AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Platformun sorunları ve fiyat/performans oranı göz önüne alındığında, amacı oyun olan bir sistem içinde Ryzen bulunması sadece duygusal sebeplere bağlanabilir. 

Zamanında nasıl RAMBUS hakkında atıp tuttuysak Intel için, şu anda da AMD RAM konusunda benzer kötü bir pozisyonda. Intel RAM yerine kızarmış ekmekle 5 GHz'i zorlarken, AMD efendiye RAM beğendiremiyoruz. Beğenirse de, 4 GHz bile olmuyor. 

Workstation ve ekstra çekirdekleri kullanacak, IPC'in geri planda olacağı multi-threaded işler için Ryzen kesinlikle tercih edilmeli. Oyun PC'sinde yeri yok.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TAhmin ettiğim gibi olmuş,mevcut ryzenlerin 4ghz duvarı kalkmış üstüne 200/300mhz eklenmiş(base ve boost) bellek desteği olması gerektiği gibi olmuş .Şimdiki ryzenler de 3,8ghz için verilen vcore değerine karşılık 4ghz olmuş  çıkabileceği  hız en fazla 4,2/4,3 olur ama gene iyi çipler denk gelirse, bazı takozlar gene deli gibi vcore isteyecektir.

Bundan sonraki nesil içinde soket sözü vermiş olsa da bence çelme takacak bir şekilde soket değişimine gidecek.Yani eldeki x370 yada yeni alınacak x470 sanrım takılabilecek en üst seviye cpu bu 2700x(ve çıktığında 2800x) olacak gibi.

2800x bari 10/20 gelse de bir anlamı olsa geçmek için.

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim teyzeoğluna bir 2600_b450_2x16gb set alıcaz, Bugün bir çok yerde haber olmuş, Ön sipariş verdiricem inşallah gecikmez.

ilk nesil'e göre gıcıklık yapmasın yeter, zaten bir miktar elden geçirilmiş olacağı için takozlukların yumuşaması gayet doğal, fiyat olarak bir ekleme olmadan ilk nesil'e yakın etiket'le çıkması en güzel haber aslında.:alkis:

@Psikobat geçen yıl sistemini güzel bir şekilde kurmuş birisi, benim topladığım sistemler 2019'da bile sadece ekran kartı değişimiyle idare ederler, 2020 şubat gibi çıkacak olan işlemciler varsın takılmasın zaten o vakitler DDR5 bellekler anakartlara girmiş olur, kısacası aslında AMD'nin soket değiştirmeme güzelliği son kullanıcı değilde üreticilere bir kolaylık oluyor bana göre.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam siz bilirsiniz ama ön sipariş topuna hiç girmeyin derim :) iyice bir incelemeler düşsün netleşsin ,gerçi supriz olacağından değil de işte insan güvenemiyor...Fiyat konusunda katılıyorum başarılı bir hamle, eski ryzen kullanıcılarına da bir indirim kuponu olaydı eyiydi :P 

Ayrıca DDR5 e daha çok var hocam çıkmasına değilde, eve  girmesine. 

not: Buradan yetkililere seslenmek istiyorum , 2800x 10/20 çıksın plss . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

xeh8drab2rr01.jpg

Bu nesilde fiyatlar daha iyi. Base clock artmış. hepsine cooler dahil. 

Intel 'in yeni işlemcileri ile zayıf kalacak herhalde ama? 

çekirdek sayısı arttırılamaz mıydı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok heyecan verici bişey yok, sadece yeni process ile bir önceki processdeki "teorik" 4100 MHz'lik limiti aşabilmişler, mimari açıdan hiçbir fark yok. Bir tek latency'ler de biraz iyileştirme olmuş sanırım. Oradan eleştirilmişti zaten AMD.

Haliyle OC'li bir 1700X'den çok farklı bir performans vermeyecektir. Fiyat düzeltmesi ile çekici hale geitrmeye çalışmışlar. 

Oyuncu kitle için hala Intel öncelikli seçenek olacaktır. Fakat bunlar hep Zen2 hazırlığı (bunu Zen+ kabul ediyorum).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım IPC'de Intel geçilmiş ancak Intel saat hızlarından kurtarıyor. Sonuçta bunlar 5 GHz yapabilen işlemciler değil. Neyse bugün NDAler sonlanıyor. Akşama reviewler düşer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkisi de 4GHz' ye sabitlenmiş 1700x-2700x karşılaştırmasında 2700x %10 a kadar fark atıyor gördüğüm bir teste göre, tabi bugünden itibaren çıkacak olan testler daha güvenilir olur, bakalım gerçekten öyle mi olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen+Ekran kartı combolar satılıyor. Yeni sistem toplayacaksanız bunlar mantıklı olabilir.

AMD Combat Crate Bundle with Ryzen 5 1600 CPU (1 Item), MSI Gaming AMD Radeon RX 580

https://www.amazon.com/AMD-Combat-graphics-Tomahawk-Motherboard/dp/B07CG63CS7/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&qid=1524515710&sr=8-3&keywords=combat+crate&dpID=31Y2I6cIfqL&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=srch&linkCode=sl1&tag=videocardz-20&linkId=0c9b9844d9d8a4e3fd456703e3cce08e

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, wazzap said:

Yok mu forumda yeni seriden alan bir cengaver? 3200 MHz ve 4GHz problemi de kalmamış gibi gözüküyor. :)

Açıkcası forumdakilerin çoğu önceki seriyle devam ediyordur. Dolar  kuru ve daha önemlisi spectre, melt olayları açısından mecbur kalmadıkça alınmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 4 GHz ve 3200MHz olaylarında overclock.net'te bazı tartışmalar var. Örneğin 1700x'i olan bir eleman x470 anakart almış ve 3200MHz ve 4GHz ile ilgili herhangi bir sorunu kalmamış. Enterasan şeyler açıkçası.

http://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1626011-my-experience-asus-prime-x370-pro-816.html#post27226073

Ayrıca spectre olayı ciddi anlamda AMD'ye yarıyor @ResetButton de dediği gibi. 

Bunu görmemiştim, http://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1626011-my-experience-asus-prime-x370-pro-814.html#post27224961

Oy oy oy. :D 

Intel ile daha yüksek hızlara çıkabiliyorsun ancak bunun için hem daha fazla bir ücret ödemen gerekiyor hem de sıcaklık sorunun var. Ben duygusal sebepler ağır basarak AMD seçmiş bir adamım o dönem ancak Antalya gibi bir yerde 80C'de çalışan bir işlemci de istemem. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıcaklık sorunu yok bende, 1.11V gibi sıradan bir voltaj ile 10 çekirdek birden 4500MHz çalıştırıyorum, AMD 1800X de var bende halen, onu da biliyoruz, gördük ama bir yere kadar işte, 3900 MHz’de çakılan bir seri.

Bu sıcak havalarda 10 çekirdek 1.11V ile 50C oluyor, olmuyor gibi en yüksek olarak oyunlarda.

Bu sıcak havalarda 10 çekirdek 1.11V ile 50C oluyor, olmuyor gibi en yüksek olarak oyunlarda.

Şunu da yazalım AMD işlemcilerde sıcaklık bile doğru düzgün okunamıyor neredeyse, yok algoritması varmış da bilmem ne gibi bir durumu var, sensör koy geç git.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu düzelttiler Tolga abi. :) Ayrıca senin sistem saylanmaz, Custom soğutma yapıyorsun. F/P oranında çok düşüyor malesef. Herkes senin gibi extreme gamer değil. :D

Ayrıca burada kimse Ryzen'in salt performans adına Intel'in son serisinden daha iyi olduğunu iddia etmiyor. F/P oranlarını tartışıyoruz.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Ryzenlerin performansı güzel. Temel sorunları da çözülmüş. 10-12 core modellerin çıkabileceği söylenir. Intel den başka platform kullanmadım, yoksa düşünülmeyecek cpu değil. 

Eski modelleri anakart+cpu+ekran kartı paket olarak satıyorular. Bu yeni modelleri de böyle satarlarsa ekran kartı bulmanın imkansız olduğu zamanda tercih nedeni olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsini ettiğiniz 3'lü paketler TR'de pek yaygın değil yada ben hiç göremedim diyeyim. 10-12core'un bu yıl gelmesi zor bana göre, INTEL durduk yere çıtayı yükselttirecek bir hamleye girmesi mantıklı gelmiyor. Usul usul bu yılı geçirirler nasılsa üretim ve mühendislik çalışmasında gecikmesi bol bir rakibi var, 8Core Coffelake işlemci gelse amd'den ciddi bir atak gelmesi muhtemel hamle ile gereksiz fiyat kırılmasına sebep olabilir. 2800/2800x  belki çıkabilir ama yazın çıkacak muhtemel 2920x ve 2950x modelleri var o daha önemli bence.

Ekran kartı tarafında kripto piyasasındaki düşüşle beraber bulunabilme hem artı hemde A3 ve A5 cihazlarıyla iş görmek mümkün,Üstelikte kırılan fiyatları yüzünden daha alınabilir seviyedeler.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 hours ago, mehmetclk said:

Bahsini ettiğiniz 3'lü paketler TR'de pek yaygın değil yada ben hiç göremedim diyeyim. 10-12core'un bu yıl gelmesi zor bana göre, INTEL durduk yere çıtayı yükselttirecek bir hamleye girmesi mantıklı gelmiyor. Usul usul bu yılı geçirirler nasılsa üretim ve mühendislik çalışmasında gecikmesi bol bir rakibi var, 8Core Coffelake işlemci gelse amd'den ciddi bir atak gelmesi muhtemel hamle ile gereksiz fiyat kırılmasına sebep olabilir. 2800/2800x  belki çıkabilir ama yazın çıkacak muhtemel 2920x ve 2950x modelleri var o daha önemli bence.

Ekran kartı tarafında kripto piyasasındaki düşüşle beraber bulunabilme hem artı hemde A3 ve A5 cihazlarıyla iş görmek mümkün,Üstelikte kırılan fiyatları yüzünden daha alınabilir seviyedeler.

Amazon'da var, zaten amazon'da varken burdan almam.  her satıcı göndermiyor ama geçenlerde amazon kendisi gönderiyordu.

https://www.amazon.com/AMD-Combat-graphics-Tomahawk-Motherboard/dp/B07CG63CS7/ref=pd_sbs_147_12?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07CG63CS7&pd_rd_r=123HRXHA9Y5HY4R5YDNS&pd_rd_w=MdVsw&pd_rd_wg=VwNc2&psc=1&refRID=123HRXHA9Y5HY4R5YDNS

Soırun şu bunlar eski modeller. Yeni işlemci+gpu a ihtiyaç var. AMD hala gelirinin miningcilerden değil gamer kesimden geldiğini söylüyor ama onların almasını kolaylaştıracak birşey de yapmıyor.

2700X , intel 8700'e karşı oyun testlerinde yine geride görünüyor ,diğer uygulamalarda önde.  Oyunlara patch ile düzelcek olsa bugüne kadar çıkardı herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton 8700K almak mı 2700X almak mı denirse benim tercihim şu durumda AMD olur, Oyunla yaşamıyorum daha doğrusu 60hz monitörüm var bana FPS stabil versin zaten öpüp başıma koyuyorum, 100Hz+ üstü durumlarda oyuncu profiline bakılıp üç günlük dünya deyip uyumluluğu beklemeyip INTEL tercih edilebilir, 1080/1080Ti alan adamın daha yüksek FPS amaçlıyorsa 8700K'yı tercih etmemesi abes olur, aksi sadece düşük tazeleme hızı vb senaryolarda mantıklı bir seçim olur. 

Bundan sonra çıkacak patch'ler ancak ekran kartının durumunu değiştirir bana göre CPU'da ryzen2'ler bile istediğimiz ivmede olmayabilir neticede INTEL'de yerinde saymıyor. yukarıda bahsettiğin cpu-mobo'lara bir bakayım, TR'de x470 Gigabyte/MSI bulunur durumda ama fiyat  biraz uçuk dolarında etkisiyle. Teyzeoğlunu kandırırsak x470 alıcaz yoksa illa B450 alıcam diyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2800x gelmeyecek gibi hiç haber yok ?

2700x  alayım diyorum ama 1 ay sonra 2800x çıkarsa gözümden yaş gelir :)

Hani hiç ihtiyacım yok ama o psikolojik 4ghz barajı beni yedi bitirdi.En azından yeni seride en takoz işlemci bile denk gelse her turlu 4ghz goruyor.

Alıcam herhalde ya yani,sanırım,evet 

Biri beni durdursun :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, Psikobat said:

2800x gelmeyecek gibi hiç haber yok ?

2700x  alayım diyorum ama 1 ay sonra 2800x çıkarsa gözümden yaş gelir :)

Hani hiç ihtiyacım yok ama o psikolojik 4ghz barajı beni yedi bitirdi.En azından yeni seride en takoz işlemci bile denk gelse her turlu 4ghz goruyor.

Alıcam herhalde ya yani,sanırım,evet 

Biri beni durdursun :D 

Alma hocam. Muhtemelen benim işlemci deyapar ama 4GHz'de sürekli kullanmayacağım için hiç gerek yok. Özellikle yazın Antalya'da. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok