AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Şimdi çekirdek performansında skylake'i yakalamışlar anca değil mi? Kabylake hala üstün?  

Overclock performansları nasıl olacak ona da bakmak lazım.

tek çekirdek performansında hala intel üstün olsa da, o performanslı çekirdeklerden 8 tanesini çok yüksek fiyatlara satarken, AMD'den 329 dolara almak mümkün, hele bir de iyi overclock olursa Ryzen 7 1700, o zaman tadından yenmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in bu işlemcileri yalnız Kaby Lake değil, Broadwell. Kaby Lake dört çekirdekli basit seride kullanılıyor ve Skylake'den de neredeyse hiçbir performans farkı olmayan bir durumda.

Intel'in bu işlemcilerde Kaby Lake'e geçmesi çok çok sonra olacak bir iş normal gidişatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Hımm evet haklısınız 6850K broadwell imiş. Gerçi sky ile kaby aynı olduğundan değişen bir şey olmuyor sanırım. 

Athlon 64- P4 prescott olayı yok heralde. Overclock performansları iyi çıksa bari. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi çekirdek performansında skylake'i yakalamışlar anca değil mi? Kabylake hala üstün?  

Intel tek çekirdekte hala üstün. Neyse ki günümüz yazılımlar çok çekirdek ve çok izlekten faydalanabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman her şey çok açık. Sonuçta fx rezaleti değil ama AMD yine pek bir şey yapamamış. Dükkanı kapatmayı bir süre ertelemiş sadece. İntel için işler kolay. High end'i R7 fiyatlarına çekip diğerlerine de %20 indirim yapacak. 7-8 yıldır iyi yedi zaten, şimdi daha az kar edip yoluna bakacak. 

150 dolarlık R3 1200x,  i5 7600K'ya kafa tutabilecek bir şey olsaydı olmuş derdim. 

Yorumum peşin hükümlü ve cahilce olabilir ama kim sen tamamen haksızsın diyebilir? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmak zorunda değilsiniz tabi ama, bilgilendirirseniz çok makbule geçer.  Ben son kullanıcı gözünden AMD'nin İntel'i zor duruma sokabileceğini gösteren bir veri ile karşılaşmadım. Anlamlandıramıyorum da. 

Neyi yanlış söyledim ki? Fiyatlar düşecek elbette. 1 nesil geriden yetişmek rekabet mi? Evet; ama başarı mı? Sanmıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmak zorunda değilsiniz tabi ama, bilgilendirirseniz çok makbule geçer.  Ben son kullanıcı gözünden AMD'nin İntel'i zor duruma sokabileceğini gösteren bir veri ile karşılaşmadım. Anlamlandıramıyorum da. 

Neyi yanlış söyledim ki? Fiyatlar düşecek elbette. 1 nesil geriden yetişmek rekabet mi? Evet; ama başarı mı? Sanmıyorum. 

üçte bir fiyatına aynı perfomnası veriyor. Yeterli değil mi?

dünyada x86 işlemci üreten iki firma var. Yani o performansta ve fiyatta bir işlemci üretmek dışardan göründüğü kadar kolay değil :)

Şu anda AMD yeniden oyuna döndü. Intel'i fiyat açısından sıkıştırdı. Ne bekleniyordu? Dört katı performansı onda bir fiyatına satması mı? Zaten son bir iki nesildir Intel bile performansı zar zor arttırabiliyor, fizik sınırlara yaklaşıldı, performansı arttırmak çok zorlaşıyor.

AMD 'de sorun devamlılıkta çıkıyor. Süreki piyasada sorunsuz ürünlerle var olabilselerdi yeni işlemcilerine bu kadar şüphe ile bakılmazdı. Şimdi herkes "yanar mı , patlar mı , sürücüleri nasıl?" diye temklinli yaklaşıyor. 

Oysa PS4'te ve Xbox One da AMD APU kullanılıyor. Sorunlu donanım üretmedikelri ortada ama önyargıyı kırmak zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Üçte biri fiyatına diyorsunuz da hocam bunlar extreme işlemciler, benim gibi 100-150 dolara işlemci arayan çoğunluk için bir anlam ifade etmiyor. Hayatımda bir işlemciye 300 dolar vermişliğim bile yok. Vermem de. Benim için irrasyonel... Ben şimdi 130-140 dolara R3 alıp  i5 7600 performansı alabilecek miyim o önemli benim için. Görünen o ki bunu da yapamıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak fiyatlar aşağı inecek ,  herkes faydalanır.

Tabii son kullanıcının upgrade yapmasını gerektirecek ne var sorusu var. 

Ben 4770k kullanıyorum. Benchmarklarda geri düşmeye başladı ama en hızlısını alsam günlük kullanımda birşey değişmeyecek. 

Şu anda 4k monitorler ve VR upgrade i anlamlı kılar. Ordaki gelişmeler önemli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Cirrus amd oyuna geri döndü ve çok iyi fiyatlarla inteli sallamaya başladı , bu da orta vadede rekabeti kızıştırıp i5 7600 fiyatını epey aşağı inmesini de sağlayacak.

Salt amd nin yeniliğini tartışacaksak yine kusura bakmayyn high end tarafında çok iyi fiyatlarla r1700 işlemci alıp uzun süre keyfini sürmek çok çok iyi bir alternatif.

Intel yıllardır öpüyor milleti sahayı boş bulduğundan. Ha bu da amd nin hatası eyvallah.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Cirrus arkadaşların dediği gibi rekabet iyidir. AMD'nin göründüğü kadarıyla Ryzen ile tekrar oyuna dönüyor. İntel yıllardır tek başına at koşturup piyasayı istediği gibi manüpale ediyordu, biraz olsun rekabetin gelmesi İntel'in bu eğilimlerini frenleyecektir. Doğrudan AMD almasan bile intel'in fiyatlarının düşmesine sebep olacak, yada atıyorum 3 sene sonra piyasaya sürmeyi düşündüğü teknolojileri şimdi sunacak rekabet baskısı nedeniyle. Yani herhalükarda hepimize yarayan bir durum bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun gibi durumlarda, salt performans açısından baktığımızda IPC'si ve frekansı daha fazla olan Intel 6000 veya 7000 serisi haliyle daha iyi performans verecektir. 

Fakat ben yine de Scott Wasson'ın geliştirdiği şu frame latency testlerini bekliyorum. Oyun oynarken smoothness, oyun tecrübesini en çok etkileyen şey. Ryzen bu konuda başarılı olabilecek mi? Yani average fps Intel kadar olmayabilir ki bence bu konuda neredeyse 2600K dahil olmak üzere ekran kartı limitine takılıyorlar, acaba smoothness intel kadar başarılı mı? göreceğiz. 

Ayrıca oyunların yanında veya arka planda çalıştırılacak uygulamalar söz konusu olduğunda, farkı hissetmeye başlıyoruz diyebiliriz. 

https://youtu.be/3rUndzpdo1I?t=7m30s

Şu videoyu inceleyelim, 7:30'dan itibaren. Dota oynanıyor ve OBS açık sanırım ve yayın yapılıyor. Smoothness açısında 1700 daha başarılı gözüküyor 7700K'ya karşı ki 1700X değil düz 1700'den bahsediyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cooler master elini çabuk tutmuş ama corsair, nzxt vs. bütün belli başlı üreticiler 1 aya kalmaz ryzen uyumlu soğutucu blockları içeren ürünlerini piyasaya çıkaracaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Ryzen 7 1800X Breaks Cinebench R15 Multi-Thread World Record – Overclocked to 5.2 GHz on All 8 Cores With LN2 Cooling

http://wccftech.com/amd-ryzen-7-1800x-world-record/

Neye göre world record? @@ChipArchitect 'in işlemcisi 3100cb falan alıyor hem de default hızlarda. Consumer grade desktop işlemci falan deselermiş keşke.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neye göre world record? @@ChipArchitect 'in işlemcisi 3100cb falan alıyor hem de default hızlarda. Consumer grade desktop işlemci falan deselermiş keşke.

8-core islemciler icin dunya rekoru oldugunu belirtmisler bir yerlerde. Mutlak bir dunya rekoru degil elbette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu adreste elemanın biri GTA V testi yapmış  ,   i7-7700k  vs R7 1700  ile :http://wccftech.com/amd-ryzen-7-1700-gaming-performance-benchmarks-leak/?utm_source=wccftech&utm_medium=related

Tablo:

AMD-Ryzen-7-1700-vs-Core-i7-7700K-DinoPC

Edit. Ne kadar doğrudur savunmam ama şu haliyle Intel yine hafif giydirmiş.  F/P oranında halen bu tabloya göre AMD eziyor diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ObiWan

At these speeds, the chip was able to score 2449 Cinebench points in the multi-threaded tests, breaking the previous world record of 2410 Cinebench points on an 8 core processor.

Üçüncü paragraf.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıdaki GTA örneğinde AMD nin başarısı 65watt tdpli bir işlemci ile bu performansı yakalamasıydı tabi ama şu gözden kaçmasın. İntel bunu daha önce yaptı. Bkz Broadwell. 5775c 3.3 ghz hızıyla 65watt tdpsi ile 4 ghz default 95 watt clock skylake işlemcisi kadar hızlıydı oyunlarda ve genel performans olarak. Broadwell çok ilgi görmediğinden kaynadı gitti nedense ama 5775c işlemcinin ben hala çok güzel bir oyun işlemcisi olduğuna inanıyorum 128mb L4 cache ile. Bu tarz uygulamalarda core sayısını sittirilyon yapmak yerine 4 core ama instruction ve data cachelerin daha büyük olması daha büyük avantaj sağlıyor. İntel belki de bu tarz bir embedded bellek olayına girebilir consumer level işlemcilerde AMD ye üstünlük sağlamak adına. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok