018 arasi, bir sicrama var gibi durmuyor. Evet o arada VR vs oldu ama yaygin bir teknolji degil daha.

Ayni donemde AMD'nin GPU larina bakarsak, AMD zaten bu donem icerisinde hep NVIDIA'nin gerisindeydi, orada da bir degisklik goremiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, MonkeyBusiness said:

@epi

Yazdiklarinizi cok dikkatli okumamisim :)

2016 dan cekilen cizgi'nin ustundeki trendi trendi kastediyorsunuz sanmistim, cizginin altindaki trendi kastediyorsaniz ayni fikirdeyiz :)

Intel konusunda da soyle dusunuyorum. Kacirdigim birsey var mi bilmiyorum ama intel'den rakip bir high end GPU gelmesi ihtimali yok bence. Baska seylere odaklanir intel, yapay zeka olabilir. Intel'in diger bir avantaji da donanimlarinin suruculerini Linux cekirdegine koymasi, bu bir miktar avantaj saglayabilir.

Ama acikcasi kestiremiyorum, intel'den beklenmedik bir hamle gelirse isler degisebilir tabi.

@mamad

Nvidia'nin zaman icindeki GPU performansi, teknolojisi bana asagi yukari lineer gorunuyor. Yine yanlis yorumluyor olabilirim tabi ama gtx 500 den bugune GPU performansina bakarsak yani yaklasik 2010-2018 arasi, bir sicrama var gibi durmuyor. Evet o arada VR vs oldu ama yaygin bir teknolji degil daha.

Ayni donemde AMD'nin GPU larina bakarsak, AMD zaten bu donem icerisinde hep NVIDIA'nin gerisindeydi, orada da bir degisklik goremiyorum.

40nm'den sonra nodelar arası geçişler çok uzun sürmeye başladı. O yüzden de firmaların hızı kesildi. Ama buna rağmen Nvidia çok çok iyi geliştirdi kendini. Fermi ile Kepler arasında mm2 başına düşen performansı ikiye katladı sayılır. Maxwell, çok büyük bir gelişmeydi. Hatta gpu tarihinde muhtemelen böyle bir şey hiç görmedik. Çünkü aynı nodeda devam ederken mm2 başına düşen performans %30-35 civarı, watt başına düşen performans ise %60-70 civarı arttı. Pascal'da yine uçuk gelişim yaşandı, saat hızı 2 ghz üzerine çıkmaya başladı, Vr için ekstra %30 civarı performans artışı sağladı. Yine mm2 başına düşen performans ciddi biçimde gelişti. Volta'yı görmedik ama Turing'le ciddi yenilikler sundular. Ama diğerleri kadar büyük, ses getiren veya farkını hemen gösteren ürünler görmedi millet, o yüzden de algı değişti.

Ama Nvidia'nın en önemli yönü, tüm bu geçişleri çok temiz şekilde yapabilmiş olması. Şimdi burun kıvrılan Turing'ler, şuana kadarki en verimli ekran kartları. Hem de devasa gpulara, o kadar yüksek güç tüketimlerine karşın durumları bu. Yeni mimari, yeni özellikler, bu kadar büyük gpular... Ancak ciddi hiçbir problem olmadı kartlarda. Bu türden bir geçiş en son Fermi'de oldu, o da dillere destan olmuştu. Amd'nin her yeni kartı ayrı vukuat olduğu için onu saymıyorum bile.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemelerde görebildiğim 1660Ti gayet iyi bir pozisyonda duruyor, 1070 arayanları 2060'a gitmek istemeyenleri kendisine mıknatıs gibi çekecektir.  hala1060 'ı arayanlara ise biraz daha para ödettirip kendisini seçtirebilecek kadar iyi, DH'de türkiye fiyatı 1900TL diye yazılmış. RX590'ın bu satten sonra işi zor 1500TL altına düşmesi zaruri olmuş gibi. aslında 1500TL'ye bile inmiş olsa diğer açılardan avantajını düşünüp aradaki farkı verecek 1660Ti alacak kullanıcı oranı çok olabilir. NAVI'nin çıkmasınada çok varken nvidia elindeki kozla yine güzel bir satış oranı tutturabilir. 

Rekabet olsa 1660Ti en azından 100$-120$ daha düşük bir etiketle gelebilirdi.:icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, mehmetclk said:

İncelemelerde görebildiğim 1660Ti gayet iyi bir pozisyonda duruyor, 1070 arayanları 2060'a gitmek istemeyenleri kendisine mıknatıs gibi çekecektir.  hala1060 'ı arayanlara ise biraz daha para ödettirip kendisini seçtirebilecek kadar iyi, DH'de türkiye fiyatı 1900TL diye yazılmış. RX590'ın bu satten sonra işi zor 1500TL altına düşmesi zaruri olmuş gibi. aslında 1500TL'ye bile inmiş olsa diğer açılardan avantajını düşünüp aradaki farkı verecek 1660Ti alacak kullanıcı oranı çok olabilir. NAVI'nin çıkmasınada çok varken nvidia elindeki kozla yine güzel bir satış oranı tutturabilir. 

Rekabet olsa 1660Ti en azından 100$-120$ daha düşük bir etiketle gelebilirdi.:icon_think:

Kart zaten 280 dolar. 100-120 dolar düşük olması demek 180-160 dolar olması demek. Çok çok eskiden böyle bir şey mümkündü, ama artık değil. Şu kart 250 dolardan çıkmış olsa, adını yine f/p tarihine yazdırırdı. Bu haliyle de kötü değil ama 2060'ın tercih edilebilirliği de pek değişmemiş gibi. Turing kartların hepsinde aynısı oldu. İnsanı iki arada bırakan yapıları var. 2060, ray tracing ve tensor core avantajı, 1080'i yakalayan performansı ile göz doldurmaya devam ediyor bence. En azından performanstan eminsin. Yeni mimariyi tam manasıyla kullanan bir kart aldığını da biliyorsun. Tek sıkıntı bellek. Bu seviye bu bellek olmamalıydı. Resmen geriye gitti Nvidia. Gerçi bunu bilerek yaptığı da açık. Bir sonraki seride bellek miktarını belirgin şekilde artıracağı belli.

1660ti genel olarak güzel bir kart olmuş. Ama Turing'lerin alınmaz yapısını değiştiremeyecek gibi. 1660 belki biraz daha cezbeder. Çünkü onun 230 dolardan çıkacağı söyleniyor. Performansı 590'ı hafiften geçen 6 gb bellekli güzel bir orta sınıf kart olabilir gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel 2020’de grafik karti piyasasina kapsamli bir giris planliyor.

https://techreport.com/review/34481/what-is-intel-s-graphic-odyssey

Hook confirmed some of what we already knew about Intel's discrete graphics. The company is planning a whole stack, from its existing integrated graphics all the way up to the highest end. Intel plans to duke it out with Nvidia and AMD on gaming, but also has an eye on the data center, and on content creation, and expects to ably serve graphics capabilities to its one-billion-strong install base.

Kartlar hakkinda bundan baska pek bir sey bilmiyoruz. Ama ray tracing’in menude olacagini ve nvidia’nin bu nesilde yaptigi mimari tercihleri kismen bu beklentinin sekillendirdigini tahmin ediyorum. Real time ray tracing’de teknoloji lideri imajini Intel’e birakmamis oldu, Intel piyasaya gelene kadar driver olgunlastirma ve oyun gelistiricilerle calisma ve hatta donanimin ikinci neslini hazirlamaya vakit birakmis oldu, ai/cloud urunleri ile oyun urunlerini tensor core barindiracak sekilde unify edip arge acisindan bir hamle yapmis oldu.

Amazon’un karina bakinca onemli kismi AWS (cloud) isinden geliyor. Tabi bunda Amazon’un e-ticaret isinden kazandigini altyapisina yatirarak buyume modelinin de etkisi var, adamlar kendi ucak filolarini da kurmaya basladilar. Ama cloud isi buyuk is, subscription tabanli yazilim modelleri cloud’da calisip korsani elemeye ve basit el cihazlarinda da calismaya yoneldikce daha da buyuyor. Oyun donanimi paralel islem gucunde ve yapay zeka uygulamalarinda gelistikce server’larda kullanim buldu. Nvidia data center’lara yoneldi, Intel de simdi oyun donanimina giriyor. Iki piyasaya yonelik urunler bir halibe geldikce bu iki firma da yakin rakip haline geliyor. O yuzden bu RTX’in refresh’i ve Intel’den gelecek kartlar ile 2020 senlikli olabilir. Konsollarda ve VR’da da hareketliligin gelecegi yil gibi. Ayni yil secim de var, tantanali gecmesi mumkun. Tahmin yapmak kolay degil.

Bu neslin mimarisini yorumlayan dandik videolarda boyle konular gecmiyor tabi. Ama Nvidia her zamanki gibi iri islemci yapmak pahasina piyasaya urunu erken sunup oyun gelistiricileri ile yakin calisarak kendi suruculerini ve sonraki mimarisini sekillendirmeye basladi.

Hayvan gibi fiyatla ciktigi icin RTX serisinin her turlu kufru yemesi dogaldir tabi. Benim lafim teknoloji habercisi gecinip sosyal medya bocegi tween tarzi icerik sunanlara.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turing'in gtx tarafını pek konuşmadık ama Turing'de esas satacak modeller bunlar olacak gibi. Zira üst taraf el yakıyor. Gerçi 2060'ın durumu fena değil. En azından f/p tarafında anlamlı görünüyor.

EPrHwYj

Tabi o güçte bir kartın 6 gb belleğe sahip olması berbat bir durum. Üst seviye bütün Turing'lerin durumu bu aslında. Ama diğerleri bunun kadar göze batmıyordu. 1060'tan %60-65 hızlı kartı 6 gb bellekle bırakmak... Ray tracing açıldığında daha fazla bellek kullanılması da cabası.

Gtx1660ti ise bu açıdan daha mantıklı görünüyor. En azından performans olarak 1070 seviyesinde ve belleği 6 gb. Yine istenen bir durum değil, ama çok kötü de değil. Ocsiz custom modeli şöyle figür sergilemiş:

relative-performance_1920-1080.pngrelative-performance_2560-1440.png

Referans model yok sanırım. Firmaların kartları da hafif oclu olduğu için kart doğrudan 1070 seviyesinde olmuş.

relative-performance_1920-1080.pngrelative-performance_2560-1440.png

Amd tarafında normalde rakibi 590 olacaktı. Ama 590 gayet tırt bir kart olduğu için, ipleyen olmadı. O yüzden kartın rakibi Vega 56'ymış gibi düşünülüyor. Halbuki değil. Çünkü 1660ti da 590 da 280 dolara çıkan kartlar. Tabi arada %20-25 fark olunca, alakaları da olmuyor. Diğer taraftan 590'ın 230w civarı güç tüketip, yeni hiçbir şey sunmuyor olması da diğer etkenler. 1660ti da 120w civarı bir güç tüketimine sahip.

power_average.pngpower_peak.png

Tabi enerji verimliliği ocsiz modeller için şöyle oluyor (590'la 1660ti'ın konumlarına dikkat):

performance-per-watt_2560-1440.pngperformance-per-watt_3840-2160.png

Custom oclu modeller 130w civarı güç tüketiyor. Verimlilik biraz düşüyor ama pek değil.

Kartın tek kusuru, 6 gb bellekle gelmiş olması. Aslında bu kart için çok dert değil, netice 4k'da kullanacak yoktur. Ama Nvidia'nın Turing'lerde bellek miktarını düşük tutması ve kartları bu yüzden piç etmesi hoş olmadı. Zaten ebesinin nikahını istiyor kartlar için.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok