AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

4 hours ago, ZvAnA said:

Selamlar gençler;

Bir arkadaş için gerekiyor; Rx 1600x, MSI B450 gaming pro ankart için ram ne önerirsiniz, kaç mhz olmalı?

En az 3000MHz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de Çağlar’ın linkini verdiği RAM var, bayadır kullanıyorum, şu anda CL17 DDR4 3600 olarak kullanıyorum X299’da.

Yalnız bunlar Ryzen’in ilk jenerasyonu ile gayet problemliydi, ancak yeni jenerasyonda Çağlar da kullandığına göre sıkıntı kalmamıştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
37 minutes ago, T800 said:

Bende de Çağlar’ın linkini verdiği RAM var, bayadır kullanıyorum, şu anda CL17 DDR4 3600 olarak kullanıyorum X299’da.

Yalnız bunlar Ryzen’in ilk jenerasyonu ile gayet problemliydi, ancak yeni jenerasyonda Çağlar da kullandığına göre sıkıntı kalmamıştır.

Bende bunların siyahları var... b450 /x470 chipsetleri falan 3xx chipsetinin ilk çıktığı zamanki durumda diiller neyse ki... Hatta 3xx chipsetleri de aldıkları firmware updateleri ile insana döndüler diye biliyorum.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, rammstein said:

En az 3000MHz.

Ne açıdan, işlemcinin performansı açısından mı yoksa overclock vs için mi gerekli? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, ZvAnA said:

Ne açıdan, işlemcinin performansı açısından mı yoksa overclock vs için mi gerekli? 

Hocam Ryzenlar'da RAM'in frekansı ve timingleri büyük fark yaratıyor. Yüksek frekansa çıkabilen RAMler sayesinde işlemci daha iyi overclock oluyor. Şu iki videoya göre 3000 MHz sweet spot gözüküyor. 3200 MHz de olur ama bütçe elverirse. Videolar uzun biraz kusura bakmayın ama anlamak için gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim tum cehaletimle anladığım ve denedigim kadari ile hizli Ram evet fark yaratiyor ancak 2133mhz RAM in gecikme degerlerini değiştirip 3000mhz te calistirmak ile direkt 3200mhz lik gecikme degeri dusuk RAM ile aradaki fiyat farkina oranla cok az fark oluyor...

Kisa sürede yaptığım araştırmalarda öğrendiğim kadari ile RAM in hizi diger herseyden onemli cunku işlemcinin iki ayrik parcasi arasindaki köprü olma durumu var...

3000mhz den sonraki hizlarda farklar daha da düşüyor.. Tabii ben oturup cok kapsamli testler yapmadim ama denemeler de cikan sonuç bu...

2133Mhz lik HyperX Fury i 3000Mhz e overclocklayip kullandim uzun zaman. Sonra elimdeki diger seti takip denedim. O da Gskill in pavyon isikli modeli. Uzun zamandır cekmecede yatıyordu....

Konu ile alakali bir video var guzel. Sisman gozluklu bir abinin videosu adini unuttum simdi. Threadripper larin Windows taki performans sikintisi ile gundeme geldi dersem hatirlayan olur.. onun bu konuda testi vardi.. Hatta Ram leri overclock ederken CAS degerlerini hesaplayabilecek bir excel tablosu vardi videonun altinda. Arti voltaj degerlerini.  

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, Narcissus said:

Bence şu grafikler yeterli olucaktır olayın anlaşılmasına ve benim neden kendime 3200mhz seçtiğime..: 

aida64-ddr4-clock-speeds-645x583.png

aida64-ddr4-clock-speeds-latency-645x583

farcry5-ddr4-clock-speeds-low-645x583.pn

farcry5-ddr4-clock-speeds-normal-645x583

2933'lik bir şey test etmemeleri ilginç olmuş, Zen1 zamanında sweet spot olarak değerlendiriliyordu ama sonra noldu bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet...Aksilikler yakamı bırakmıyor. Bugün aklıma bir soru takıldı ve kendime kendime "Ulan acaba benim işlemcide segmentation fault mu var da bu kadar ısınıyor?" diye sorgularken buldum. Haliyle eve geldiğimde bir sanal makina oluşturup hemen bir Ubuntu yükledim. Gerekli güncellemeleri ve programı indirdik ve teste başladık. İlk 5 loop'u hemen sıkıntısız geçti, internette daha önce konuyla ilgili başlıklara baktığımda en geç 40 saniyede bu hatayı verdiğini gördüm. Ben de kendime kendime "hayret, benimkinde yokmuş" söylenirken 371. saniyede ÇAT!!! diye segmentation hatasını verdi. Şimdi garantiyle uğraşma maceram başlıacak. Az önce resmi distribötür olan koyuncu'ya e-posta attım, böyle bir hata ile karşılaştığımı ve garanti kapsamında ürünümün değiştirilmesini ilettim. Umarım gelen ilk e-posta "Segmentation fault ne ola ki?" gibi bir soru içermez. :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, ObiWan said:

2933'lik bir şey test etmemeleri ilginç olmuş, Zen1 zamanında sweet spot olarak değerlendiriliyordu ama sonra noldu bilmiyorum.

Timing lerin oldugu bir test bulmak lazim asil. Ugrasmaya vakit olsa ayni RAM i 2133 ten 3000 e kadar overclock edip gecikme degerleri artinca ne oluyor ona bakmak lazim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çoçuma nazar değdi a Dostlar :D 

Dün sistem  mavi ekran verdi açılamadı, aha dedim aldık elimize bir şeyler ya ekran kartı(rtx 2070) yada hdd herhalde  dedim, çünkü en son bu iki parça değişmişti neyse açmaya çalıştım  ilk zamanlardaki o 4-5 defa açıp kapanmalar bip bipler felan  baktım ram i 2133mhz(4lü kit mevcut bu arada 4x8gb) çekmiş, Yavrum hayırdır diyip geri 3200e aldım ı ıhh..Gene aynı bip bip açılamadı felan...

Bir önceki biosa geri döndüm onda da aynı 3200mhz e çıkamadı, tekrar en gücel olana yukselttim , 3200mhz açıldı ama içime kurt duştu tabi..

Dedim akşamdan memtest+ bırakayım sabaha bakalım görecek mi diye 6bin  küsür hata vermiş yuhhh dedim :D 

Acaba diyorum bu gune kadar stabil değildi benmi anlamadım diyeceğim mümkün değil illaki patlak verirdi, çünkü bayağı test etmiştim hep sabaha kadar bırakmıştım vs

.Ehh dün e kadar kullandığım sistem hiç bir ayar(biostan voltaj vs) değişmediği halde nasıl boyle oldu  onuda anlamadım.

Bu akşam tekrar 2933mhz alıp gene sabaha kadar memteste bırakacağım bakalım hata verecek mi?Sanki hata vermeyecek gibi de neden böyle oldu bir turlu mantıklı cevap bulamadım.Cevabını bulamadığım gibi sanki geri 2933mhz e düşeceğim gibi, 4x8 olunca strese giriyor herhalde cpu/kontrolculer vs :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 dakika önce, Narcissus said:

Bence ramler arızalı..

Değildir ya bence, olmasın çünkü :D 

Mantıken böyle garip arıza olmaz gibi ya çalısır ya çalısmaz  ram bu :P 

Varsa bir sıkıntısı  bu akşam netleşir, eğer 2933mhz de hata verirse en son 2133mhz çekip denerim gene hata verirse arızalı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi gene netleştirmek için dual kitin birini sökerim denerim felan umarım iş oralara gelmez bayağı vaktimi alır.

Ben oyumu ilk önce anakarttan yana kullanıyorum, zamanında az çektirmedi kesin onun parmağı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam adını unuttum (memtest+ gibi bir şeydi sanırım), windows başlamadan devreye girip ram'lere değişik tipte yüklemeler yapıp stabilite testi yapıyordu. Onu deneyebilirsin ram'den mi değil mi diye. 

Şu an bir trial and error prosedürüne girip tek tek tüm kombinasyonları test etmen lazım bence. RAM'i test etmek kolay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, ObiWan said:

Tam adını unuttum (memtest+ gibi bir şeydi sanırım), windows başlamadan devreye girip ram'lere değişik tipte yüklemeler yapıp stabilite testi yapıyordu. Onu deneyebilirsin ram'den mi değil mi diye. 

Şu an bir trial and error prosedürüne girip tek tek tüm kombinasyonları test etmen lazım bence. RAM'i test etmek kolay.

Aynen hocam bende onunla test ediyorum sanırım(kendisi direk usb kuruluyor), gerçi dediğiniz gibi seçenek hatırlamıyorum sadece start vardı ki oda çok uzun suruyor, akşam yatarken açıyorum sabah işe giderken kapatıyorum(zaten bitmiş oluyor).Bu akşam tekrar bakacağım dediğiniz gibi bir seçenek varsa onu seçerim, hatta benim ne seçtiğime de bakayım dümdüz start diyordum ayarı vardır belki :D 

Benim kullandığım şu sevmesem de aramada teknopat karsıma cıktı.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/memtest86-usbden-calisan-ram-test-programi.201/

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Memtest+ değil, Ryzen için ben Windows altından çalışan bir program kullanıyordum,  Ryzen konusundaki mesajlarımda vardır o programın adı.

Tek instance ile olmuyordu, RAM miktarına göre birçok açmak gerekiyordu.

Psikobat and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, T800 said:

Memtest+ değil, Ryzen için ben Windows altından çalışan bir program kullanıyordum,  Ryzen konusundaki mesajlarımda vardır o programın adı.

Tolga abinin bahsettiği program, MemTest

16 GB için ben 2+2+2+2+2...(en son da ne kadar sistemde kaldıysa) şeklinde test yapıyordum. %100 çoğu durumda yeterli ama gerçek stabilite için %400 en iyisi diyorlar.

Bu arada, benim RMA işlemi devam ediyor. Bugün sabah postaladım PTT ile işlemciyi, Niki ablam hemen nakliye birimi ile iletişim kurup size yenisini yollayacağım dedi. İnsan bi test eder arkadaş. :)

wazzap tarafından düzenlendi
Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Daha güncel bir şeyler varsa tabi daha iyi. Benim dediğim programı Socket939 Athlon 64 zamanı kullanıyordum ben. Ayrıca Ryzen ve RAM demişken geçen TPU'da gördüğüm programı da linkleyelim, belki bir işe yarar. 

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam 2700x kullanirken bana 4 ram blogu gondermislerdi. Arada sirada mavi ekran aliyordum. 2 li sekilde takip bir dene sonra 4 e gec. Bazi anakartlarda hala ram sikintisi oluyor. Baktin sikinti devam ediyor azicik voltaj takviyesi yap. 1,35 e kadar sikinti olmaz. Bir de ryzen master kurduysan bazen kendince bir haltlar karistiriyor. Onu da bir kontrol et istersen. 

Ben 2600x te daha once yazdigim uzere 2133 mhz ramlerde her turlu fantaziyi denemistim. 2 kanal olunca hicbir sorun cikartmadi. 3000 sinirina kadar koklemistim ram leri.  Ki anakart matah bir sey degil en basit b450 board sonuçta 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, wazzap said:

Niki ablam hemen nakliye birimi ile iletişim kurup size yenisini yollayacağım dedi. İnsan bi test eder arkadaş. :)

Aman ha bu durumu DH forumuna yazma sakın. Yoksa AMD'ye bir anda binlerce işlemci süsü verilmiş hıyar içeren paket gönderilebilir Türkiye'den.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, hakancez said:

Hocam 2700x kullanirken bana 4 ram blogu gondermislerdi. Arada sirada mavi ekran aliyordum. 2 li sekilde takip bir dene sonra 4 e gec. Bazi anakartlarda hala ram sikintisi oluyor. Baktin sikinti devam ediyor azicik voltaj takviyesi yap. 1,35 e kadar sikinti olmaz. Bir de ryzen master kurduysan bazen kendince bir haltlar karistiriyor. Onu da bir kontrol et istersen. 

Ben 2600x te daha once yazdigim uzere 2133 mhz ramlerde her turlu fantaziyi denemistim. 2 kanal olunca hicbir sorun cikartmadi. 3000 sinirina kadar koklemistim ram leri.  Ki anakart matah bir sey degil en basit b450 board sonuçta 

Ama 4lü kite yeni geçmedim ki, uzun zamandır kullanıyordum zaten sorunsuz ne olduysa 2 gün önce oldu.Tolga abinin dediği programı çok öncelerden kullanmıştım hatta bayağı bir süre teste bırakmıştım 32gb ramin dolması içinde bir sürü açtığımı hatırlıyorum.Bu arada bahsedilen program eski versiyonu değil sanırım, yani resimdeki gibi ami bios ekranı mavi değil değil bayağı mause felan kullanılıyor simgelerin pixelleride yüksek :D Şuan mecbur onun üstünden gideceğim çünkü 3200mhzde onda bir sürü hata almıştım bakalım bu akşam 2933 te hata verecek mi.

@wazzap Najaz a katılıyorum hatta yazının puntosu bile küçültülebilir :)  Durduk yere amd blackliste almasın memleketi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

/r/amd'ye yazarım son durumu; oradan görürlerse yapacak bir şey yok. :)

obi hocam beni bloklamış herhalde, programın doğrudan linkini attım ama pek tınlamadı. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son durumu paylaşalım, dun akşam 2933mhz de denediğimde hata vermedi.Buda ilk aklıma gelen gene bios sorunu dedim ve gigabyte sitesine gittim, Benim kullandığım ve en güncel dediğim bios f24 siteden kalkmış 3 gün önce yeni bios sunmuşlar(f25). Bende tabi f25 yükseltince şuan gene eskisi gibi 3200mhz sorunsuz açıldı, iyice emin olmak için üstüne birde zamanlamaları da daha önce kullandığım değere(15-15-15-35) çekip sabaha kadar bıraktım memteste ve hatasız bitirmiş sukur. :D 
@ObiWan hocam sizin dediğiniz ayarı buldum, varsayılan olarak 8 tane test seçili geliyormus(sizin dediğiniz dahil) ve 4 tekrar olucak şekilde(6 saat 44dakika suruyor)Ben gene daha once varsayılan durumda test ettiğim için gene aynı şekilde denedim, bu akşamda sadece sizin dediğinizi denerim gerçi aynı kapıya çıkacak ama olsun.

Sonuca bağlarsak biostan olduğunu kesinleşti ama daha önceden çalışıp durduk yere boyle olması sırrını hala koruyor, bir ihtimal biosta siteden kalktığı içinde herhalde bug felan vardı diyorum.Durduk yerde heyecan yarattı, bayağıda vaktimi aldı neyse..

Not:Beta biosları çıkınca deniyorum ama bu olay için kullanılan hiç bir bios beta değil idi.Teşekkürler herkese

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok