Yeni PC Toplama
0

Bu konuda 126 mesaj var

Gülemiyorum henüz. Sistem bu haliyle toplanamadı, şimdi bazı bileşenleri değiştirmek için seçeneklere bakıyorum.

1. MSI Anakart tasarımında saçmalamış. M.2 SSD'nin kısa birşey olması gerekiyor. Samsung 950 Pro takıldığında chip'e takılıp vidalanamıyormuş. Ana kartı Asus Z170i Pro ile değiştirip çözebildim.

2. GTX 1080 ekran kartları kasaya sığmamış. Sadece Evga 1080 SC sığabilir gibi görünüyor. Ancak bu model için de çok fazla Coil Whine şikayeti var.  Bu riske girmek istemiyorum. Bu yüzden de kasayı değiştirmeye karar verdim.

Kasa için Corsair Graphite 380T hoşuma gitti ama onda da  kasa incelemelerine bakınca seçtiğim güç kaynağı buna sığmaz gibi görünüyor. Güç kaynağını da değiştirmem gerekecek. Eğer buna ekran kartının sığacağından emin olursam kasayı ve güç kaynağını değiştirip o şekilde devam edeceğim.

Yerden feragat edip Corsair 400Q Quiet Carbide kasaya geçip anakartı da değiştirmek diğer seçenek. Eğer bu yola gidersem hangi anakartı tercih etmek doğru olur?

@@Hungarde

@@AlperD

@@Bloody

@@Ozan Başeski

@@CandleGarden

@@ObiWan

@@Erwin

@@Griffon

@@stardust

@@T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu benim daha önce önerdiğim Thermaltake Core kasa çok mu büyük geliyor ? Çok çok sıkışık sistemler iyi değildir ısı açısından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

kasayı büyütüyorsan, sana yeni anakartımın fotoğrafını atayım :

ROG anakartlardaki bütün özellikler var nerdeyse, z170 olarak ASUS'un en güncel anakartı, henüz kullanmadım ama MSI'dan iyidir.

40vQdp.jpg

EVGA GTX 1080 SC olayını da bana sormayıp ellerden yorum alma boşuna.

Coil whine oyunların menü gibi, aşırı yüksek fps, yani 500 fps üstünde aldığı yerlerde oluyor, normal fps aralıklarında hatta 150-200 fps alırken bile bir whine söz konusu değil.

Yine de bulabilirsen FTW al. ben acele ettim SC amazon'un stoğuna girer girmez aldım, gerçi iyi ki de almışım FTW 2-3 hafta sonra geldi, o kadar beklemek istemezdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

O boyutta bir küp yerine mid tower daha mantıklı olur benim için. Bir de o kasanın görüntüsü de pek hoşuma gitmedi.

@@stardust

O anakart Türkiye'de yok henüz. Senin coil whine tecrübenden de anladığım kadarıyla Evga'dan SC falan alınmaz. MSI yada FTW alacak bir yol tercih edeceğim.

Sanırım Graphite 380T ve farklı bir güç kaynağı ile devam edeceğim. Corsair 3.5" disk yuvalarına çıkıntı yapmasa istediğim her türlü PSU da sığacak içine aslında. Sonuçta 2 tane SSD kullanacağım ve 3.5" disk satın almayı düşünmüyorum. O kasanın disk bölümünü söküp atabilirdim ama onu çıkarınca bile 180mm güç kaynağı sığmıyor gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alınmaz bir durum yok yahu, zaten monitörüne göre misal 160 fps'ye limitlersin, 1 saniye bile coil whine duymazsın, dediğim gibi sadece aşırı yüksek fps'lerde oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Star'ın kart sadece menülerde ve yüksek FPS değerlerinde coil whine yapıyor diye hepsi öyle çıkacak diye bir şey yok. Coil whine yüzünden çok fazla şikayetin olduğu kartlardan uzak durmakta fayda var.

MSI'ın TwinFrozr soğutma çözümü 9xx serisinden beri ses ve soğutma performansı bakımından çok başarılı. 1080 versiyonu için spesifik bir şikayet yoksa gönül rahatlığıyla alınabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Hungarde

Göz göre göre tüm dünyada coil whine yüzünden problem çıkan bir kart alınmaz. Evga ile görüştüm garantiye sokmuyorlar ve değiştirmiyorlarmış. Öyle bir sorun var ama her zaman da olmuyor gibi bir cevabın üstüne @@stardust 'ın tecrübesini de okuduktan sonra hiç yaklaşmam.

MSI kasaya sığsa onu kullanacaktım. Bu yüzden kasa değiştireceğim gibi görünüyor.

Graphite 380T olmazsa herhalde 400Q Carbide alacağım. Bunun için mantık sınırları içerisinde (800 TL üst sınır desem?) bir anakart ne seçmek lazım? Asus MiniITX ile devam etmek aslında beni bozmaz. Zaten wifi falan herşey var üstünde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mid Tower alacaksan niye Air 540 almıyorsun ki. Daha önce de yazmıştım. Ozanda,bende,T800'de var. Elindeki bütün malzemeler de paşalar gibi sığar. Coil Whine için endişe ediyorsan Asus Strix 1080 al rahat et. Z170 Pro yerine de Z170 deluxe,Rog Hero,Rog Hero Alpha,Rog Formula artık hangisini istersen bunlardan birine geç bence. Dıştan belli olmaz ama Asus'un Deluxe ve ROG serileri dışındaki anakart malzeme kalitesi düşük. Burada birisi yazmıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Bloody

Onun her tarafına ayrı toz filtresi bulmam lazım. Zaten o kadar büyük bir küp koyacak yerim de yok. Carbide'in eni dar oradan kurtarabiliyorum ki zaten  Ben mümkün olursa zaten mid tower'a falan çıkmadan halletmeye bakacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabanı dışında bir yere toz filtresi gerkmiyor. Önünde toz filtresi var zaten,sıvı soğutma tavana gidecek dışarı üfleyecek. Arkada egzos. Egzoslarda toz filtresi olmaz zaten,dışarı tozu atmasını engellersin ters olarak :)

Yer darsa o ayrı tabi. Anakart ROG serisinde ona uyan bir anakart olması lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC'de bu kadar uyumsuzluk kombinesini de sana denk gelmiş @

PC'cinin derdi bitmez :)

Sistem kurulur, sonra da software'de ince ayarlar veya ufak tatsızlıklar göze çarpar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus Strix gayet başarılı bir kart, tavsiye ederim ben.

Ayrıca anakart olarak şuna bakılabilir: http://www.sanalmarketim.com/asus-rog-maximus-viii-gene-ddr4-m2-hdmi-dp-16x-matx-lga1151/p_62084/?gclid=CMOF7oOw5c8CFUQ6GwodnCUFNA

Normal ATX anakart alınacaksa Z170 Hero alınabilir. Çok extreme overclock yapılmayacaksa Deluxe ve Maximus Formula falan bence lüks kaçar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski

Onu da düşünüyorm. Bakalım bugün belli olur umarım karar verebilirsem. :)

Edit : Air 240'a da sığamadık. EVGA yapmış SC ile daha kısa bir kart ama onun da coil whine sorunu dillere destan.

Graphite 380T'nin harddisk kutularını çıkarttırıp PSU'yu da sığar duruma getirip onu kullanacağım gibi görünüyor. Sisteme harddisk takmayı düşünmediğim için harddisk kutusu olmasa da olur. :)

Definitive tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sığma imkanı var ise beğendiğiniz bir Micro ATX kasa, anakart ile daha rahat edersiniz bu tip sığdı, sığmadı onun orası buna değdi, bu buraya sürttü gibi falan uğraşmamak için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Son olarak Graphite 380T ile şansımı deniyorum. Olmadı hiç kasmayıp 400Q'ya geçip anakartı da değiştireceğim.

Bu arada Inventus süper bir firmaymış, çok övgü okumuştum ama ilk defa iş yapıyorum. Hizmet kalitesi süper görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Edit: Son sayfayı görmemişim..  :icon_redface:

400Q da güzel kasaymış. Severim sessiz kasaları.

ATX hatta eATX bile olabiliyorsa ben büyük ihtimalle ROG Ranger veya Hero seçerdim, ama ASUS ROG serisine gereğinden fazla önem veriyor olabilirim. MSI hiç araştırmadım bu sebeple.

Edit: Zaten bahsi geçmiş Air 240'ın. Bir de ekran kartı "yükseklik sınırı" var Air 240'ta, mesela heatpipe'ler PCIExpress slot kapağının (arkaya vidalanan) boyunu aşıyorsa yan camla çakışıyor, olmuyor.

Şöyle yazmıştım:

Ben "orta boy" olması açısından mATX anakart ve Air 240 düşünüyordum ama yenilenecek çok büyük ihtimalle 240, o yüzden pek tavsiye edemem.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Griffon

Graphite 380T ile kuruyorum. Yazın balkona falan çok taşıyorum ben sistemi, tutma yeri ..vs hoşuma gitti. Hem boyutları ve görüntüsü de güzel. Beyaz tercih ettim, bakalım başka aksilik çıkacak mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok