CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

7 saat önce, MilesTeg said:

Şimdi de işlemcilerde PortSmash yeni bir açık olduğu ortaya çıkmış. Intel üzerinden yorumlar yapılıyor ancak Intel'e göre bu olay "diğer" marka işlemcileri de etkileyen bir açık. 

PortSmash'in Skylake ve Kabbylake işlemcileri etkilediğini açıklmamış Intel.

https://www.overclock.net/forum/225-hardware-news/1712328-zdnet-intel-cpus-impacted-new-portsmash-side-channel-vulnerability.html

https://www.chip.com.tr/haber/intel-islemcilerde-yeni-portsmash-acigi_79000.html

evet bende geçen gün gördüm konuyla ilgili bir yazı.

Açığı bulanların linki şu;

https://seclists.org/oss-sec/2018/q4/123

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 2 hakkında okuduğumuz dedikodu haberleri %5-10 civarı bir artışa bizi hazırlamışken geçtiğimiz hafta içinde %29'un telaffuz edilmesi harika oldu, Önümüzdeki birkaç ay içinde detaylar ortaya çıktıkça INTEL'in yol haritası haberi okuyacağımıza eminim, 9.nesil core serisinin akıbeti aynı 5.nesil gibi olabilir. gelişmeleri merakla izliyorum.

Eml4V9.jpg

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

%29 çok gerçekçi görmüyorum ama %10 net ham IPS gelmesi bile bence çok önemli bir gelişim olacaktır. 

Intel çok yerinde saydı, başka böyle fırsat gelmez. 

Geçen JayZTwoCents'de bir video izledim adam işlemciye zımpara atmak zorunda kaldı çünkü heat spreader konik çıkmış fabrikadan, çok az ısı transferi alanı oluyor böylece. i9 bişeylerdi bu arada galiba. Yani olacak iş değil. Gerçi sadece 1 işlemci ama yani hiç olmaması gereken bir şey. Ciddi üretim sıkıntısı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
48 minutes ago, ObiWan said:

Geçen JayZTwoCents'de bir video izledim adam işlemciye zımpara atmak zorunda kaldı çünkü heat spreader konik çıkmış fabrikadan, çok az ısı transferi alanı oluyor böylece. i9 bişeylerdi bu arada galiba. Yani olacak iş değil. Gerçi sadece 1 işlemci ama yani hiç olmaması gereken bir şey. Ciddi üretim sıkıntısı var.

Şimdi hangi işlemciydi hatırlamıyorum ama yıllar yıllar önce bir intel işlemcimde aynı sorunu yaşamış ve iade etmiştim. Intel bocalamaya başladı iyiyden iyiye. Benzer sıkıntıları Nvidia da  yaşıyor işin ilginci. İkisinde de üst yönetimlerde çekişmeler ve sıkıntılar var. Bu da kaçınılmaz olarak ürüne yansıyor haliyle. Bakalım AMD bu fırsattan yeterince faydalanabilecek mi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9980XE gibi bir flag ship işlemcide bile çekirdekler arası 20c'ye varan farklar görünüyor ve bu olay tek tük işlemci ile sınırlı değil gibi, hemen hemen hepsi böyle. 2000$'lık işlemci için pek kabul edilebilecek bir şey değil bu.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper 1950X(16C/32T) Amazon’da 449,99 USD’ye düşmüş, ihtiyacı olan varsa workstation falan için bir inceleyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turuncu forumda konusu açılmış sızıntıyla ilgili ama bana fazla iyimser geldi, özellikle ryzen 9 imkansız görünüyor o saat hızları ve tdp ile, tdp geçtim 16/32 işlemci mumkun değil 5ghz diyorum ama ?

ryzn.png

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

%3 IPC artisi ve %5 saat hizi artisi bekliyorum AMD'den. Cekirdek sayisi ayni kalir. AMD icin bu beklenti cok bile :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat O 5 GHz boost hızı tüm çekirdekler için değil de, 2-4 çekirdek için geçerli sanırım.

Yalnız tablodaki veriler doğru ise, Ryzen 5 3600X epey alıcı bulur. 8C/16T, tüm çekirdekleri muhtemelen 4.5 GHz'de çalışabilen 230 USD'lik bir işlemci, 370 USD'ye satılan 8700K'ya ciddi bir rakip olur. Düzgün bir mini-ITX anakart bulabilirsem ben de ciddi ciddi düşünürüm böyle bir terfi.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, Najaz said:

@Psikobat O 5 GHz boost hızı tüm çekirdekler için değil de, 2-4 çekirdek için geçerli sanırım.

Yalnız tablodaki veriler doğru ise, Ryzen 5 3600X epey alıcı bulur. 8C/16T, tüm çekirdekleri muhtemelen 4.5 GHz'de çalışabilen 230 USD'lik bir işlemci, 370 USD'ye satılan 8700K'ya ciddi bir rakip olur.

Mutlaka zaten aksi boost mantığına aykırı olur ama ben 2 çekirdeğin bile 5,0/ 5,1ghz çıkabileceğine ihtimal dahi vermiyorum bahsedilen işlemci 16/32..

Hadi 8/16 olan belki 4,6 - 4,8 belki diyorum üstü çok utopik duruyor.

fiyatlar dahil nerden tutulsa elde kalıyor r5 den sonrası için.

Son bir ornek olarak yani ezbere ve buyuk konusmak istemiyorum ama

tablodaki r7 3700x için base 4,2ghz boost 5ghz ustune 12/24 105w tdp mümkün değil 7nm ile olacak iş değil gibi.Olsa super olur ama mantık sınırlarını zorluyor.Bildiğimden değil de sadece mantıklı gelmiyor.Bence balon haber :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobatr7 3700x için eğer bu hızlar doğruysa o tdp değer muhtemelen base clock içindir. Benim işlemcinin 65 W çekmesi gibi bir şeyi, aslında çok daha fazla overclocklu olunca. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Base + turbo içindir ama hadi turboyu katmadan yazılsa bile ki gene kurtarmıyor :) 

Aynı kaynak sızıntı amd ekran kartları içinde cok utopik iddialarda bulunduğu için ben bu haberi tamamen gormezden geliyorum malesef...

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız bu adamın bilgileri aldığı kaynaklar sağlam galiba, çünkü söyledikleri %90 tutuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar, bir AMD kullanıcısı olarak söylüyorum, bu tdp değerleri ve bu fiyatlar ile bu işlemciler gelemez. Fiyatları 100$ artır ve tdpleri de bir 50W artır, o zaman belki inanırım. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu haberi birkaç yerde daha paylaşılmış lakin sahte yorumları yapılıyor. Çünkü daha yeni 590 açıklamalarına yorum yapılarak gerçek dışı olduğu söyleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sızıntılara itibar etmemek lazım fakat AMD'nin vitaminsiz kısmı eksiklik/uyum sorunu olan ama özünde verimli bir çekirdeğe sahip olduğu görülebilir. uzun bir süre bu mimariden ekmek yerler,  ayrıca 2 yılda bir mimari yenilik ara yıllarda revize çekirdekle gelineceği yol haritasında bile belli. tabloya gelirsek çekirdek sayılarını bilmem fakat INTEL'in fiyatları yukarı çekme eğilimine AMD 'de benzer bir yaklaşım sergileyecek diye düşünüyorum, rekabetçi ama etikette biraz dolgun görürsek hiç şaşırmam.

Benim performans tahminim çekirdek başına %8-15 arası ve core sayıları tablodaki gibi olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen içerikli ikinci dalga dedikodular gelmeye başlamış, sene başından beri yeni seri hk çok sayıda sızıntı/karın gurultusu şeklinde bir çok haber okumuştuk, bir ara testlerde %3 - %5  deniyordu, 2 ay önce bir haberde son testlerde ölçüldü ki %29 ortalama artış var bazı noktalarda biraz daha iyi olabilir. geçtiğimiz hafta çekirdek sayısı artacak denirken gelen yeni haberde verilen değerler revizyondan pekte bir farkı yokmuş hissi uyandırdı. yalan dolan PR çalışması vb tekniklerin yoğun kullanıldığı magazin/pağarazzi haberciliğinden gram farkı yok bilişim sektörünün.:mrgreen:

1.dalga  https://pc.watch.impress.co.jp/docs/column/kaigai/1156455.html

1.dalga http://www.3dcenter.org/news/hardware-und-nachrichten-links-des-5-dezember-2018

yukarıdaki haberlerde o kadar çekirdeği gördükten sonra şu haber yapılır mı yahu.:zuh:

2.dalga http://www.3dcenter.org/news/amds-ryzen-3000-serie-eine-prognose-ohne-leaks-aber-unter-realistischen-annahmen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel de roadmap açıkladı. 10nm işlemciler (Sunny Cove) sonunda 2019'da geliyor gözüküyor. Single Threaded Performance, New Instructions, Improved Scalability gibi notlar düşülmüş. Lake'lerde çok takılmıştık, Yeni mimari hamlesi bakalım nasıl olacak?

https://www.anandtech.com/show/13699/intel-architecture-day-2018-core-future-hybrid-x86

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok