CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

3 minutes ago, MonkeyBusiness said:

Ryzen hakkinda iyi kotu ne dusunurseniz dusunun ama 10 senedir durgun olan CPU piyasasi birden hareketlenmeye basladi Ryzen sayesinde. 

Kesinlikle.

Biz faniler 4 çekirdek ötesini rüyamızda bile göremezken şimdi 8-10-12 çekirdekli işlemciler satın alır, konuşur hale geldik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar hiç birşey değil daha doğrusu önümüz açık, AMD'nin hamlesiyle masaüstünde 2-3 yıl içerisinde 16-32 thread standartlaşacak, mobil'de keza aynı şekilde bir atılım bekliyorum, eksikleri belli ancak tetiklediği rekabetten ötürü getirdikleri daha şimdiden sevindirici.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD iyi çıkış yaptı bu bir gerçek. Intel çip tasarımını değiştiriyor yakında yeni çip tasarımı ortaya çıkana kadar AMD intel avına çıkmış durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu aralar intel'e yatırım yapan kaybeder.

amd şuan bütün fiyat seviyelerinde, aynı fiyata intel'den daha fazla çekirdek sunuyor, ya da baika bir deyişle aynı performans seviyesinde işlemcileri intel'in yarı fiyatına satıyor.

Emre Ç trollüğü bırak artık sen de bi ryzen al :) r7 1700x 299 dolara kadar düştü amazon'da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
bu aralar intel'e yatırım yapan kaybeder.

amd şuan bütün fiyat seviyelerinde, aynı fiyata intel'den daha fazla çekirdek sunuyor, ya da baika bir deyişle aynı performans seviyesinde işlemcileri intel'in yarı fiyatına satıyor.

Emre Ç trollüğü bırak artık sen de bi ryzen al  r7 1700x 299 dolara kadar düştü amazon'da.

Trollük değil hakikat bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Takes 10.4% CPU Share From Intel In Q2 2017 In Passmark Survey, Its Largest Quarterly Share Gain In History

http://wccftech.com/amd-takes-10-4-cpu-share-intel-q2-2017-largest-single-quarter-share-gain-history/

sürekli intel 'in AMD 'nin 40 katı olduğu söyeliniyor, Intel 'in AMD'den çok daha büyük bir şirket olduğu kesin ama 40 katı demek doğru değil gibi . Çünkü intel'in faaliyet alanı AMD'den daha geniş. 

Intel en büyük yarıiletken üreticisiydi, şimdi bu ünvan SAmsung 'a geçecek gibi görünüyor. 

Samsung set to eclipse Intel as world’s number one chipmaker

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton 40 kat büyüklük sadece ciroya bakılarak izah edilebilir fakat yinede yanıltabilir. çok fabrikası farklı teknolojik donanımlardada üretici olarak etkili olması filan ilk olması ve yılların birikimi, Nokia'da bir zamanlar yıllık 500milyon telefon satıyordu sonra aşama aşama eridi gitti, kısa vadede hep yeni bir şeyler çıkardılar, taraftar site ve yorumcularda bu sürede yavaşça terketti nokia'yı. Nokia'da tıpkı intel gibi faaliyet alanı geniş bir firmaydı. halen mobil dışındaki sektörde hayatını sürdürüyor firma olarak. eğer bir benzer bir firma bakılırsa bu samsung olabilir, her ne kadar gemi çamaşır makinesi vb sektörlerde olmasada.

değişen satış oranları AMD'nin gelirlerine ne zaman yansıyacak  ona bakmak lazım, içinde bulunduğumuz çeyrek rakamları ne zaman açıklanıyor? kar-zarar filan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalniz bilmiyorum ben mi gec farkettim ama Intel G4560'in fiyatini 400TL civarina cekmis sanirim, su an 350TL civari fiyatlar... 235TL'ydi 1-2 hafta evvel... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@JardeL  INTEL'in düşük bütçe ile sistem toplamak isteyen kullanıcılara gerçek yüzünü gösterdiği bir durum, şahsen çok şaşırmadım neticede ticaret yapıyorlar yada şöyle diyeyim INTEL gibi kullanıcıyı yıllardır minimum'a alıştırmış bir firmanın bu duruma el atıp AMD ile ortaklaşa bir fiyat seviyesine geçmek istemesi olağan bir durum. az üzerisinde i3-71xx leri vurması engellenmek istemiş.

@ResetButton  Bu haberi DH'de okumuştum, intel'den ayrılması ne kadar doymuş olduğunu gösteriyor, yenilik dediği şey bize göre gereksiz hamle gibi görünüyor. bu kadar farklı bakış açısına hayat kültür ülke farkı bu olsa gerek diyebilirim. Acaba bu adam Apple AMD Quallcomm gibi firmalara geçebilirmi?  merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tanıtım şimdi ama piyasaya çıkışı yıl sonuna doğru yanlış hatırlamıyorsam. Ryzen'i zorlarsa 1700/1800'leri   300$ altında bulma imkanı doğabilir. bench'ler gelsin her beraber bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Cok asiri erken geldi. Herkes 2018 i bekliyordu. Paper launch olacaktir 18 cekirdek i9 serisi gibi. Intel x299 anakartina 4 cekirdekli islemci  i5 i7 cikartip simdi z370 serisine 6 cekirdekli Coffee Lake cikartmasi ne kadar ilginc durumlar :). Zaten super sacma bir olaydi, hicbir esprisi kalmadi su anda onlarin. Coffee Lake islemcisi gercekten cok ilgimi cekiyor benimde. Yeni Xeon larda, i9 serisinde kullanilan ring bus yerine gecen mesh sistemi kullaniliyor islemci arasinda haberlesme icin. Cok cekirdekli sistemlerde kismen daha yavas oldugu soylensede 6 cekirdekte nasil olacagini cok merak ediyorum. AMD islemci cikarttikten sonra i7 4/8 islemcilerin sadece ve sadece i3 8300 adi altinda cikmasi super komedi :).

Su anda AMD tarafinda bazi buglar ortaya cikiyor. Cok nadir olarak ortaya cikan ve her islemcide olmayan, cok siki "bin" lemeden dolayi olabilen segfault sorunlari, hafizayi hizlandirma, infinity fabric frekansini yukseltme gibi revizyonla hic yenilik getirmeden bile AMD islemci piyasasinda buyuyecektir. 

LP nin dedigi gibi baska yazilarda da okuduguma gore AMD yatirimci baskisindan dolayi cikartti bu yeni seriyi. Islemci icine hala koymak istedikleri ve calisma asamasinda olan ozellikler varmis anladigim kadariyla. En iyi hamle oldu bence. Hem daha yalin bu sayede hatalari daha kolay ayiklayabilecekler hemde ileride daha cok ozellik ekleyince insanlara upgrade sebebi olabilir. Evlerinde amator olarak server kurma amacli tam ECC RAM destekli (2 bit vs) islemcileri bekliyor bir kisim millet. EPYC lerde segfault problemi yok anladigim kadariyla simdilik. 

Cok tutucu birisi icin oyuncu islemcisi olarak 4/8 ya da Coffee Lake cikinca ondan alinir. Yoksa bundan sonra AMD Ryzen almamak icin hicbir sebep yok bence hatta bir suru artisi var. 2. revizyonda dediklerim olursa eksikleri bile olmayacaktir hicbir alanda. AVX 512 konusu bayaa bekledigim diger bir olay onda da ilginc detaylar var. 2 adet AVX 256 fuse lanmis birde tek AVX 512 unitesi var anladigim kadariyla ekstra olarak ust modellerde. Cannon Lake, Coffee Lake in "die shrink" dedikleri ayni cekirdegin 10nm dusurulmus hali olacak densede Coffee Lake te AVX 512 gozukmuyorken hicbir yerde; Cannon Lake te gozukuyor. 

Yani kisaca beklemedeyiz :)))). Ben benim 4790K yi tutma taraftariyim. Parami yeni islemciye vs akitacagima ayni cekirdek vs, onun yerine HTC Vive, HDR monitor e falan koyarim diye dusunuyorum. Su anda elime harcayabilecegim ekstra bir sey geldigi zaman direksiyon seti, koltuk, joystick vs olarak yatirmaya calisiyorum. Surekli her sene islemci anakart RAM dongusune girmek istemiyorum acikcasi. 2 senede bir ekran karti olabilir. USB 3.1 icin bayaa bir Alpine Ridge kartlar aradim ama hepsi PCIe 3.0 slot ariyor. Z97 lerde guney koprusunde PCIe 3.0 olmadigi icin su anki platformda Alpine Ridge chipli 3.1 Gen 1/2 ve thunderbolt almam imkansiz. Onsuz yasam cok rahat devam ettigi icinde sorun yok :). 4790K ne zaman oyun oynatmaz o zaman degistiririm. O gunlerin gelmesi de cok zor. PS5 cikacak aradan 2 sene gececek falan, belki :).

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuldu mu bilmiyorum, 2 farkli Coffee Lake gozukuyor, birisi Agustos-Ekim arasi cikacak digeri de sene sonu sanirim;

Intel-Coffee-Lake-and-300-Series-Platfor

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şu kaby lake-x nedir ya, her gördüğümde bir gülme tutuyor, bu herifler utanmadan bir de hala tablolara koyuyorlar. 

Yerde görsem çevre kirliliği yapmasın diye ayağımla çöpün kenarına iteklerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 saat önce, ResetButton said:

Coffe lake 21 agustos ta tanıtılıyor.

https://newsroom.intel.com/news-releases/media-alert-introducing-new-8th-gen-intel-core-processor-family/

Bu beklenenden erken değil mi?

ıntel in pazarda konumu o kadar güçlü ki asla küçülmez diye düşünenler çoğunlukta mı?

E beklenmiyor muydu?

Pazar payı belirgin şekilde değişmeye başlarsa intelin hemen tepki vereceği zaten bilinen bir gerçekti. Olan da bu. Ryzen'in etkisi artarsa intel de daha agresif davranacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sene sonu gelcekse , 2018 Q1 gibi Ryzen 'e de bir revizyon veya yeni model gelebilir. 8 core vs 6 core seçimi yapacak kullanıcılar yine 8 'i seçebilir. 

Hem Ryzen , hem Threadripper reddit ,forumlar gibi meraklıların olduğu yerlerde ciddi ilgi çekti. Hiç ihtiyacı olmadığı halde Treadripper a yönelenler var. Bunların sayısı fazla olmayabilir ama başkaları bilgisayar alırken bunlara danışıyorlar, sayılarından fazla etkileri var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Segfault sorunları şu anda alınan ryzen işlemcilerde görünmüyor diyor reddit teki başlıkta konuyu takip edenler. İlk alınan işlemcilerden sorun çıkanları rma a gönderenlerin işlemcileri değiştirilmiş.

treadripper in benchmarkları çok iyi, hedef kitlesi olanlar için kaçmayaca bir işlemci.

Bu yıl Amd nin oldu. Gpu yu da kıvırsalar tam olacaktı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok