CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Böyle bir kod adı hiç duymadım daha önce ancak Ağustos gibi Skylake Extreme işlemcilerin geleceğine ilişkin söylenti okudum, bu seri X99'un devamı ve yeni bir chipset ile gelecek.

Bu chipsete uygun olarak dört çekirdekli Kaby Lake Extreme işlemcilerinin geleceğine yönelik söylentiler de gördüm. 

Bunların dışında coffee lake falan duymadım, Canon Lake değil mi Kaby Lake'den sonraki seri ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel Coffeelake işlemciler bu yılın ikinci yarısında çıkacaklar. Sanırım ilk kez mainstream işlemci sınıfında intel 6/12 çekirdekli Core i7 işlemciler ile gelecek. Tick-tock döngüsü değiştiği için artık intel iki adet optimizasyonlu seri çıkartmaya karar vermişti geçtiğimiz yıldan itibaren. Skylake ile 14nm işlemci teknolojisine geçtiler ve Kabylake bunun ilk optimizasyonu olmuştu. Coffeelake de ikincisi olacak. Canonlake ile 10nm teknolojisi sanırım 2018'den önce gelmez

http://www.trustedreviews.com/news/intel-8th-gen-core-specs-technology-explained

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet aslında broadwell ile geçildi ama intel masaüstü işlemcisi çıkarmadı gibi birşey broadwell'de, extreme edition olanlar hariç. Sonuçta ama haklısın, coffeelake aslında 4. jenerasyonu oluyor aynı üretim teknolojisinin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Takip edenlerin haberi olsun diye yaziyorum: ARM server islemcisi fikri can cekisiyor.

3-4 yildir her "filanca sirket ARM server yapiyormus" haberi ciktiginda size temelde ARM server'lardan bir is cikmayacagi yonundeki fikirlerimi belirtiyordum. Son aylardaki gelismeler sanirim beni dogruladi, ve "ARM server'lar geliyor, x86 x86 duy sesimizi" gibi tezahuratlar da gitgide daha da cilizlasmaya basladi.

-Marvell bu hafta ARM server projesinden vazgectigini duyurdu.

-Broadcom 2017 basinda butun ARM server projelerini sona erdirdi.

-AMCC'yi satin alan Macom ARM islemci grubunu satip kurtulmak istedigini soyluyor.

Qualcomm ve Cavium ise bildigim kadariyla henuz vazgecmis degil ve hala oldukca umutlular. Takip etmeye devam edecegiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok iyi bir mimari yapamadıkları sürece ki bu işe el atanların zaten gücü az çok belli, olan bitene bakınca bana pek mantıklı gelmiyor, ama yine çıkmayan candan ümit kesilmez deyip çalışan üretici varsa bekleyeceğiz bakalım. Şahsen cılızda olsa bir ARM işlemcisi ve çıkmasını alt segmentte dahi olsa bir pazar edinmesini isterim, intel'in bu alandaki ürünleri geçseler yeter, rekabetsizlik yüzünden INTEL neler yaptığı gayet net.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ARM 'ın sunucu tarafında başarısız olması AMD 'e yaramaz mı? Intel'e tek alternatif kalıyor. 

Google 'ın , Microsoft'un kendi sunucu işlemcilerini tasarladıkları haberleri arada bir çıkar ama bir ürün görmedim ben. Bu işin aslı nedir bilen var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
ARM 'ın sunucu tarafında başarısız olması AMD 'e yaramaz mı? Intel'e tek alternatif kalıyor. 

Google 'ın , Microsoft'un kendi sunucu işlemcilerini tasarladıkları haberleri arada bir çıkar ama bir ürün görmedim ben. Bu işin aslı nedir bilen var mı?

Bildigim kadariyla lazim olan fonksiyonlarin islemciye gomulmesi veya optimize edilmesi seklinde is birligi yapiliyordu sanirim. Tasarim kisminda hangi seviyeye kadar bu firmalar etkili bilemiyorum ama komple tasarim durumu yoktu sanki.@Chiparchitect daha net bir seyler soyleyebilir saniyorum.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında konu başlığı yanlış. Savaş deyince baya kapışmalı, çekişmeli birşey olması lazım. Intel - AMD arasındaki savaş bana daha çok Konç Cumhuriyeti'nin kurulduğu anda ABD'ye savaş açıp bir dakika sonra yenilgiyi kabul etmesi ve ağlayarak Birleşmiş Milletler'den yardım talep etmesi hadisesini hatırlatıyor.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Computex deniliyor, bakalım. Intel'in rahat tavırları hüsran yaratabilir kendi cephesinde. Gerçi bu işlemcileri sanmıyorum bu sene içinde gelmesini.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

16 çekirdekli işlemci için o hızlar gerçekçi gelmedi, Ryzen'in de saat hızı durumunu düşününce, benim gördüğüm bir yorumda 2.6-2.8 GHz gibi hızlardan bahsediliyordu, bu da belki yavaş gelebilir ama 16 adet çekirdeğin her birini sağlam olarak bu yüksek hızlara çıkarmak mesele. 

Bir de bu işlemciler ciddi pahalı olur haliyle, bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen için bence mevcut saat hızları sorun olmaz zira hem tasarımın ilk örneği bu jenerasyon hemde 16 çekirdek için TDP 150W hatta 180W seviyesine çıkacağı için o frekanslar sorun olmaz. Asıl sıkıntı piyasaya sorunsuz ve yeterince sunulmasında, AMD'nin bu durumu aşması onun hem mali tablolarına nur yağdırır hemde çok fazla rekabete girmeden yüksek fiyatla işlemci satabilir.

Birde 16-32 core olanlar intel'deki yeni i9 yada eski extreme serinin karşılığı olacağı için mevcut ryzen'lerden zaten pahalı olacak, INTEL eskisi gibi bu seri için tepe işlemcide 1499$ isteyemez belki 999$ altını görür belkide daha altını, AMD'de bir miktar daha iyi işlemci performansını atıyorum intel'in %10~20 altında sunmaya devam eder, gül gibi yaşar giderler. rekor çeyrek sonuçları INTEL'in mazisinde kalır belki fakat en azından zorlu bir dönemi idare edebilirler.  pahalılık demişken intel işlemcide 999$ olanın AMD karşılığı daha düşük olur keza anakart tarafındada aynı şekilde mukabele edilir.  ABIT BP6 zamanındaki gibi alınabilir çift soket seçenekleri olursa kesin alırım hemde düşünmeden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TechReport'taki haberde verilen tablo kafamda az çok birşeyler oluşmasını sağladı, tabloya göre intel hantal X serisi yerine çevik-atletik i7 çekirdeğini çiftleyerek ilerleyecek gibi görünüyor, böylece şuanki oyun performansı başarısı devam edecek, zaten sorunsuz olan yonga seti ile fiyatı kırmadan yada ezilmeden kıyasıya rekabet edebilecek durumda olduğunu gösteriyor.

Kaynak: http://techreport.com/news/31898/rumor-core-i9-processors-will-arrive-for-lga-2066-in-june

@T800

TDP değil de nedir o zaman.:icon_think:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok