AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

18 dakika önce, wazzap said:

Alma hocam. Muhtemelen benim işlemci deyapar ama 4GHz'de sürekli kullanmayacağım için hiç gerek yok. Özellikle yazın Antalya'da. :D 

Vcore ciddi arttırınca 4ghz evet oluyor da espirisi olmuyor hocam :)  karşılığında dönen ısı güc tüketimi felan komik oluyor hele antalya da(gerçi bu sene bodrumdayım ama neyse)

ama bu yeni seri öylemi yavrum 85c kadar(stock sogutucu ile) felan kendisini 4ghz de all core seklinde tutuyor, iyi kötü noctua u12se ile 4,1 belki 4,2ghz makul vcore ve ısı degerleri ile çalıştırabilir gibi, aslında stock sogutucusu da cok tatlı duruyor :D Alıcam herhalde ya gerçi önce su 1700ü satmak lazım yada aldıktan sonra satarım bilemedim.

10/20 core gelmez dimi ya ccx yapısı itibari ile ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birisi dolar düşecek , yadaaa 2800x çıkacak bekle desin lütfen :) Alırsam inceleme felan yapmam onun için ses etmiyorsanız :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

am4 için 2800x gibi bir model çıkması mümkün değil sanki, 2700x gibi frekansın dibine vurup 105w tdp ile etiketlenen bir işlemci çıkardılar, üstüne bir model daha gelirse b serisi anakartlarla uyumluluk yalan olur, frekans arttırmak dışında 8den daha fazla çekirdekli bir işlemci de çıkmaz gibi geliyor bana, daha doğrusu yapı olarak mümkün değil galiba bu seride. Elinizde 1. nesil vardı yanlış hatırlamıyorsam, 3.nesli beklemek çok daha mantıklı değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sgi Dediğiniz de haklısınız bende öyle düşünüyorum aslında , üst model çıkma ihtimali yok gibi bir şey (yapısı gereği en azından çekirdek bazında), ve evet elimde ilk nesil ryzen olduğu doğrudur(r7-1700) 

Bende 3. nesil bu sokete geleceğine pek ihtimal vermiyorum, her ne kadar amd 2020 dese bile bana bu son nesil gibi geliyor.

@pentaman Aslında çok mantıklı ama bende şans yok hocam, ben alırım gider düşer(bkz ties-bitcoin ilişkisi ) sebebi olmak istemiyorum :) 

@wazzap o işime yaramaz bana "+" lazım:)  

İşaretleme zımbırtısı olmadı neyse, aslında para biraz batıyor(ssd alıcaktım vaz geçtim, mekanik klavye alıyorum derken bu kadar para gömülmez dedim gene vaz geçtim) birde 4ghz duvarı kafama takılıyor tabi, bundan önceki i7 2600k yavrum bir tık la yıllarca 4,5ghz çalıştı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat, hocam dün dediğim saatlerde doları alsaydınız (4.6 civarıydı akşam saatlerinde) bugün 4.74 civarında satsaydınız kardaydınız. Şu anda da parçalar pahalılandığı için zarardasınız. Dolar alın kenara koyun bilgisayar parçaları için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman Haklısınız hocam en iyisi sanırım dolar yapmak gibi görünüyor,dolar yapınca belki ryzen sevdam da geçer denemek lazım hiç dolar yapmadım :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kullanıcılar olarak belkide %98i pek ilgilendirmesede AMD 'nin Threadripper 2  işlemcisi 2990X satışa sunulmuş, fiyat etiketi 32core 64thread  2990X  için 1509EURO iken 24core 48thread 2950X için 999EURO olarak belirlenmiş, tam performans için güncellenmiş yeni seriden bir anakart alınması gerekli diye de belirtilmiş. çekirdek maliyetine bakıldığında hayli ilerleme var görünüyor. Şimdilik alt seri belli değil. herhalde 1.nesil model 1920X 'in yerinede 2920X diye revize bir model duyururlar eylul-ekim gibi.

32-cekirdekli-Ryzen-Threadripper-islemci

pentaman and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 24 çekirdek 48 thread için 999EURO güzel bir rakam. Var mı aksini düşünen? Sıradan işler yapan biri için gereksiz ama Virtual Machine, video editing ya da çok çekirdek gerektiren her türlü iş için süper bir fiyat. Ama Türkiye'de döviz aldı başını orası da ayrı bir durum.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein Evet daha geçen yıla kadar kıçı kırık Xeon alt modellerin 800-1000$ olduğunu düşünürsek 48core  işlemci 999EURO + x399 anakart 350USD  ve bolca ram'la bahsettiğin işleri için sistem kurmak isteyenlerin ilk durağı olmaya aday. yıl sonunda intel 28core'lu modelleri çıkarınca AMD biraz fiyat kırar daha bir alınası olur.:icon_dance:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dayanamadım siparişi geçtim, :icon_redface:1742 lira hb de(öncede 1750e vatanda düşmüştü neyse) şu kurda aklımda kalacağına dedim...

Kasayı yanıma getirebilrsem montajını yapar mini inceleme yaparım :) Tabi 1700 ü satılığa çıkartırım önce bir elime ulaşsın da.

Tutamadınız küçük enişteyi alacağınız olsun :P 

Atrin, wazzap and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap bu sefer hiç ellemeyeceğim hocam kendisi takılsın belki boost state için bir iki ayar var daha fazla boost için o kadar nasıl geldiyse stock sogutucu ile oyle kullanırım diyorum,2-3 çekirdek 4,2 4,3 olsun yeter all core gitmeyeceğim buyuk ihtimal.

Son olarak karşılar, karşılamalı, karşılayacak... :D 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de zen tabanlı athlon apuların çıkmasını daha fazla bekleyemedim ve 2200G aldım, athlonlar çıktığında büyük ihtimalle 100-150TL gibi bir fiyat farkı olacak 2200G ile, o kadar düşük fark için de 2c/4t işlemci alınmaz 4c/4t işlemci yerine.

Anakarta fazla para gömmek istemesem de 6sata portu, intel nic, alc1220 ses kodeği olmasını istediğim için bunları sağlayan en düşük B350 anakartı aldım, bu fiyatlara X370li kartlarda vardı ama ethernet ve ses çiplerinden kaybediyorlardı.

Bellek olarak 2 tane 4GB 2400mhz aldım, 1 tane 8GBden daha ucuza geldiği için böyle aldım, yoksa tek kanal da kullanırdım yani :D

Bir de windowsu yeniden kurmak istemediğim için deneme amaçlı bir tane de 860Evo aldım.

Bu upgrade işlerinden hazetmememin en büyük nedeni windows kurulumudur. En son 2011de kurduğum windows7yi yükselte yükselte bugünlere kadar sorunsuzca gelebildim çok şükür. Eski sistemimde (970 çipsetli 7 senelik bir anakart ve athlon 2 x3 cpu) mevcut diskimi yeni ssdye klonladım, yeni sisteme doğrudan takıp açarsam ve sorun çıkarsa ortada kalmayayım diye, neyse klonlama bitince sadece yeni ssdyi yeni anakarta takıp çalıştırdım, açılışta aygıtlar yükleniyor yazdı login ekranı öncesinde :D açıldığında sadece ekran kartı sürücüsü kurulu değildi, onu da kurdum.

Sonra farkettim ki haliyle windows etkinleştirilmedi yazıyor bütün donanımlar değiştiği için, eski sistemde de girili olan microsofttan aldığım windows 8 anahtarını bir deneyeyim dedim, girince etkinleştirildi şaşırtıcı bir şekilde :D

Kasayı da temizlediğim için saat 2den beri, yaklaşık 6-7 saat uğraştım kısa molalarla beraber ama değdi gibi.

Son olarak, yeni onboard ses çipleri eski onboardlara göre kesinlikle daha iyi ama hala Sb Z'ye pek yaklaşamamışlar.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/21/2018 at 1:57 PM, sgi said:

Ben de zen tabanlı athlon apuların çıkmasını daha fazla bekleyemedim ve 2200G aldım, athlonlar çıktığında büyük ihtimalle 100-150TL gibi bir fiyat farkı olacak 2200G ile, o kadar düşük fark için de 2c/4t işlemci alınmaz 4c/4t işlemci yerine.

Anakarta fazla para gömmek istemesem de 6sata portu, intel nic, alc1220 ses kodeği olmasını istediğim için bunları sağlayan en düşük B350 anakartı aldım, bu fiyatlara X370li kartlarda vardı ama ethernet ve ses çiplerinden kaybediyorlardı.

Bellek olarak 2 tane 4GB 2400mhz aldım, 1 tane 8GBden daha ucuza geldiği için böyle aldım, yoksa tek kanal da kullanırdım yani :D

Bir de windowsu yeniden kurmak istemediğim için deneme amaçlı bir tane de 860Evo aldım.

Bu upgrade işlerinden hazetmememin en büyük nedeni windows kurulumudur. En son 2011de kurduğum windows7yi yükselte yükselte bugünlere kadar sorunsuzca gelebildim çok şükür. Eski sistemimde (970 çipsetli 7 senelik bir anakart ve athlon 2 x3 cpu) mevcut diskimi yeni ssdye klonladım, yeni sisteme doğrudan takıp açarsam ve sorun çıkarsa ortada kalmayayım diye, neyse klonlama bitince sadece yeni ssdyi yeni anakarta takıp çalıştırdım, açılışta aygıtlar yükleniyor yazdı login ekranı öncesinde :D açıldığında sadece ekran kartı sürücüsü kurulu değildi, onu da kurdum.

Sonra farkettim ki haliyle windows etkinleştirilmedi yazıyor bütün donanımlar değiştiği için, eski sistemde de girili olan microsofttan aldığım windows 8 anahtarını bir deneyeyim dedim, girince etkinleştirildi şaşırtıcı bir şekilde :D

Kasayı da temizlediğim için saat 2den beri, yaklaşık 6-7 saat uğraştım kısa molalarla beraber ama değdi gibi.

Son olarak, yeni onboard ses çipleri eski onboardlara göre kesinlikle daha iyi ama hala Sb Z'ye pek yaklaşamamışlar.

Hocam ne amacli topladiniz bu yeni sistemi? Genel kullanim?

Ethernet ve ses cipi neden onemli idi terchinizi yaparken?

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikli amaç genel kullanımda bile artık ufaktan yetersiz gelmeye başlayan işlemciyi değiştirmekti. Eski işlemcim bunun yaklaşık %50 performansında bir işlemciydi ama yük altında bundan daha fazla güç tüketiyordu, kasa masanın üstünde durduğu için ısı yaydığını rahatlıkla hissedebiliyordum, 2200G alarak pek faydalanmadığım harici ekran kartından da kurtulmuş oldum. Kullanımım için tipik ev kullanımı diyebilirim, çoğunlukla web gezintisi, video izleme, müzik dinleme. Oyun neredeyse hiç oynamıyorum senelerdir.

Ethernet çipini intel istememin sebebi, genelin söylediği daha iyi sürücü ve daha iyi performans, realtek ile çok sık olmasa da bağlantıda sıkıntı olabiliyordu, kabloyu çıkartıp takınca düzeliyordu.

Ses çipinin nedeni ise, birkaç ay sound blaster z kullanıp sattıktan sonra, eski anakarttaki onboard ses çok kötü geldi, bu yüzden de olabilecek en iyi ses çipi olsun bari dedim, ama sb z' nin yine farkedilir derecede gerisindeymiş malesef.

MonkeyBusiness beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/24/2018 at 11:41 PM, sgi said:

Öncelikli amaç genel kullanımda bile artık ufaktan yetersiz gelmeye başlayan işlemciyi değiştirmekti. Eski işlemcim bunun yaklaşık %50 performansında bir işlemciydi ama yük altında bundan daha fazla güç tüketiyordu, kasa masanın üstünde durduğu için ısı yaydığını rahatlıkla hissedebiliyordum, 2200G alarak pek faydalanmadığım harici ekran kartından da kurtulmuş oldum. Kullanımım için tipik ev kullanımı diyebilirim, çoğunlukla web gezintisi, video izleme, müzik dinleme. Oyun neredeyse hiç oynamıyorum senelerdir.

Ethernet çipini intel istememin sebebi, genelin söylediği daha iyi sürücü ve daha iyi performans, realtek ile çok sık olmasa da bağlantıda sıkıntı olabiliyordu, kabloyu çıkartıp takınca düzeliyordu.

Ses çipinin nedeni ise, birkaç ay sound blaster z kullanıp sattıktan sonra, eski anakarttaki onboard ses çok kötü geldi, bu yüzden de olabilecek en iyi ses çipi olsun bari dedim, ama sb z' nin yine farkedilir derecede gerisindeymiş malesef.

Bu arada bu mesaja bir güncelleme yapayım aklıma gelmişken. Eski işlemcimin 2 katı performansa sahip demiştim 2200G için, bunu da cpu-z' in benchmarkına dayanarak söylemiştim (290 vs 700), ancak sonradan farkettim ki işlemci 2.3Ghz yi kesinlikle geçmiyor. Epey bir bakındıktan sonra güç planındaki gelişmiş ayarlarda maksimum işlemci durumunun %60 olarak ayarlandığını gördüm nedense. Düzeltince cpu-z puanı 1650ye çıktı :D Aklıma gelmişken ekleyeyim dedim.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2700x i bugun montajladım, stock sogutucu cok hosuma gittiği için noctua yı hiç takmadım :) windows 1803 güncellemesi aldı driverları güncelle ,derken daha bir tane oyna girebilmiş değilim(çok özlemişim çocuğumu ya :) )

ramleri 3200mhz çekmek haricinde hiç bir ayara /suya sabuna dokunmadan kendisi all core 4ghz çalışıyor duruma göre 4,350e(hepsi değil tabi) kadar çıkıyor, daha oyunda deneyemedim tabi.

eski işlemcimde soc voltajını 1,2v veriyordum, bunda 1.1v kendisi veriyor ve stabil, ama ufak bir detay var bu işlemciyi takmak için son bios güncellemesini yaptım ne olur ne olmaz diye belki biostan kaynaklıda olabilir bu gelişme.

Stock sogutucu bu sefer sesli çalışıyor, özellikle %70 e gelince bayağı hissettiriyor kendisini eskisinde ki %100 den gürültülü kesinlikle.Ama tipi çok güzel :P (efekler için coolermasterin ayrıca yazılımı var detaylı ve özelleştirilebilir)

yarın akşam geri döneceğim için fazla test yapma şansım yok bir daha ki geldiğim de artık...

bu sefer olmuş bu işlemci diyebilirim.

Dipnot:stock sogutucu ile tahminimce max 4,1ghz all core şeklinde tutabilir duruyor ama uzun sureli %100 yük altında kesinlikle o hızlarda tutamaz,

4ghz seviyesinde kendisi 1,3v veriyor en yuksek 1,4v vermiş 4,3 için.

bu işlemci de +10C offsetli geliyor(tctl) gerçek değer(tdie) sensörde.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Whooosh, wazzap, Thustu and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat Öncelikle hayırlı olsun diyeyim, Stock soğutucusuyla bu memnuniyeti sağlandıysa  herhalde suyla soğutma yada Noctua benzeri devasa soğutucularla çok daha iyi çalışır.

Web'deki incelemelere bakarak AMD elindeki imkanlar'la bu ryzen'den daha çok ekmek yer diyorum, Threadripper 2'yi merakla bekliyoruz. Eldeki imkanlara göre daha rafine edilmiş işlemci ve yongaseti AMD'nin Athlon zamanlarındaki halini andırıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclkTeşekkür ederim, 

biraz ince ayar ile stock sogutucu nereye gider dedim 4,1ghz  1,3v ile stabil(saatlerce test edemedim tabi 3-4 cinebech arka arkaya alabiliyor şimdilik stabil gorunuyor)sıcaklıklar 83-88c kadar çıkıyor, bunun eşiği daha yüksek sanırım eski nesile göre.

şuan all core 4,1ghz  4x8gb 3200mhz cl 14 olarak "0" sıkıntı olarak kullanıyorum(bu şekilde 1850 puan alıyor cinebench ile). düzgün soğutucu ile çok şanssız değilsek 4,3 gider gibi ama 4,2ghz cepte olmuş.

4.4gz yeni duvarımız :) 

Bir fark hissettim mi ? hayır, bekliyormuydum ? ehh.. :)   

Ve evet amd kaybetmesse bu şansı iyi yakaladı, ripper 2 sağlam geliyor gerçekten

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar gençler;

Bir arkadaş için gerekiyor; Rx 1600x, MSI B450 gaming pro ankart için ram ne önerirsiniz, kaç mhz olmalı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok