CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

9 minutes ago, wazzap said:

9jZ1O1gYt-EbZsx5y63nnKcdCoIahMjusPjK-TyP

It is not the same glue ;-)

47 minutes ago, SkyWarrior said:

Infinity fabric in biraz daha modifiye bir hali olabilir mi. Intellisized hali gibi :D

Olmasa bile bir nevi benzer bir glue bus olacağı kesin. 

Hala AMD'de calisan arkadaslar durumu anlatabildikleri kadari ile acikliga kavusturdular. Temelde soyledikleri sey ben gormeyeli koprunun altindan cok sular aktigi ve AMD'nin kisa sureli ARM islemci tasarimi macerasi sirasinda GPU arabirimlerinin endustri standardi arabirimler (AHB, AXI vs.) ile degistirildigi yonunde.  Ilginc bir sekilde AMD'nin ARM sevdasiyla standard veriyollarina gecmis olmasi endustrideki diger sirketlerle birlikte Intel ile isbirliginin de onunu acmis. Yoksa benim hatirladigim 2011 yili AMD GPU'sunu herhangi bir Intel islemcisine yamamak akil kari bir is degildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, lawnmower said:

Intel'in AMD ile işbirliği yapması bir nevi fitre / zekat sayılabilir. Ramazan ayı civarında piyasaya çıkar büyük ihtimalle.

İntel FETÖ'cüymüş, çalışanları bylock kullanıyormuş, zekatı Işık evlerine bağışlıyorlarmış diye duydum. Pensilvanya'da bayağı faaliyetleri var bilemiyorum yani. AMD ise öyle mi :)

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Executioner said:

İntel FETÖ'cüymüş, çalışanları bylock kullanıyormuş, zekatı Işık evlerine bağışlıyorlarmış diye duydum. Pensilvanya'da bayağı faaliyetleri var bilemiyorum yani. AMD ise öyle mi :)

Saka olsun diye yazmissiniz ama Intel'in Allentown'daki tasarim merkezi Gulen'in yasadigi kasabaya 30 dk (50km) mesafede. AMD'nin o eyalette tasarim aktivitesi yok(tu).

ChipArchitect tarafından düzenlendi
Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ChipArchitect

İçime doğmuştu zaten, yıllardır 4 çekirdekten öteye geçmemelerinden kıllanmıştım.

Hakikaten tam Takvim, Star vs. gazetesi manşeti gibi, İntel'in Pensilvanya'da faaliyetleri olduğunu ortaya çıkardık gibi bir şeyler çıkartabilirler aralarında bu foruma üye olan varsa.

Teşekkürler bilgilendirme için :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://techreport.com/news/32811/raja-koduri-joins-intel-as-head-of-new-core-and-visual-computing-group

Nereye yazacagimi sasirdim. Aklima nvidia'nin Intel'i noel babadan gpu isterken resmettigi karikatur geldi :P

Bu gidisle islemcilerin (1) "mevcut enerji tuketimine bak" (2) "crypto currency mining yapilsa bunun ne kadar artacagina bak" (3) "aradaki farkin enerji maliyetini mining geliri ile karsilastirarak mining icin ayirilacak optimal islemci gucunu bul" (4) "sifirin ustundeyse arka planda mining yap" seklinde, kullanicidan bagimsiz sekilde ne zaman karliysa o zaman mining yapilmasini tetikleyen standart bir ozellikleri olmasi gerekecek herhalde. Bu kadar atil islem gucu israfi anlamsiz.

(edit: amd vega basliginda soz edilmis)

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi AMD'nin para kazanmak için atladığı saçma sapan taklalardan birisini daha izliyoruz gibime geliyor. mobil CPU'ların çıkışı arefesinde kendi işlemcilerini baltalama ihtimali olan bir INTEL modeline GPU sağlamaları mantıken izah edilebilir değil ama maddi olarak elleri kolları bağlı olabilir her zaman ki gibi.  RJ'nin geçişi ise intel'in dahili GPU birimini adam etmek istemesi ve sektörel tecrübesi iyi olan birisini kapması gibi görünüyor. AMD boşalan koltuğa eski ATI yöneticisi Eric Demers'i getirebilirmiş ne kadar doğru bilemiyorum. uzun vadede GPU tasarlamak yerine eldekinin gelişimini hızlandırmak yada daha hızlı ivmelendirmek istemiş olabilirler. Larrabee'den sonra intel'in bir daha bu alana girmek için para harcayacağına ihtimal vermiyorum.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En baştan beri dikkatimi çeken şey bu proje uzun süredir üzerinde çalışılan bir şey herhalde ki bu kadar hazır ürünler ortaya konulabilmiş. NUC sistemlerin daha fazla satış yapmasına epey katıkısı olabilir gibi.

board.jpg

http://techreport.com/news/32822/rumor-intel-nuc-with-integrated-amd-graphics-spotted-in-the-wild

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.eetimes.com/author.asp?section_id=40&doc_id=1332588&

One interesting theory that we first heard from Kevin Krewell of Tirias Research is that, after decades of rivalry, Intel and AMD came together at the behest of Apple to produce a solution with the processing power of Intel's Core and graphics performance of AMD's Radeon that would be small enough to enable Apple to put it in an ultraslim MacBook.  "As AMD is Apple's favorite graphics supplier, putting Intel's CPU and AMD's GPU together in one package is a win for the company."

......

"It will be interesting to see where this product turns up," said Linley Gwenapp, president and principal analyst at the Linley Group, in an interview with EE Times. "It is the kind of product that Apple would like to see. So, I think if this turns up in a high-end MacBook, then maybe it was Apple's idea."

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eleman (Koduri) bir saat once (Turkiye saati ile aksam 8) butun sirkete yayinlanan bir soru/cevap seansina cikti ve agzi kulaklarinda gorunuyordu. Bir suru gercekten ilginc sey soyledi ama aktarabilecegim kismi maalesef az. Tek soyleyebilecegim bu transferin uzun suredir planlanmis bir sey gibi gorundugu ve adamin Intel GPU'lar ile ilgili iddiali planlari oldugu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple, piyasadaki en büyük işlemci alma pazarına mı sahip de bunlar kanlı bıçaklı şirketleri beraber çalışmaya zorluyor? Yoksa paranın sıcak yüzü kanlı bıçaklı mevzulari yok edecek kadar tatlı mı? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, wazzap said:

Apple, piyasadaki en büyük işlemci alma pazarına mı sahip de bunlar kanlı bıçaklı şirketleri beraber çalışmaya zorluyor? Yoksa paranın sıcak yüzü kanlı bıçaklı mevzulari yok edecek kadar tatlı mı? 

Apple cok buyuk bir islemci musterisi ama elbette burada sozkonusu olan sadece islemci pazari degil - unutmamak gerekiyor Apple iPhone'un modem cipi (haberlesme fonksiyonlarini yerine getiren kisim) icin Qualcomm'dan kurtulup sadece Intel ya da MediaTek modemlerine gecmek istiyor, dolayisiyla Apple ne isterse hemen yapmak Intel icin oldukca onemli.  Apple'in AMD icin ne kadar onemli oldugunu da soylemeye gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, rammstein said:

the new processors will be supported on the current LGA 2066 socket based X299 motherboards

gayet güzel. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, mamad said:

Yıl oldu 2018, Intel kullanan mı kaldı ya...:1pof:

intel dışında ne var? hem performans açısından hem sorunsuzluk açısından hala rakibi yok. amd önce bir dolu ram stabilite problemini ortadan kaldırsın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok